Aamir Khan Filmi Önerileri

Aamir Khan Filmleri Tavsiye ve Önerileri Listesi 2020

Aamir Khan, kendine has bir romantizm ve mizah içeren filmleri ile başta Asya olmak üzere tüm dünyada izleniyor. Duyarlı kişiliğini ekrana yansıtmayı çok iyi beceren Khan, Hollywood aktörlerinden sonra dünyada en çok kazanan oyuncuların başında geliyor.

Aamir Khan, Hint sinemasının dünyada bilinen ismi olan Bollywood’a yön veren bir isim. Filmlerinin bir kısmında hem oyuncu, hem de yapımcı olarak yer alıyor. Hindistan’ın 1,5 milyara ulaşan nüfusu göz önüne alındığında, filmlerini izleyen insanların sayısını milyarlar ile telaffuz etmek mümkün.

Amerika ve İngiltere’de yaşayan milyonlarca Hint asıllı göçmen, gurbette olmanın vermiş olduğu ruh hali ile Hint filmlerine çok büyük ilgi gösteriyorlar. Bu sayede Aamir Khan’ın Batı ülkelerinde de ciddi bir gişe geliri oluyor.

Bu yazıda Aamir Khan’ın şimdiye kadar rol aldığı tüm filmleri, yeniden eskiye doğru kronolojik bir sıralama ile bir araya getirdik. Listenin Aamir Khan hayranlarına faydalı olması dileğiyle…

Aamir Khan Filmleri Tam Listesi 2020

 • Thugs of Hindostan – 2018

Thugs of Hindostan Filmi Konusu Ve Yorum

Henüz yapım aşamasında olan bu film, nefes kesici bir aksiyon olacak gibi duruyor. Hint sinemasının gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Amitabh Bachchan’ın da bu filmde rol alacağını düşünürsek, görsel bir şölen olacağına şüphe yok.

Amitabh Bachchan’ın Hint sineması için ne ifade ettiğini, Slumdog Millionaire filmindeki umumi tuvalet sahnesini izleyenler hatırlayacaktır. Amitabh’ın şehre geldiğini öğrenen insanların nasıl delirdiğini ve Bollywood’ta sevilen bir aktör olmanın ne anlama geldiğini en iyi işleyen sahnelerden biriydi.

 • Secret Superstar – 2017

Secret Superstar Filmi Konusu Ve Yorum

Insia adında bir kız çocuğu, çok güzel bir sesi olduğuna inanmakta ve şarkıcı olmak istemektedir. Ancak oldukça muhafazakâr bir aileden gelmektedir ve yaşadığı bölge de çok tutucudur. Tüm zorluklara rağmen profesyonel bir ses kaydı hazırlayıp, youtube’a yüklemeyi başarır.

Söylediği şarkı ile bir gecede “Youtube Fenomeni” haline gelen kız, ünlü sanatçı Shakti Kumar’ın (Aamir Khan) dikkatini çekmeyi başarır.

 • Dangal (Wrestling competition) – 2016

Dangal Filmi Konusu Ve Yorum

Mahavir Singh Phogat (Aamir Khan) eski bir güreş şampiyonudur. Kendisi Dünya çapında bir kariyerin hayalini kurarken, babası tarafından spordan men edilmiş ve hayali yarım kalmıştır. Gelecekte oğlunu şampiyon yapacağına yemin eder.

Ancak Mahavir’in bir türlü oğlu olmaz. Geeta ve Babita adında iki kızı vardır. Erkek çocuktan umudu kesince, kızlarına bildiklerini öğretmeye başlar. Kızlar öyle yaman güreşirler ki, turnuvalarda erkekleri yenerler.

En Çok İzlenen Amir Khan Filmleri

Aamir Khan Filmleri Listesi Dangal
Dangal
 • P.K. (PK) – 2014

PK Filmi Konusu Ve Yorum

PK uzaydan gelen insan görünümlü bir yabancının (Aamir Khan) dünyadaki dogmaları ve batıl inançları sorgulamasını işliyor. Dünyada olduğu sırada; din ve kültür farkı sebebiyle evlenmesi imkânsız gibi gözüken bir çiftin de bir araya gelmesine vesile oluyor.

PK isimli uzaylının öyküsü, öylesine samimi ve eğlendiriciydi ki; film tüm dünyada büyük bir beğeni ile karşılandı. Tüm zamanların en çok gişe yapan Hint filmi oldu ve rekor kırdı. Filmin hasılat rekoru, 2016 yılında yine bir Aamir Khan filmi olan Dangal tarafından geçildi.

Aamir Khan Filmleri Listesi PK
PK
 • Dhoom 3 – 2013

Dhoom 3 Filmi Konusu Ve Yorum

90’lı yıllarda Iqbal Khan isimli bir Hintli, Amerika’nın Chicago kentinde sirk işletmektedir. Ancak işleri kötü gitmeye başlayınca, bankaya borçlanır ve her şeyini kaybetme noktasına gelir. Oğlu Sahir (Amir Khaan) bankacıları sirke icra yoluyla el koymasınlar diye ikna etmeye çalışır ancak başaramaz.

Sirk elden gidince, Iqbal Khan intihar eder ve Sahir de babasının öcünü almaya yemin eder. Bir çete kuran Sahir, babasının ölümüne sebep olan Western Bank of Chicago’nun şubelerini soymaya başlar. Soygundan sonraki kaçış sahneleri, filmin en ilgi çekici aksiyon sahneleridir. Sahir, bankayı batırmak istediği gibi; elde ettiği paralarla sirki tekrar açmak istemektedir.

Tavsiye Edilen Amir Khan Filmleri

Aamir Khan Filmleri Listesi Dhoom 3
Dhoom 3
 • Talaash (The Answer Lies Within – Yalan Çemberi) – 2012

Talaash Filmi Konusu Ve Yorum

Gece yarısı ıssız bir yolda Armaan Kapoor isimli ünlü bir aktör, hiçbir sebep yokken otomobiliyle ölümcül bir kaza yapar. Dedektif Surjan Shekhawat (Amir Khan) kazayı incelerken şüphelenmiştir. Aracın direksiyonu deniz yönüne doğru kırmaya zorlandığını anlar.

Dedektifin özel hayatı ise oğlu Karan’ın, bir tatil sırasında boğulup ölmesi nedeniyle tam bir kâbusa dönmüştür. Eşi Roshni ile evliliğini yürütmekte zorlanmaktadır.

Tüm bu zor şartlarda, yaptığı araştırma sonunda ölen aktörün, kaza günü yanında 2 milyon Rupi (Hint para birimi) taşıdığını ve bu paranın araçta bulunmadığını öğrenir. Şüphelerinin doğru çıkması üzerine tüm dikkatini bu soruşturmaya verir.

Aamir Khan Filmleri Listesi Talaash
Talaash
 • Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) – 2011

Dhobi Ghat Filmi Konusu Ve Yorum

Mumbai Günlükleri olarak da bilinen film, 4 ayrı insanın hayatının kesişmesini anlatıyor. Arun (Aamir Khan) yalnızlığı seven, yetenekli bir ressamdır. Bir gün Shai adında zengin bir kadınla tanışır ve birlikte olurlar. Ancak Arun kimseye bağlanmak istemediği için adresini değiştirmiş ve ortadan kaybolmuştur. Shai sinirden çılgına döner.

Dhobi Ghat adı verilen Hindistan çamaşırhanelerinde çalışan Munna adında bir genç ise aktör olmanın hayallerini kurmaktadır. Shai’nin çamaşırlarını yıkayıp evine bırakmakta ve bu güçlü kadından kendisine bir yerlerde rol ayarlaması için yardım istemektedir. Shai ise Arun’un yeni adresine ulaşmak için çamaşırcı Munna’yı kullanır.

Tüm bunlar olurken, Arun yeni taşındığı evin tavan arasında bazı video kayıtları bulmuştur. Yasmin adında bir kadının, Mumbai şehrine taşındıktan sonra kardeşine yeni hayatını anlattığı görüntülerdir. Arun videolara takıntılı hale gelir. Ancak kayıtların sonunda kadının başına gelenler onu dehşete düşürür.

Aamir Khan Filmleri Listesi Dhobi Ghat
Dhobi Ghat
 • 3 Idiots (Üç Aptal) – 2009

3 Idiots Filmi Konusu Ve Yorum

3 Idiots, Türkiye ve dünyada birçok insanın Aamir Khan’ı tanımasını sağlayan filmdir. Hindistan’ın eğitim sisteminin eleştirildiği filmde, bir üniversitede okuyan üç arkadaşın hikâyesi ele alınmaktadır.

Filmin en önemli özelliklerinden biri, Hindistan’da adı sanı duyulmamış mucitler tarafından yapılmış olan ilginç icatlara yer verilmesidir. Bunların içinde bir öğrencinin pedalla çalıştırdığı çamaşır makinesi ve bir berberin bisiklet gücüyle çalışan traş makinesi gibi filme neşe katan icatlar vardır.

Bu film çıktığı yıl Hindistan’daki bütün gişe rekorlarını alt üst eder. Ancak ilerleyen yıllarda yine Aamir Khan filmleri tarafından geçilir. Tüm zamanların en çok izlenen Hint filmleri arasında 10. Sıraya kadar gerilese de, Aamir Khan denince akla gelen ilk film olma özelliğini korumaktadır.

En İyi Amir Khan Filmleri

Aamir Khan Filmleri Listesi 3 Idiots
3 Idiots
 • Ghajini – 2008

Ghajini Filmi Konusu Ve Yorum

Sanjay Singhania (Aamir Khan) ismindeki zengin iş adamının nişanlısı Kalpana vahşi bir cinayete kurban gider. Sanjay da olaydan ağır yaralı kurtulmuştur. Yaşadığı şok ve aldığı darbeler nedeniyle kısa süreli hafıza kaybı yaşamaktadır.

Yakın zamanda yaşadığı hiçbir şeyi hatırlayamayan Sanjay, nişanlısının intikamını alabilmek için ölümü göze alır. Ancak hafıza problemi yüzünden hayattaki amacını (intikam) devamlı kendine hatırlatmak zorundadır. Bunun için polaroid fotoğraflar ve dövmeler kullanır ve tek başına suçluların peşine düşer.

Önerilen Amir Khan Filmleri

Aamir Khan Filmleri Listesi Ghajini
Ghajini
 • Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) – 2007

Taare Zameen Par Filmi Konusu Ve Yorum

Türkçe’ye “Yerdeki Yıldızlar” olarak çevrilen bu film, Aamir Khan’ın hem yapımcısı, hem yönetmeni, hem de başrol oyuncusu olarak yer aldığı özel bir filmdir.

Ishaan, derslerinde başarılı olamayan ve tüm sınavlarda kötü not alan bir öğrencidir. Ailesi onun bu kadar başarısız olmasına öfkelenir ve onu yatılı okula gönderirler.

Ishaan, aslında sonsuz hayal gücüne ve büyük yeteneğe sahip bir ressamdır. Ancak bunu yatılı okuldaki sanat hocası Nikumbh (Aamir Khan) keşfedecektir. Ishaan ortalamanın çok üstünde bir zekaya sahip olmasına rağmen okullardaki eğitim sistemine odaklanma sorunu yaşamaktadır.

Aamir Khan, senaryonun akışı içinde 3 Idiots filmindeki gibi eğitim sisteminin statik ve başarısız yönlerini eleştirir. Ebeveynlere her çocuğun değerli olduğu ve onlara şans verilmesi gerektiği mesajını verir.

Aamir Khan Filmleri Listesi Taare Zameen Par
Taare Zameen Par
 • Faana – 2006

Fanaa Filmi Konusu Ve Yorum

Faana aslında bizim dilimizdeki “Fena” kelimesine yakın bir anlam taşıyor. Türkçe ile birçok ortak kelime barındıran Urdu dilinde; mahvoluş, yok oluş gibi olumsuz bir manası var.

Filmde Delhi’de tur rehberliği yapan çapkın bir genç olan Rehan (Amir Khaan), Zooni adında görme engelli bir kıza aşık oluyor. Başlarda her şey güzel giderken, kentte bir terör saldırısı oluyor ve Rehan’ın ölüm haberi geliyor. Rehan’ın ölmediğini ve aslında bu saldırının başındaki adamlardan biri olduğunu sonradan öğreniyoruz. Zira Rehan Hindistan’ın Kaşmir bölgesindeki ayrılıkçı hareketin casuslarından biri çıkıyor.

Rehan ile Zooni’nin imkânsız gibi gözüken aşkı, nihayete eriyor ermesine ama sonrasında olanlar filmin adının neden “Fena” olduğunu açıklıyor. Film 2006’da çekildiğinde, Bollywood filmleri sektöründe en yüksek bütçeyle çekilen film olarak tarihe geçmiş.

Fanaa
 • Rang De Basanti  (Colour it Saffron – Sarıya Boya) 2006

Rang De Basanti Filmi Konusu Ve Yorum

Belgesel yapımcısı bir İngiliz kadın, Hindistan’ın özgülüğünü kazanmasına zemin hazırlayan beş devrimcinin öyküsünü film yapmak ister.  Belgeselin kurgusunu hazırlarken, dedesinin bu beş karakteri anlatan günlüğünden yola çıkar. Zira Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, bu ülkede polislik yapan dedesi, tüm olayları not almıştır.

Belgesel yapımcısı Sue, Delhi Üniversitesi’ne gider ve burada 5 gence başrol teklif eder. Bu gençlerden biri Daljit yani Aamir Khan’dır. Hint sinemasının sevilen yüzlerini bir araya toplayan film, yayına girdiğinde Hindistan’da büyük gürültü koparmış; ödüller almış ve gişe rekorları kırmıştır.

Tavsiye Edilen Aamir Khan Filmleri

Rang De Basanti
 • The Rising: Ballad of Mangal Pandey – 2005

Mangal Pandey Filmi Konusu Ve Yorum

Mangal Pandey, Hindistan tarihinde çok önemli bir yer tutan bir bağımsızlık savaşçısının hayatını konu alır. Hindistan’ın İngilizlerin sömürgesi olduğu dönemde, 1857 yılında büyük bir isyan patlak verir. İngilizlerin sert politikaları nedeniyle çıkan bu isyan, kısa sürede tüm ülkeye yayılır. İsyanın başındaki en önemli figürlerden biri filme adını veren kişidir.

Yayın süresi 2,5 saati bulan bu filmde, Hint tarihinin başarısız olan bu bağımsızlık girişimi anlatılmaktadır. Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu dönemi detayları ile okumak isterseniz: Hindistan’da İngiliz sömürge yönetimi adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

Mangal Pandey
 • (Kalbin Arzusu) – 2001

Dil Chanta Hai Filmi Konusu Ve Yorum

Film çocukluk arkadaşı olan Akash (Aamir Khan), Sameer ve Sid adlı üç gencin hikayesini anlatır. Akash aşka inanmayan ve hiçbir ilişkisini 2 haftadan fazla sürdüremeyen biridir. Sameer ise fazlasıyla romantik, her yakınlaştığı kıza hayatının aşkı gözüyle bakan biridir. Sid ise yetenekli bir sanatçıdır ve gönül işlerine mantık penceresinden bakan biridir.

Film bu tamamen birbirine zıt karakterler üzerinden giden bir komedidir. Film sıradan durum komedisinin ötesine geçip, insan tabiatına dair birçok detayı da gözler önüne sermektedir.

Dil Chanta Hai
 • Lagaan (Bir Zamanlar Hindistan’da) – 2001

Lagaan Filmi Konusu Ve Yorum

İngiltere’nin Hindistan’ı yönettiği dönemde, Champaner adındaki bir Hint kasabasında; halk ağır vergiler altında ezilmektedir. Bhuvan’ın (Aamir Khan) önderlik ettiği bir grup yerli, Andrew Russell adındaki İngiliz yöneticiyi ikna etmeye çalışırlar. Ancak rica ile çözülecek bir iş değildir.

Bir kriket tutkunu olan Russel, Bhuvan ve diğer köylülere maç teklif eder. Eğer köylüler kazanırsa vergi üç yıl süre ile tahsil edilmeyecektir. Ancak kaybederlerse eski verginin üç katını ödeyeceklerdir. Bu iş artık bir ölüm kalım meselesine dönüşmüştür.

Amir Khan Filmi Önerileri

Lagaan

1984-2000 Arası Amir Khan Filmleri Listesi

 • Mela – 2000
 • Mann – 1999
 • Sarfarosh – 1999
 • Earth – 1998
 • Ghulam – 1998
 • Ishq – 1997
 • Raja Hindustani – 1996
 • Akele Hum Akele Tum – 1995
 • Rangeela – 1995
 • Aatank Hi Aatank – 1995
 • Baazi – 1995
 • Andaz Apna Apna – 1994
 • Hum Hain Rahi Pyar Ke – 1993
 • Damini – Lightning – 1993
 • Parampara – 1993
 • Pehla Nasha – 1993
 • Jo Jeeta Wohi Sikandar – 1992
 • Daulat Ki Jung – 1992
 • Isi Ka Naam Zindagi – 1992
 • Dil Hai Ke Manta Nahin – 1991
 • Afsana Pyaar Ka – 1991
 • Jawani Zindabad – 1990
 • Deewana Mujh Sa Nahin – 1990
 • Dil – 1990
 • Tum Mere Ho – 1990
 • Awwal Number – 1990
 • Love Love Love – 1989
 • Raakh – 1989
 • Qayamat Se Qayamat Tak – 1988
 • Holi – 1984

Aamir Khan Filmleri Listesi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *