Aksiyon Filmi Önerileri

Aksiyon Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Son yıllarda sinema çekim tekniklerinin hızla gelişmesiyle, Aksiyon Filmleri de çağ atladı. Bilgisayar efektlerini gerçeğinden ayırt edemediğimiz filmler, bize gerçek bir heyecan fırtınası yaşatıyor.

Aksiyon Filmi Önerileri listesinde ağırlıklı olarak; Christian Bale, Tom Cruise, Denzel Washington ve Keanu Reeves gibi usta aktörlerin oynadığı filmlere yer verdik.

Listemizde filmler ile ilgili yönetmen ve oyuncu bilgilerini ve imdb puanlarını not edilmiş olarak bulabilirsiniz. Diğer film öneri listelerimizde olduğu gibi, filmlerin özgün bir konu özetini de sizinle paylaşmaya çalıştık.

Aksiyon Filmi Önerileri Listesi 2020

 • L.A. Confidential (1997)

Süre: 138 dk

Tür: Suç, Dram, Gizem, Aksiyon

IMDB Puanı: 8,3

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce, Kim Basinger

L.A. Confidential Filmi Konu Özeti

Vintage suç filmlerini seviyorsanız, bu filmi kesinlikle kaçırmayın derim.

L.A. Confidental, 1950’li yılların Los Angeles’ında yeraltı dünyasındaki çatışmaları anlatıyor. Yeraltı dünyasının patronu olarak kabul edilen Mickey Cohen hapse girince, çeteler ve suç örgütleri arasında bir liderlik savaşı başlar. Hepsi doğan boşluktan  yararlanmak istemektedir.

LAPD (Los Angeles Polis Departmanı) Cohen’in adamlarının öldürülmesini soruşturmak için birbirinden karakter olarak farklı üç polis görevlendirir.

Ed Exley, Bud White ve Jack Vincennes isimli polisler bir yandan birbirleriyle çekişirken, bir yandan Los Angeles’ın suç dünyasıyla baş etmek zorunda kalacaklardır.

En Çok İzlenen Aksiyon Filmleri

Heyecanlı aksiyon filmi önerileri
L.A. Confidential
 • Equilibrium (2002)

Süre: 107 dk

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: Kurt Wimmer

Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson, Taye Diggs

Equilibrium Filmi Konu Özeti

Türkiye’de İsyan ismiyle yayınlanan filmin, George Orwell‘in 1984 adlı romanı ile Matrix filmini bir araya getiren bir yapım olduğu söylenebilir.

Film, III. Dünya Savaşı’ndan sonraki dünyada geçiyor. Savaş, baskıcı ve faşist bir sistemin dünya genelinde iktidarı ele geçirmesine yol açmıştır.

Bu iktidarın kontrolünde, insanların hissetmeleri ve duygu sahibi olmaları yasaklanmıştır. Sanat eserleri, plaklar, resimler hatta çerçeveli aynalar yasadışı ilan edilmiştir.

John Preston, bu davanın baş cellatlarından biriyken taraf değiştirerek, acı çekenlerden olacaktır.

Imdb Puanı Yüksek Aksiyon Filmi Önerileri

en çok izlenen aksiyon filmleri
Equilibrium
 • The Departed (2006)

Süre: 151 dk

Tür: Suç, Dram, Gerilim, Aksiyon

IMDB Puanı: 8,5

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg

The Departed Filmi Konu Özeti

Dört dalda Oscar sahibi olan The Departed, mafya ile polis teşkilatı arasındaki çatışmayı detaylı bir biçimde anlatıyor.

Polisin suçlular arasında muhbirleri olduğunu herkes bilir. Ancak The Departed filminde polis teşkilatı içinde iyi yetiştirilmiş mafya elemanlarının olduğunu görüyoruz.

Üstelik bu elemanlar teşkilatta oldukça iyi pozisyonlara yerleştirilmiştir. Elbette buna karşılık mafyanın içine sızmış polisler de vardır. Ancak zamanı geldiğinde her şey açığa çıkacak, savaşın ilk kurbanları köstebekler olacaktır.

en iyi yabancı aksiyon filmleri
The Departed
 • Taken (2008)

Süre: 93 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

IMDB Puanı: 7,8

Yönetmen: Pierre Morel

Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen, Leland Orser

Taken Filmi Konu Özeti

Bryan, emekli olmuş bir CIA ajanıdır. Eski günlerin geride kaldığını düşünürken, hayatı bir anda alt üst olur ve mesleğine geri dönmek zorunda kalır.

Uzun zamandır görüşemediği kızının kaçırılışını cep telefonunundan dinledikten sonra, durumu tersine çevirmek için harekete geçer.

Ancak kızını kaçıran çete, beyaz kadın ticareti ile uğraşmaktadır ve Bryan kızını bu çetenin elinden kurtarmak için fazla vakte sahip değildir.

Taken, konusu İstanbul’da geçen yabancı filmler arasında yer alıyor.

İstanbul’da Çekilen Aksiyon Filmlerinden Taken 2
Konusu İstanbul'da Geçen Aksiyon Filmi Önerileri
Taken
 • Mission: Impossible – Ghost Protocol  (2011)

Süre:  132 dk

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

IMDB Puanı: 7,4

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton

Mission Impossible Filmi Konu Özeti

IMF, bir bomba saldırısına neden olmakla itham edilmiş ve kapatılma noktasına gelmiştir. Ethan Hunt ve arkadaşları, kimlik değiştirerek yaptıkları bir operasyonla birimlerini temize çıkarmayı amaçlarlar.

Ghost Protocol adını verdikleri bu operasyonu kimseden yardım almadan ve kimseyle iletişim kurmadan yönetmeleri gerekecektir.

Mission Impossible serisi, kuşkusuz ki dünyanın en çok izlenen aksiyon filmleri listesinde zirvede bulunuyor. Bu sebeple de aksiyon filmi önerileri listemize üst sıralardan giriş yapıyor.

Tom Cruise Aksiyon Filmi Önerileri

izlenmesi gereken aksiyon filmleri
Mission: Impossible Ghost Protocol
 • Jack Reacher (2012)

Süre: 130 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

IMDB Puanı: 7,0

Yönetmen: Christopher McQuarrie

Oyuncular: Tom Cruise, Rosamund Pike, Richard Jenkins, Werner Herzog

Jack Reacher Filmi Konu Özeti

Pittsburgh’un sakinliği birkaç el silah sesiyle bozulur. Mesai saatinden önce işlerine ulaşmaya çalışan birkaç kişi, nehrin karşı yakasından ateş eden bir keskin nişancının hedefi olmuştur.

Pittsburgh Polis Departmanı’nın konuyu çözmesi fazla zaman almaz. Katil zanlıları henüz 24 saat dolmadan yakalanır ancak onları mahkum etmek yakalamaktan daha zor olacaktır.

Zanlılardan birinin avukatı, bölge savcısının kızıdır ve bu cinayetlerin sebepleri arasında, baba ile kız arasındaki bir hesaplaşma bulunmaktadır.

En Güzel Aksiyon Filmi Önerileri

aksiyon filmi önerileri
Jack Reacher
 • Looper (2012)

Süre: 113 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

IMDB Puanı: 7,4

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt, Paul Dano

Looper Aksiyon Filmi Senaryosu

Looper, zaman yolculuğunun mümkün olduğu bir gelecekte geçiyor. Ancak bu yolculuk kanunsuzların ve karaborsacıların elindedir.

Zaman yolculuğunu kontrol eden kişiler, birinden kurtulmak istediklerinde onu 30 yıl öncesine, 2042 yılına göndererek Looper adlı bir suikast grubuna öldürtür.

Joe, bu grupta yer alan bir suikastçidir. Yaptığı iş onu zengin biri hâline getirmiştir ancak 2072 yılından gelen geleceğini öldürmesi gerektiğinde işler değişecektir.

Bruce Willis Aksiyon Filmlerinin Aranan İsimlerinden Biri
macera aksiyon filmleri listesi
Looper
 • Escape Plan (2013)

Süre: 115 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem

IMDB Puanı: 6,7

Yönetmen: Mikael Håfström

Oyuncular: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, 50 Cent, Vincent D’Onofrio

Escape Plan Filmi Konu Özeti

Ray Breslin, dünyanın en önemli güvenlik uzmanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak kendi tasarladığı yüksek güvenlikli bir hapishanede mahkum olmak, onun için büyük bir sürpriz olacaktır.

Tasarladığı hapishanenin güvenlik engellerini aşarak firar etmeye karar verir. Bunun için hapishanede sözü geçen mahkumlardan biri olan Emil’i ikna eder. Ancak ikilinin kaçış planının önünde büyük bir engel vardır.

Hapishane şartları olabildiğince insancıl olduğu ve mahkumlar zarar görmediği için, kimse kaçmaya yanaşmamaktadır. Bu durum ikili için büyük bir zorluk yaratacaktır.

Sinema dünyasının iki efsanesine başrolde yer veren Escape Plan, son yılların en iyi aksiyon filmleri arasında yer buluyor. Tango ve Cash‘ten beri Sylvester Stallone‘un en başarılı aksiyon filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Hollywood Yapımı Aksiyon Filmi Önerileri

hapisten kaçış aksiyon filmleri
Escape Plan
 • Edge of Tomorrow (2014)

Süre: 113 dk

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

IMDB Puanı: 7,9

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson

Edge of Tomorrow Aksiyon Filmi Konusu

Aksiyon ve bilim-kurgu türlerini başarılı bir biçimde bir araya getiren Edge Of Tomorrow, dünyanın uzaylılar tarafından ele geçirildiği bir gelecekte geçiyor.

Dünya orduları, aralarındaki anlaşmazlıkları rafa kaldırarak gezegeni ele geçiren ve büyük kentleri yok eden Mimics adlı uzaylı birliğine karşı savaşmaya karar verir. Daha önce uzaylılara karşı birçok savaş yapılmış ve hepsi kaybedilmiştir, dolayısıyla dünyanın bu varlıklardan kurtulmak için son şansı güçbirliğidir.

Bill Cage, bu görev sırasında uzaylılar tarafından öldürülür. Ancak ölüm onun için bir son değil, başlangıçtır. Nihayetinde her uyanışında kendini savaşın içinde, kırılması zor bir döngüde bulur ve her seferinde daha zeki, güçlü hâle gelir. Bu sayede Mimics ile mücadele edebilecektir.

Yabancı Aksiyon Filmleri Listesi
bilim-kurgu aksiyon filmleri
Edge of Tomorrow
 • American Sniper (2014)

Süre: 133 dk

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

IMDB Puanı: 7,3

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Cole Konis

American Sniper Filmi Konu Özeti

Chris Kyle, cesur ve başarılı bir asker olarak tanınmaktadır. Aldığı görev üzerine, silah arkadaşlarını korumak için Irak’ta görevlendirilir. Irak’taki savaş ortamında görevlerini başarılı bir biçimde yapmaktadır.

İyi bir keskin nişancıdır ve birçok arkadaşının hayatını nokta atışlarıyla kurtarmayı başarır. Ancak ününün yayılması ona pahalıya patlayacaktır.

Nitekim düşman hatlarında yayılan şöhreti, onu düşmanın hedefi hâline getirir. Bir yandan Irak’ta hayatta kalmaya çalışırken, diğer yandan Amerika’da evde bıraktığı ailesini düşünmek zorundadır.

Aksiyon Savaş Filmi: American Sniper
en heyecanlı aksiyon filmleri
American Sniper
 • The Equalizer (2014)

Süre: 132 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

IMDB Puanı: 7,2

Yönetmen: Antoine Fuqua

Oyuncular: Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz, David Harbour

The Equalizer Filmi Konu Özeti

80’li yıllarda yayınlanmış bir televizyon dizisinden uyarlanan The Equalizer’ın başrollerini Denzel Washington ile Chloe Grace Moretz paylaşıyor. Film, McCall isimli eski bir dedektifin hikayesiyle başlıyor.

McCall, gönüllü olarak çalışan bir dedektiftir ve uzun süre adalete hizmet ettikten sonra sessiz, sakin bir yaşamı seçer. Ancak Teri ile karşılaştığında adaleti sağlama isteği tekrar canlanır.

Teri, Rus mafyasının eline düşmüş genç bir kızdır ve McCall bu kıza yardım etmek için geçmişte bıraktığını zannettiği hayatına geri dönecektir.

İzlenmesi Gereken Aksiyon Filmleri
en tutulan aksiyon filmleri listesi
The Equalizer
 • Sicario (2015)

Süre: 121 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

IMDB Puanı: 7,6

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Emily Blunt, Josh Brolin, Benicio Del Toro, Jon Bernthal

Sicario Aksiyon Filmi Konu Ve Yorum

Kate, sorunlu bir yerde görev yapan idealist bir FBI ajanıdır. ABD ile Meksika arasındaki Suarez, uyuşturucu kartellerinin hakim olduğu bir kenttir.

Kate, bu karteller ile mücadele etmek için zor görevlerle baş etmek zorunda kalır. Kate, tıpkı kanunsuzlar gibi kural tanımaz olmak zorundadır.

Sicario doğrudan gerçek bir hikayeden mi uyarlandı bilmiyorum, ancak suç dünyasını gerçekçilikle anlatan bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Aksiyon Filmi Önerileri Listesi

Aksiyon Filmi Önerileri Listesi
Sicario
 • Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)

Süre: 131 dk

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

IMDB Puanı: 7,4

Yönetmen: Christopher McQuarrie

Oyuncular: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Simon Pegg

Görevimiz Tehlike Filmi Konu Özeti

Görevimiz Tehlike serisinin beşinci filminde Ethan Hunt ve ekibinin daha önce karşılaşmadıkları kadar büyük bir düşmanla mücadele ettiklerini görüyoruz.

Sendika, IMF’yi ortadan kaldırma amacı taşıyan, uluslararası bir dolandırıcılık örgütüdür. IMF ve diğer kuruluşlar bu örgütle baş etmekte ciddi anlamda zorlanırlar.

Yasadığı ve tehlikeli örgütü ortadan kaldırma görevi ise Ethan Hunt ve ekibine düşer. Hunt ve arkadaşları, zor ve riskli bir görevle karşı karşıyadır.

Tom Cruise Aksiyon Filmi Önerileri
Mission: Impossible Rogue Nation
 • Baby Driver (2017)

Süre: 112 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Müzik

IMDB Puanı: 7,7

Yönetmen: Edgar Wright

Oyuncular: Ansel Elgort, Jon Bernthal, Jon Hamm, Eiza González

Baby Driver Filmi Konu Özeti

Banka soyguncularının aranan elemanı olan Baby, çocuksu görünümü yüzünden bu lakabı almıştır. Birçok soyguncuyu polise yakalanmadan kaçırmayı başaran Baby, bir gün ünlü bir suç lideri ile çalışmak zorunda kalır.

Ancak girişilen soygunun başarısız olması kaçınılmazdır ve bu durumun faturası Baby’ye çıkarılacak, Baby sürekli peşine düşen farklı insanlardan kaçmak zorunda kalacaktır.

En İyi Aksiyon Filmleri

Baby Driver
 • John Wick: Chapter 2 (2017)

Süre: 122 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: Chad Stahelski

Oyuncular: Keanu Reeves, Riccardo Scamarcio, Ian McShane, Ruby Rose

John Wick Aksiyon Filmi Konu Özeti

John Wick, eski hayatını geride bırakmış ve emekli olmuş bir tetikçidir. Ancak emeklilik onu geçmişinden kurtarmayacaktır. Köpeğiyle birlikte sakin bir hayat sürerken, yaşadığı olaylar silsilesi onu Roma sokaklarına sürükler.

John Wick sonunda tekrar suç dünyasına geri dönmek zorunda kalmıştır. John Wick son yılların en iyi aksiyon filmleri arasında gösteriliyor.

Yabancı Aksiyon Filmi Önerileri

John Wick 2
 • The Foreigner (2017)

Süre: 113 dk

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

IMDB Puanı: 7,1

Yönetmen: Martin Campbell

Oyuncular: Katie Leung, Jackie Chan, Rufus Jones, Mark Tandy

The Foreigner Filmi Konu Özeti

Quan, hayatını ailesi ve işlettiği restoranıyla geçiren sıradan bir adamdır. Ancak kızının ölümüne sebep olan bir terör saldırısı bütün hayatını değiştirecektir.

Quan, kızının ölümünden sorumlu olan herkesi cezalandırmaya karar verir. Ancak intikam peşinde koşarken, eski bir devlet görevlisiyle karşı karşıya kalacaktır.

Jackie Chan gibi bir efsanenin rol aldığı The Foreigner filmi, aksiyon filmi önerileri listemizde önemli bir yer tutuyor.

Jackie Chan Aksiyon Filmi Önerileri
The Foreigner
 • Dunkirk (2017)

Süre: 106 dk

Tür: Aksiyon, Dram, Tarih

IMDB Puanı: 8,0

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance, Tom Hardy

Dunkirk Filmi Konu Özeti

Hollywood’un dahi çocuğu Christopher Nolan tarafından çekilen bu film, II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen gerçek bir olaya dayanıyor.

İngiliz ordusunda ve diğer müttefik ordularda görev yapan askerler, deniz kıyısındaki bir bölgede sıkışmış ve düşmana karşı çaresiz kalmışlardır.

Askerlerin burada çatışarak hayatta kalma şansı yoktur ve tek seçenek tahliye edilmeleridir. Dunkerque Tahliyesi’ni anlatan bu film, en iyi II. Dünya Savaşı filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tavsiye Edilen Aksiyon Filmleri

Dunkirk
 • American Made (2017)

Süre:  115 dk

Tür: Aksiyon, Biyografi, Komedi

IMDB Puanı: 7,2

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wright, Jesse Plemons

American Made Filmi Konu Özeti

Barry Seal, meşhur uyuşturucu satıcısı Pablo Escobar için çalışan bir kaçakçıdır. Ancak ne Escobar ne de diğerleri Seal’ın aynı zamanda CIA için çalıştığını bilmez.

Seal, ABD tarihindeki en büyük operasyonların bazılarını yürütmüş ve CIA için silah kaçırmıştır. American Made, Barry Seal’ın gerçek hayatından ve yaşadığı olaylardan uyarlanmış bir başyapıt.

Güzel Aksiyon Filmi Önerileri
American Made

Aksiyon Filmi Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *