serhateng(at)gmail.com
+90 532 256 93 12

Amerika Turistik Seyahat Vizesi Nasıl Alınır 2018

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışı seyahat istatistiklerine göre, Türkler, ilk turistik seyahat deneyimlerinde Avrupa’yı ve özellikle de İtalya’yı tercih ediyorlarmış. Ülkemizdeki birçok insanın Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde yakınları da olduğu için; Schengen vizesi alma konusunda biraz daha bilgi sahibiyiz veya etrafımızda danışacak birilerini bulabiliyoruz.

Ancak İngiltere ve Amerika vizeleri konusunda kafamızda birçok soru işareti var. Özellikle Amerika Vizesi’nde mülakat da yapıldığı için, ön bilgimiz olmadan vize görüşmesine gitmeyi pek istemiyoruz.

Amerikan Konsolosluğu Nerede?

Bilindiği üzere eskiden Amerikan Konsolosluğu Beyoğlu Semti’nde, Meşrutiyet Caddesi’ndeydi ve Avrupa Konsoloslukları gibi tanıdık, bildik bir yere konuşlanmıştı. Ancak dünya çapında artan terör tehdidi nedeniyle, Amerikan Konsolosluğu bu görkemli tarihi yapıyı terk etti ve İstinye’de kale gibi korunan bir binaya taşındı.

Eski Amerikan Konsolosluğu, günümüzde Soho House Istanbul adıyla otel ve restoran olarak hizmet vermektedir ve semtin simgelerinden Pera Palas Oteli’nin komşusudur.

Yeni Amerikan Konsolosluğu ise, İstanbul’un Sarıyer Semti’nde, İstinye Kaplıcalar Caddesi’ndedir. Modern bir kaleyi andıran bina, vize konusunda tedirgin olan insanlara biraz itici gelebilir. Ancak telaşa lüzum yok, işlemlerin gayet nazik ve akıcı bir şekilde yürütüldüğüne emin olabilirsiniz.

Amerika’ya Turistik Seyahat Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar
Amerika Vizesi Nasıl Alınır
Amerika’ya Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Amerikan Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2017

Öncelikle işin teknik kısımlarından bahsedelim. Vize için toplanması gereken belgelerin eksiksiz olması elbette çok önemli. Aşağıdaki başlıklarda, Amerika vizesi almak için gerekli belgelerin güncel bir listesini ve detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

1.Adım

Vize İçin Fotoğraf Kriterleri

Diğer vize başvurularında olduğu gibi, Amerikan vizesinde de ilk etap; istenen arka fon ile doğru ebatlarda fotoğraf çektirilmesi ile başlıyor. İşlek semtlerdeki fotoğrafçılar, “Amerikan vizesi için fotoğraf çektirmek istiyorum.” cümlesini kurduğunuz anda gerekli niteliklerde bir fotoğraf çekiyorlar.

Ben yine de konsolosluğun beklentilerinden emin olmak isteyenler için detay vereyim: Fotoğrafın ebatlarının 5 cm X 5 cm olmalı ve beyaz arka fon kullanılması gerekiyor. Fotoğrafta yüzünüzün net olarak gözükmesi ve son 6 ay içinde çekilmiş olması gereklidir. Zaten bunlar vize amaçlı fotoğraf çekiminde klasik diyebileceğimiz şeyler.

ABD Vizesi Almak İçin Fotoğraf Boyutları
abd-vizesi-fotograf-cektirme
Amerika Turistik Vizesi Nasıl Alınır? ABD Vizesi fotoğraf detayları.

Bu fotoğrafı dijital ortamda yüklemeniz istenecek. Eğer yüklemezseniz başvuru yapacağınız gün yanınızda götürme şansınız da var. Ancak ben hem fotoğraf yüklemenizi, hem de başvuru günü yanınızda bir örneğini götürmenizi tavsiye ederim.

2. Adım

DS-160 Vize Formu’nun Doldurulması

Amerikan vizesi almanın en önemli şartı bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. Bu işin altından kalktığınızda vize alma konusunda yolu yarılamış oluyorsunuz. Vize formunda oldukça fazla soru var ve İngilizce yanıtlamanız gerekiyor. Şayet İngilizceniz mükemmel değilse de endişelenmeyiniz. Zira formdaki sorular giriş seviyesinde İngilizce bilenlerin bile anlayacağı ve cevaplayacağı şekilde tasarlanmış.

Formu doldurmak için bu bağlantıya gitmeniz gerekiyor: https://ceac.state.gov/genniv/

DS-160 Vize Formu İle İlgili İpuçları

1. Gelirinizi sigortada gözüken bedel üzerinden göstermek zorunda değilsiniz. Maalesef ülkemizde çoğu insanın sigortası, gerçek geliri üzerinden ödenmiyor. Size gerçek gelirinizi belirtmenizi öneririm. Zira bu seyahati maddi olarak karşılayabilecek durumda olmanız, konsolosluk için önemlidir. İş yerinizden aylık net maaşınızı gösteren, antetli kağıda basılı ve yetkili tarafından imzalı bir evrak alabilirsiniz.

2. Amerika’da kalacağınız yer ile ilgili bir adres göstermek zorundasınız. Bu bir otel, pansiyon veya tanıdığınız birinin isim ve adres bilgileri olabilir. Amerika’da yaşayan bir tanıdığınız olması iyi bir referanstır.

3. Eğer bu turistik bir seyahat ise, B2 turistik vize seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

4. Vize formunu doldurduktan sonra size sunulan başvuru belgenizi yazıcıdan çıktı alıp, başvuru günü yanınızda götürmek üzere dosyanıza iliştirmeyi unutmayın.

3. Adım

Amerikan Vizesi Başvuru Ücreti 2017

Başvuru için ödenmesi gereken miktar 160 ABD Doları‘dır. Ücreti ödeme işlemini de form doldurma gibi internet üzerinden yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme en pratik ödeme seçeneğidir. Aksi takdirde banka şubesinden ödeme yapmanız gerekiyor. Bankadan da, internetten de ödeseniz dekontun bir kopyasını dosyanıza iliştirmeyi unutmayın.

Vize başvuru ücretini mutlaka konsolosluğa gitmeden önce ödemiş olmanız gerekiyor. Fotoğraf çektirme, form doldurma ve vize ücreti ödeme işlemlerinin tamamının başvuru gününden önce yapılmış olmalıdır.

4.Adım

Amerika Vizesi İçin Randevu Almak

Amerika vizesi için başvuru işlemlerinizin, seyahatten mümkün olduğu kadar önce tamamlanmış olması sizin için bir avantaj. Çünkü bu şekilde hiçbir yoğunluk veya aksaklıktan etkilenmemiş olacaksınız.

Randevu almak için https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresine girip, gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Formu başvuru tarihinizden en az üç gün önce göndermiş olmanız gerekiyor. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürümesi için bunu göz ardı etmeyiniz. Zira konsolosluk bu üç günlük süre zarfında sizin bilgilerinizi gözden geçirme zamanı bulacaktır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler 2017

 • Şu ana kadar fotoğraf çektirdik ve en az bir adet fotoğrafı yanımıza aldık.
 • DS-160 formunu doldurduğumuza dair onay belgesinin çıktısını yanımıza aldık.
 • Ödediğimiz vize harcının da bir dekontunu dosyamıza iliştirdik.  Bunlar yanınızda olması şart olan şeyler.
 • Bunlara ek olarak elinizde iş ve maaş durumunuzu gösteren belgeler (Sgk dökümü, maaş bordrosu v.b.), gayrimenkul tapusu, araba ruhsatı, banka hesap cüzdanı gibi belgeler de olursa iyi olur.
 • Bu belgeler hiç istenmeyebilir, fakat bahsi geçerse ibraz etmeniz gerekebilir. Her biri burada yerleşik bir düzeniniz olduğuna ve yasadışı bir şekilde orada kalmak için bir nedeniniz olmadığına dair kanıt olarak kabul edilir.

5.Adım

Amerikan Konsolosluğunda Mülakat Aşaması

Mülakatlar öyle gizli saklı bir odada yapılmıyor. Sırada bekleyen diğer insanların da duyabileceği şekilde, bir sohbet maiyetinde vuku buluyor. Bankaların bireysel müşteri temsilcileri ile kredi başvurusu üzerine görüştüğünüz kabinler gibi düşünebilirsiniz.

Burada aranan bir numaralı özellik dürüstlüktür. Öncelikle rahat olun, açık ve net bir şekilde; hiçbir soru işaretine mahal vermeyecek şekilde kendinizi ifade edin. Zaten bu şekilde davranıldığında hiçbir sorun yaşanmıyor.

Amerika’ya Vizesi Almanın Püf Noktaları – Amerika Vizesi Nasıl Alınır
ABD Vizesi

Amerikan Konsolosluğundaki Mülakatta Sorulan Sorular

Mülakattan önce bir sıra numarası almanız ve parmak izinizi kaydettirmeniz gerekecek.  Ardından ikinci kez mülakata girme amacıyla sıra numarası alacaksınız. Sizinle konuşacak olan görevli, önünde duran DS-160 formuna yazdığınız bilgileri gözden geçirecek ve size bununla ilgili gerekli gördüğü soruları soracak. Yani aslında sözlü bir şekilde formda ibraz ettiklerinizin bir kısmını tekrar etmiş olacaksınız. Yukarıda belirttiğim gibi dürüst ve tutarlı olmak en önemli parametredir.

 • ABD’yi ziyaret etme amacınız nedir?
 • Ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?
 •  Şu anda ne iş yapıyorsunuz?
 • Seyahat giderlerini nasıl karşılayacaksınız?
 • Hangi şehirleri ziyaret edeceksiniz?

Vize Alırken Mülakatta Sorulan Sorular İngilizce Mi?

Sorulan bu soruları ister İngilizce, ister Türkçe cevaplandırma şansınız var. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; İngilizce konuşursanız bıraktığınız etki çok daha iyi olacaktır. Anlaşılır ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilen insanların, evrakları da tamamsa reddedilme olasılığı yok gibi bir şey.

Amerika Birleşik Devletleri Eyaletler Haritası – Amerika Vizesi Nasıl Alınır
amerika-birlesik-devletleri-vizesi-abd-eyaletleri
Amerika Birleşik Devletleri Eyalet Haritası

On Yıllık Amerikan Vizesi Almanın Avantajları

Amerika Vizesi almanın en avantajlı tarafı, 10 senelik bir vizenin tek seferde alınabilmesi. Schengen vizesi Alman, Avusturya ve Hollanda konsoloslukları tarafından bazen bir haftalık bile verilebiliyor. Örneğin; bir seyahat acentesi ile gidiyorsanız, bazen yalnızca turun süresi kadar vize veriyorlar. İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinden vize almak görece olarak daha kolaydır.

Buna karşılık ABD vizesinin bir kez almayı başardığınızda; kafanız çok rahat olacak. On yıl içerisinde defalarca Amerika’ya gidip gelmeniz mümkün kılan güzel bir sistem oluşturmuşlar. Yalnız on yıllık vize almış olmanız, tüm bu zaman aralığı boyunca orada kalabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Bir kez giriş yaptıktan sonra maksimum 6 ay orada kalabiliyorsunuz. Hesaplarınızı buna göre yapmayı unutmayın.

Not: Amerika Vizesi Nasıl Alınır yazısı 06.Kasım.2016 tarihinde yazılmıştır ve devamlı güncellenecektir.


Önerilen Yeni Yazı! Amerika Müzeleri Ve En İyi Sanat Galerileri


Önerilen Diğer Blog Yazıları:


Amerika Vizesi Nasıl Alınır? – Serhat Engül

Yazıya katkısı için Amerika’ya yerleşen arkadaşım Zeynep’e teşekkür ederim.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır, Turistik Vize Ücreti, Gerekli Belgeler 2017, 2018, 2019

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Turistik Vize Ücreti 2018 was last modified: November 29th, 2017 by Serhat Engül

48 thoughts on “Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Turistik Vize Ücreti 2018”

 1. Merhaba Serhat Bey, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Yakın tarih de aynı aileden iki kişinin usa vizesi için başvurması ve birinin ret yemesi bir diğerinin durumunu etkiler mi ?

  1. Merhaba Muhammed Bey. Açıkçası vize konusu çok kişiye özel bir konu ve farklı ihtimallere tahmin yürütmek çok zor. Vize alma ihtimali her bireyin işine, pasaportundaki vizelere, seyahat geçmişine göre değişiyor. Daha önce herhangi bir havalimanında gümrükte sorun yaşamak, Batı ülkelerinden red almak, vize süresini ihlal etmek gibi olaylar yaşandıysa; vize talebinden olumsuz yanıt alma ihtimali güçleniyor. Ben kişisel fikrimi belirteyim: Bir kişinin seyahat geçmişinin, vizeden olumlu veya olumsuz yanıt almasının bir yakınını etkileyeceğini pek sanmıyorum. Bu temel hak ve özgürlüklere aykırı olur. O yüzden böyle bir yaklaşım olacağına ihtimal vermem.

 2. Cevapladığınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. ABD vizesi için gerekli belgelerin tercümesi gerekmiyor diye biliyordum fakat bugün resmi siteden kontrol ettiğimde ”Destekleyici dökümanlar nelerdir ?” sekmesinin son paragrafında ”Lütfen bu belgelerin asıllarını yeminli tercüme bürosu tarafından İngilizce çevirileri ile birlikte getiriniz. ” yazdığını fark ettim. Acaba bu vize türüne göre mi değişiyor yoksa turist vizesi içinde yeminli tercüme gerekli mi ?

  1. Rica ederim. Standart turist vizesi başvurusu için tercümelik bir durum yok. Zaten DS 160 formunu İngilizce dolduruyorsunuz. Söz konusu başlığı ben de gözden geçirdim. Sizin alıntı yaptığınız son paragraf, “Sağlık sebebiyle A.B.D.’de tedavi göreceklerden istenebilecek destekleyici belgeler” başlığı altında geçiyor. Orada bahsi geçen sağlık belgeleri ve heyet raporlarının yeminli tercümesi gerekli diye bir izlenim edindim ben. İsterseniz bir vize merkezine de danışabilirsiniz. Vize aracı kurumları çok daha fazla vaka ile karşılaştıkları için sağlıklı cevap verebilirler. Ben sadece standart turist vizesi alma prosedürünü paylaştım ve bildiklerim de bununla sınırlı… Önceki cevapta da belirttiğim üzere standart prosedürün haricindeki senaryolarda yorum yapmam veya akıl yürütmem mümkün değil.

 3. SERHAT BEY Merhaba;

  Yakın zaman içinde Amerikaya 15 gunluk tatail için vize basvurusunda bulunacağım.İnternetten arastırdıgım kadarı ile pasaportta schengen vizesının olması US vızesını almakta işe yaracagını yazmakta. Ben sımdıye kadar hıc yurt dısına cıkmadım ve 11 yıldır aynı sırkette calısıyorum.hesabımda 50bın tl kadar para var. US da tanımdıgım da var fakat yıne netten okudugum yorumlarda tanıdıgının olmasının dejavantajlarından bahsetmekte. Acıkcası ne yapacagımı bılmıyorum. US vızesınden once bır schengen ulkesını seyehat mı etsem, US de tanıdıklarımın adresınımı versem acıkcası kafam cok karıstı. Konu hakkında yardımlarınızını beklıyorum
  sımdıden tesekkurler

  1. Merhaba Cansu, öncelikle bir kez daha belirteyim ben bu işin uzmanı değilim. Ancak tecrübelerim doğrultusunda kişisel fikirlerimi beyan edebilirim. Bana kalırsa ABD Vizesi öncesinde Schengen Vizesi sahibi olmak zorunda değilsin. Schengen Vizesi almış olmak, ABD vize sürecini kolaylaştıracak iyi bir referans olabilir, fakat bu kesinlikle bir zorunluluk değil. Hiç bir yerde bunun gerekli olduğuna dair kesin bir bilgi olduğunu da sanmıyorum. Sonuçta ikisi tamamen birbirinden farklı şeyler. 11 yıldır aynı şirkette çalışıyor olman, hesabında ABD seyahatini karşılayacak fazlasıyla para olması ve ABD’de tanıdığının olması bence olumlu referanslar. ABD’de tanığın olmasının dezavantaj olduğu bir şehir efsanesidir. Bunun olumsuz bir etki yarattığına dair hiçbir kanıt yok. Öyle olsa ABD’de eşi, dostu, akrabası olanlar vize alamazdı. Yok böyle bir şey. Bu bana hiç mantıklı gelmediği için, kendi yazımın içinde özellikle belirttim. Bu yazıyı okuyan onlarca insan vize aldı ve dönüp bana yönlendirme için teşekkür ettiler. Hiç kimse tanıdığım var diye belirttim ancak vize alamadım, sizin yazınızda yanlış yönlendirme var demedi. Zaten böyle bir şey maddenin doğasına aykırı… Gidilecek yerde tanıdık birinin olması, bir yere seyahat etmek için temel sebeplerden biridir. Böyle insani bir durumu, ABD gibi gelişmiş bir ülkenin potansiyel bir vize suistimali olarak algıladığını asla düşünmüyorum. Bana kalırsa başvurunuzu yapın ve sonucunu alın. Dolambaçlı yollara girmek size daha çok şey kaybettirir.

 4. Merhaba Serhat Bey, ben vize başvurusu yapmayı planlıyorum ancak Amerika’ya gitmeyi planladığım tarih 6 ay sonra. Biran önce vize işlemlerini vaktim ve imkanım varken tamamlamak istedim. Ancak 10 yıl altında bir sürede vize verme ihtimalleri var mı? Eğer atıyorum 3 ay süreli vize verirlerse boşuna almış olacağım çünkü. Diğer bir sorumda, ben üniversitede öğrenciyim ve bir yerde çalışmıyorum bu yüzden gelir kaynağım yok. Mülakata gittiğimde ailemin maaş bilgilerini mi götürmem gerekir yoksa götürmesem olur mu?

  1. Belgelenecek hiç bir geliriniz yoksa, ailenizden birinin maaş gelirini belgeleyen resmi bir evrak ve sizin seyahatinize sponsor olduğunu belirten bir yazı götürmeniz gerekir diye düşünüyorum. Şu veya bu şekilde Amerika’ya planladığınız seyahati gerçekleştirecek maddi gücünüz olduğunu kanıtlamak zorundasınız. Banka hesabınızda belli bir miktar para olursa iyi olur. En kötü ihtimalle ailenizden size sponsor olacak kişinin hesap hareketlerini gösteren bir hesap cüzdanı götürün. Vize başvurusu için en erken 90 gün önce başvuru alınıyor diye biliyorum. Biraz beklemeniz gerekebilir.

 5. Bana Amerika’dan Word ile yazılmış pdf şeklinde davet mektubu mail olarak geldi. Tabii imzasız ve kaşesiz. Sizce davet mektubu bu şekilde geçerli midir?

  1. Merhaba, açıkçası konsolosluğun bu evrakı geçerli sayacağını pek sanmıyorum. Dijital imza olsa iyi olurdu. Ancak gönderen kişinin adı, soyadı ve açık adresi evrak üzerinde gözüküyorsa, belki imzasız da bir etkisi olabilir.

 6. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Gönderen kişinin adı soyadı, ev ve iş yeri adresi, e-mail adresi var, yalnız telefon numarası yok.
  Saygılarımla.

  1. Bana kalırsa bu evrak bir davetiye olarak kabul edilecektir. Sonuçta davet eden kişinin bilgilerini doğrulayabilecekleri tüm kaynaklar sunulmuş. İletişim adresi olarak da telefon olmasa da, e-mail var ki gayet yeterli… Bu durumda imzanın çok önemi kalmıyor. Tabi ben mantık yürütüyorum. Yine iş konsolosluğun takdirine kalmış. Ben size bu evrakı dosyanıza eklemenizi tavsiye ederim.

 7. Merhaba
  Yarın vize başvurumuz için konsolosluğa gideceğiz. Eşimin şirketi benim de yanında gidebileceğimi söyledi ve bende müracaat ettim. Eğer bilginiz dahilinde ise kabinlerde ki konuşma sırasında bizi birlikte mi alıcaklar tek tek mi ? Şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba Serhat bey ,

  Daha öncesinde 2 kez amerika vizesi almıştım. ilki 3 ay , ikincisi 10 yıllık idi. Yaşım 21 ve bidaha vizem bitti. Bidaha başvurdum öğrencisiyim üni. son sınıfım , amerikada cok akrabalarım var ve vize red duygusu içine kapanmış durumdayım. Sizce vize alma olasılığım nekadar ? Bide tavsiye edebileceğiniz belgeler vb. gibi birşeyler varmı dosyama ekstra koymak için.

  Teşekkürler

  1. Neden böyle olumsuz bir duyguya kapıldığınızı anlayamadım. Daha önce sorunsuz bir şekilde iki kez vize almış olmanız bile bana kalırsa başlı başına olumlu referanslar. Belgelerde bir eksiklik yoksa bir sorun yaşanmadan vize alırsınız diye düşünüyorum. Zaten sıfırdan da almıyorsunuz, yenileme yapmaya çalışıyorsunuz. Ek belgeler olarak size sponsor olan bir ebeveyninizin Amerika seyahatinize dair masrafları karşılayacağını belirten bir mektup ve kendisinin banka hesap hareketlerini gösteren banka cüzdanı koyabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız seyahate ilişkin uçak bileti ve yakınlarınızda konaklayacağınızı belirten bir davetiye mektubu da olabilir. Yazdığınız şeylerden size sorun çıkaracak bir detay göremedim. İyi şanslar.

 9. Merhaba Serhat bey.
  Ben turistik viza randevusunu bu ay için aldım. Evraklarım eksiksiz ama seyahat tarihmi yılbaşına yani 3-4 ay sora için belirttim. Bu durum viza sonucunu negatif etkilermi?
  Teşekkürler

  1. Gerekli şartları karşıladıktan sonra, ileri tarihe yönelik başvuru yapmış olmanız size negatif bir etki yapmaz diye düşünüyorum. Sonuçta seyahat planlıyorsunuz 3-4 ay önceden plan yapmak sizin en doğal hakkınız. Ben çok önceden başvurmak isteyenlere (6 ay ve üzeri) 90 gün önceden başvurmalarının uygun olacağını söylüyorum. Sizin durumunuz zaten olumsuz bir şey arz etmiyor.

 10. Merhaba!
  ilginc bir sorum olacak!

  10 Yillik turist vizem var ve surekli usa ya gidip geliyorum.
  baska bir ulke vatandasli aldim. bu baska ulke pasaportumla usa vizesi alabilirmiyim, verirlermi? yoksa suc mu sayilir uyaniklik vs diye ?

  1. Merhaba Selim, açıkçası bu konuda net bir bilgim yok, ancak kendi kişisel fikrimi söyleyebilirim. Bence Amerika Vizesi süren dolana kadar, başka bir pasaportla başvuru yapma… Zaten sistemde vizen olduğu gözüktüğü için alabileceğini de sanmıyorum. Vize süren dolduğunda, başka bir ülkenin vatandaşlığına geçtiğini beyan edip, yeni pasaportuna ABD vizesi alırsın.

 11. Merhaba
  2009 yılın da 10 yıllık Abd vizesi aldım ve sadece bir kez gidebildim .2019 da vizem bitiyor ve ben tekrar gitmek istiyorum .Vize yenileme işlemini şimdi yapsam sıkıntı olur mu ? Alabilir miyim ? Yoksa 2019 u mu beklemeliyim ? Bu konu da bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim

 12. Merhaba
  Ben 4 yıl önce eğitim için bir kaç aylığına Amerikaya gidip gelmiştim. Bu sene yazın gitmek istiyorum. Vizem bittiği için vize başvurusunda bulanacagim. 4 yil once ogrenciydim ve sorunsuz bir sekilde vize aldım. Bu sefer Turist vizesine başvuracağım. Ingilizce ogretmeniyim ama saglik sorunlari nedeniyle bu sene hic bir yerde calismiyorum. Evlide degilim. Vize basvurusunda bu bir sorun olustururmu?

  1. Merhaba Kübra, açıkçası bu konuda bir şey söylemek zor. Vize almanın en önemli kuralı düzenli bir işe sahip olmak. Tamamen Konsolosluğun takdirine kalmış bir durum.

 13. Merhaba çocuklarla (10, 7, ve 1 yaşında) temmuz ayında amerikaya akraba ziyaretine gitmeyi planlıyorum. Vize ödemesi çocukların hepsi için geçerli mi acaba? Tabi hepsinin pasaportu ayrı. Bu durumda hepsi için ödeme alacaklar degilmi?

  1. Merhaba Nezaket Hanım, sorunuzun cevabını tam olarak bilmiyordum. Şimdi ABD Konsolosluğu’nun sayfasından teyid ettiğim kadarıyla 16 yaşından küçük çocuklar için vize ücreti 105 USD. Her bir çocuğunuz için bu ücreti ödemeniz gerekecek.

 14. İyi günler ben amerika vizesi almak istiyorum Amerika da teyzem var durumlarıda iyi bana referans olcaklar davet mektubu gönderdiklerinde dosyaya mı ekliycem DS-160 formunu doldurduktan sonra mı bana randevu vercekler? Lütfen acil cevaplarsanız sevinirim

 15. Merhaba, Serhat bey.
  Daha önceden Amerika vizem vardı, vize sürem boyunca zamanında giriş çıkışlar yaptım.Daha sonra 2 kere ayrıca İngiltere vizesi aldım, bu yılda Amerika vizemi yenilemek istiyorum ,ama son 1 yıldır sgk emeklilik günümü doldurup yaşı beklediğimden dolayı çalıştığım şirket elden maaş alıyorum,banka hesaplarım ve mal varlığım son derece iyi, tekrar başvursam sıkıntı yasarmıyım sizce, son günlerde genelde red veriliyormuş,
  Saygılarımla

  1. Merhaba Mehmet Bey, şu an için bir fikir yürütmek zor. ABD konsolosluğu ile yaşanan pürüzlerden sonra, vize alma süreçlerini ne kadar etkilediğini net bilemiyorum. Normalde banka hesaplarınızda nakit para ve belgelenebilir gayrimenkul olduğu sürece vize olaylarında pek sorun yaşanmaz. Bunlar sizin Amerika’ya gidip orada kalmanız için bir neden olmadığına delalet eden göstergelerdir. Düzenli bir SGK kaydınız olsaydı elbette iyi olurdu. Ancak halen şirketinizden antetli bir kağıtta, sizin orada çalıştığınıza dair bir yazı alabilirsiniz. Bu da işe yarar diye düşünüyorum. İyi şanslar dilerim.

 16. Merhaba Serhat Bey,
  Ben mesleğe 2 ay önce başladım doktorum. Öğrenci iken ilk seyehatimi Lübnan a gerçekleştirdim, sonra İskandinav ülkelerine vize aldım ardından tekrar Lübnan a gittim ve sonrasında İtalya ya vize başvurusunda bulundum fakat red aldım. Şuan Amerika vizesine başvurursam aldığım red I’m kötü bir etkisi olur mu acaba, ne yapmam gerekiyor sizce, teşekkürler…

  1. Merhaba Gülbahar Hanım, inanın bu konuda hiçbir fikrim yok. İtalya’dan red almanız ilginç. Türklere en kolay vize veren ülkelerden biridir aslında… Şu an Dünya siyaseti karmakarışık durumda olduğu için, ülkelerin nasıl dinamikler izlediğini kestirmek güç.

 17. Selam serhat bey ben amerikaya işçi olarak gideceğim dekorasyon ustası olarak ama şirket diyor vize parasını şirketin hesabına yani onların hesabina yatırmamı istiyorlar öyle birşey var mı teşekkürler şimdiden.

 18. Merhabalar! Ben 17 yaşındayım. Gelir ve varlık belirtme durumunu nasıl yapabilirim? Kısacası kolay vizeyi nasıl alabilirim? Ayrıca yeşil pasaportum var. Bu kolaylık sağlar mı? Teşekkürlerimi sunarım.

  1. Merhaba Kaan, 18 yaşında küçük olanlar veya öğrenci olarak hayatını sürdürüp; düzenli bir gelir sahibi olmayanlar, ebeveynlerinin sponsorluğu ile vize alabilirler. Ailenin ev, araba v.b. gibi varlıklarını ve gelir durumunu belgelersen, sana turistik vize alma sürecinde faydası olacaktır.

 19. Merhabalar. Ben yakın zaman da özel bir bankadan San Francisco silikon vadisi turu kazandım. Otel yol rehber vs gibi tüm masraflar banka tarafından karşılanacak pasaport vize hariç. AÖF öğrencisiyim gelirim yok 6 gün konaklayacağım. İngilizce bilmiyorum Vize alma şansım nedir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Kadir Bey. Öncelikle sizi tebrik ederim, harika bir deneyim yaşayacaksınız. Normalde yurt dışı seyahatini karşılayacak bir işi veya geliri olmayan öğrenciler için aile sponsorluğu aranır. Ancak sizinki özel bir durum. Banka tüm giderleri karşıladığını ve bu geziyi organize ettiğini kanıtlayacak belgeleri sağladıkça, sorun yaşanacağını sanmıyorum. Tabi bu benim şahsi kanaatim. Daha önce böyle bir duruma şahit olmadığım için kesin bir şey söylemek zor.

  1. Pasaport, başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmayı amaçladığı kalış süresinden en az 6 ay daha uzun süre geçerli olmalıdır. Konsolusluğun sitesinde detaylar yazıyor.

 20. Merhaba Serhat Bey,
  Birkac gun icinde vize başvurusunda bulunacağım ABD de amcam ailesiyle beraber yaşamakta benim onlardan davet mektubu almam gerekiyor mu?
  Tesekkurler

  1. Merhaba Onur Bey, davet mektubu almak zorunlu değil. Ancak işinize yarayabilir. Ben sizin yerinizde olsam böyle bir fırsatım varken mektubu alırdım. Orada referans gösterebileceğiniz biri olması olumlu bir şey.

 21. Merhaba Serhat Bey, ben biyomühendislik lisans öğrencisiyim. 2 buçuk aylık kanser araştırma projesine kabul edildim. 2016 yılında da yine bir projeyle New York’a gittim. O zaman bütün harcamalar sponsorlar tarafından ödendi. Ve 1 yıllık vizem vardı, süresi bitti. Öğrenci vizesi almanın hayli zor olduğu söyleniyor ve bu sefer birkaç yerden burs bularak gidebiliyorum. Sabit bir sponsorum yok. Turist vizesine başvurmayı planlıyorum. Banka hesabımda para olması gerekir mi? Yoksa ebeveynlerimin hesaplarını mı götürmeliyim?
  Kalacak yerim de ayarlanmadı daha bu da bir sorun mudur? Cevabınız benim için çok önemli. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Yeşim Hanım, ben elimden geldiği kadar sorulara mantıklı cevaplar vermeye çalışıyorum. Ancak benim söylediklerim sizin özel durumunuza %100 çözüm üretecek diye bir şey yok. Çünkü vize konusu çok kişisel bir şey. Türkiye’den yurt dışına çıkarken Schengen Vizesi veya ABD Vizesi fark etmeksizin istenen temel kriterler var. Bunlardan en önde geleni ise maddi yeterlilik.

   Sürekli bir işe ve düzenli gelire sahip olmak elbette en önemli şey. Şayet öğrenciyseniz, maddi yeterliliği başka birinin üzerinden göstermeniz gerekiyor. Bu da elbette size sponsor olan aileniz olabilir. Siz bu maddi gerekliliği burs aracılığı ile gideriyorsanız, orada kalacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacak bir paranız olduğunu bir şekilde belgelemeniz gerek. Bu da elbette banka hesabındaki paranızı göstererek ve bunun kaynağı olarak aldığınız bursları belgeleyerek olabilir.

   Mantığa uygun bir şekilde, ABD’ye neden gittiğinizi; neler yapacağınızı, seyahat giderlerini nasıl karşılayacağınızı ve nasıl döneceğinizi kanıtladıkça, sorun olacağını sanmıyorum. İşin matematiği bu şekilde işliyor. Sizin verilen turist vizesini kötüye kullanıp, orada kaçak çalışarak yaşamayacağınıza ikna olmaları, vize alma sürecinin temelini oluşturuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *