Animasyon Filmi Önerileri

Animasyon Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Teknolojinin ilerlemesi ile animasyon filmleri de müthiş bir gelişme gösterdi. Son yıllarda çıkan animasyon filmleri, izleyenleri maceradan maceraya sürüklüyor. Animasyon filmlerinin çocuklar için çekildiği algısı da artık ortadan kalkmaya başladı. Zira çocukları ile sinemaya giden bir çok yetişkin, filmlerden aynı şekilde keyif alıyorlar.

Bu listede sizler için seçtiğimiz en iyi animasyon filmlerinin listesini bulabilirsiniz. Animasyon filmi önerileri yazımızda, filmlerin konu özetleri, imdb puanları ve oyuncularını da not ettik. Keyifli seyirler dileriz!

Animasyon Filmi Önerileri Listesi 2020

 • Metropolis

Yönetmen: Fritz Lang

Oyuncular: Brigette Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

IMDB Puanı: 8.3

Yıl: 1927

Sinema tarihinin ilk animasyon filmlerinden biri olarak kabul edilen Metropolis, sağlam bir distopya kurgusuna sahip. Film, insanlığın ikiye ayrıldığı bir gelecekte geçiyor.

İşçi sınıfı, yerin altında makinelerle birlikte yaşarken yer yüzeyinin üzerinde konforlu bir hayat yaşayan yöneticisi sınıfı bulunmaktadır. Fritz Lang, aralarında muazzam ayrımlar bulunan bu iki sınıfı bir aşk hikâyesi üzerinden birleştirmeye çalışıyor.

Metropolis, kendinden sonra çekilen bilim kurgu filmlerine ilham olmuş bir yapım. Filmdeki şehir tasarımının çekildiği yıllarda bir benzeri daha yok. Animasyon ve bilim kurgu filmlerini seviyorsanız bunu mutlaka izlemelisiniz.

animasyon film isimleri
Metropolis
 • Kaze Tachinu

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Hideaki Anno, Hidetoshi Nishijima, Miori Takimoto

IMDB Puanı: 7.8

Yıl: 2013

Türkçe’ye Rüzgâr Yükseliyor olarak çevrilen Kaze Tachinu, Hayao Miyazaki’nin en çok beğenilen filmleri arasında yer alıyor. II. Dünya Savaşı yıllarında geçen bu film, Jiro isimli kurmaca bir karakterin hayatını konu alıyor. Jiro, uçaklara büyük ilgi duyan, hayalperest bir adamdır. En büyük hayali ise uçak tasarlayabilmektir.

Caproni isimli Avrupalı bir tasarımcının işlerini beğenmekte ve idol almaktadır. Ancak Jiro, bu hayalini gerçekleştirmesini zorlaştıran bir özelliğe sahiptir. Teknik becerisi yüksek olsa da doğuştan gelen bir görme problemi vardır.

Nihayetınde Jiro, 1930’lu yılların sonunda hayalini gerçekleştirir ve bir uçak tasarlama departmanına girmeyi başarır. Teknik yeteneği ve hayal gücü patronların ilgisini çekmesini sağlamaktadır. Patronları, onun yeteneğinin farkına varınca tasarım konusunda tamamen özgür bırakır. Ancak İkinci Dünya Savaşı, Jiro’nun hayatını değiştirecek ve hayalleriyle yüzleşmesini sağlayacaktır.

Animasyon Filmi Önerileri

en iyi animasyon filmi önerileri
Kaze Tachinu
 • Pocahontas

Yönetmen: Mike Gabriel, Eric Goldberg

Oyuncular: Mel Gibson, Linda Hunt, Christian Bale

IMDB Puanı: 7,8

Yıl: 1995

İngilizler, keşfedilen yeni kıtanın ününü duymuştur ve buraya askerlerini göndermektedir. John Smith, İngiliz denizcilerden ve askerlerden oluşan bir gemiyi komuta edip Yeni Dünya’ya doğru götürmektedir. Amaçları Yeni Dünya’da varlıklarını duydukları altın madenlerini yağmalayıp zenginliğe kavuşmaktır.

Yeni Dünya’da ise Pocahontas isimli genç bir Kızılderili kadını yaşar. Pocahontas, Smith’in kıtaya yaklaştığı sıralarda bir düğün arifesindedir. Şef olan babası, Pocahontas’i kabilenin savaşçısı ile evlendirmektedir. Ancak bu evlilik fikri onun pek hoşuna gitmez. Gündüz düşünde dönen bir ok görmüş ve bu vizyonun bir değişimin alameti olduğuna inanmıştır. Gemi onların kasabasına yanaştığında bu değişim süreci başlar.

Ancak bu gemi pek iyi bir alamet değildir. Ratcliffe, vahşilerin gizledikleri altınlar olduğuna inanmaktadır. Şef Powhatan ise soluk benizlilerin topraklarına zarar vereceğini ve insanlarını öldüreceğini düşünür. Smith ile Pocahontas, bu iki topluluğun arasında kalır. Savaşı önlemek de onlara kalmıştır.

Pocahontas, gelmiş geçmiş en çok izlenen animasyon filmleri arasında gösteriliyor.

En Güzel Animasyon Filmi Önerileri

blank
Pocahontas
 • Rango

Yönetmen: Gore Verbinski

Oyuncular: Johnny Depp, Isla Fisher, Timothy Olyphant

IMDB Puanı: 7.2

Yıl: 2011

Rango, kişilik sorunları yaşayan bir bukalemundur. Kendi kimliğini bir türlü bulamamaktadır ve bu yüzden ciddi bir bunalıma sürüklenmiştir. Serüvenleri onu kurak bir kasabaya götürür. Rango, kasaba ahalisine kendini silahşör olarak tanıtır.

Bu kasaba, kanunsuzluğun hüküm sürdüğü bir yerdir ve buradakiler adaleti sağlamak için bir şerif aramaktadır. Üçkağıtçıların ve kanunsuzların yaşadığı bu kasaba, Rango’yu şerif olarak seçer. Fakat silahşörlük iddiasının ve yeni görevinin getirdiği tehlikelerle karşılaşması uzun sürmeyecektir.

Rango, Western ile animasyon temasını oldukça eğlenceli bir biçimde birleştirmiş. Keyifle izleyeceğiniz bir animasyon filmi arıyorsanız bu tam size göre.

animasyon filmi önerisi
Rango
 • Wall-E

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

IMDB Puanı: 8,4

Yıl: 2008

Uzak bir gelecekte, dünya artık yaşanmaz bir hâle gelmiştir. İnsanloğlu, her karışına çöpleri doldurduğu ve yaşanmaz hâle gelen Dünya’yı terk edip başka bir gezegende kurduğu komplekste yaşamaya başlamıştır. Ancak Dünya’ya geri dönmeyi istemektedirler. Mavi Gezegen’i çöplerden temizleyip tekrar yaşanacak hâle getirme görevi de Wall-E isimli bir robota verilir.

Wall-E, dünya yüzeyinde yapayalnızken Eve isimli başka bir robotla karşılaşır ve ona aşık olur. İkili arasında filizlenen duygular, onları insanların yaşadığı komplekse sürükler. İnsanoğlu, gezegenini mahveden alışkanlıklardan kurtulamamıştır. Hemen hemen bütün insanlar aşırı kilo almış, tembelliğin ve teknolojinin esiri olmuştur.

Wall-E, sinema tarihinin en önemli animasyon filmlerinden biri. Ayrıca bilimkurgu alanında da bir başyapıt olduğunu söyleyebiliriz.

blank
Wall-E
 • Shrek

Yönetmen: Andrew Adamson

Oyuncular: Mike Myers, Eddie Murph, Cameron Diaz

IMDB Puanı:  7,9

Yıl: 2001

Animasyon filmlerinden söz etmişken, Shrek’i listeye dâhil etmemek olmaz. Shrek, gören herkesi korkutan yeşil bir troldür. İyi kalpli ve nazik bir yaratık olsa da etrafındaki kimseyi buna inandıramamaktadır.

Bu korkunç görünümü onu yalnızlığa sürüklemiştir ve en büyük hayali kendisi kadar çirkin bir dişi bulup yalnızlığını gidermektir. Ancak Shrek, bu garip duygular içindeyken Fiona ile karşılaşır. Shrek ne kadar çirkinse Fiona da o kadar güzel ve alımlıdır. İkisi arasında imkânsız gibi görünen bir aşk başlar.

Shrek, birçok kişi için animasyon film kategorisinde ilk akla gelen filmdir. IMDb gibi önemli sinema sitelerinde, en iyi animasyon filmleri arasında gösterilir.

blank
Shrek
 • Ratatouille

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt

IMDB Puanı: 8.0

Yıl: 2007

Remy, en büyük tutkusu yemek olan şişman bir faredir. Bu tutkusunu ise aşçılık hayaliyle süslemektedir. İyi bir aşçı olabilmek için lüks lokantalarıyla ünlü Paris’in yolunu tutar. Burada şansı yaver gider ve kentin en iyi restoranının kanalizasyonunda yerini alır.

Kanalizasyonda olmak Remy’ye yetmemektedir. Çünkü aşçılık hünerlerini sergilemek için mutfağa girmek ister. Restoranın yeni çöpçüsüyle bir anlaşma yaparak mutfağa ulaştığında hayallerine yaklaştığını zanneder. Fakat durum beklediği gibi olmaz. Restoranın mutfağına girdiğinde insanların farelerden tiksindiğini deneyimlemek zorunda kalır. Aşçılık hayalini gerçekleştirmek ise pek kolay olmayacaktır.

animasyon filmi önerileri listesi
Ratatouille
 • Ice Age

Yönetmen: Michael J. Wilson, Michael Berg

Oyuncular: Denis Leary, John Lequizamo, Ray Romano

IMDB Puanı: 7.5

Yıl:  2002

Dünya, Buzul Çağı’na girdiğinde hem insanlar hem de hayvanlar için zorlu bir dönem başlar. Hayvanlar, bu korkunç dönemde hayatta kalmaya çalışmaktadır.

Bir mamut, bir kaplan ve rakundan oluşan bir grup hayvan, bu kaosta bir araya gelmişlerdir ve hayatta kalmak için beraber mücadele vermektedir. Rastladıkları bir insan bebeği ise yaşamlarını değiştirecektir. Bu andan sonra en büyük kaygıları masum bebeği insanlara ulaştırıp hayatını kurtarmak olacaktır.

Ice Age ilk filmden itibaren bir fenomen haline geldi ve tüm dünyada gişe rekorları kırdı. Ice Age serisi mutlaka izlenmesi gereken animasyon filmleri arasındadır.

En İyi Animasyon Filmleri

en iyi animasyon filmleri liste
Ice Age
 • Toy Story

Yönetmen: John Lasseter

Oyuncular: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles

IMDB Puanı:  8.3

Yıl: 1995

Andy, her çocuk gibi oyuncaklarına değer vermektedir. Sevdiği oyuncaklardan muazzam bir koleksiyon yapmıştır. Fakat Andy, oyuncakları hakkındaki bir gerçeklikten habersizdir. Bu oyuncaklar zaman zaman canlanmaktadır. Kovboy Woody, canlandıktan sonra diğer oyuncakların da hayat bulmasını sağlar.

Andy’nin aldığı bir hediye ortalığı karıştıracaktır. Son model bir oyuncak olan Buzz-Lightyear, Andy’nin ilgisini oldukça çekmiştir. Bu durum diğer oyuncaklar arasında tartışmalara ve ego savaşlarına yol açar.

Toy Story, birçoğumuzun çocukluğunda yer etmiş, eğlenceli bir film. Yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de keyifle izleyeceği bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Toy Story, animasyon filmlerinin en eski örneklerinden biri olarak, animasyon filmi önerileri listemizde yerini alıyor.

animasyon filmi tavsiye
Toy Story
 • The Incredibles

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson, Samuel L. Jackson, Holly Hunter

IMDB Puanı:  8.0

Yıl:  2004

Bob Part, Mr Incredible adını kullanarak dünyadaki kötülüklerle mücadele eden bir süper kahramandır. Kötülerle uzun süre mücadele ettikten sonra bundan yorulur ve emekli olmaya karar verir. Bu arada evlenmiş, bir aile kurmuş ve çocuk sahibi olmuştur. Ailesiyle birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürerken bir görev almak zorunda kalır.

Emeklilik kararının üzerinden on beş yıl geçtikten sonra gelen bu görevi tek başına yapmak ister. Ancak işler istediği gibi gitmez ve ailesini de bu olaya bulaştırmak zorunda kalır. Neyse ki ailesi sandığından daha yeteneklidir.

Animasyon Filmi Önerileri

Animasyon Filmi Önerileri
The Incredibles
 • Up

Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson

Oyuncular: Edward Ashner, Jordan Nagal, John Ratzenberger

IMDB Puanı: 8,3

Yıl: 2009

Carl Fredericksen, 78 yaşında olmasına rağmen çocukluk hayallerinden vazgeçmemiştir. Ölümle yüzleşince, bir hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Carl, birçok insan gibi dünyayı dolaşmayı hayal etmektedir ancak bunu sıradan bir yolculukla değil, evine bağladığı balonlarla yapmak ister.

Evine balonları bağladıktan sonra ilk rotası Güney Amerika olacaktır. Ancak yolculuğa çıkarken 8 yaşındaki doğa kaşifi Russell’ı da yanına almak zorunda kalır. Russell, Carl’ın başını büyük belalara sokacaktır.

izlenmesi gereken animasyon filmleri
Up
 • Persepolis

Yönetmen: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Oyuncular: Chiara Mastroianni, Catherine Denevue, Gena Rowlands

IMDB Puanı: 8,1

Yıl: 2007

Marjane, çocukluğu İran Devrimi’ne denk gelen bir kız çocuğudur. Ailesi, Şah döneminin muhalifleri arasındadır. Sol, liberal çevrelerle Humeyni taraftarlarının birlikte gerçekleştirdiği devrim başta büyük umutlar getirmiştir. Ancak mollalar kontrolü aldıkça İran’da yaşam çekilmez bir hâle gelir.

Devrimden kısa süre sonra gerçekleşen İran-Irak Savaşı da mollaların gücünü arttıracaktır. Marjane, çocukluğunu ve genç kızlığını bu ortamda yaşar. Modern bir ailenin kızı olarak mollaların iktidarında birçok sorun yaşamaktadır. Nitekim ailesinin beklediği demokratik düzen hiçbir zaman gelmeyecektir.

Persepolis, ilgi çekici konusuyla izlenmesi tavsiye edilen animasyon filmleri arasında geliyor.

önerilen animasyon filmleri
Persepolis
 • Happy Feet

Yönetmen: George Miller, Warren Colemen

Oyuncular: Elijah Wood, Britanny Murphy, Hugh Jackman

IMDB Puanı: 6,5

Yıl: 2006

İmparator penguenler, kendilerine bir eş bulabilmek için Kalbe Seslenen Şarkı’ya sahip olmak zorundadır. Her penguenin çiftleşmek için başka bir şarkısı vardır. Ancak bir gün, bu şarkıya hiç sahip olmayan bir penguen dünyaya gelir.

Mumble, imparator penguenler arasındaki en kötü şarkıcıdır. Norma Jean ile Memphis’in oğlu olan Mumble, bütün penguenlerin kendiliğinden sahip olduğu bir yeteneğe sahip değildir. Fakat kötü şarkıcılığının aksine mükemmel dans etmektedir ve dansçılığıyla diğer penguenlerin ilgisini çekmeyi başarır.

Animasyon Filmi Tavsiyeleri

animasyon film önerileri
Happy Feet

Animasyon Filmi Önerileri by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir