Amerika’da Yaşam Şartları

Amerika’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Ardından yine birçok kişinin merakını cezbeden İskandinav Ülkelerine yöneldik, Norveç ve İsveç‘te yıllardır yaşayan arkadaşlarımızla yapılan söyleşilerden içerik olarak oldukça zengin yazılar ortaya çıktı. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Şimdi sıra yurt dışında yeni bir hayat kurmayı arzulayan insanların, en çok merak ettiği ülkelerden ABD‘ye geldi. Bu yazıyı kaleme alırken, bir arkadaşımın deneyimlerinden ve tespitlerinden çokça faydalandım. Zeynep, 7 sene önce ABD‘nin Indiana eyaletine yüksek öğrenim görmek için gitmişti. Amerika’daki öğreniminden sonra evlenerek New York‘a yerleşti. Kendisine yazının oluşumunda verdiği destek için teşekkür ederim.

Amerika’da Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım soru-cevap şablonunu kullandım ve Zeynep’e de aynı soruları yönelttim. Ortaya Amerika‘da yeni bir yaşam düşleyen okurlar için bilgilendirici bir yazı çıktı. Faydalı olması dileğiyle başlayalım.

California Eyaleti İklim Açısından İstanbul’a Benziyor

Amerikada yaşam nasıldır
Los Angeles

Amerikalılar Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Amerikan toplumu eğitimli ve özgürlüğe önem veren bir toplum. Yerli, yabancı arasında pek bir ayrım yok. Örneğin ehliyet başvurusu için bir devlet dairesine gittiğinizde, bir Amerikalı ile aynı muameleyi görüyorsunuz. Farklı kültürler genelde ilgilerini çekiyor. Kıyı kesimindeki şehirler demokrat ve dine çok yakın değiller. Orta kesimler onlara göre çok daha dindar.

Benim gözlemlediğim kadarıyla insanlar oldukça çalışkan ve zekiler. Bizde yaygın olan “Aptal Amerikalı” yakıştırmasının buraya taşındıktan sonra çok yersiz olduğuna kanaat getirdim. Zaten Amerika’daki sistemde çalışkan ve disiplinli olmayan insanların başarılı olmasına pek imkân yok. Bir bakıma çalışma şartları da bunu dayatıyor.

Amerika’da Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Genelleme yapmak çok zor. Şehrine göre değişiyor. Kıyı şeridindeki kentlerde çok daha hareketli bir hayat var. Sergiler, eğlenceler, aktiviteler ve çok kültürlü bir yapı var. Los Angeles, San Francisco, New York gibi kıyı şehirlerinde yaşam çok çeşitlilik gösteriyor. İş imkânları da bu şehirlerde oldukça geniş. Konserler ve festivaller oldukça fazla sayıda ve çok geniş yelpazede bir müzik icra ediliyor.

Eğer merkez bir yerleşim yok ise insanlar ev partilerinde ve kendi aile çevrelerinde sosyalleşiyorlar. Büyük ve küçük yerleşim birimlerinin kendine has dinamikleri, olumlu ve olumsuz özellikleri var. Bana kalırsa dışarıdan gelenler için mümkünse kıyıda konumlanmış bir şehirde yaşamak çok daha uygun olur. Bunun nedenlerini diğer başlıklarda açıklayacağım.

Büyük Konserlere Gidebilmek ABD’de Yaşamın Avantajlarından

blank
Beyonce Konseri

Amerika’da Ekonomik Şartlar İyi Mi?

Genel olarak ekonomik şartlar ve yaşam standartları oldukça iyi diyebilirim. Maaşlar Avrupa’nın çok üstünde (2 veya 3 katı). Buna karşılık emeklilik, sağlık ve eğitim gibi sosyal güvenceler paraya endeksli durumda ve kişinin ekonomik durumuna bağlı.

Amerika’da Yaşamak Pahalı Mı?

Bence pahalı değil. Ancak mesleğe ve maaşa göre durum değişebilir. Elektronik eşyalar ve arabalar gerçekten Türkiye’ye kıyasla çok uygun fiyata satılıyor. Ev almak elbette çok ucuz değil, ancak çok büyük bir şehrin (New York, Los Angeles) merkezinde yaşamadıkça; çok da zorlanmadan bir ev sahibi olabiliyorsunuz.

Yaşanılan evler ekseriyetle müstakil evler ve bahçeli geniş bir evde yaşamanın, çocuklu ailelerin yaşam kalitesine büyük bir katkısı var. İstanbul’da büyümüş biri olarak, bu yaşam tarzı ilk zamanlar bana oldukça lüks gelmişti. Burada yerleşim hayatı şehirlerin içinde sıkışmış değil, otoyolların akıcılığı sayesinde şehrin dışında bir ev de edinseniz, işe gidip gelmek çok zor olmuyor.

Amerika’da Hangi Meslek Grupları Daha Kolay İş Bulabilir?

Amerika’da en çok kabul gören ve görece olarak kolay iş bulan meslekler; grafikerlik ve bilgisayar programcılığı diyebilirim. Teknoloji ile ilintili meslek dalları, yetenekli ve çalışkan gençler için çeşitli iş imkânları sunuyor. Buna ek olarak akademisyenler, yazarlar, müzisyenler ve sanatçılar da diğer mesleklere göre daha kolay oturma izni alabilir ve Amerika’da kabiliyetlerinin elverdiği ölçüde bir iş bulabilirler.

Amerika’da önce eğitim alıp ülkenin dinamiklerine alışmak ve bunun akabinde iş hayatına atılmak daha kolay bir geçiş süreci olabilir. Direkt çalışmaya gelinirse, şartlar iyi bile olsa, bir süre yabancılık çekmek kaçınılmaz olacaktır.

Amerika’nın En Çok Turist Çeken Şehri New York

Amerikada yaşayan Türkler
New York

Amerika’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Demokrat eyaletlerde olumlu, onlar çok uluslu ve çok kültürlü bir yaşama inanıyorlar. Ancak bazı eyaletlerde göçmenlere karşı biraz tepki var. Bu bahsettiğim tepki Müslümanlara değil, Latin kökenlilere karşı yoğun benim gördüğüm kadarıyla…

Amerika’da İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Ülkenin bir kısmında 4 mevsim de yaşanıyor. Bir diğer yarısında ise senenin %70’i yaz sıcağıyla geçiyor. Bu anlamda Kanada gibi yaşam akışını değiştirecek bir mevsimsel çekince yok. Türkiye’den gelen biri olarak iklim konusunda hiç yabancılık çekmedim desem yeridir.

Amerika’da Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Bu sorunun cevabı, Amerika’ya nasıl yerleştiğine göre değişebilir. Eğer kültür potasında erimeye ve gelişmeye açıksan uyum sağlamak oldukça kolay. Amerikalı olmak sadece bir etiket, bir üst kimlik. Bunun altında herkesin kendi öz kimlikleri ve geçmişten gelen kökleri var. Latin, Alman, Musevi veya Afrikalı vesaire… Amerikan nüfusunun çoğunluğu insanları olduğu gibi kabul ediyor. Çünkü burası zaten bir göçmen memleketi, herkes bir yerlerden gelmiş ve kimsenin kimseden özünde üstün olduğu filan yok.

Bu açıdan bakınca, Avrupa’ya göre uyum sağlamak çok daha kolay. İnsanlar genel olarak açık fikirli ve saygılılar. Ancak Amerika’da iyi tanınmayan bir kültürden geliyorsanız, farklı sorulara açık olmakta fayda var. Çünkü meraklarından birçok şeyi sorgulayabiliyorlar. Ön yargıları ve kibiri kapıda bırakmak en iyi çözüm.

Amerika’da İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Evet, çeşitli aktiviteler ile insanlarla tanışmak ve yakın arkadaş olmak mümkün. Arkadaş edinme konusunda hangi ırktan olduğunuzun önemi çok az. Farklı kültürleri zenginlik olarak kabul eden insan sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla… Ben çok dışa dönük bir insan olmadığım halde, kendi arkadaş grubumu kurmayı başarabildim.

Amerika’da Yaşam Şartları

Amerikada hayat şartları
San Francisco

Amerika’da Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Büyük süpermarketler genel olarak herkesin ortak alışveriş noktası… Filmlerde gördüğümüz gibi büyük araçlarla alışveriş merkezine gelip, ihtiyaç olan ne varsa doldurup gitmek gerekiyor. Çünkü Türkiye’deki gibi her köşe başında bir market bulmak mümkün değil. Özellikle şehir merkezinde yaşamıyorsanız, alışveriş için online siteleri kullanmak çok yaygın. Amazon v.b. gibi siteler her türlü ihtiyacı çözecek şekilde kurgulanmış.

Amerika’da Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Benim için Amerika’da yeni bir hayata başlamak çok güzel ve aydınlatıcı bir deneyimdi. Aslına bakarsanız önceleri ne yapacağımı bilmiyordum. Buraya master yapmak için gelmiştim ve çok büyük bir beklentim yoktu.

ABD’ye geldikten sonra, yıllardır bir çeşit baskı altında yaşamış olduğumu fark ettim. İlk hissettiğim duygular özgürlük ve güven oldu. Ben ilk andan itibaren Amerika’da kendimi güvende hissettim ve sisteme alışmakta zorluk çekmedim. Bu dinamikler elbette herkes için aynı olmayacaktır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Üniversite hayatı için elbette lise mezunu olmak birinci şart. Her üniversitenin kendine göre kuralları, mülakatları ve testleri var. Ben master için GMAT ve TOEFL testlerini verdim, test sonuçlarım iyi olunca da, okuldan kabul cevabı aldım.

Amerika’da Yaşayan Türkler

Amerikada yaşam haritası
ABD Eyaletleri Haritası

Amerika’da Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Bana kalırsa kıyı kesimleri kesinlikle göçmenler için daha yaşanılası yerler. Hareketli bir sosyal yaşam var ve demokratların kıyı şeritlerinde ağırlıkta olması nedeniyle, yabancılara bakış açısı gayet esnek. 20 ila 30 yaş civarı gençler için bu bölgelerde yaşamak oldukça keyifli olacaktır.

Ben iki eyalette yaşadım. İlk iki senem Indiana eyaletinde geçti, son beş senedir de New York eyaletindeyim. Ben de başkalarına önerdiğim gibi, seçimimi kıyı bölgesinde yaşamaktan yana kullandım. Bunun başlıca sebepleri de, insanlar ve kültürler çok daha çeşitli, şehir hayatı çok hareketli ve olanaklar çok daha geniş.

Amerika’da Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

7 thoughts on “Amerika’da Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

 1. Öncelikle yazınız çok güzel olmuş. Teşekkürler tebrikler
  Birşey sormak istiyordum turist vizesi ile geldiğimizde çocuğumuz bu süre zarfında orada ortaokul eğitimi alabilir mi bilginiz var mı

 2. Merhaba,
  Yazınız oldukça güzel olmuş elinize sağlık.
  Sormak istediğim bir şey var; ben Amerika’ya temelli gitmek istiyorum acaba bu mümkün müdür ? ve nasıl gerçekleşir ?

  Çünkü ben artık bulunduğum durumdan oldukça bıkmış bir insanım.
  Yazılım/Web Tasarım işiyle uğraşıyorum ve gelişmeye oldukça açık bir insanım. İngilizce sorunum yok. Açık görüşlüyüm ve kültürel anlamda rahatlıkla Amerika’ya alışabileceğimi düşünüyorum.

  1. Merhaba, yazıyı beğenmenize sevindim. Ancak sorduğunuz soru çok genel bir soru. Size net bir cevap vermem elbette mümkün değil. Amerika’ya gidebilirsiniz de, gidemeyebilirsiniz de; o ABD Konsolosluğu’nun takdirine kalmış bir durum. Ancak Amerika’da en çok ihtiyaç duyulan ve kabul gören meslek dallarından biri Bilgisayar Yazılımı ve Web Tasarımı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşinizde iyi biriyseniz ve Amerika’daki şirketlerin ilgisini çekecek mesleki yeterliliğiniz varsa neden olmasın.

 3. Emeğinize sağlık, güzel olmuş. Blogumu ziyaret ederseniz, web sitemin gelişimine katkıda bulunursunuz. İçeriğinde Amerika ile ilgili bilgiler ve yaşanmışlıklar var.

  1. Merhaba Haydar Bey, öneriniz için teşekkür ederim. Blog sayfanızı inceleyeceğim. ABD ile ilgili tecrübelerinizi okumak isteyenler “Haydar Belge” isminin üzerine tıklayıp, web sitenize ulaşabilirler. Yorumlarda açıktan URL paylaşılmasını doğru bulmadığım için o kısmı sildim. Zaten yorum yapınca isminizin altında, sitenize giden bir link otomatik olarak çıkıyor. Kolay gelsin.

 4. Merhaba öncelikle bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Size sormak istediğim bir soru var. Acaba Amerika’da mütercim tercümanlık yapmak mümkün mü? Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *