Mustafa Kemal Atatürk’ün teşvikleriyle temeli atılan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Cumhuriyet tarihinin en eski ve önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Zengin bir koleksiyona sahip olan müzede, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar Anadolu’nun tarihçesini anlatan önemli eserler yer alıyor.

Ankara’nın gözbebeği olan müze, 15. Yüzyıl’da inşa edilen Mahmutpaşa Bedesteni’nde yer alıyor. 1997 yılında Avrupa’da “Yılın Müzesi” unvanını alan bu müze, tarih öncesi çağlardan, yakın döneme kadar zengin ve detaylı bir koleksiyona sahip. Müzedeki koleksiyon, periyodik olarak sıralanmış durumda. Müzede, Hitit, Frigya, Lidya, Urartu, Roma, Bizans, Osmanlı gibi Anadolu’ya hükmetmiş medeniyetlerden kalan değerli eserler bulunuyor.

Müzenin Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Müzenin kuruluşu, 1921 yılında Kültür Müdürü olan Mübarek Galip Bey‘e tarihleniyor. Galip Bey, tarihi Ankara Kalesi’nin Akkale burcunda antik dönemlerden kalan eserlerin sergilendiği bir müze kurmuş. Bu eserlerin bir kısmı Roma Hamamı ve Augustus Tapınağı’ndan toplanmış. Bir yandan Kurtuluş Savaşı devam ederken, diğer yandan müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesi, genç Cumhuriyet’in kültürel gelişime verdiği önemi gösteriyor.

Atatürk, bir “Eti Müzesi” kurmak için harekete geçince, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden çıkarılan Hitit Uygarlığı eserleri Ankara’ya gönderilmeye başlandı. Ancak Akkale’de kurulan müze, bu eserlerin sergilenmesi için yetersiz kalıyordu. Dönemin Maarif Vekili Saffet Arıkan, müzenin o dönemde atıl hâlde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’a taşınmasını önerdi. Bu öneri kabul edildi ve 1938 yılında bedestenin onarımına başlandı.

Müzede bulunan eserler ise Alman arkeolog H.G. Guterbock’un yönettiği bir heyet tarafından incelenerek yerleştirilmeye başlandı. Müzenin bölümlerinin onarımları ise, dönemin önemli mimarları Zühtü Bey ve  Macit Kural tarafından yapıldı. Restorasyon çalışmaları 30 yıl sürdü ve müze 1968 yılında faaliyete geçti.

Müzede Gezilecek Bölümler ve Görülecek Eserler

Belirtildiği gibi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bölümler periyodik bir biçimde düzenlenmiş. Müzede sırasıyla Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya Dönemi, M.Ö.1200’lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları, Çağlar Boyu Ankara bölümleri bulunuyor.

Konseptin genel olarak, Eski Anadolu Medeniyetleri olarak sınıflandırılan Hitit, Frig, Asur dönemlerine ve tarih öncesi dönemlere odaklandığını söyleyebiliriz. Ancak, müzenin geri kalanına bakmadan önce, Ankara’nın ve Anadolu’nun tarih devirleri boyunca bir panoramasını sunan “Çağlar Boyu Ankara” ve “M.Ö.1200’lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları” bölümlerini dolaşmakta fayda var. Bu bölümlerde, Ankara ve Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden eşyalar yer alıyor. Söz konusu bölümleri gezdikten sonra, diğer yerlere göz atabilirsiniz.

Paleolitik Çağ kısmından bahsetmek de faydalı olacaktır. Nitekim bu bölüm, Paleolitik Çağ alanında dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Burada sergilenen eşyaların çoğu, Antalya’daki Karain Mağarası’nda yapılan kazılardan elde edilmiş. Bu bölümde Neanderthal ve Homo Sapiens’lere ait diş ve kemik kalıntıları, taşınabilir sanat eserleri, yontma taş ve kemiklerden yapılan aletler yer alıyor.

Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı Bölümü de, bu devirle ilgili önemli bulgulara ev sahipliği yapıyor. Tarihin en eski yazılı anlaşması olarak kabul edilen ve Kadeş Savaşı’ndan sonra yapılan Kadeş Anlaşması’nın aslı bu müzede yer alıyor. Boğazköy kazılarında bulunan bu tabletin, Anadolu’da bulunan tek tunç tablet olduğunu belirtmekte de fayda var. Erken Hitit döneminden kalan ev eşyaları, takılar, sanat eserleri, tanrıça heykelleri ve kabartmalar da bu bölümde yer alan koleksiyonlarda önemli  bir yere sahip.

Kadeş Savaşı’nda Savaş Arabaları

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi giriş ücreti
Kadeş Savaşı

M.Ö. 1274 yılında Mısır Firavunu II. Ramses ve Hitit Kralı II. Muwatalli, Orta Doğu ve Mezopotamya topraklarını paylaşmak için savaşa tutuştu. Mısırlılar ne kadar taktiksel üstünlük sağlamış olsa da, kesin bir zafer elde edemediler. Bunun üzerine Tarihin İlk Barış Antlaşması olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması imzalandı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti 2021

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi giriş ücreti 45 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müzede müzekart geçerlidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1 Nisan ile 31 Ekim arasındaki yaz döneminde 08:30 ile 19:00 arasında ziyaret edilebilir. 1 Kasım ile 1 Nisan arasındaki kış döneminde saat 17:30‘da ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için müzenin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Tarihi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *