Amerika Müzeleri

Amerika Müzeleri ve Sanat Galerileri

Bu yazıdan önce Dünyanın En Popüler Müzeleri isimli bir yazı yazmış ve içinde en çok ziyaret edilen sanat galerilerinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise Amerika‘nın farklı eyaletlerindeki en iyi, en ilginç ve önemli müzeleri gözden geçirmeye çalışacağız. Meraklısına faydalı olması dileğiyle, Amerika müzeleri ve en iyi sanat galerileri.

Amerika Müzeleri ve Sanat Galerileri

 • New York Metropolitan Sanat Müzesi (The Met)

New York Metropolitan Müzesi, ABD‘nin en çok ziyaret edilen müzesi olarak kabul edilir. Günlük konuşma dilinde kısaca The Met olarak anılır.

Dünya’nın en popüler sanat galerilerinden biri olan Metropolitan Müzesi, toplamda 2 milyon sanat eserinin sergilendiği 17 adet bölümden oluşur.

Antik Çağ döneminden, Antik Mısır tarihine; Rönesans ustalarının tablolarından, heykel koleksiyonuna kadar birçok farklı eseri barındırır. Antik Yunan sütunları ile özgün bir dış tasarıma sahip olan müze 1870 yılında hizmete girmiş.

Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri Metropolitan Müzesi
New York Metropolitan Müzesi
 •  Washington Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi ve bitişiğindeki heykel bahçesi, Wahington D.C. kentinin oldukça merkezi bir noktasında konumlanır. Amerika‘nın en çok ziyaret edilen sanat galerilerinden biri olan müze, özel bir girişimin eseri olarak 1937 yılında kurulmuş.

Andew W. Mellon ismindeki sanat sever, müzenin inşası için önemli bir miktar para bağışladığı gibi, kendi kişisel sanat koleksiyonundan en önemli parçaları hibe etmiş. Bu sebeple, müzenin kalıcı koleksiyonundaki en önemli parçalar, Mellon‘un koleksiyonundan oluşuyor.

Müze iki ana binadan meydana geliyor. Bir tanesi 1941 yılında inşa edilmiş olan Batı Binası, ikincisi ise 1978 yılında hizmete giren Doğu Binası… Bu iki bina birbirine bir yeraltı tüneli ile bağlanıyor.

Müzenin 1940’larda inşa edilmiş olan Batı binası, Roma‘nın ünlü tapınağı Pantheon örnek alınarak yapılmış. Doğu binasının tasarımı ise tanıdık birine ait, Paris Louvre Müzesi‘nin meşhur piramidini inşa eden I. M. Pei. İlk bina Antik Çağ‘a gönderme yaparken, ikincisi ise tamamen modern bir tasarıma sahip. (Bkz: Louvre Piramidi)

Müzede Batı sanatının, Orta Çağ‘dan itibaren gelişimini betimleyen önemli tablolar, çizimler, fotoğraflar, heykeller ve madalyalar görülebiliyor.

Müzenin yağlı boya tabloları içinde en önemlileri; Jan Vermeer, Rembrandt, Claude Monet, Vincent van Gogh ve elbette Leonardo Da Vinci.

Amerika Müzeleri

Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri Washington Ulusal Sanat Galerisi
Washington Ulusal Sanat Galerisi
 • New York Museum Of Modern Art (MoMa)

MoMa olarak da bilinen Modern Sanat Müzesi, New York şehrinin Manhattan ilçesinde konumlanır.

MoMa, adından anlaşılacağı üzere modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze. Ancak MoMa‘nın sanata katkısı sadece bununla kalmıyor. Modern sanatın teşvik edilmesi ve gelişmesi adına, dünyadaki en çok çalışma yapan müze olarak da tanınıyor.

MoMa‘nın sanat sergileri, dünya üzerinde tüm modern sanat eserlerinin tanıtılması amacıyla zengin bir içerikle donatılmış. Tablolar ve çizimlerin yanısıra; heykel, fotoğraf, çizgi roman, resim kitabı ve filmleri de içinde barındıran dev bir koleksiyona sahip.

MoMa’nın meraklısına sonsuz bilgi sunan kütüphanesinde; 300.000 kitap ve sergi kataloğu, 1000’in üzerinde süreli yayın ve modern sanata dair Efemeralar (dönemine ait, geçici broşürler, belgeler) bulunabilir.

Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri New York Modern Sanatlar Müzesi
New York Modern Sanatlar Müzesi
 • Art Institute of Chicago

Chicago Sanat Enstitüsü, müze kuratörlerinin yıllardır süregelen başarısı ve zengin koleksiyonu ile ziyaretçi sayısını 1,5 milyon (yıllık) gibi bir rakama taşımayı başarmış.

Chicago‘nun gururu olan müzede: Georges SeuratA Sunday on La Grande Jatte, Pablo PicassoThe Old Guitarist, Edward HopperNighthawks ve Grant WoodAmerican Gothic gibi eserler başı çekiyor.

Müzenin kalıcı koleksiyonunda 300.000 parça sanat eseri bulunduğu gibi, yılda ortalama 30 süreli sergi de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Chicago müzesinin bu kadar başarılı ve meşhur olmasının sebebi, sanatı sunmayı ve korumayı çok ciddiye alması. Öyle ki, müzenin içinde beş adet laboratuvarı olan bir bilim departmanı bulunuyor. Bu bölümün görevi, elbette sanat eserlerini modern tekniklerle korumak ve uzun yıllar yaşamasını sağlamak.

Müze binası orijinalde 1893 yılında inşa edilmiş. Klasik sütunları ile antik dönemi andıran bina, genişleyen koleksiyonlara yetişemeyince; 2009 yılında Renzo Piano isimli mimar tarafından ek bir bina yapılmış. Modern bir karakteri olan bu yeni binanın eklenmesiyle, müzenin hacmi 1 milyon metrekareye ulaşmış! Bu boyutları ile Chicago Sanat Enstitüsü; ABD’nin en büyük müzesi olan New York Metropolitan Müzesi‘nden sonra ikinciliğe yükselmiş.

Chicago Güzel Sanatlar Akademisi ile sürekli temasta olan ve kendini geliştiren müze, ABD‘nin en seçkin ve prestijli müzesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Amerika Müzeleri ve Sanat Galerileri

Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri Art Institute of Chicago
Art Institute of Chicago
 • Los Angeles Sanat Müzesi (LACMA)

Los Angeles Sanat Müzesi kısaca ADB basınında LACMA olarak yazılıyor. Batı Amerika‘nın en büyük sanat galerisi olan LACMA, yılda bir milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Müzenin sanat eserleri, yaklaşık 150.000 parça ile Dünya sanatının Antik Çağ‘dan günümüze kadar nasıl geliştiğini ziyaretçilerine aktarıyor. Müze, Los Angeles gibi kültürel açıdan çok yoğun faaliyet gösteren bir şehre, dinamik ve değişken yapısı ile ayak uyduruyor.

Müzenin sergilediği kalıcı eserlerin yanısıra, önemli sanat faaliyetleri de bulunuyor. Önemli filmlerin gala gösterimleri ve bazı prestijli konserler, Los Angeles Sanat Müzesi‘nin salonlarında halkla buluşuyor.

Amerika Müzeleri Los Angeles Sanat Müzesi
Los Angeles Sanat Müzesi
 • Los Angeles J. Paul Getty Müzesi

J. Paul Getty Müzesi, kısaca Getty olarak biliniyor. Getty Müzesi‘nin iki ana merkezi var: Getty Merkez Bina ve Getty Villası.

Getti Merkez Binası, Los Angeles‘in Brentwood mahallesinde konumlanıyor. Müzenin içinde kuratörlerin sunumlarıyla, Orta Çağ‘dan itibaren Batı sanatının gelişimi betimleniyor.

Getty Müzesi, yaklaşık 1.8 milyon yıllık ziyaretçi sayısı ile tüm müzeleri geride bırakarak ilk sıralara yerleşmeyi başarmış.

Getty Müzesi‘nin girişte bahsettiğimiz ikinci binası, Getty Villa‘da ise Antik Yunan, Roma ve Etrüsk eserleri sergilenir.

Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri J. Paul Getty
J. Paul Getty Müzesi
 • Fine Arts Museums of San Francisco

San Francisco Sanat Müzeleri, iki ayrı binadan oluşan bir kompleks. Binaların biri Golden Gate Park’taki Young Müzesi, ikincisi ise Lincoln Park’taki Legion of Honor.

San Francisco Sanat Müzeleri’nin en büyük özelliği, diğer birçok müzede olduğu gibi ödeneğe sahip olmadıkları halde üyelik, bilet satış ücretleri ve bağışlarla ayakta duruyor olması.

Wikipedia‘da verilen detaya göre, müze San Francisco Belediyesi ile yaptığı anlaşma gereği giderlerin %23’ünü karşılayacak bir ödenek alıyormuş. Müzenin ayakta kalması için gerekli olan diğer miktar ise yılda 1.6 milyonu bulan ziyaretçiler sayesinde ediniliyor.

Bu detaylara girmemin sebebi aslında San Francisco‘da sanat severlerin ne kadar aktif olduğunu vurgulamak. İşletme giderleri milyon dolarları bulan dev bir müze, şehrin sanat meraklıları ve turistler tarafından ayakta tutuluyor.

2012 yılında Paris Louvre Müzesi ile San Francisco Sanat Müzeleri arasında sanat eserleri paylaşımı için bir anlaşma imzalanmış. İki müze sanat koleksiyonlarını birbirine sergilemek için emanet ettiği gibi, ortak süreli sergiler dizayn ediyorlar.

Amerika Müzeleri

Amerika Müzeleri San Francisco Güzel Sanatlar Müzesi
San Francisco Güzel Sanatlar Müzesi
 • Smithsonian American Art Museum (SAAM)

Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi, ABD’de kısaca SAAM diye anılır. Smithsonian Müzesi, Amerika’nın İngiliz kolonisi olduğu dönemden itibaren, Amerika topraklarında üretilmiş sanat eserlerinin üzerine odaklanır.

Müzede 7000‘in üzerinde ressamın eserleri sergilenir. Smithsonian Müzesi; Amerika‘daki yeni dönem sanatı, Amerikan izlenimcilik akımını, Latin ve Afrika asıllı Amerikalı sanatçıların eserlerini en güçlü şekilde ortaya koyan koleksiyona sahiptir.

Müze oldukça teknolojik bir altyapı ile donatılmıştır ve eğitime büyük destek verir. Amerikan okullarına dijital ortamda sanat bilgisi aktarır. Hatta öğrencilerin ilgisini çekmek için gerçek zamanlı konferanslar ve sanal müze gezileri düzenlenmektedir.

Müzenin dijital kitaplığında 500.000‘i aşkın veri bulunur. Bunların 400.000‘i Amerikan heykel ve resim sanatı ile ilintilidir. Müze yürüttüğü bu aktif sanat tanıtımı ve reklamı sayesinde, yılda ortalama 2,5 milyon ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Amerika Müzeleri Smithonian Müzesi
Smithonian
 • Solomon R. Guggenheim Müzesi

Guggenheim Müzesi, New York‘un en gözde yaşam merkezlerinden Manhattan‘da bulunuyor. Müzenin kalıcı sanat eserlerinin omurgasını empresyonizm (izlenimcilik), post-empresyonizm, modern sanat ve çağdaş sanat koleksiyonları oluşturuyor. Oldukça dinamik bir iç yapıya olan müzenin koleksiyonu her geçen yıl büyüyor.

Müzenin adı kurucusu Solomon R. Guggenheim‘dan geliyor. Guggenheim 1952‘de kurduğu müze, bir süre kiralık bir binada kalmış ve 1959‘da bugünkü oldukça modern görünümlü binasına taşınmış. Yukarıdan aşağı çapı daralan bir silindiri andıran bina, kurucusu tarafından Ruhların Tapınağı olarak adlandırılmış.

Binaya dışarıdan neden böyle bir şekil verildiğini, içeri girdiğinizde anlıyorsunuz. Çünkü içeride zemin kattan tavana doğru spiral şeklinde tırmanan bir rampa var. Müzeyi gezerken yavaşça bu yokuştan yukarı devam ederek, en üst kata ulaşıyorsunuz.

Amerika Müzeleri New York Guggenheim Müzesi
Guggenheim Müzesi
 • Boston Güzel Sanatlar Müzesi

Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Massachusetts‘te yer alıyor. Müzenin sanat koleksiyonu 450.000 parça sanat eserinden oluşuyor ve bu rakamlar onu ABD‘nin en büyük 4. müzesi yapıyor. Müze aynı zamanda ABD‘nin en kapsamlı sanat galerisi olarak kabul ediliyor.

Bir milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çeken müze, Dünya çapında 55. en çok ziyaret edilen müze olarak kayıtlara geçmiş. (2014 kayıtlarına göre…)

1870 yılında kurulmuş olan müze, bugünkü binasına 1909 yılında taşınmış ve yüz yılı aşkın bir süredir aynı yerde bulunuyor.

Amerika’daki Sanat Galerileri

Amerika Müzeleri Boston Güzel Sanatlar Müzesi
Boston Güzel Sanatlar Müzesi
 • National Portrait Gallery Washington

Ulusal Portre Galerisi, ABD’nin başkenti Washington D.C. kentinde konumlanıyor. 1968 yılında halka açılan müze, aslında üst satırlarda geçen Smithsonian Enstitüsü‘nün bir parçası olarak işlev görüyor.

Smithsonian Müzesi’ni ziyaret edenler, hemen yanındaki bu müzeyi de gezebiliyorlar. Müze adından da anlaşılacağı üzere, ABD sanatçılarının resmettiği portre resimlerini sergiliyor.

Amerika Müzeleri Washington Ulusal Portreler Galerisi
Washington Ulusal Portreler Galerisi
 • Museum of Fine Arts Houston

Houston Güzel Sanatlar Müzesini kısaca MFAH olarak biliniyor. ABD’nin Dünya tarihi hakkındaki en kapsamlı müzelerinden biri olan MFAH, 6 kıtadan 64.000 sanat eseri ve arkeolojik bulgunun sergilendiği bir tarih müzesi…

Houston Müzesi, sadece misafirlerini bekleyen durağan bir müze değil. Adeta bir kültür merkezi gibi çalışıyor ve katılımcılarının sosyal hayatına renk katıyor. Yılda 1 milyon 250 bin kişi, müzenin atölye çalışmalarına ve öğretim programlarına katılıyor.

blank
Houston Güzel Sanatlar Müzesi
 • Philadelphia Museum of Art

Philadelphia Sanat Müzesi, heykel, resim, çizim, fotoğraf ve dekoratif sanatlardan oluşan 240.000 parçalık koleksiyona sahip. Bu eserler Asya, Avrupa ve Amerika gibi üç büyük kıtayı temsil ediyor.

Müze oldukça aktif bir süreli sergi döngüsüne sahip. ABD dışındaki müzeler ile ortak çalışmalar yapıyor ve sanat eserlerini Philadelphia halkına göstermek üzere misafir ediyor.

Amerika’nın En İyi Müzeleri

blank
Philadelphia Sanat Müzesi
 •  Minneapolis Institute of Art

Minneapolis Sanat Enstitüsü, eskiden Morrison Park olarak anılan ve toplamda 32.000 m2‘ye yayılan bir alana kurulmuş. Devlet tarafından finanse edilen bir halk müzesi olduğu için, giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Amerika‘nın en geniş sanat galerilerinden biri olan müze, içeride profesyonel fotoğraf çekimine sadece akademik araştırmalar için izin veriyor.

Müzenin sanat eserleri içerisinde El Greco, Murillo, Manet, Gaugin, Van Gogh ve Rembrandt gibi önemli ressamların tabloları bulunuyor.

blank
Minneapolis Sanat Enstitüsü
 •  The Broad Los Angeles

The Broad, Los Angeles şehrinin kalbinde konumlanan bir modern sanat müzesi. Muhteşem bir tasarıma sahip olan müze, kurucusu Filantropist (insanların sosyal, ekonomik standarlarını yükseltmek için organize faaliyetler düzenleyen kişi) ve hayırsever Eli Broad‘ın adını taşıyor.

The Broad Müzesi böyle güzel bir yaklaşım ile kurulduğu gibi, ziyaretçilerinden ücret de talep etmiyor. Kalıcı sanat eserlerini görmek ücretsiz olduğu gibi, bazı özel sergiler için sembolik ücretler talep edilebiliyor.

The Broad, listemizde geçen diğer müzelere nazaran oldukça genç bir müze olarak göze çarpıyor. Henüz 3 yaşında olan müze 2015 yılında faaliyete girmiş.

blank
The Broad
 • Cleveland Museum of Art

Cleveland Sanat Müzesi, Amerika’nın Ohio eyaletinde yer alıyor. Müzenin girişinde harika bir Antik Çağ mimarisi göze çarpıyor. Aslına bakarsanız bu mimari tasarım aynı zamanda içindeki Asya ve Antik Mısır koleksiyonları ile de doğru orantılı…

Yeni bir kıta olan Amerika‘ya değil de, insanlığın tarihinin yazılmaya başlandığı Mezopotamya ve Mısır gibi yerlere odaklanıyor. Müzenin Antik Çağ‘ı ve Orta Çağ‘ı tanıtan koleksiyonlarının zenginliği, dünya çapında bir şöhrete sahip olmasını sağlamış.

Ohio Eyaleti‘nin kendisine sağladığı 755 milyon dolarlık bütçe ile ABD’nin en zengin müzesi olarak göze çarpıyor. Buna karşılık müze yılda 700.000‘in üzerinde ziyaretçi kabul ediyor. Müzeye giriş ücretsiz.

Amerika’nın En Güzel Müzeleri

blank
Cleveland Sanat Müzesi
 • Hirshhorn Museum and Sculpture Garden

Hirshhorn Müzesi, listemizdeki birkaç diğer müze gibi başkent Washington D.C.‘de konumlanıyor. Müze, ilk kurulduğu dönemdeki hamisi olan Joseph H. Hirshhorn‘un ismini taşıyor. Müzenin yaratıcı dış tasarımı, Gordon Bunshaft isimli bir mimar tarafından dizayn edilmiş. Ayrıca listemizde iki ayrı müzenin altında imzası olan Smithsonian Enstitüsü‘nün de işletmede desteği var.

Müze Amerikan Modern Sanatına odaklanmakla birlikte, 1950 yılından sonra (II. Dünya Savaşı sonrası) üretilen sanat eserlerini referans alıyor.

blank
Hirshhorn Müzesi ve Heykel Bahçesi

Bu yazının içeriğinde kaynak Wikipedia.org sitesidir. / Content & Visual Credits: Wikipedia.org


Amerika Müzeleri ve Sanat Galerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *