Albert Camus Kimdir?

Albert Camus Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan Albert Camus, kısa sayılabilecek ömründe, düşünceleri ve eserleri ile edebiyata ve felsefeye büyük katkısı olmuş bir düşünür. Yabancı, Veba, Düşüş gibi kitapların yanı sıra absürdizm ve varoluşçuluk akımları ile ilgili makaleleri ile tanınır.

Albert Camus Kimdir, Kısaca Hayatı

Felsefe disiplinini edebi kurguyla bir araya getirerek tarihin akışını değiştiren romanlar ve denemeler yazan Albert Camus, 7 Kasım 1913 tarihinde Cezayir‘de dünyaya geldi. Annesi İspanyol, babası Cezayirli‘ydi. 1914 yılında, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Camus henüz 1 yaşındayken babası vefat etti.

Camus, her ne kadar annesi hizmetçilik yaparak oğlunu okutmaya çalışırsa çalışsın, evden ayrılıp kendi ayakları üzerinde durmayı seçti. 1923 yılında liseye, ardından felsefe okumaya üniversiteye kabul edildi. 1930 yılında vereme yakalandı. Eğitimine ve çok sevdiği futbola ara vermek zorunda kaldı. Okulu 1936 yılında tamamladı.

1934 yılında Fransız Komünist Partisi’ne katıldı. Bunun sebebi Marksist Leninist düşünceye duyduğu sempati değil, İspanya‘da çıkması muhtemel iç savaşın etkilerinden duyduğu endişeden kaynaklanıyordu. 3 yıl sonra çeşitli siyasi nedenlerden ötürü partiden atıldı.

Sadakat içermeyen ve sürekli olmayan ilk evliliğinden sonra, Albert Camus, ikinci evliliğini 1940 yılında piyanist ve matematikçi Francine Faure ile yaptı. Paris Soir dergisi için çalışmaya başladığı zamanlarda 5 Eylül 1945 yılında ikiz çocukları Catherine ve Jean doğdu.

İkinci Dünya Savaşı‘nın ilk zamanlarında bir pasifist (savaş ve şiddet karşıtlığı) olduysa da komünist bir gazetecinin gözlerinin önünde idam edilmesi baş kaldırmasına neden oldu. Dergi ekibi ile birlikte Bordeaux‘ya giderek burada eserleri üzerine çalışmaya başladı.

Camus 1942’de Bordeaux‘yu terk edip Cezayir‘e gelmiş, oradan Fransa‘ya geçmiştir. Camus, 4 Ocak 1960 tarihinde, bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir.

Albert Camus Edebi Tarzı ve Kitapları

Camus’un entelektüel dünyasının gelişimi ve birbiriyle etkileşimi iki döneme ayrılır.

 • Birinci dönemde absürt olan dünya ve anlamsız yaşamı konu alan yazılar yazar.
 • İkinci dönemde yaşamın anlamsızlığına baş kaldırmak ve toplumu değiştirmek gibi temaları işler.

Özellikle “Başkaldıran İnsan” adlı makalesi 20. Yüzyıl‘ın içinde bulunduğu asi ruh halini bünyesinde taşır.

Albert Camus’un “Yabancı” Kitabı Konu Özeti

Yabancı‘da ise varoluşsal bir krizin ortasında duran bir adamın öyküsünü okuruz. Öykünün en başında kahramanımız Bay Meursault, ne zaman olduğu net olmayan bir şekilde annesinin ölüm haberini alır.

Ardından cenaze işlerini halletmek amacıyla Marengo‘ya seyahat eder ve annesinin olduğu huzurevine ulaşır. Cenaze töreni ve işlemler biterek evine dönmesinin sonrasında, sanki hayatında hiçbir şey değişmemiş gibi yaşamaya kaldığı yerden devam eder.

Örnek verecek olursak, o halde, boynundaki yas boyun bağını çıkarmadan denize yüzmeye gider. Marie adında bir sevgilisi olur. Marie ile olan ilişkisi ise “olsa da olur, olmasa da” tadındadır.

Kitabın sonu da tıpkı başlangıcı ve gelişmesi gibi absürdist akımı takip eder. Bu noktada açıklama yapmayalım ki “spoiler” olmasın. Fakat absürdizm kavramının Camus ile olan ilişkisini bu noktada biraz irdelememiz gerekir.

“Yabancı” Albet Camus’un En Önemli Eseri Olarak Bilinir

Albert Camus kısaca hayatı
Dünyaca Ünlü Yazar Albert Camus

Camus ve Absürdizm

Absürdizm kısaca Tanrı kavramının olmadığını söyler. Tanrı olsa dahi insan yaşamına bir anlam atfetme fikrinin saçma olduğunu savurur. Yani anlamsız bir hayat yaşadığımızı ima eder.

Tanrı, mantıklı ve anlamlı bir amaç çerçevesinde yaratmamıştır insanları. Yaşamın boşa oluşunun bilincinde olan insandan ise Kral Sisyphos‘un çektiği cezayı çekiyor olduğunu anlatır.

Sisyphos Söyleni İsimli Deneme Kitabı

Sisyphos’u gördüm korkunç işkenceler çekerken: Yakalamış iki avucuyla dev bir kayayı ve kollarıyla, bacaklarıyla dayanmış kayaya, habire itiyor onu bir tepeye doğru.

İşte kaya tepeye vardı varacak, oluyor haydi şimdi tamam! Ama tepeye varmasına tam bir santim kala, bir güç itiyordu onu zirveden gerisin geri ve aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden lanet olası kaya. Sisyphos da yeniden itiyordu kayayı bütün gücünü kullanarak, kalkan toz toprak aşıp giderken başının üstünden. O da durmadan itiyordu yine kayayı, kan-ter ve kir-pas içinde…”

Homeros, Odysseia’da Sisyphos‘tan böyle bahseder. Sisyphos, Yunan Mitolojisi‘nde, tam da bu cezaya mahkûm edilen bir kraldır.

Albert Camus, “Sisyphos Söyleni” adlı deneme kitabında, bu hikâyeyi kendine göre yorumlar. Camus’a göre Tanrıların Sisyphos’a böyle bir ceza vermesinin nedeni ise yararsız ve umutsuz çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünmeleriydi. Ayrıca haksız da sayılmazlardı.

Albert Camus Felsefesi

Mutluluğu kişinin kendisi ile yaşadığı hayat arasında yakaladığı basit uyum olarak tanımlayan yazarın intihar hakkında da çok keskin düşünceleri vardır.

Sisifos Söyleni‘nde şöyle söyler: “Felsefede tek bir önemli soru mevcuttur: İntihar. Hayatın yaşamaya değer olup olmadığı felsefenin cevap vermesi gereken en temel sorudur. Diğer soruların tümü ardından gelir.”

Camus, hayatı boyunca toprakla insanın nasıl bağdaşabileceğini, absürt ve yücelik için yaşaması gerekirken aynı zamanda yoksullukla nasıl baş edebileceğini sorgulamıştır.

Albert Camus Sözleri

 • Kışın en soğuk zamanında, ben nihayet içimde yenemediğim bir yaz olduğunu öğrendim.
 • Önümden gitme seni izleyemeyebilirim, arkamdan da gelme yol gösteremeyebilirim; yanımda yürü ve yalnızca dostum kal.
 • Sonbahar, her yaprağın birer çiçeğe dönüştüğü ikinci bir bahardır.
 • Özgür olmayan bir dünya ile baş etmenin tek yolu, o kadar özgür olmaktır ki, sırf varoluşun bile bir başkaldırıdır.
 • Mutluluğun nelerden oluştuğunu aramayı sürdürdüğün sürece mutlu olamayacaksın. Yaşamın anlamını aramayı sürdürdüğün sürece hiç yaşayamayacaksın.
 • Hayat, tüm seçimlerimizin toplamıdır.
 • Entelektüel, aklı kendisini gözleyen kişidir.
 • Cazibe, net bir soru sormadan evet cevabı almanın bir yoludur.
 • Bazılarının, sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.

Albert Camus Kimdir Kısaca Hayatı

Albert Camus kimdir kısaca
Albert Camus

Albert Camus Hakkında İlginç Bilgiler

 • Camus mükemmel bir öğrenciydi. Liseye kaydolmak için burs kazandı.
 • Futbolu çok seviyordu. Fakat tüberküloz hastalığı yüzünden oynayamadı.
 • Neil Diamond, Blur, Aria, John Frusciante, The Magnetic Fields, The Fall, Suede, Digable Planets, Joanna, Newsom, Iron Maiden gibi müzisyenler ve müzik grupları şarkılarında Camus’den bahsettiler.
 • Yabancı romanı Türk yönetmen Zeki Demirkubuz tarafından film yapıldı.
 • 1946 yılında New York’u ziyareti esnasında Central Park Hayvanat Bahçesini 20 defa ziyaret etti.
 • Öldüğünde üstünde bulunan otobiyografik roman taslağını kızı yayına hazırladı. Romanın adı İlk Adam’dır.

Ünlü Yazarın Bilinmeyen Yönleri

Camus’un kızı Catherine, 2011 yılında yazara ait bilinmeyen fotoğraf ve belgelerin olduğu bir kitap yayına hazırladı. Catherine, babası hakkında şunları söylüyor:

“Benim için babaydı o. Gülüşüne bayılırdım.
Başka insanlar için, Albert Camus bir efsaneydi, elbette bir baba değil.
Bilincine varmadığım ve babamın bizden uzak tuttuğu şanı şöhreti,
erkek kardeşimin ve benim adeta üzerimize çöktü ve eziverdi bizi.

Lisede ilk kez adaletsizliği sezmiş.
Başkalarının dünyası ile kendininki arasında var olan uçurumu.
Daha sonraları Saint-Germain-des-Prés’de de aynı şey oldu. Cüzamlı gibi baktılar ona…
Babam ise kendini cüzamlı gibi hissetmiyordu. Morali de hep yüksekti.
Fakat adaletsizlik hep yerindeydi, daima.

Fotoğraflara bakınca, öğrencilerin çoğunda uzun kravatlar var.
Onda ise yok. Daha o zamanlarda bile özgürmüş.
Sonraları, “bir tarafta güzellik var, diğer tarafta aşağılananlar” dediğinde ve
“ne güzelliğe ne de aşağılananlara sadakatsizlik etmek” istemediğinde,
işte o zaman başladı her şey galiba…

Albert Camus Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *