Yabancı Dizi Önerileri: İzlenecek En İyi Diziler Listesi

Televizyonda izleyecek bir şey bulamayanlar ve yerli dizilerden bıkanlara ilaç gibi gelen yabancı dizilerin bir listesi herkes için faydalı olabilir. Ben de bir yabancı dizi takipçisi olarak, sürekli tavsiye niteliğindeki listeleri takip ediyorum ve aralarından illa ki izlemediğim bir dizi çıkıyor.

Aşağıdaki listede dizilerin yayınlandığı tarih aralıklarını, kaç sezon yayınlandıklarını ve uluslar arası sinema platformu IMDB üyelerinden kaç puan aldıklarını görebilirsiniz. Ayrıca dizinin konusu ile ilgili kısa bir özeti de okuyabilir ve size uygun olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

En İyi Yabancı Dizi Tavsiyeleri 2017

 • Breaking Bad

(2008-2013) IMDB Puanı: 9.5

Breaking Bad, Latin etkisinin yoğun olduğu Güney Amerika eyaletlerinde kullanılan argo bir terim. Rotayı kötüye kırmayı ve yoldan çıkmayı sembolize ediyor. Breaking Bad dizisi de aynı adı gibi bir hikayeyi işliyor. New Mexico’nun Albuquerque şehrindeki bir lisede öğretim görevlisi olan bir kimya öğretmeninin, kansere yakalanması ve yoldan çıkmasını anlatıyor. Parlak bir kimyager olan fakat Gray Matter‘ı (sonradan milyar dolarlık bir şirket oluyor) birlikte kurduğu arkadaşları tarafından terk edilen Walter White, yüksek saflıkta metamfetamin üreterek bir uyuşturucu baronu haline geliyor. Dizi boyunca Walter’ın yaptığı kötü şeyleri, iyi bir amaç uğruna yaptığını kendine kanıtlama çabasına şahit oluyoruz.

Bu zor senaryonun işlenmesinde, birden fazla Emmy ödülü alan Bryan Cranston‘ın oyunculuğuna bir vurgu yapmak gerek. Walter White karakterine hayat veren Cranston, bize Walter’ın kısa sürede yaşadığı bu büyük macerayı ve duygusal iniş çıkışlarını mükemmel yansıtıyor. Walter White’ın dizi boyunca yanında olan ekürisi Jesse Pinkman ise  şöhretsiz bir oyuncu olan Aaron Paul tarafından canlandırılıyor. Paul performansı (ve Cranston ile uyumu) ile yapımcıları öyle etkilemiş ki, orjinal senaryoda birinci sezon sonunda ölecek olduğu halde; senaryoyu onun için baştan başa değiştirdiklerini sonradan açıkladılar.

Dizinin yapımcısı Vince Gilligan ise başka birçok dizide emeği geçen (The X Files, Better Call Saul) ve dahi çocuk olarak anılan bir senarist. Breaking Bad 5 sezon boyunca yayınlandı ve benim tekrar en baştan izlediğim yegane dizi oldu.

En Popüler Yabancı Dizilerden Breaking Bad

En Popüler Yabancı Dizilerden Breaking Bad
 • Prison Break

(2005-2009) IMDB Puanı:8.5

Prison Break, Türkiye’de yabancı dizi furyasının ilk örneklerinden. Önceki satırlarda tanıttığımız Breaking Bad gibi muhteşem bir fikirle ortaya çıkıp, tüm senaryoyu onun üzerine inşa eden bir yapım. Ana konu elbette ismi gibi hapisten kaçış. Tango & Cash, American History X, Esaretin Bedeli gibi filmlerle büyümüş bir nesil olarak, Amerikan hapishanelerine çok da yabancı değiliz. Ancak Prison Break senaryoyu Michael Scofield karakterinin dehası üzerinden kuruyor ve seyirciyi her an dizinin içinde tutmayı başarıyor.

Dizinin ilk sezonu mükemmel, ikincisi de oldukça iyi; ancak üçüncü ve dördüncü sezonda takip etmesi zorlaşıyor. Her an taraf değiştiren karakterler ve hiç bitmeyen bir aksiyon var. İlk sezonların hatırına ve elbette herkesin peşinde olduğu Black Book‘un ne menem bir şey olduğunu öğrenmek adına kendinizi izlemekten alıkoyamıyorsunuz.

Prison Break dizi tarihine damgasını öylesine sağlam vurmuş ki, 8 yıl sonra Resurrection (Diriliş) adıyla yeniden başladı. Yıllar sonra gelen 5. sezon ile ilgili izlenimlerimi buraya ekleyeceğim.

IMDB’de En Yüksek Puan Alan Dizilerden Prison Break

En Popüler Yabancı Dizilerden Breaking Bad
 • Stranger Things

(2016-….) IMDB Puanı: 9.0

Stranger Things, henüz sadece bir sezon yayınlandı. Ancak o bir sezon ile kalbimize taht kurmayı başardı. Stephen King ve Dean Koontz gibi bilim-kurgu, gerilim kitapları ile büyümüş biri olarak; bu dizinin 80’lerde geçen konusuna ve gerçeküstü olayları kurgulama tarzına bayıldım.

Dizi genel olarak kendi halinde bir kasabanın yanıbaşında kurulan laboratuvarın sebep olduğu gerçeküstü olayları konu alıyor. Başından sonuna kadar tüm olayların merkezinde olan küçük çocuklar çok iyi oyunculuk performansı gösteriyorlar. Ayrıca dizide Winona Ryder gibi geçmişten çok sevdiğimiz bir aktris de rol alıyor.

Stranger Things Son Dönemlerin En İyi Yabancı Bilim Kurgu Dizisi

Stranger Things Son Dönemlerin En İyi Yabancı Bilim Kurgu Dizisi
 • Orange Is The New Black

(2013-….) IMDB Puanı: 8.3

Orange Is The New Black, hapishane yaşamını konu alan bir dizi. Ancak bu dizide haydut tipli ve bol kaslı Amerikan suçlularını değil de, her biri kendine has karaktere sahip kadınları izliyoruz. Baştan sona Kadınlar Koğuşu‘nda geçen bu dizi, tam çekirdek çitlemelik ve stres atmalık bir konuya sahip. Ne olduğunu anlamadan bölümün sonu geliyor.

Orange Is The New Black Hapishane Hayatını Konu Alan Komedi Dizisi

Orange Is The New Black Hapishane Hayatını Konu Alan Bir Komedi Dizisi
 • True Detective

(2014-….) IMDB Puanı: 9.1

True Detective dizisinin ilk sezonu, son yıllarda izlediğim en iyi polisiye diziydi. Dizinin ilk bölümünde başlayan gerilim ve gizemi dizinin sonuna kadar tırmandırarak devam ettirdiler. Soy ismini telaffuz etmenin imkansız olduğu Matthew Mcconaughey dizinin gerçek yıldızıydı. Emmy ödüllerine aday gösterildi ve ödülü Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Bryan Cranston’a kaptırdı. Cranston bile kürsüden ödülü Mcconaughey‘in hak ettiğini söylemişti.

Dizinin ikinci sezonu da çekildi ve baş rolünü Colin Farrell oynadı. İkinci sezonun başarısı biraz göreceli gibi gözüküyor. Kimilerine göre mükemmeldi, ki zaten imdb puanı da öyle diyor. Ancak benim gibi senaryonun akıcılığından şikayet edenler de az değil.

Polisiye Tarzda Yabancı Dizilerden Biri Olan True Detective

En Gizemli Yabancı Dizilerden Biri Olan True Detective
 • Black Mirror

(2011-….) IMDB Puanı: 8.9

Black Mirror, tam anlamıyla sarsıcı ve şok edici bir senaryoya sahip. Aslına bakarsanız dizinin her bir bölümü birbirinden bağımsız ve konular da birbirinden çılgın. Modern yaşamın şikayet ettiğimiz bilgi kirliliği, algı operasyonları, sosyal medya, dijitalleşme, insanları robotlaştırma gibi eylemleri bu dizide çok farklı bir bakış açısı ile ele alınıyor.

Dizi tüm bölümleri ile yekpare bir başarıya sahip değil. Bazı bölümleri mükemmel, bazıları ise vasat. Ancak bu vasatlık veya mükemmellik kesinlikle kişisel yaşanmışlıklar ile doğru orantılı… Kimilerine göre en kötü denilen bölüm bile vurucu olabilir çünkü her bir bölüm yaşadığımız hayatın veya insanlık olarak gittiğimiz istikametin biraz abartılmış bir yansıması…

Black Mirror Modern Zamanları Eleştiren Bir Kaza Mizah Dizisi

Black Mirror Modern Zamanları Eleştiren Bir Kaza Mizah Dizisi
 • Hannibal

(2013-2015) IMDB Puanı: 8.6

Hannibal karakterine sinema takipçileri hiç de yabancı değiller. Dizinin isminden bir seri katil hikayesi olduğunu hemen anlıyoruz. Ancak iki kıymetli aktör, bu diziye gizem ve sürükleyicilik katma konusunda çok başarılılar. Mads Mikkelsen (Hannibal Lecter) ve Hugh Dancy‘nin (Will Graham) hayat verdiği karakterlerin arasındaki garip ilişki ve ölümüne çekişme diziyi üç sezon boyunca soluksuz izlemenize sebep oluyor.

Hannibal Kaliteli Bir Polisiye – Seri Katil Dizisi

Homeland Gelmiş Geçmiş En İyi Gizli Servis – Casusluk Dizilerinden Biri
 • Homeland

(2011-….) IMDB Puanı: 8.4

Homeland benim ilk bölümünden itibaren “İşte budur” dediğim bir dizi oldu. Komplo teorileri ve gizli servis operasyonlarını ilgi çekici bulanlar eminim aynı şeyleri hissedeceklerdir. Bu dizi bana kalırsa Breaking Bad ve Prison Break gibi mükemmel bir fikirle ortaya çıkan ve onun üzerinden uzayıp giden bir hikaye ve bunda da çok başarılı.

Dizinin ilk sezonunda bir intihar bombacısı olacak kadar beyni yıkanmış olan ast subay Nicholas Brody‘yi ve onun Irak savaşı sonrası yaşadığı travmayı izliyoruz. Siyaset sahnesinde hızla yükselen Brody, gizli emelleri ile bir heyecan fırtınası yaşatıyor. Kardeşler Takımı isimli dizide çok beğendiğim Damian Lewis‘in bu karakteri canlandırması benim için ayrı bir güzellik oldu. Çok ısındığımız bu karakter ikinci sezondan sonra kayboluyor ve Claire Danes tarafından canlandırılan esas kız Carrie Mathison ile devam ediyoruz. Bipolar bir ajanı canlandıran Danes mükemmel iş çıkarıyor.

Dizi uluslararası platformda gelişen terör olayları, siyasi çalkantılar ve oluşmakta olan Doğu-Batı algısından iyi besleniyor. Sezonlar güncel olaylara paralel şekilde yazılıyor ve bu yüzden ekstra sürükleyici oluyor.

Homeland Gelmiş Geçmiş En İyi Casusluk Dizilerinden Biri
Homeland Gelmiş Geçmiş En İyi Casusluk Dizilerinden Biri
 • Game Of Thrones

(2011-….) IMDB Puanı: 9.5

Game of Thrones için söylenecek çok şey yok aslında… Benim gibi FRP oyunları oynamış, Age Of Empires ile yatıp kalkmış ve Yüzüklerin Efendisi‘ni defalarca izlemiş birisi için zaten muhteşem bir başyapıt. Ancak sinema/dizi takipçisiyim diyen herkesin izlemesi gereken büyük bir prodüksiyon. Böylesine büyük bütçeli yapımlar ve eşsiz senaryolar her zaman meydana çıkmıyor. O yüzden izlemek şart. Dizi hayali bir dünya inşa ediyor ve sizi içinde yıllarca yaşatıyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla geçmişin medeniyetleri de filme çok iyi yansıtılmış. Örneğin Qarth şehri bana Antik Mısır’ı, Dothraki Kavmi Moğolları, Westeros Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma’yı, Meereen Güney Amerika Medeniyetlerini (İnka, Maya, Aztek), Braavos ise Antik Yunan sitelerini çağrıştırıyor. Tabi bunlar senaryonun ve görsellerin bende yarattığı yansımalar.

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Fantastik Konulu TV Dizisi Game Of Thrones

En Başarılı Fantastik Türde TV Dizisi Game Of Thrones
 • Narcos

(2015-….) IMDB Puanı: 8.9

Narcos çoğumuzun bildiği üzere Kolombiya’da geçen ve ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan bir yabancı dizi. Pablo Escobar‘ın ismini polisiye filmlerle ilgilenen herkes bir şekilde duymuş olsa gerek. Ancak Pablo Escobar’ın peşindeki DEA (ABD Federal Narkotik Bürosu) ajanını herhalde çok azımız biliyorduk. Bu dizi Pablo’dan çok Steve Murphy‘nin hikayesi aslında… Zaten dizi boyunca tüm gelişmeler onun ağzından anlatılıyor.

Breaking Bad dizisinde bir DEA ajanı olan Hank Schrader (esas oğlan Walter White’ın kayınbiraderi), dizinin bir sahnesinde Walter Jr.‘a bir kitap hediye etmişti. “Kötü adamları herkes tanır ama onları yakalayan iyi adamları kimse hatırlamaz” gibi bir söz ile birlikte… İşte o kitapta Pablo Escobar‘ın peşinde hayatını tehlikeye atan Amerikalı DEA ajanından bahsediliyordu. Bu sebeple benim için yıllar önce gönderme yapılmış bir karaktere denk gelmek de ayrı bir güzel oldu.

Son Dönemin En Güzel Polisiye Dizilerinden Narcos

Son Dönemin En Güzel Polisiye Dizilerinden Narcos
 • Dexter

(2006-2013) IMDB Puanı: 8.8

Dexter dünyanın en sempatik seri katili olsa gerek. Üst satırlarda başka bir seri katil tiplemesi olan Hannibal‘dan da bahsetmiştik, ancak Hannibal bir sebep için cinayet işleyen bir tip değil. Sadece zevk için, rastgele kurbanlar seçiyor ve sadist cinayetler işliyor. Halbuki Six Feet Under dizisinden de tanıdığımız Michael C. Hall‘un hayat verdiği Dexter Morgan tam tersi bir karakter.

Listemizdeki en uzun soluklu dizi olan Dexter, tam 8 sezon boyunca devam etti ve biz bir şekilde o sevimli katil ile bir bağ kurduk. Çünkü haklı cinayetler işliyordu. Haklı cinayet de neymiş diyeceksiniz, Al Pacino ve Robert De Niro gibi iki muhteşem yıldızı bir araya getiren Righteous Kill filmindeki gibi kötü adamlar öldürülüyor. Yani Dexter’ın hedefinde sapıklar, pedofiller, azılı katiller var. Böyle olunca, Dexter öldürdükçe sizin de içinizin yağları eriyor. Dexter’ın Miami‘de geçen hikayesi sizi her bölümde bu tropikal cennetin başka bir köşesine götürüyor. Ayrıca Dexter’ın kız kardeşi (Debra Morgan) rolündeki Jennifer Carpenter da müthiş bir iş çıkarıyor.

Gelmiş Geçmiş En Sempatik Seri Katil Dexter

Gelmiş Geçmiş En Sempatik Seri Katil Dexter
 • Rome

(2005-2007) IMDB Puanı: 8.8

Blog sayfamı biraz inceleyenler tarihi olaylara ve Antik Çağ‘a olan merakımı fark edeceklerdir. Benim gibi tarihi seven ve tarihsel olayları çok ilgi çekici bulan insanlar için Roma İmparatorluğu‘nu anlatan bu dizi müthiş bir armağan. Bol şiddet ve seks ile bezenmiş bir hikaye de olsa, Julius Caesar, Augustus, Marcus Antonius, Cicero, Pompei ve Kleopatra gibi tarihin müthiş karakterlerinin vücut bulmuş halini izlemek eşsiz bir deneyim. Rome dizisi çoktan bir klasik oldu ve mutlaka izlenmeli…

Lucius Vorenus ve Titus Pullo rollerine seçilen aktörler gerçekten cuk oturmuş. Bu iki Roma askerinin peşinde savaştan savaşa koşmak ve Roma saray entrikalarını izlemek çok eğlenceli. Rome dizisinin aldığı olumlu geri dönüşler, sonradan yayına giren Spartacus dizisine de ilham verdi diye düşünüyorum.

En Etkileyici Tarih Ve Savaş Dizilerinden Rome

En Etkileyici Tarih Ve Savaş Dizilerinden Rome
 • Band Of Brothers

(2001) IMDB Puanı: 9.5

Türkçe’ye Kardeşler Takımı olarak çevirilen, Band Of Brothers dizisini açıkçası zamansız bir dizi olarak görüyorum. Her dönem izlenebilecek harika bir İkinci Dünya Savaşı dizisi… Daha sonra Homeland dizisinde mükemmel performans gösteren ve genelde asker rollerini canlandıran Damien Lewis, bu diziye Yüzbaşı Richard Winters karakteriyle çok şey katmıştı.

Kardeşler Takımı’nın, II. Dünya Savaşı‘nda gerçekten savaşmış olan askerlerin anlattığı hikayelerden yola çıkan bir senaryosu var. Bir bölüğün içinde acemi birliğinden itibaren neler yaşandığını, kavgaları, arkadaşlıkları kesintisiz izliyoruz. Normandiya Çıkarması ile başlayan ve Berlin’in düşmesi ile biten II. Dünya Savaşı’ndaki olaylar zincirini; bir avuç kahramanın gözünden nefesimizi tutarak takip ediyoruz.

Kahraman diyorum çünkü askerlerin ne bedeller ödediğini ve ne şartlarda mücadele ettiğini görüyoruz. Kendileri ve ülkeleri için doğru olan neyse onu yapıyorlar. Almanların alnına kara bir leke süren Nazilerin, savaş boyunca insanlığa yaptığı kötülükleri görünce; doğru tarafta olduklarını ben de düşünüyorum. Keşke Çanakkale Savaşı‘nı da bu kadar mükemmel yansıtan bir film çekilmiş olsaydı.

İkinci Dünya Savaşını Konu Alan Yabancı Dizi Kardeşler Takımı

İkinci Dünya Savaşını Konu Alan Kardeşler Takımı

Önerilen Blog Yazıları


© En İyi Yabancı Diziler Listesi. Güncel Dizi Önerileri Ve Tavsiyeleri 2017 ve 2018

Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 18 =