Arjantin’de Yaşayan Türkler

Arjantin’de Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

“Yurt Dışında Yaşam” temalı yazılarımıza Kanada ve Amerika yazıları ile başladık. Sonra İskandinav uluslarına ve Okyanusya ülkelerine yöneldik, Norveç, İsveç veya Yeni Zelanda, Avustralya gibi uzak ülkelerde yaşayan arkadaşlarımızla yapılan söyleşiler verimli oldu. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Arjantin’de Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer yazılardaki merak edilen soruları, Arjantin‘de yaşayan arkadaşım Yusuf‘a da yönelttim. Bu noktadan itibaren kalemi Yusuf’a bırakıyorum ve aktardıklarını aynen yayınlıyorum.

Arjantinliler Hakkında Kısa Ve Faydalı Bilgiler

 • 40 milyon üzeri nüfusu ile Güney Amerika’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi.
 • Peso kendi para birimleri. Logosu ise tek çubuklu Dolar işareti.
 • Elektrik prizleri çapraz. Elektrik anahtarları ise yan olarak duruyor.
 • Arjantin kadınları gerçekten çok sempatik ve kadınlar iş hayatında oldukça etkinler. Bundan dolayı Arjantin, son 80 yıllık tarihinde 3 tane kadın başkan çıkardı.
 • Yanaktan bir kere öpüşüyorlar. Araba sürerken ellerini camdan sarkıtıyorlar bizim gibi…
 • Tarım Arjantin‘in en etkin ekonomik desteği. (Soya, mısır vs.) Arjantin’de muhteşem ağaçlar var; daha önce bizim görmediğimiz cinsten bir çeşitlilik.
 • Lüks araçlar görmek çok mümkün değil. (İthalatın zor olmasından kaynaklanıyor.) Fakat son seçimlerde Neoliberal politikayı benimseyen bir başkan seçtiler ve yavaş yavaş ithalatın kolaylaşacağını düşünüyorum.
 • Dünyada en çok et tüketilen ülkelerden bir tanesi…
 • En çok tüketilen içecek mate çayı, ki ben de zaten tiryakisi oldum.
 • Aynı anda kümede kalma ve şampiyonluk mücadelesi verebileceğiniz futbol kulüplerine sahip.
 • Eşcinsel evlilik yasal.
 • Toprakları üzerinde yaşayan bütün Orta Doğu halkları Turco diye çağrılıyor milliyeti fark etmez. Bunun da nedeni Osmanlı’nın yıkılma sürecinde buraya gelenlerin ekseriyetle Osmanlı pasaportuyla gelmesi.

Arjantin Doğası İle Çok Dikkat Çeken Verimli Bir Ülke

Arjantinde yaşam nasıldır
Arjantin Doğal Güzellikler

Arjantinliler Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Latin kültürünün vermiş olduğu sıcak ve samimi özellikler Arjantin halkında da gözleniyor. Özellikle duygularını ifade etme konusunda çok rahatlar; sinemada film bitince filmi beğenirlerse alkışlar, duygusal filmlerde ağlar, sinirlendiklerinde öfkelerini aniden dışa vururlar.

Genel olarak konuşmayı çok seven bir toplum. Örneğin, tanımadığım birine adres sorduğumda, konu genelde bambaşka bir yere gidiyor.  Sonra biz hangi ara bu konuya geldik diyorum. Yeni birileriyle tanışmak çok kolay.  kesinlikle kibirli bir toplum değil. İnsanları oldukça samimi ve sempatik.

Ortak akıl ve sosyal sorumluluk kavramları oturmuş bir toplum. Herhangi bir olaya toplumsal tepki örgütlü ve çok etkin. Ayrıca düşünce özgürlüğü ve demokrasi kavramlarına çok değer veriyorlar.

Arjantin’de Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Yeşil alan çok fazla olduğu için, genelde alışveriş merkezleri değil, parklarda zaman geçirmeyi tercih ediyorlar. Özellikle hafta sonları bütün parklar dolu. Parklarda sokak sanatçıları, tango şovları, gösteriler, hatta küçük skeçler halinde tiyatro oyununa denk gelebilirsiniz.

Şehir sosyalleşmek için çok fazla seçenek sunuyor. 10 blok arayla bisiklet istasyonları var. Kimlikle ücretsiz bisiklet kiralayıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bunların ötesinde sanata çok değer veren bir toplum. Tüm tiyatro, opera ve konser salonlarının önünde yüzlerce kişi sırada bekliyor. Dünyanın en iyi opera salonlarından biri (Teatro Colon) Buenos Aires şehrinde bulunuyor.

Her ne kadar Arjantin diyince ilk akıllara futbol gelse de, diğer spor dallarına da ilgi çok yüksek. Spor yapmayı ve dans etmeyi yaşam tarzı haline getirmiş bir toplum.

Aile ve arkadaşlar arasında sıkça barbekü partileri düzenleniyor. Bu sebeple Arjantin, dünyada en çok et tüketen ülkeler arasında üst sıralarda… Gece hayatı da çok renkli, barlar ve kulüpler sabahın erken saatlerine dek açık.

Arjantin’de Günlük Hayatta Dans Gösterilerine Rastlamak Mümkün

arjantinde sosyal ve kültürel hayat
Arjantin’de Yaşam Ve Göçmenlik

Arjantin’de Ekonomik Şartlar Nasıl? Yaşam Pahalı Mı?

Ekonomik anlamda Arjantin‘in hali çok iyi değil. Son bir kaç yıl içinde hayat inanılmaz pahalı oldu. Standart & Poors verilerine göre yatırım yapmak için riskli ülkeler arasında yer alıyor.

İlk geldiğimde her şey çok ucuz gelmişti. Ancak şimdi karşılaştırınca, Türkiye‘ye göre daha pahalı olduğunu söyleyebilirim. Asgari ücret 545 Dolar. Halk genel itibariyle mevcut ekonomik durumdan şikayetçi, ancak dışarıdan çok belli olmuyor.

Devlet, geliri çok kötü olanlara kira yardımı yapılıyor. Çocuklar için de destek veriliyor. Eğitim ve sağlık zaten ücretsiz. Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız, her şeyden faydalanmak mümkün. Kısacası Arjantin tüketim ile mutlu olan ve zengin olmayı düşleyen göçmenler için uygun bir ülke değil.

Arjantin’de Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Genel anlamda olumlu olduğunu söyleyebilirim. Peru‘dan gelen insanlara karşı ön yargılar var.  Misafirperver bir toplum olduğunu söyleyebilirim. Nüfusun %4.6’sı göçmenlerden oluşuyor ve bu da 2 milyon insana tekabül ediyor.

Arjantin, Latin Amerika‘nın en çok göç alan ülkesi durumunda. bu göçmenlerin %98 Latin Amerika halklarından oluşuyor. Yani İspanyolca konuşan ülkeler. Türklerin sayısı ise 700 kişi civarı. (Kaynak Vikipedia)

Bu yüzden bir Türkle tanışınca şaşırıyorlar. Türkiye ve Türkler hakkında çok bir bilgiye sahip değiller. Bir Arap ülkesi olduğuna dair genel bir kanı var. Aslında son zamanlarda Türk Dizileri sayesinde Türkiye hakkında olumlu bir algı oluşmaya başlamıştı. Ancak Türkiye‘de üst üste yaşanan terör eylemlerinden dolayı aynı algı negatife döndü.

Arjantin’de İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Arjantin, Türkiye’nin üç katı büyüklüğünde bir ülke. Kuzey-Güney arası mesafe otobüs ile 110 saat sürüyor. Göz önüne getirmek zor olsa da, Türkiye ile İngiltere arası kuş uçuşu mesafe kadar uzak. Bu sebeple değişen iklimin aynı ülkenin insanları üzerinde nasıl farklar yarattığı, açıkça gözlenebiliyor.

Güney Arjantin halkı daha sakin bir mizaca sahip. Kısık sesle ve yavaşça konuşuyorlar ve insan ilişkilerinde daha mesafeliler. Kuzey Arjantin halkı ise buna tamamen zıt. İnsanlar çok daha sıcak ve samimi. İnsan ilişkilerinde daha sosyaller.

Arjantin nüfusunun %38,6’lık bir kısmı Buenos Aires‘te yaşıyor. Yani İstanbul gibi bir megakent. İklim çok ılıman ve yaşaması kolay. İnsanların bu kadar rahat olmasını da buna bağlıyorum.

Buenos Aires Açık Ara Arjantin’in En Büyük Kenti

Arjantinde yaşayan Türkler
Buenos Aires

Arjantin’e Yerleşmek ve Uyum Sağlamak Zor Mu?

Arjantin, Türk vatandaşlarından vize istemiyor; havalanında 3 aylık vize veriyor. 3 aylık süre sonunda göçmen ofisine gidip 3 ay daha uzatabilirsiniz. Ancak 6 ay geçtikten sonra ülkeye giriş-çıkış yapmak zorundasınız.

Bunun dışında bir dil okuluna veya üniversiteye kaydolup, dil öğrenme süreci boyunca oturum alabilirsiniz. İş bulabilirseniz, iş sözleşmesi boyunca geçerli oturma ve çalışma izni veriliyor.

Eğer uzun süreli kalmayı planlıyorsanız evlenebilir, veyahut politik sığınma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun haricinde yatırım yapanlara da oturum izni veriliyor diye biliyorum.

Yerel Kültüre Uyum Sağlama Süreci

Muhafazakar insanlar için Latin kültürüne alışmak zor olabilir. Eşcinsel evlilik yasal ve sokakta el ele tutuşan birçok erkek veya kadın görmek mümkün.

Uyum sağlamak bana kalırsa çok zor değil. Arjantin, Batı kültürü ile Güney Amerika kültürü arasında kalmış bir ülke. Sokakları aynı Avrupa gibi, ancak kurallara pek uydukları söylenemez. Bu anlamda Türkiye’deki Doğu-Batı sentezine benziyor. İnsanlar da Türkiye‘deki gibi rahatlar.

Kültüre uyum sağlayabilecek kadar açık bir dünya görüşünüz varsa sorun yok. Kolayca arkadaş edinebilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz. Ancak Türk örf ve adetlerine çok düşkünseniz, uyum sağlamak çok zor olur. Çünkü Türk arkadaş edinmek, burada Türk nüfusu yok denecek kadar az olduğu için imkânsız.

Bu süreç benim için çok kolay oldu. Çünkü ben sırt çantası ile Güney Amerika‘yı iki yıl dolaştım. Yolda geçici işlerde çalıştım ve couchsurfing vasıtası ile yerli insanların evlerinde kaldım. Yalnız şunu özellikle belirteyim: Bir ülkeyi gezmekle orada yaşamak kesinlikle aynı şey değil. Yaşamaya başlayınca hayatın zorlukları ile daha sert bir şekilde karşılaşıyorsunuz.

Arjantin’deki Festivallerin Brezilya’dan Aşağı Kalır Yanı Yok

arjantinde yaşam şartları
Arjantin’de Bir Festival

Arjantin’de İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Latin kültürünün sıcak yapısı Arjantin‘de çok belirgin. Örneğin barda biranızı tazalemeye giderken, kendinizi biriyle dans ederken bulabilirsiniz. Ya da parkta kendi başınıza otururken birinin size mate çayı ikram etmesi mümkün.

Toplu taşıma kullanırken yanınınzda oturan hiç tanımadığınız biri, o gün başından geçen bir olayı sizinle paylaşmak isteyebilir. Paylaşmak için birini tanımaya gerek yok. Gezgin insanlara ilgi duyuyor ve daha çok soru soruyorlar.

Arjantin’de Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Ekonomik durumuzla alakalı bir durum. Türkiye’deki gibi alışveriş merkezleri de var halk pazarları da… Sabah otobüs durağında iş ilanlarına bakanlar da var, çalışmak için çaba sarf etmeyenler de… Çok çalışkan bir toplum olduklarını söylemek zor. Ancak Türkiye ile aradaki en belirgin fark, kadınların günlük hayatta ve iş hayatında daha çok varlık göstermeleri…

Arjantin’de Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları

blank
Arjantin Plajları

Arjantin’de Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Ben 2011 yılında sırt çantası ile İstanbul – New York uçuşu ile başlayan bir gezi planladım. New York‘tan Bogata‘ya geldim ve oradan da Ekvador‘a geçtim. Ekvador ziyareti, iki yıl sürecek bir maceranın da başlangıcıydı. Sırasıyla Ekvador, Peru, Bolivya, Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Panama ve Küba ülkelerini gezdim.

Küba’da bir süre İspanyolca kursuna gittikten sonra, tüm bu ülkelerin içinde bana en çok aidiyet hissini tattıran Arjantin’e döndüm. Arjantin’de en çok sevdiğim şehir Cordoba şeri olmuştu. Bir süre resepsiyonda gece vardiyasında çalıştım. Bunun dışında yan flüt çalarak ekstra para kazanıyordum. Bu gayretler benim gezgin modumdan çıkmama ve hayat dinamiklerine uyum sağlamama yardımcı oldu.

Nereye kadar yan flüt çalarak para kazanacağım diye düşünürken, bir otelde vale olarak iş buldum. Şu anda hala aynı yerde çalışıyorum. Şunu gördüm ki, her şeye sıfırdan başlamak çok zormuş. Yeni bir iklim, kültür, coğrafta, insanlar; tüm bunlara uyum sağlamak için manevi olarak güçlü olmak gerekiyor.

İstanbul’da da çok lüks bir otelde çalışıyordum. Ancak burada otelde kalan misafir profilinden, iş arkadaşlığına kadar her şey çok farklı. İnsan her gün bir şey öğrenmek zorunda kalır mı? Ben şu an tam da bu durumdayım. Otobüse binen son kişi isen şoföre “Devam Edebiliriz” diye seslenmek gerektiğini öğrenmekten, elektrik faturasını taksitlendirmenin mümkün olmasına kadar binlerce yeni şey tecrübe ettim. Tüm bu süreç zordu ama çok da güzeldi.

Arjantin’de Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Arjantin‘de devlet üniversiteleri yerel halka ücretsiz eğitim veriyor. Üniversitede bir sene boyunca lisede görmüş olduğun dersleri pekiştiren bir hazırlık süreci var. Sonrasında istediğin bölümü okuyorsun. Sınav sistemi filan yok bizdeki gibi… İstediğin bölüme yerleşmenin anahtarı ise, o bir yıllık süreçte tutturduğun ortalama…

Arjantin veya Mercosur (Latin Ülkeleri Ekonomik Birliği) vatandaşı değilseniz, üniversiteyi ücret karşılığı okumanız gerekiyor. Ancak bu konuda %100 doğru bilgiye sahip olduğumu söyleyemem. İstisnalar olabilir.

Arjantin’de Yaşam

arjantinde yaşam ve göçmenlik
Cordoba Şehri

Arjantin’de Hangi Şehirde Yaşanır? En Güzel Şehirler Hangileri?

Benim favorim kesinlikle Cordoba şehri. Ancak şu an iş nedeniyle Buenos Aires kentinde yaşıyorum. Cordoba küçük bir şehir olmasına rağmen çok hoş bir yer. Doğayla iç içe ve ferah bir kent. Kendinizi şehrin dışına atınca dağlar ve nehirler ile iç içe doğa yürüyüşlerinde bulabiliyorsunuz.

Ancak bir yan etkisi var: İş olanakları oldukça kısıtlı… Buenos Aires’te bu kadar çok insanın yaşaması, aynı Türkiye’nin İstanbul etkisine benziyor. İş olanakları bakımınıdan Buenos Aires, ancak yaşam kalitesi için Cordoba diyorum.

Arjantin’de Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

4 thoughts on “Arjantin’de Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

 1. Merhaba Serhat Bey size ulaşmak istiyorum. Buenos Aires Arjantin’de yasıyorum bilgi almak istiyorum teşekkürler.

  1. Merhaba Hakan, Buenos Aires’te yaşıyorsan benimle değil, yazıyı yazarken söyleşi yaptığım arkadaşımı bulman lazım. Çünkü Arjantin’de yaşayan ben değilim, bu söyleşiyi gerçekleştirdiğim arkadaşım Yusuf.

 2. Merhaba. Yazıyı yazan kişiye sorumu iletirseniz çok sevinirim.

  Boğaziçi Uluslararası Ticaret mezunu, B2 seviyesini bitirmiş şekilde İngilizce, İspanyolca ve B1 düzeyi Almanca bilen birinin Arjantin’de kendi alanında veya benzer (ekonomi, işletme, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler, pazarlama) departmanlarında iş bulabilme olasılığı nedir?

  1. Merhaba, yazıları yazarken söyleşi yaptığım kişilerin bazıları arkadaşlarım. Bazıları ise çok yakından tanımadığım insanlar. Arjantin yazısı için söyleşi yaptığım Yusuf, maalesef çok sık iletişim kurduğum biri değil. Bir kez röportaj vermesini rica ettim ve sağ olsun ricamı kırmadı. Sürekli sorularla onu rahatsız etmem maalesef söz konusu değil. Ayrıca sorunuz çok spesifik bir soru. Bu soruyu sizin öğrenim gördüğünüz alanda bir yöneticiye sormadıkça, sağlıklı bir cevap alabileceğinizi sanmıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *