Ara Güler Müzesi Hakkında Bilgi

Ara Güler Kimdir, Kısaca Hayatı ve Müzesi Hakkında Bilgi

Şişli’de yer alan Ara Güler Müzesi, Ara Güler’in eserlerine ve hayatına dair dokümanlara ev sahipliği yapıyor. Ancak müzeden bahsetmeden önce, Ara Güler’i bir kez daha tanımakta ve doksan yıllık yaşamı boyunca yaptıklarını anlatmakta fayda var. Nitekim, Ara Güler’in hayatı ve fotoğrafçılık alanındaki başarıları hakkında bilgi edinmeden müzedeki eserleri ve objeleri anlamak pek mümkün değil.

Ara Güler Kimdir Kısaca Hayatı

Asıl adı Aram Güleryan olan Ara Güler, 1928 yılında Beyoğlu’nda doğdu. Fotoğraf sanatına olan ilgisinin babası, Dacat Güler sayesinde başladığını söyleyebiliriz. Dacat Güler, oğlunun sinemaya ve fotoğrafa olan ilgisini fark ederek, ona 35’mm’lik bir film makinesi ve bir fotoğraf makinesi hediye etti.

“Görselliğe” olan ilgisi lise yıllarında, Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarında başlayan Ara Güler, babasının hediye ettiği kameralarla fotoğraf sanatını öğrendikten sonra, yine onun teşvikiyle 1950 yılında Yeni İstanbul Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanarak burada eğitim görmeye başladı.  Bir süre Ermenice gazete ve dergilere öyküler gönderdiyse de, üniversite yıllarında gazetecilik yapmaya karar verdi ve yıllar içinde, 20. Yüzyıl‘ın en önemli fotoğrafçılarından biri olmayı başardı.

Ara Güler, kariyeri boyunca kendini bir fotoğraf sanatçısı değil gazeteci olarak tanımlamıştır. Kariyeri boyunca eski İstanbul’un sokaklarından, Winston Churchill, Maria Callas, John Berger ve Pablo Picasso gibi ünlü isimlerin portrelerine kadar, yirminci yüzyıla dair birçok şeyi kadrajına sığdırmayı başarmıştır.

Güler, Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi ressamları fotoğrafladı

ara güler hayatı kısaca
Ara Güler

Fotoğraf Skylife‘ın Unutulmayacak Işık Ara Güler Adlı Röportajı’ndan Alıntıdır

Fotoğrafçılık Kariyeri

Ara Güler’in kariyerini, Henri Cartier Bresson ile tanıştığı 1953 yılından başlatmak gerekir. Güler, bu yıl Bresson’ın teşviğiyle, Paris‘teki Magnum Ajansı’na kabul edildi. Avrupa’nın en önemli fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Ajansı, Güler için büyük bir fırsat oldu ve buradaki çalışmaları tüm dünyada tanınmasını sağladı.

Ara Güler, aynı yıl İngiliz “Photography Annual” Antolojisi’nin de dikkatini çekti ve fotoğrafçılık alanında önemli bir yayın olan bu dergi tarafından “Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri” olarak kabul edildi. Yine 1953 yılında, Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne girerek, buradaki tek Türk üye olarak kabul edildi.

Yaşamı boyunca üretken ve çalışkan bir insan olan Ara Güler, Time-Life, Paris-Match, Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevini üstlenirken, aynı zamanda Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışıyordu.

1950’li yıllardan itibaren New York, Paris gibi yerlerde sergiler açtı ve fotoğrafları ciddi ilgi gördü. 1962 yılında Almanya’da nadiren verilen bir unvan olan Master Of Leica unvanını kazandı. Aynı yıllarda, İsviçre’de yayınlanan ve fotoğrafçılık alanındaki önemli yayınlardan biri olarak kabul edilen Camera dergisi, Ara Güler’e özel bir sayı yayımladı.

Güler’in ünü bu yıllarda yalnızca Avrupa ile sınırlı kalmadı. 1967 yılında Japonya’da yayınlanan “Photography Of The World” antolojisinde Güler’in Richard Avedon ile ortak çalışmalarına yer verildi. 1968 yılında ise yapıtları, New York Modern Sanatları Galerisi’nde düzenlenen “Renkli Fotoğrafın On Ustası” sergisinde yer aldı. Aynı yıl, Köln’de Fotokina Fuarı düzenlendi ve yapıtları burada da sergilendi. 1970’li yılların başında sanat ve sanat tarihi konularına eğildi. Bu yıllarda, eserleri Newsweek ve İsviçre Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.

1971 yılında Picasso ile gerçekleştirdiği foto-röportaj, kariyerinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Bu röportajı, Skira Yayınevi’nin Picasso’nun 90.yaş günü için çıkardığı “Picasso Metomorphose et Unite” isimli kitap için gerçekleştirdi. Picasso, fotoğrafçılara poz vermekten hoşlanan biri olmamasına rağmen, Ara Güler’in ısrarlarını kabul etmişti.

Sonraki yıl, eserleri Paris Ulusal Kitaplığı’nda açılan kişisel sergisinde sergilendi. 1975 yılında özel bir davetle ABD’ye gittikten sonra, ünlü Amerikalıların fotoğrafını çekti ve bu fotoğraflardan oluşan “Yaratıcı Amerikalılar” sergisi dünyanın birçok yerinde sergilendi. Aynı yıl Türkiye’ye gelerek, Yavuz zırhlısının sökülmesini konu edinen “Kahramanın Sonu” belgeselini çekti.

Ara Güler, yapıtlarıyla Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtan, hatta birçok insanın “Türkiye” algısını şekillendiren bir isim olmuştur. 1964 yılında Mariana Noris’in “Young Turkey” kitabında Ara Güler’in fotoğrafları kullanıldı. 1970 yılında “Türkei” isimli fotoğraf albümü Almanya’da yayınlandı. 1986 yılında ise Prof. Abdullah Kuran’ın kaleme aldığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı ve bu kitap 1987’de “Institute of Turkish Studies” tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

Ara Güler Kimdir, Kısaca Hayatı

ara güler kimdir kısaca
Ara Güler’in İstanbul fotoğrafları

Fotoğraf Sahibi: milligazete.com.tr

Müze Hakkında Bilgi

Ara Güler’in kariyerini taçlandıran müze, 2018 yılında Ara Güler’in 90. doğum gününde açıldı. Müzede, Ara Güler’e ait birçok eser bulunuyor. Güler’in fotoğraflarıyla birlikte notları, basın kartları, koleksiyonları, kişisel eşyaları, kitaplarıda müzede sergileniyor.

Ara Güler Müzesi Giriş Ücreti 2021

Ara Güler Müzesi, kâr amacıyla kurulmuş bir müze değil. Bu yüzden müze ziyaretleri için 2021 yılı itibarıyla giriş ücreti alınmıyor. Müzede düzenlenen film gösterimi, söyleşi ve panel gibi etkinlikler de genellikle ücretsizdir. Ayrıca müze bünyesinde bulunan arşiv ve araştırma merkezinden de ücret ödemeden faydalanabilirsiniz.

Ara Güler Müzesi Ziyaret Saatleri

Ara Güler Müzesi sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pazar günleri ise 12:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet verir. Müze, Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Ara Güler Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Ara Güler’in Yaşamı Boyunca Ortaya Koyduğu Eserler
ara güler müzesi giriş ücreti 2019-2020-2021
Ara Güler’in Fotoğrafçılık Kariyeri

Fotoğraf Sahibi: agos.com.tr

Ara Güler Müzesi Nerede ve Nasıl Ulaşabilirim?

Müze, Şişli/Bomontiada’da bulunuyor. Müzeye ulaşmak için, Osmanbey Metro Durağı‘nda indikten sonra Bomontiada yönüne 15-20 dakika kadar yürümeniz yeterli olacaktır. Eğer yürümeyi tercih etmezseniz, taksiyle 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ara Güler Müzesi, İETT otobüsleriyle de kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunuyor. 54K, 30A, 66, 46Ç, 48N numaralı belediye otobüsleri, müzenin yakınından geçiyor. Bu otobüsleri kullanarak müzeye dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

Ara Güler Kimdir Kısaca Hayatı ve Müzesi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *