Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Amerika Turistik Seyahat Vizesi Nasıl Alınır

Yurt dışı seyahat istatistiklerine göre, Türkler, ilk turistik seyahat deneyimlerinde Avrupa’yı ve özellikle de İtalya’yı tercih ediyorlarmış. Ülkemizdeki birçok insanın Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde yakınları da olduğu için; Schengen vizesi alma konusunda biraz daha bilgi sahibiyiz veya etrafımızda danışacak birilerini bulabiliyoruz.

Ancak İngiltere ve Amerika vizeleri konusunda kafamızda birçok soru işareti var. Özellikle Amerika Vizesi’nde mülakat da yapıldığı için, ön bilgimiz olmadan vize görüşmesine gitmeyi pek istemiyoruz.

Amerikan Konsolosluğu Nerede?

Bilindiği üzere eskiden Amerikan Konsolosluğu Beyoğlu Semti’nde, Meşrutiyet Caddesi’ndeydi ve Avrupa Konsoloslukları gibi tanıdık, bildik bir yere konuşlanmıştı. Ancak dünya çapında artan terör tehdidi nedeniyle, Amerikan Konsolosluğu bu görkemli tarihi yapıyı terk etti ve İstinye’de kale gibi korunan bir binaya taşındı.

Eski Amerikan Konsolosluğu, günümüzde Soho House Istanbul adıyla otel ve restoran olarak hizmet vermektedir ve semtin simgelerinden Pera Palas Oteli’nin komşusudur.

Yeni Amerikan Konsolosluğu ise, İstanbul’un Sarıyer Semti’nde, İstinye Kaplıcalar Caddesi’ndedir. Modern bir kaleyi andıran bina, vize konusunda tedirgin olan insanlara biraz itici gelebilir. Ancak telaşa lüzum yok, işlemlerin gayet nazik ve akıcı bir şekilde yürütüldüğüne emin olabilirsiniz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır 2020

Amerika Vizesi Nasıl Alınır
Amerika Vizesi Almak

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Öncelikle işin teknik kısımlarından bahsedelim. Vize için toplanması gereken belgelerin eksiksiz olması elbette çok önemli. Aşağıdaki başlıklarda, Amerika vizesi almak için gerekli belgelerin güncel bir listesini ve detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

1.Adım

Vize İçin Fotoğraf Kriterleri

Diğer vize başvurularında olduğu gibi, Amerikan vizesinde de ilk etap; istenen arka fon ile doğru ebatlarda fotoğraf çektirilmesi ile başlıyor. İşlek semtlerdeki fotoğrafçılar, “Amerikan vizesi için fotoğraf çektirmek istiyorum.” cümlesini kurduğunuz anda gerekli niteliklerde bir fotoğraf çekiyorlar.

Ben yine de konsolosluğun beklentilerinden emin olmak isteyenler için detay vereyim: Fotoğrafın ebatlarının 5 cm X 5 cm olmalı ve beyaz arka fon kullanılması gerekiyor. Fotoğrafta yüzünüzün net olarak gözükmesi ve son 6 ay içinde çekilmiş olması gereklidir. Zaten bunlar vize amaçlı fotoğraf çekiminde klasik diyebileceğimiz şeyler.

ABD Vizesi Almak İçin Fotoğraf Boyutları
abd-vizesi-fotograf-cektirme
ABD Vizesi Fotoğrafı

Bu fotoğrafı dijital ortamda yüklemeniz istenecek. Eğer yüklemezseniz başvuru yapacağınız gün yanınızda götürme şansınız da var. Ancak ben hem fotoğraf yüklemenizi, hem de başvuru günü yanınızda bir örneğini götürmenizi tavsiye ederim.

2. Adım

DS-160 Vize Formu’nun Doldurulması

Amerikan vizesi almanın en önemli şartı bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. Bu işin altından kalktığınızda vize alma konusunda yolu yarılamış oluyorsunuz. Vize formunda oldukça fazla soru var ve İngilizce yanıtlamanız gerekiyor. Şayet İngilizceniz mükemmel değilse de endişelenmeyiniz. Zira formdaki sorular giriş seviyesinde İngilizce bilenlerin bile anlayacağı ve cevaplayacağı şekilde tasarlanmış.

Formu doldurmak için bu bağlantıya gitmeniz gerekiyor: https://ceac.state.gov/genniv/

DS-160 Vize Formu İle İlgili İpuçları

1. Gelirinizi sigortada gözüken bedel üzerinden göstermek zorunda değilsiniz. Maalesef ülkemizde çoğu insanın sigortası, gerçek geliri üzerinden ödenmiyor. Size gerçek gelirinizi belirtmenizi öneririm. Zira bu seyahati maddi olarak karşılayabilecek durumda olmanız, konsolosluk için önemlidir. İş yerinizden aylık net maaşınızı gösteren, antetli kağıda basılı ve yetkili tarafından imzalı bir evrak alabilirsiniz.

2. Amerika’da kalacağınız yer ile ilgili bir adres göstermek zorundasınız. Bu bir otel, pansiyon veya tanıdığınız birinin isim ve adres bilgileri olabilir. Amerika’da yaşayan bir tanıdığınız olması iyi bir referanstır.

3. Eğer bu turistik bir seyahat ise, B2 turistik vize seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

4. Vize formunu doldurduktan sonra size sunulan başvuru belgenizi yazıcıdan çıktı alıp, başvuru günü yanınızda götürmek üzere dosyanıza iliştirmeyi unutmayın.

3. Adım

Amerikan Vizesi Başvuru Ücreti

Başvuru için ödenmesi gereken miktar 160 ABD Doları‘dır. Ücreti ödeme işlemini de form doldurma gibi internet üzerinden yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme en pratik ödeme seçeneğidir. Aksi takdirde banka şubesinden ödeme yapmanız gerekiyor. Bankadan da, internetten de ödeseniz dekontun bir kopyasını dosyanıza iliştirmeyi unutmayın.

Vize başvuru ücretini mutlaka konsolosluğa gitmeden önce ödemiş olmanız gerekiyor. Fotoğraf çektirme, form doldurma ve vize ücreti ödeme işlemlerinin tamamının başvuru gününden önce yapılmış olmalıdır.

4.Adım

Amerika Vizesi İçin Randevu Almak

Amerika vizesi için başvuru işlemlerinizin, seyahatten mümkün olduğu kadar önce tamamlanmış olması sizin için bir avantaj. Çünkü bu şekilde hiçbir yoğunluk veya aksaklıktan etkilenmemiş olacaksınız.

Randevu almak için https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresine girip, gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Formu başvuru tarihinizden en az üç gün önce göndermiş olmanız gerekiyor. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürümesi için bunu göz ardı etmeyiniz. Zira konsolosluk bu üç günlük süre zarfında sizin bilgilerinizi gözden geçirme zamanı bulacaktır.

Amerika Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Şu ana kadar fotoğraf çektirdik ve en az bir adet fotoğrafı yanımıza aldık.
 • DS-160 formunu doldurduğumuza dair onay belgesinin çıktısını yanımıza aldık.
 • Ödediğimiz vize harcının da bir dekontunu dosyamıza iliştirdik.  Bunlar yanınızda olması şart olan şeyler.
 • Bunlara ek olarak elinizde iş ve maaş durumunuzu gösteren belgeler (Sgk dökümü, maaş bordrosu v.b.), gayrimenkul tapusu, araba ruhsatı, banka hesap cüzdanı gibi belgeler de olursa iyi olur.
 • Bu belgeler hiç istenmeyebilir, fakat bahsi geçerse ibraz etmeniz gerekebilir. Her biri burada yerleşik bir düzeniniz olduğuna ve yasadışı bir şekilde orada kalmak için bir nedeniniz olmadığına dair kanıt olarak kabul edilir.

5.Adım

Amerikan Konsolosluğunda Mülakat Aşaması

Mülakatlar öyle gizli saklı bir odada yapılmıyor. Sırada bekleyen diğer insanların da duyabileceği şekilde, bir sohbet maiyetinde vuku buluyor. Bankaların bireysel müşteri temsilcileri ile kredi başvurusu üzerine görüştüğünüz kabinler gibi düşünebilirsiniz.

Burada aranan bir numaralı özellik dürüstlüktür. Öncelikle rahat olun, açık ve net bir şekilde; hiçbir soru işaretine mahal vermeyecek şekilde kendinizi ifade edin. Zaten bu şekilde davranıldığında hiçbir sorun yaşanmıyor.

Amerika’ya Vizesi Almanın Püf Noktaları

blank
ABD Vizesi

Amerikan Konsolosluğundaki Mülakatta Sorulan Sorular

Mülakattan önce bir sıra numarası almanız ve parmak izinizi kaydettirmeniz gerekecek.  Ardından ikinci kez mülakata girme amacıyla sıra numarası alacaksınız. Sizinle konuşacak olan görevli, önünde duran DS-160 formuna yazdığınız bilgileri gözden geçirecek ve size bununla ilgili gerekli gördüğü soruları soracak. Yani aslında sözlü bir şekilde formda ibraz ettiklerinizin bir kısmını tekrar etmiş olacaksınız. Yukarıda belirttiğim gibi dürüst ve tutarlı olmak en önemli parametredir.

 • ABD’yi ziyaret etme amacınız nedir?
 • Ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?
 •  Şu anda ne iş yapıyorsunuz?
 • Seyahat giderlerini nasıl karşılayacaksınız?
 • Hangi şehirleri ziyaret edeceksiniz?

Mülakatta Sorulan Sorular İngilizce Mi?

Sorulan bu soruları ister İngilizce, ister Türkçe cevaplandırma şansınız var. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; İngilizce konuşursanız bıraktığınız etki çok daha iyi olacaktır. Anlaşılır ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilen insanların, evrakları da tamamsa reddedilme olasılığı yok gibi bir şey.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

amerika-birlesik-devletleri-vizesi-abd-eyaletleri
Amerika Birleşik Devletleri Haritası

On Yıllık Amerikan Vizesi Almanın Avantajları

Amerika Vizesi almanın en avantajlı tarafı, 10 senelik bir vizenin tek seferde alınabilmesi. Schengen vizesi Alman, Avusturya ve Hollanda konsoloslukları tarafından bazen bir haftalık bile verilebiliyor. Örneğin; bir seyahat acentesi ile gidiyorsanız, bazen yalnızca turun süresi kadar vize veriyorlar. İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinden vize almak görece olarak daha kolaydır.

Buna karşılık ABD vizesinin bir kez almayı başardığınızda; kafanız çok rahat olacak. On yıl içerisinde defalarca Amerika’ya gidip gelmeniz mümkün kılan güzel bir sistem oluşturmuşlar. Yalnız on yıllık vize almış olmanız, tüm bu zaman aralığı boyunca orada kalabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Bir kez giriş yaptıktan sonra maksimum 6 ay orada kalabiliyorsunuz. Hesaplarınızı buna göre yapmayı unutmayın.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır by Serhat Engül

86 thoughts on “Amerika Turistik Seyahat Vizesi Nasıl Alınır?”

 1. Merhaba Serhat Bey, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Yakın tarih de aynı aileden iki kişinin usa vizesi için başvurması ve birinin ret yemesi bir diğerinin durumunu etkiler mi ?

  1. Merhaba Muhammed Bey. Açıkçası vize konusu çok kişiye özel bir konu ve farklı ihtimallere tahmin yürütmek çok zor. Vize alma ihtimali her bireyin işine, pasaportundaki vizelere, seyahat geçmişine göre değişiyor. Daha önce herhangi bir havalimanında gümrükte sorun yaşamak, Batı ülkelerinden red almak, vize süresini ihlal etmek gibi olaylar yaşandıysa; vize talebinden olumsuz yanıt alma ihtimali güçleniyor. Ben kişisel fikrimi belirteyim: Bir kişinin seyahat geçmişinin, vizeden olumlu veya olumsuz yanıt almasının bir yakınını etkileyeceğini pek sanmıyorum. Bu temel hak ve özgürlüklere aykırı olur. O yüzden böyle bir yaklaşım olacağına ihtimal vermem.

 2. Cevapladığınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. ABD vizesi için gerekli belgelerin tercümesi gerekmiyor diye biliyordum fakat bugün resmi siteden kontrol ettiğimde ”Destekleyici dökümanlar nelerdir ?” sekmesinin son paragrafında ”Lütfen bu belgelerin asıllarını yeminli tercüme bürosu tarafından İngilizce çevirileri ile birlikte getiriniz. ” yazdığını fark ettim. Acaba bu vize türüne göre mi değişiyor yoksa turist vizesi içinde yeminli tercüme gerekli mi ?

  1. Rica ederim. Standart turist vizesi başvurusu için tercümelik bir durum yok. Zaten DS 160 formunu İngilizce dolduruyorsunuz. Söz konusu başlığı ben de gözden geçirdim. Sizin alıntı yaptığınız son paragraf, “Sağlık sebebiyle A.B.D.’de tedavi göreceklerden istenebilecek destekleyici belgeler” başlığı altında geçiyor. Orada bahsi geçen sağlık belgeleri ve heyet raporlarının yeminli tercümesi gerekli diye bir izlenim edindim ben. İsterseniz bir vize merkezine de danışabilirsiniz. Vize aracı kurumları çok daha fazla vaka ile karşılaştıkları için sağlıklı cevap verebilirler. Ben sadece standart turist vizesi alma prosedürünü paylaştım ve bildiklerim de bununla sınırlı… Önceki cevapta da belirttiğim üzere standart prosedürün haricindeki senaryolarda yorum yapmam veya akıl yürütmem mümkün değil.

 3. SERHAT BEY Merhaba;

  Yakın zaman içinde Amerikaya 15 gunluk tatail için vize basvurusunda bulunacağım.İnternetten arastırdıgım kadarı ile pasaportta schengen vizesının olması US vızesını almakta işe yaracagını yazmakta. Ben sımdıye kadar hıc yurt dısına cıkmadım ve 11 yıldır aynı sırkette calısıyorum.hesabımda 50bın tl kadar para var. US da tanımdıgım da var fakat yıne netten okudugum yorumlarda tanıdıgının olmasının dejavantajlarından bahsetmekte. Acıkcası ne yapacagımı bılmıyorum. US vızesınden once bır schengen ulkesını seyehat mı etsem, US de tanıdıklarımın adresınımı versem acıkcası kafam cok karıstı. Konu hakkında yardımlarınızını beklıyorum
  sımdıden tesekkurler

  1. Merhaba Cansu, öncelikle bir kez daha belirteyim ben bu işin uzmanı değilim. Ancak tecrübelerim doğrultusunda kişisel fikirlerimi beyan edebilirim. Bana kalırsa ABD Vizesi öncesinde Schengen Vizesi sahibi olmak zorunda değilsin. Schengen Vizesi almış olmak, ABD vize sürecini kolaylaştıracak iyi bir referans olabilir, fakat bu kesinlikle bir zorunluluk değil. Hiç bir yerde bunun gerekli olduğuna dair kesin bir bilgi olduğunu da sanmıyorum. Sonuçta ikisi tamamen birbirinden farklı şeyler. 11 yıldır aynı şirkette çalışıyor olman, hesabında ABD seyahatini karşılayacak fazlasıyla para olması ve ABD’de tanıdığının olması bence olumlu referanslar. ABD’de tanığın olmasının dezavantaj olduğu bir şehir efsanesidir. Bunun olumsuz bir etki yarattığına dair hiçbir kanıt yok. Öyle olsa ABD’de eşi, dostu, akrabası olanlar vize alamazdı. Yok böyle bir şey. Bu bana hiç mantıklı gelmediği için, kendi yazımın içinde özellikle belirttim. Bu yazıyı okuyan onlarca insan vize aldı ve dönüp bana yönlendirme için teşekkür ettiler. Hiç kimse tanıdığım var diye belirttim ancak vize alamadım, sizin yazınızda yanlış yönlendirme var demedi. Zaten böyle bir şey maddenin doğasına aykırı… Gidilecek yerde tanıdık birinin olması, bir yere seyahat etmek için temel sebeplerden biridir. Böyle insani bir durumu, ABD gibi gelişmiş bir ülkenin potansiyel bir vize suistimali olarak algıladığını asla düşünmüyorum. Bana kalırsa başvurunuzu yapın ve sonucunu alın. Dolambaçlı yollara girmek size daha çok şey kaybettirir.

 4. Merhaba Serhat Bey, ben vize başvurusu yapmayı planlıyorum ancak Amerika’ya gitmeyi planladığım tarih 6 ay sonra. Biran önce vize işlemlerini vaktim ve imkanım varken tamamlamak istedim. Ancak 10 yıl altında bir sürede vize verme ihtimalleri var mı? Eğer atıyorum 3 ay süreli vize verirlerse boşuna almış olacağım çünkü. Diğer bir sorumda, ben üniversitede öğrenciyim ve bir yerde çalışmıyorum bu yüzden gelir kaynağım yok. Mülakata gittiğimde ailemin maaş bilgilerini mi götürmem gerekir yoksa götürmesem olur mu?

  1. Belgelenecek hiç bir geliriniz yoksa, ailenizden birinin maaş gelirini belgeleyen resmi bir evrak ve sizin seyahatinize sponsor olduğunu belirten bir yazı götürmeniz gerekir diye düşünüyorum. Şu veya bu şekilde Amerika’ya planladığınız seyahati gerçekleştirecek maddi gücünüz olduğunu kanıtlamak zorundasınız. Banka hesabınızda belli bir miktar para olursa iyi olur. En kötü ihtimalle ailenizden size sponsor olacak kişinin hesap hareketlerini gösteren bir hesap cüzdanı götürün. Vize başvurusu için en erken 90 gün önce başvuru alınıyor diye biliyorum. Biraz beklemeniz gerekebilir.

 5. Bana Amerika’dan Word ile yazılmış pdf şeklinde davet mektubu mail olarak geldi. Tabii imzasız ve kaşesiz. Sizce davet mektubu bu şekilde geçerli midir?

  1. Merhaba, açıkçası konsolosluğun bu evrakı geçerli sayacağını pek sanmıyorum. Dijital imza olsa iyi olurdu. Ancak gönderen kişinin adı, soyadı ve açık adresi evrak üzerinde gözüküyorsa, belki imzasız da bir etkisi olabilir.

 6. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Gönderen kişinin adı soyadı, ev ve iş yeri adresi, e-mail adresi var, yalnız telefon numarası yok.
  Saygılarımla.

  1. Bana kalırsa bu evrak bir davetiye olarak kabul edilecektir. Sonuçta davet eden kişinin bilgilerini doğrulayabilecekleri tüm kaynaklar sunulmuş. İletişim adresi olarak da telefon olmasa da, e-mail var ki gayet yeterli… Bu durumda imzanın çok önemi kalmıyor. Tabi ben mantık yürütüyorum. Yine iş konsolosluğun takdirine kalmış. Ben size bu evrakı dosyanıza eklemenizi tavsiye ederim.

 7. Merhaba
  Yarın vize başvurumuz için konsolosluğa gideceğiz. Eşimin şirketi benim de yanında gidebileceğimi söyledi ve bende müracaat ettim. Eğer bilginiz dahilinde ise kabinlerde ki konuşma sırasında bizi birlikte mi alıcaklar tek tek mi ? Şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba Serhat bey ,

  Daha öncesinde 2 kez amerika vizesi almıştım. ilki 3 ay , ikincisi 10 yıllık idi. Yaşım 21 ve bidaha vizem bitti. Bidaha başvurdum öğrencisiyim üni. son sınıfım , amerikada cok akrabalarım var ve vize red duygusu içine kapanmış durumdayım. Sizce vize alma olasılığım nekadar ? Bide tavsiye edebileceğiniz belgeler vb. gibi birşeyler varmı dosyama ekstra koymak için.

  Teşekkürler

  1. Neden böyle olumsuz bir duyguya kapıldığınızı anlayamadım. Daha önce sorunsuz bir şekilde iki kez vize almış olmanız bile bana kalırsa başlı başına olumlu referanslar. Belgelerde bir eksiklik yoksa bir sorun yaşanmadan vize alırsınız diye düşünüyorum. Zaten sıfırdan da almıyorsunuz, yenileme yapmaya çalışıyorsunuz. Ek belgeler olarak size sponsor olan bir ebeveyninizin Amerika seyahatinize dair masrafları karşılayacağını belirten bir mektup ve kendisinin banka hesap hareketlerini gösteren banka cüzdanı koyabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız seyahate ilişkin uçak bileti ve yakınlarınızda konaklayacağınızı belirten bir davetiye mektubu da olabilir. Yazdığınız şeylerden size sorun çıkaracak bir detay göremedim. İyi şanslar.

 9. Merhaba Serhat bey.
  Ben turistik viza randevusunu bu ay için aldım. Evraklarım eksiksiz ama seyahat tarihmi yılbaşına yani 3-4 ay sora için belirttim. Bu durum viza sonucunu negatif etkilermi?
  Teşekkürler

  1. Gerekli şartları karşıladıktan sonra, ileri tarihe yönelik başvuru yapmış olmanız size negatif bir etki yapmaz diye düşünüyorum. Sonuçta seyahat planlıyorsunuz 3-4 ay önceden plan yapmak sizin en doğal hakkınız. Ben çok önceden başvurmak isteyenlere (6 ay ve üzeri) 90 gün önceden başvurmalarının uygun olacağını söylüyorum. Sizin durumunuz zaten olumsuz bir şey arz etmiyor.

 10. Merhaba!
  ilginc bir sorum olacak!

  10 Yillik turist vizem var ve surekli usa ya gidip geliyorum.
  baska bir ulke vatandasli aldim. bu baska ulke pasaportumla usa vizesi alabilirmiyim, verirlermi? yoksa suc mu sayilir uyaniklik vs diye ?

  1. Merhaba Selim, açıkçası bu konuda net bir bilgim yok, ancak kendi kişisel fikrimi söyleyebilirim. Bence Amerika Vizesi süren dolana kadar, başka bir pasaportla başvuru yapma… Zaten sistemde vizen olduğu gözüktüğü için alabileceğini de sanmıyorum. Vize süren dolduğunda, başka bir ülkenin vatandaşlığına geçtiğini beyan edip, yeni pasaportuna ABD vizesi alırsın.

 11. Merhaba
  2009 yılın da 10 yıllık Abd vizesi aldım ve sadece bir kez gidebildim .2019 da vizem bitiyor ve ben tekrar gitmek istiyorum .Vize yenileme işlemini şimdi yapsam sıkıntı olur mu ? Alabilir miyim ? Yoksa 2019 u mu beklemeliyim ? Bu konu da bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim

 12. Merhaba
  Ben 4 yıl önce eğitim için bir kaç aylığına Amerikaya gidip gelmiştim. Bu sene yazın gitmek istiyorum. Vizem bittiği için vize başvurusunda bulanacagim. 4 yil once ogrenciydim ve sorunsuz bir sekilde vize aldım. Bu sefer Turist vizesine başvuracağım. Ingilizce ogretmeniyim ama saglik sorunlari nedeniyle bu sene hic bir yerde calismiyorum. Evlide degilim. Vize basvurusunda bu bir sorun olustururmu?

  1. Merhaba Kübra, açıkçası bu konuda bir şey söylemek zor. Vize almanın en önemli kuralı düzenli bir işe sahip olmak. Tamamen Konsolosluğun takdirine kalmış bir durum.

 13. Merhaba çocuklarla (10, 7, ve 1 yaşında) temmuz ayında amerikaya akraba ziyaretine gitmeyi planlıyorum. Vize ödemesi çocukların hepsi için geçerli mi acaba? Tabi hepsinin pasaportu ayrı. Bu durumda hepsi için ödeme alacaklar degilmi?

  1. Merhaba Nezaket Hanım, sorunuzun cevabını tam olarak bilmiyordum. Şimdi ABD Konsolosluğu’nun sayfasından teyid ettiğim kadarıyla 16 yaşından küçük çocuklar için vize ücreti 105 USD. Her bir çocuğunuz için bu ücreti ödemeniz gerekecek.

 14. İyi günler ben amerika vizesi almak istiyorum Amerika da teyzem var durumlarıda iyi bana referans olcaklar davet mektubu gönderdiklerinde dosyaya mı ekliycem DS-160 formunu doldurduktan sonra mı bana randevu vercekler? Lütfen acil cevaplarsanız sevinirim

 15. Merhaba, Serhat bey.
  Daha önceden Amerika vizem vardı, vize sürem boyunca zamanında giriş çıkışlar yaptım.Daha sonra 2 kere ayrıca İngiltere vizesi aldım, bu yılda Amerika vizemi yenilemek istiyorum ,ama son 1 yıldır sgk emeklilik günümü doldurup yaşı beklediğimden dolayı çalıştığım şirket elden maaş alıyorum,banka hesaplarım ve mal varlığım son derece iyi, tekrar başvursam sıkıntı yasarmıyım sizce, son günlerde genelde red veriliyormuş,
  Saygılarımla

  1. Merhaba Mehmet Bey, şu an için bir fikir yürütmek zor. ABD konsolosluğu ile yaşanan pürüzlerden sonra, vize alma süreçlerini ne kadar etkilediğini net bilemiyorum. Normalde banka hesaplarınızda nakit para ve belgelenebilir gayrimenkul olduğu sürece vize olaylarında pek sorun yaşanmaz. Bunlar sizin Amerika’ya gidip orada kalmanız için bir neden olmadığına delalet eden göstergelerdir. Düzenli bir SGK kaydınız olsaydı elbette iyi olurdu. Ancak halen şirketinizden antetli bir kağıtta, sizin orada çalıştığınıza dair bir yazı alabilirsiniz. Bu da işe yarar diye düşünüyorum. İyi şanslar dilerim.

 16. Merhaba Serhat Bey,
  Ben mesleğe 2 ay önce başladım doktorum. Öğrenci iken ilk seyehatimi Lübnan a gerçekleştirdim, sonra İskandinav ülkelerine vize aldım ardından tekrar Lübnan a gittim ve sonrasında İtalya ya vize başvurusunda bulundum fakat red aldım. Şuan Amerika vizesine başvurursam aldığım red I’m kötü bir etkisi olur mu acaba, ne yapmam gerekiyor sizce, teşekkürler…

  1. Merhaba Gülbahar Hanım, inanın bu konuda hiçbir fikrim yok. İtalya’dan red almanız ilginç. Türklere en kolay vize veren ülkelerden biridir aslında… Şu an Dünya siyaseti karmakarışık durumda olduğu için, ülkelerin nasıl dinamikler izlediğini kestirmek güç.

 17. Selam serhat bey ben amerikaya işçi olarak gideceğim dekorasyon ustası olarak ama şirket diyor vize parasını şirketin hesabına yani onların hesabina yatırmamı istiyorlar öyle birşey var mı teşekkürler şimdiden.

 18. Merhabalar! Ben 17 yaşındayım. Gelir ve varlık belirtme durumunu nasıl yapabilirim? Kısacası kolay vizeyi nasıl alabilirim? Ayrıca yeşil pasaportum var. Bu kolaylık sağlar mı? Teşekkürlerimi sunarım.

  1. Merhaba Kaan, 18 yaşında küçük olanlar veya öğrenci olarak hayatını sürdürüp; düzenli bir gelir sahibi olmayanlar, ebeveynlerinin sponsorluğu ile vize alabilirler. Ailenin ev, araba v.b. gibi varlıklarını ve gelir durumunu belgelersen, sana turistik vize alma sürecinde faydası olacaktır.

 19. Merhabalar. Ben yakın zaman da özel bir bankadan San Francisco silikon vadisi turu kazandım. Otel yol rehber vs gibi tüm masraflar banka tarafından karşılanacak pasaport vize hariç. AÖF öğrencisiyim gelirim yok 6 gün konaklayacağım. İngilizce bilmiyorum Vize alma şansım nedir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Kadir Bey. Öncelikle sizi tebrik ederim, harika bir deneyim yaşayacaksınız. Normalde yurt dışı seyahatini karşılayacak bir işi veya geliri olmayan öğrenciler için aile sponsorluğu aranır. Ancak sizinki özel bir durum. Banka tüm giderleri karşıladığını ve bu geziyi organize ettiğini kanıtlayacak belgeleri sağladıkça, sorun yaşanacağını sanmıyorum. Tabi bu benim şahsi kanaatim. Daha önce böyle bir duruma şahit olmadığım için kesin bir şey söylemek zor.

  1. Pasaport, başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmayı amaçladığı kalış süresinden en az 6 ay daha uzun süre geçerli olmalıdır. Konsolusluğun sitesinde detaylar yazıyor.

 20. Merhaba Serhat Bey,
  Birkac gun icinde vize başvurusunda bulunacağım ABD de amcam ailesiyle beraber yaşamakta benim onlardan davet mektubu almam gerekiyor mu?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Onur Bey, davet mektubu almak zorunlu değil. Ancak işinize yarayabilir. Ben sizin yerinizde olsam böyle bir fırsatım varken mektubu alırdım. Orada referans gösterebileceğiniz biri olması olumlu bir şey.

 21. Merhaba Serhat Bey, ben biyomühendislik lisans öğrencisiyim. 2 buçuk aylık kanser araştırma projesine kabul edildim. 2016 yılında da yine bir projeyle New York’a gittim. O zaman bütün harcamalar sponsorlar tarafından ödendi. Ve 1 yıllık vizem vardı, süresi bitti. Öğrenci vizesi almanın hayli zor olduğu söyleniyor ve bu sefer birkaç yerden burs bularak gidebiliyorum. Sabit bir sponsorum yok. Turist vizesine başvurmayı planlıyorum. Banka hesabımda para olması gerekir mi? Yoksa ebeveynlerimin hesaplarını mı götürmeliyim?
  Kalacak yerim de ayarlanmadı daha bu da bir sorun mudur? Cevabınız benim için çok önemli. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Yeşim Hanım, ben elimden geldiği kadar sorulara mantıklı cevaplar vermeye çalışıyorum. Ancak benim söylediklerim sizin özel durumunuza %100 çözüm üretecek diye bir şey yok. Çünkü vize konusu çok kişisel bir şey. Türkiye’den yurt dışına çıkarken Schengen Vizesi veya ABD Vizesi fark etmeksizin istenen temel kriterler var. Bunlardan en önde geleni ise maddi yeterlilik.

   Sürekli bir işe ve düzenli gelire sahip olmak elbette en önemli şey. Şayet öğrenciyseniz, maddi yeterliliği başka birinin üzerinden göstermeniz gerekiyor. Bu da elbette size sponsor olan aileniz olabilir. Siz bu maddi gerekliliği burs aracılığı ile gideriyorsanız, orada kalacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacak bir paranız olduğunu bir şekilde belgelemeniz gerek. Bu da elbette banka hesabındaki paranızı göstererek ve bunun kaynağı olarak aldığınız bursları belgeleyerek olabilir.

   Mantığa uygun bir şekilde, ABD’ye neden gittiğinizi; neler yapacağınızı, seyahat giderlerini nasıl karşılayacağınızı ve nasıl döneceğinizi kanıtladıkça, sorun olacağını sanmıyorum. İşin matematiği bu şekilde işliyor. Sizin verilen turist vizesini kötüye kullanıp, orada kaçak çalışarak yaşamayacağınıza ikna olmaları, vize alma sürecinin temelini oluşturuyor.

 22. Mülakatta soruları ingilizce mi soracaklar?
  Ve ingilizce bilmek zorunda mıyız?
  Yazmak ve konuşmak farklı. Bildiğiniz gibi yazarakta karşıdaki kişiye istediğinizi sorabilirsiniz.
  Eğer sadece yazabiliyor ve okuyabiliyorsanız ama dinleme ve konuşma için yeterli değilseniz, bu bir problem olur mu?

  1. Merhaba Seda Hanım, sorduğunuz sorunun cevabı zaten yazının içinde var. İngilizce konuşmak zorunda değilsiniz. İngilizce bilginiz yeterli değilse, bence kendinizi hiç zorlamayın.

 23. Merhaba Serhat Bey
  öğrenciyim ve Amerika’ya arkadaşımı ziyaret amacıyla gideceğim. Maddi açıdan ailemi sponsor göstereceğim. Onların banka hesapları ve bana destek olacaklarına dair diğer tüm belgelerle vize almaya çalışacağım. Fakat hangi vizeyi almam konusunda tereddütlüyüm. Çoktan başvurumu ve randevumu B2yi seçerek aldım. Fakat değiştirebiliyormuşum. B2 vizesinde ailemi sponsor olarak göstermemde bir sakınca yoktur degil mi? Sizce vize türünü değiştirmeli miyim? B1/b2 bana daha mı uygun?

 24. Serhat bey merhaba,
  Kurban bayramı tatilinde New York’a 10 günlük bir turistik gezi planlıyoruz. İki çocuğumuz var. Çocukları götürmeyi düşünmüyoruz fakat bir aksilik olması durumunda çocukları da götürmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda biz eşimle birlikte vize başvurusu yaptıktan sonra sadece çocuklar için vize başvurusu yapmamızın bir sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba Harun Bey, bu konuyu daha önce tecrübe etmedim. Ancak mantık çerçevesinde bakacak olursak, hiçbir sorun olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta bu her ailenin yaşayabileceği bir durum. Konsolosluğun bu konuda bir zorluk çıkaracağını sanmam. Zaten başvuru kurallarına aykırı bir durum da değil.

 25. Merhaba Serhat Bey, Ben 2 yıllık dış ticaret bölümünden yeni mezun oldum. ingilizce gramer alt yapım var ve konuşma becerimi geliştirmek için san francisco ya aile dostumuzun yanına gitmek istiyorum. Ne yazık ki geçen sene malta için shengen vize başvurum reddedildi.
  reddedilme sebebim babam tarım işçisi olduğu için bağ-kur ödediğinden gelir beyanın da bulunamamıştım. babam mayıs ın 3 ünde ssk lı bir işe başladı. Şimdi benim sorum; yurtdışı dil eğitim kursu ile önce 2-3 haftalık eğitim için gitsem, geldikten sonra turistik başvuruda bulunsam etkisi ne olur. lütfen bu durum hakkında görüşlerinizi belirtir misiniz? tavsiye de bulunmanızı de rica ediyorum.ediyorum.

  1. Merhaba Fatih,

   ABD veya Avrupa Konsoloslukları, vize alma sürecinde sizin soyut fikirlerinize değil, somut kriterlere bakıyorlar. Bu da çok doğal bir şey. Siz ne kadar iyi niyetle gelecek planları kursanız da, bu hayaller maddi gerçeklikle örtüşmediği anda vize almanız çok zor.

   Konsolosluk öncelikle sizin orada geçireceğiniz süre boyunca geçiminizi sağlayacağınız bir gelir garantisi bekler. Ya hesabınızda çok yüklü bir miktar para olacak, ya da seyahat planlarınızın tamamını karşılayacak düzenli geliriniz olduğunu beyan edeceksiniz.

   Bunlar olmadığı takdirde konsolosluk sizin oraya yerleşme amacıyla gittiğinize kanaat getirebilir. Yazının içinde de belirttiğim üzere bu algının oluşmaması için tüm gelirlerinizi belgelemeniz ve vizeyi ihlal etmeyeceğinize dair onları ikna etmeniz gerek. İkna etmek derken mülakatta ikna etmeyi kast etmiyorum. Maddi kanıtlardan bahsediyorum.

   İyi şanslar dilerim.

 26. Merhaba Serhat Bey,
  New York’ta yaşayan Amerikalı bir arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum. Bana davetiye mektubu göndericek ama aynı zamanda sponsorluk belgelerini de ondan alıcam. Bunun bi dezavantajı olur mu? Kendime ait finansal belgeleri vermememin.
  (Şuanda üniversitede okuyorum ve bi firmada staj yapıyorum ayrıca)

  1. Merhaba Gamze Hanım, kusura bakmayın ancak bu konuda bir şey diyemem. Normalde seyahat giderlerini karşılayan ya kişinin kendisi, ya da yakınları olur. Yurt dışından birinin hem davet, hem de sponsorluk göndermesi ve bunun sonucunda vize alınması benim karşılaşmadığım bir konu. Olmaz demiyorum, sadece bilgi sahibi değilim.

 27. Hangi bankadan banka mektubu alindigi onemli mi ?
  Amerika destekli bir bankadan alinmasinin getirisi olur mu yoksa herhangi bir bankadan alinmasinin bir onemi yok mu ?

 28. Merhabalar, ben 4 yıldır büyükşehir belediyesinde çalışıyorum. Bu yıl kadrolu olduk. Ben turist olarak gitmek istiyorum Ingilizceyi akıcı şekilde konuşamıyorum. Daha önce yurt dışınada çıkmadım. Sorum şu; Orada arkadaşım yaşıyor, green card sahibi. DS160 formunu doldururken, konaklayacağım yer olarak onun adresini yazsam bu benim için artı mı olur ? Eksi mi? Çok kişiye sordum yarısı artı yarısı eksi olur diyor. Biraz bilgi verir misiniz?

  1. Merhaba Çağatay, sanırım yazı içinde de değinmiştim, bana kalırsa ABD’de yaşayan birini referans olarak göstermek her zaman artıdır. Adı üstünde referans. Orada yaşayan kişinin sicili temizse, size kefil olması neden kötü olsun.

 29. Serhat Bey merhaba,

  Amerika Vizesi icin basvurmayi planliyorum ancak herhangi bir seyehatim soz konusu degil. Ilerleyen zamanlarda 1-2 hafta onceden bilet alip hic bu vize islemleriyle ugrasmadan dogrudan gitmeyi planliyorum. Biraz anlik yasayabilmek icin de onceden bu vizeyi cebime koymayi hedefliyorum. Seyehat tarihimi sorduklarinda bana herhangi bir sorun yaratir mi acaba?

  1 yildir ozel bir firmada calisiyorum firma turk firmasi ancak sirketten alacagim herhangi bir belge islerimi kolaylastirir mi? Kendi hesabimda da belirli miktarda param mevcut ancak hem kendimi hem de sponsor olarak ailemi gosterebilir miyim? Biraz fazla soru yoneltmis oldum ancak zaman ayirip cevaplayabilirseniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim.

  1. Merhaba Özgür, seyahatini netleştirmeden ve gidiş-dönüş uçak biletini dosyana eklemeden vize alabileceğini sanmıyorum. Seyahatini enine boyuna planlamak ve seyahat için ayırdığın bütçeyi banka hesap cüzdanı ile ibraz etmek durumunda kalabilirsin.

   Şirketten alacağın belge elbette işini kolaylaştırır. Orada çalıştığına dair insan kaynaklarından yazılı bir belge almanı öneririm. Bence düzenli olarak bir işte çalışıyorsan, aileni sponsor göstermene gerek yok. Maaşın yattığı hesaptaki hareketleri gösteren, geçmişe dönük bir banka hesap cüzdanı alırsan; zaten düzenli gelirin olduğu ortaya çıkacaktır. Elbette bankada belli bir para bulunması (seyahati karşılayacak kadar) vize alma şansını artıracak bir şey.

 30. Merhaba serhat bey,Benim amerika da yaşayan kuzenimi adres olarak göstersem fakat onun yanına gitmesem bir sorun teşkil eder mi o LA da yasıyor fakat ben NY ye gitmeyi düsünuyorum tesekkür ederim

  1. Los Angeles’ta yaşayan kuzeninizi adres gösterip, New York’a uçak bileti alırsanız; sunduğunuz seyahat rotası pek tutarlı olmayabilir. Bence şayet New York’a gidecekseniz, orada kalacağınız oteli adres göstermeniz ve tutarlı bir seyahat planı ortaya koymanız daha uygun olur. Vize görüşmelerinde dürüstlük olmazsa olmaz şarttır. Orada yaşayan bir tanıdığınız olduğunu kanıtlamak için, böyle bir riske girmeyi kesinlikle tavsiye etmem.

 31. Merhaba, vize görüşmeleri sırasında sorulan sorular sadece bunlarla mı sınırlı, yoksa gerektirdiği takdirde sorular değişebilir mi?

 32. Merhaba Serhat Bey .
  Ben turist vizesi almak istiyorum . Hemsireyim kamuda çalışıyorum. Hesabimda ne kadar param olması gerekli?
  Birde pasaportum yeni çıktı . Hicbir ülke mührü yok . Ingilizcem başlangıç. Orada oranın vatandasi olan aile dostumuz karşılayacak bana istek gonderebilmesi icin ne yapmalıyım yani bu istek ne zaman nasılgonderilecek yardimci olur musunuz ?

  1. Merhaba Elifnur, genel olarak vize sürecinde en çok dikkat edilen; planladığın seyahati karşılayacak bir meblağın hesabında nakit olarak bulunması. Ayrıca hesap hareketlerini de gözden geçirebilirler. Yani “hesabına düzenli olarak maaş yatıyor mu?” v.b. gibi detayları. Sana bir davet mektubu göndermesi gerekiyor. İnternette örnekleri vardır ve kolaylıkla bulabilirsin diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

 33. Merhabalar efendim, benim nişanlım Amerika’da ve ben yılbaşında kendisini ziyaret etmek için vize başvurusunda bulundum. Kendi daveti de vardı. İstanbul’da işim var. Maaş, bordro, banka hesap dökümanlarım ve sigorta geçmişim dahil 15 yıllık her şeyimi getirdim. Mülakatta mesleğimi sordular, “şoförlük yapıyorum.” dedim. “Araba senin mi?” dediler. “Araba dedim benim değil, şirketin arabası.” dedim. Ancak başvurum kabul edilmedi. Yani şöyle söyleyeyim maddiyata bile bakmıyorlar. Benim getirdiğim evrakları bile doğru düzgün bakmadılar. İkinci vize başvurusunda bulunmam gerekiyor mu? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Bayram bey. Açıkçası vize başvuru meselesi çok kişisel bir konu ve her bireyin kendi geçmişine ve özelliklerine göre değişiyor. Genel kalıplarla değerlendirmek zor. Benim burada aklıma gelen ilk şey, sizin Amerika’daki nişanlınızın yanına yerleşmek istediğinizi düşünmüş olabilecekleri. Turistik vize sürecini doldurduğunuzda geri dönmeyeceğinize dair bir şüpheye kapılmış olabilirler.

   Tabi burada sadece kişisel fikrimi belirtiyorum. Çünkü sabit gelirli bir işte çalıştığınız halde vize almamanız için başka bir sebep yok. Sizin böyle bir niyetiniz olmayabilir, ancak konsolosluk böyle bir izlenim edinmiş gibi gözüküyor. İkinci başvurunun işe yarayıp, yaramayacağı konusunda net bir şey bilmek mümkün değil. Bence bir şey değişmeyecektir.

 34. Merhaba rahatsız ediyorum, ben internetten biriyle tanıştım ve her gun kamerada görüşüyoruz. Kendisi Türk değil US vatandaşı nord dakota’da yasıyor. O da deneyecek Türkiye’ye gelmeyı ama hangimiz once alırsak vizeyi diye karar aldık. Davetiye mektubu ile sponsor olursa başvurabilir miyim? Sizce acenta mı daha iyidir bireysel mi?

  Durumum şu: Emeklı maaşım var. Üzerıme iki adet tapu ve dairem var. Daha once Almanya’da 3 yıl oturumum vardı ve ilk pasaportumda schengen baska ulkelere giriş çıkışlarım var düzenli. Hal buyken nedir şansım sizce?

  1. Merhaba, bence düzenli bir emekli maaşı geliriniz ve taşınmazlarınız olduğuna göre; ABD vizesi almanıza engel olacak bir durum yok. Verdiğiniz bilgiler ışığında değerlendirirsek, rahatlıkla vize alırsınız diye düşünüyorum. Konsoloslukların en çok dikkat ettiği şey, turistik ziyaretinizi karşılayacak gelirinizin olması ve burada kurulu bir düzene sahip olmanız. Zaten görüştüğünüz kişi de Türkiye’ye çok rahat gelebilir. ABD vatandaşlarının Türkiye’den vize alması oldukça kolay.

   Şayet evrak işiyle uğramak istemiyorsanız aracı acente iyidir. Vaktiniz varsa kendiniz de başvuru işlemlerini yürütebilirsiniz. Biri öbüründen daha iydidir diye bir şey yok. Ancak aracı firma olunca, danışmanlık hizmeti de almış oluyorsunuz. Birilerinin yardımcı olması, vize alma sürecinde sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır.

 35. Merhabalar efendim, ben 26 yaşındayım. 6 yıldır kurumsal bir giyim şirketinde çalışmaktayım. 15 gün için ABD’ye gitmek istiyorum. Bu hem gezi amaçlı, hem de işim açısından oradaki gözlemlerim bana çok katkı sağlayacaktır. Hesabımda orada kaldığım süre zarfı içerisinde rahatça geçinecek bir miktar olduğu takdirde (aynı zamanda öğrenciyim) vize alma şansım nedir sizce? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Murat. Bu başlık altında birçok kez değindiğim üzere, vize alma sürecindeki en önemli etkenlerden biri, düzenli bir işte çalışıyor olmak. Schengen, UK veya ABD vizesi olsun; dikkat edilecek başlıca şey, burada kurulu bir düzenin olup olmamasıdır. Banka hesabına düzenli olarak para yatıyorsa ve bunu belgeleyebiliyorsan, bu zaten senin için önemli bir avantaj. Bunun yanında yapacağın seyahati karşılayacak kadar da paran olması gerekiyor.

   Elbette tüm maddi şartlar uygun olsa bile, seyahat geçmişinde vize ihlali v.b. gibi şeyler varsa vize alamayabilirsin. Hangi ülkelere giriş çıkış yaptığın da önemli. Bazı ülkelere gidenlerin ABD’ye seyahatine izin verilmiyor. Tüm bu söylediğim şeyler olumlu olsa bile, konsolosluk senin oraya gidip dönmeyeceğine ve kaçak olarak çalışma niyetin olduğuna dair bir şüpheye kapılırsa; yine vize vermeyebilir.

   Yani bu işin 2+2=4 eder diye bir formülü yok. Vize alma olayı birçok değişkene bağlı. O yüzden ben senin alıp alamayacağın konusunda bir görüş beyan edemem. Bu tamamen konsolosluğun takdirine kalmış bir şey. Sana başarılar ve iyi seyahatler dilerim.

 36. Serhat Bey Merhaba,
  1,5 yaşında bir kızım var. Onun için de başvuru formu doldurup, 160$ vize ücreti mi yatırmalıyım. Teşekkürler

 37. Merhaba Serhat bey
  Öncelikle verdiginiz bilgiler gerçekten üzerinde çalışılmış ve değerli bilgiler bu yüzden size teşekkür ediyorum. Size bir sorum olcak 6 ay içinde kız kardeşim annem babam ve ben ABD ‘ye gitmeyi düşünüyoruz ve 10 yıllık vize muracaatinda bulunacagiz fakat gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlari sizce kesin olarak lazim mi ?

  1. Merhaba Aybars Bey, öncelikle nazik sözleriniz için teşekkür ederim. Açıkçası uçak bileti ve konaklama rezervasyonlarının ibrazı, ABD Konsolosluğu tarafından mecburi tutulmuyor. Bildiğiniz gibi gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama konfirmasyonları Schengen Vizesi söz konusu olduğunda kesinlikle isteniyor. ABD vizesinde dediğim gibi %100 mecburi diye bir şey yok. Ancak sizin seyahat planınızla alakalı sorular sorarlarsa, seyahatinizin tutarlılığını kanıtlayacak belgeler arasında sunmanız gerekebilir. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Konsolosluğun takdirine kalmış bir durum.

 38. Merhaba Serhat Bey bilgiler için teşekkürler. Benim sorum biraz farklı benim 10 yıllık vizem var ve 2013’te gitmiştim. Oradan 2 hafta durmadan Kanada’ya iltica ettim ama olumlu yanıt almadım ve geri döndüm. Şimdi iş yerim var ve tekrar gezi amaçlı gitmek istiyorum. Bir sorunla karşılaşır mıyım sizce?

  1. Merhaba, vize süreniz henüz dolmadığına göre gitmenizde bir sakınca olmaması gerek. Kanada’ya yerleşmek için başvuru yapmış olmanızın ABD’yi bağlayan bir tarafı var mı veya yok mu bilmiyorum. Vize kurallarını ihlal edecek bir şey yaptıysanız, tabi ki sorunla karşılaşırsınız. Maalesef bilmediğim bir konuda yorum yapamam.

 39. Merhaba Serhat Bey, kardeşim vize için başvuru yapacak. Ücreti bankadan ödemek istiyor. Daha önce annem ödemişti ve sanırım TEB’den yatırdı. Fakat kardeşim pin ve hesap numarası ile gittiğinizde TEB bize ödenmiyor demiş. Birkaç bankada aynı şeyi söylemiş. Ben hiç bir yerde banka adı görmedim. Nakit ödeme nasıl yapılıyor? Bu konuda bilginiz var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Tuba Hanım. ABD vize ücretini ödemek için en kolay yol, internet sitesi üzerinden kredi kartıyla ödemek. Başvuru hesabını oluşturduktan sonra kredi kartı ile ödeme yapabilmenizi sağlayan bir sayfa ile karşılaşırsınız, yönergeleri takip ederek ödemenizi yapabilirsiniz.

 40. Merhaba Serhat Bey, 15 yıldır aynı şirkette çalışıyorum, adıma görünen gayrımenkul var ancak 2 ay önce evlendim. Eşim 15 yıldır Amerika da yaşıyordu, vatandaşlık talebi yeterli gün sayısına ulaşamadan başvurulması sebebiyle reddedildi. Eşimin durumu benim vize alma durumu mu etkiler mi sizce?

  1. Merhaba Seda Hanım, olaya mantık çerçevesinden bakınca etkileyeceğini sanmıyorum. Ancak kesin bir şey söylemek mümkün değil. Konsolosluğun karar alırken baz aldığı kriterleri tam olarak bilmiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *