İstanbul Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Atatürk Arboretumu Nedir? Arboretum Ne Demektir?

Arboretumlar, en kısa ve öz anlatımla “Canlı Bitki Müzeleri” olarak tanımlanabilir. Arboretumlarda bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kökeni ve yaşları belli olan ağaçlar ve diğer odunsu bitkiler özenle seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilenir.

Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi‘nin öğretim üyeleri ile öğrencileri başta olmak üzere, tüm doğaseverlerin inceleme yapabilmesi amacıyla açık bir canlı laboratuar olarak hizmet vermektir. Buna ek olarak, Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve konuyla ilgili bilim adamları burada doğa ile ilgili gözlemler yapabilmektedir.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Atatürk Arboretumu Sarıyer

Atatürk Arboretumu İstanbul’da Nerede?

Türkiye’deki iki arboretumdan biri olan Atatürk Arboretumu, İstanbul‘un Sarıyer ilçesi sınırları içindedir. İstanbul‘un en önemli yeşil alanlarından olan Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda, 296 hektar büyüklüğünde bir orman parçası üzerinde konumlanır.

Yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleri ile tohum ve fidan temini konusunda iş birliği içerisinde olan Atatürk Arboretumu, doğayı ve yeşili sevenlerin mutlaka görmesi gereken başlıca yerlerden biridir.

Atatürk Arboretumu Nasıl Kuruldu?

Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hayrettin KAYACIK’ın öncülüğü ile kuruldu. Sn. Kayacık’ın Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisinin olumlu karşılanmasının ardından, Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü ortaklaşa bir çalışma içine girdi.

Arboretum projesinin hazırlanma aşamasında, Fransa‘nın Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi uzmanlarından Camille Guinet‘e başvurulur ve kapsamlı çalışmalar yapılır. Ancak ne yazık ki, bu detaylı çalışmalar, gerekli ödenek sağlanamadığından yarım kalır.

Yol şebekesini ve yollar ile ayrılmış dünya bitkileri projelerini tamamlayabilen Camille Guinet’nin ardından, 1982 yılına kadar altyapı ve dikim çalışmaları devam eder. Projesi başarı ile tamamlanan arboretuma, Atatürk‘ün 100. doğum yılı şerefine Atatürk Arboretumu ismi verilir.

İstanbul Atatürk Arboretumu Gezilecek Yerler

Atatürk Arboretumu‘nda, böcek ve yaban hayvanları koleksiyonu, memeli ve kuş koleksiyonu bulunmaktadır. Koleksiyon, temel olarak Zooloji, Yaban Hayatı ve Yaban Hayvanları Bilgisi derslerinde, uygulamalı eğitimi desteklenmesi için kullanılır.

Atatürk Arboretumu, aynı zamanda 1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Türkiye’nin ilk fidanlığına da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın kuzeyinden, güneyine; batısından, doğusuna kadar 1500’den fazla bitki türünü burada görmek mümkün. Yüzlerce bitki türünün dışında, Atatürk Arboretumu’nda kuğuların, su kaplumbağalarının yüzdüğü 3 gölet bulunuyor.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti 2020

Atatürk Arboretumu giriş ücreti hafta içi ve hafta sonu olarak değişiyor. Hafta içi giriş ücreti öğrenciler için 2,5 TL, yetişkinler içinse 7,5 TL. Hafta sonu giriş ücreti ise öğrencilere 7,5 TL, yetişkinler içinse 20 TL. Atatürk Arboretumu’na giriş, Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsiz.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri 2020

Atatürk Arboretumu sabah 8:30 ile akşam 17:00 arası ziyarete açıktır. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de gezebilirsiniz. Haftada bir gün olmak üzere, Pazartesi günleri kapalıdır.

Ziyaret saatleri yazın ve kışın aynıdır. Atatürk Arboretumu her yılın ilk günü (1 Ocak) ve dini bayramların birinci günleri resmi tatil nedeniyle ziyarete kapalıdır.

Atatürk Arboretumu Kaç Saatte Gezilir?

Atatürk Arboretumu‘nu gezmek için en az 3-4 saat ayırmanızı öneriyoruz. Gönlünüzce gezmek ve çevredeki bitkileri gözlemlemek ortalama bu kadar zaman alacaktır. Ancak Atatürk Arboretumu’nun içinde herhangi bir yeme-içme hizmeti bulunmadığını da göz ardı etmeyiniz.

Atatürk Arboretumu’nda Fotoğraf-Video Çekmek

Atatürk Arboretumu, özellikle nişan-düğün fotoğrafı çekmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Çekim yapmak için elbette bir ücret ödemek gerekiyor.

Atatürk Arboretumu Düğün Fotoğrafı Çekim Ücreti

Düğün fotoğrafı için çekim ücreti 400 Türk Lirası + KDV‘dir. Film ve reklam, katalog ve dergi, nişan ve düğün gibi çekimler için değişebilen ücret tarifelerini İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün internet sayfasındaki Atatürk Arboretumu ile ilgili duyurular sayfasından kontrol edebilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerlerden Atatürk Arboretumu
istanbul Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri
İstanbul Atatürk Arboretumu

İstanbul Atatürk Arboretumu Nasıl Gidilir?

İstanbul‘un Avrupa Yakası‘nda konumlanan Atatürk Arboretumu‘na toplu ulaşım vasıtalarıyla gitmek mümkün. Eğer otobüs ile gitmek isterseniz; 42T, 42M, 153, 42 HM, 59RK hatlarını tercih edebilirsiniz.

Özel aracınız ile gidecekseniz Maslak-Sarıyer istikametini takip ettikten sonra Orman İçi Bahçeköy Kilyos Yolu’na sapmanız gerekiyor. Navigasyon kullananlar için Atatürk Arboretumu’nun adresi; Kemer Mahallesi, Bahçeköy, Sarıyer.

Bu bilgilerin haricinde merak ettiğiniz bir şeyler varsa, Atatürk Arboretumu‘na bizzat danışmak için 0 212 226 19 29 telefon numarasından halkla ilişkiler bölümüne ulaşabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *