info(at)istanbulclues.com

Fidel Castro Ve Che Guevara Nasıl Tanıştılar

Che ile Fidel, Meksika’da Raul Castro’nun aracılığı ile ilk kez bir araya geldiler. Che aslında Arjantin’de doğup büyümüş biriydi ve Kübalı değildi. Ancak Motosiklet Günlüğü filminde konu alındığı gibi, Arjantin’i arkadaşıyla birlikte Latin Amerika’yı gezmek için terk etmiş ve kendini Meksika’da bulmuştu.

Che Ve Fidel’in İlk Sözleri Ve Mutabakat

Che, Meksika’da doktorluk yaparak (tıp mezunuydu) ve fotoğraf çekerek vaktini geçirirken, Raul Castro ile tanıştı. Che’nin karakterinden etkilenen Raul, onu kardeşi Fidel ile tanıştırdı. Fidel Castro bir araya geldikleri davette, ona Küba’da nasıl bir devrim yapmak istediğinden bahsetti. Che de ona katılmaya karar verdi.

Fidel Ve Che Arasında Geçen İlginç Diyalog

Fidel, Küba’daki diktatör Batista’dan ve Küba’daki devrim planından ilk bahsettiğinde, Che ona “Sen delisin!” demişti. Che’nin bunu söyleme sebebi operasyonun başarı olasılığının imkansıza yakın olmasıydı. Bu ayrıntı Che’nin kendi günlüğünde de yazıyor.

Ancak daha ilginci, Ernesto Che Guevara’nın, Fidel’e söyledikleridir: Che, Fidel’e Küba mücadelesi için yardımcı olacağını, ancak daha sonra diğer Güney Amerika ülkeleri için mücadele edeceği zaman, bir devlet başkanı olarak ona engel olmaması ve yardım etmesini istediğini söylemişti. İşte o zaman Fidel, Che’ye “Sen benden daha delisin!” demiştir.

Che Guevara İle Fidel Castro Arasındaki Farklar

Küba Devrimi sırasında uzunca bir mücadelede beraberdiler. Ne var ki, Che’nin devrimcilk vizyonu, Fidel’e göre çok daha genişti. Diğer Latin Amerika ülkelerinde de devrimler yapmak ve kendince onları özgürleştirmek istedi.

Fidel’in bunu büyük bir heyecanla kabul ettiği söylenemez, ancak önceden verdiği söze sadık kalarak karşı da çıkmadı. Hatta onun kılık değiştirmesine ve kamufle olarak sınırı geçmesine yardım etti. Küba, Che’nin Bolivya’daki mücadelesine sınırlı da olsa lojistik destek vermiştir. Ancak destek olarak gönderilen alet edevatın Küba’dan geldiği uluslararası basında ifşa olunca yardımı bırakmıştır. Yardım kesilince silahtan çok ilaç eksikliği vurmuştur Che ve ekibini… Che’nin astım krizi artmış, yaralılara müdahale edilememiştir.

Fidel İle Che Arasındaki İhanet Ve Tartışma Söylentisi

Fidel’in biyografisini okuduğum, İki Ses Bir Biyografi ve Che’nin biyografisini okuduğum Nam-ı Diğer Che adlı kitaplarda iki tarafın da asla birbirine olumsuz bir şey dediğini görmedim. Hatta Che Guevara, Bolivya’da mücadele etmek üzere Küba’yı terk edeceği zaman Fidel Castro’ya, Küba parlamentosunda okunmak üzere çok duygusal bir mektup emanet etti. Bu mektupta Che, Fidel’i ve Küba’yı ne kadar sevdiğinden çok samimi ve dokunaklı bir şekilde bahsediyordu.

Che’nin Fidel’e Yazdığı Mektuptaki Sözler

Fidel,

Dünyanın başka ülkeleri benim mütevazı çabalarıma ihtiyaç duyuyor. Ben senin Küba’ya olan sorumluluğunun sana imkân vermediği şeyi yapabilirim. Ayrılmamızın zamanı geldi.

Bunu acı ve sevincin karışımıyla yaptığım bilinsin; burada beni evladı gibi kabul eden bir halkı bırakıyorum. Bu, benim ruhumdan bir parça koparmaktır. Yeni savaş alanlarında bana vermiş olduğun inancı, halkımın devrimci ruhunu, görevlerin en kutsalı olan nerde olursa olsun emperyalizme karşı mücadele etme görevini yerine getirme duygusunu taşıyacağım.

Başka gökler altında son saatim geldiğinde benim son düşüncem bu halk ve özellikle sen olacaksın.

Che Ve Fidel Arasındaki İlişki İle İlgili Diğer Yazılar

Bu mektuptaki sözlerin devamı ve Che Guevara’nın kısa hayat hikayesini: Che Guevara Kimdir Kısaca Hayatı isimli yazıda bulabilirsiniz.

Fidel Castro’nun hayatının özetini ise Fidel Castro Kimdir Kısaca Hayatı adlı yazıda bulabilirsiniz.

Kaynak Kitaplar

Bu yazıdaki izlenimler, Che ve Fidel ile ilgili iki farklı biyografi kitabından edinilmiştir.

Fidel Castro – İki Ses Bir Biyografi Kibabı (Ignacio Ramonet)

Ernesto Che Guevara – Nam-ı Diğer Che (Paco Ignacio Taibo)

Fidel Ve Che Guevara Arasındaki Diyalog Ve Farklar was last modified: October 9th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 + fifteen =