Avrupa Gezilecek Şehirler

Bugüne kadar blog sayfamızda birçok güzel Avrupa şehrinin gezi rehberlerini yayınladık. Bu şehirlerden en çok yan başlığa sahip olanları bir yazı altında toplamak, faydalı yazıların gözden kaçmaması için en uygunu olacak. Bu yazıda Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler arasından 5 tanesini ele alacağız.

Yazının içinde ilginizi çeken şehirle ilgili, daha ayrıntılı bir gezi rehberlerine gitmenizi sağlayacak bir link bulabilirsiniz. Avrupa seyahatinizde işinize yarayacağını umduğum yazımıza başlayalım.

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler

  • Barselona

Barselona, birçok özelliği ile en güzel şehirlerin başında geliyor. Bana kalırsa Barselona‘nın birçok rakibine fark attığı en önemi özelliği, Akdeniz kıyılarında konumlanmış olması ve mükemmel plajlara sahip olması… Yani Barselona şehrinde kültür ve sanata dair her şeyin tadını çıkardıktan sonra, kendinizi Akdeniz‘in güzel sularına bırakabilirsiniz. Paris, Londra, Madrid ve Amsterdam gibi Avrupa’nın diğer güzel şehirlerinde olmayan bir özellik.

Barselona, Barri Gotik Mahallesi, La Rambla Caddesi ve Mimar Antoni Gaudi’nin şehre kattığı mimari yapılarla harika bir şehir. Gaudi’nin eserleri bile başlı başına şehri gezme sebebi ve bunların başında meşhur La Sagrada Familia Katedrali geliyor. Bunların yanında Barselona bir futbol kenti, Camp Nou gibi dünyanın en büyük futbol mabetlerinden biri bu şehirde bulunuyor. Üstelik maç dönemine denk gelirseniz, Real Madrid ile Barselona arasında oynanan El Clasico‘yu seyretme şansınız da olabilir.

Barselona seyahati ile alakalı Barselona Gezi Rehberi, Barselona şehrine karakter katan mimari öğeler için Mimar Antoni Gaudi Eserleri ve El Clasico maçları için Barcelona Maç Bileti Nasıl Alınır gibi yazıları okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın En Güzel Yerleri

Avrupa'da Gezilecek En Güzel Şehirler
Barselona
  • Roma

Roma, benim kişisel olarak favorim olan şehir. Barselona şehrinin tüm güzelliklerinin yanında bir de plaj sunması gibi, Roma da tüm güzelliklerinin üstüne bir de devasa “antik kent” sunuyor. İstanbul şehrinin içinde, Efes Antik Kenti gibi bir yer olduğunu hayal edin, şehre nasıl bir değer katardı? İşte Roma böyle bir yer. Antik Roma Forumu, Roma İmparatorluğu‘nun geçmişini muhteşem bir biçimde yansıtıyor.

Forum yapılarının içinde dünyaca ünlü Colosseum da var. Roma şehrinde Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, Pantheon Tapınağı gibi mükemmel eserler olduğu gibi, bir de ülke bulunmakta… Evet yanlış duymadınız: Bu şehrin içinde bir ülke var ve adı da Vatikan. Dünyanın en küçük ülkesi kabul edilen Vatikan’da, tezat bir şekilde dünyanın en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Katedrali konumlanıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa da Vatikan’da yaşıyor.

Avrupa’da Görülmesi Gereken Yerler

avrupa gezilecek en güzel yerler
Roma
  • Paris

Paris şehri, sadece romantizmin değil, sanatın da başkenti aslında… Louvre, Orsay ve Küçük Saray (Petit Palais) koleksiyonlarındaki eserler, sanata meraklı insanların deyim yerindeyse aklını başından alıyor. Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Latin Mahallesi ve Montmarte Tepesi de Paris’te gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Bu muhteşem şehirde gezilecek noktalar ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyacağınız muhakkak, bu sebeple size Paris’te Gezilecek Yerler Blog Yazısı isimli makaleyi tavsiye ederim.

Başka bir faydalı yazı olarak Louvre Müzesi Sanat Eserleri sanatla haşır neşir herkesin ilgisini çekecektir. Paris’in meşhur Eyfel Kulesi ile ilgili bilgi içeren Eyfel Kulesi Tarihi isimli yazıya da bakmak isteyebilirsiniz.

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler

fransa gezilecek şehirler
Paris
  • Amsterdam

Amsterdam Avrupa‘nın en gözde eğlence şehirlerinden biridir. Kuzey Avrupa’nın en popüler ve karakter sahibi şehri olan Amsterdam‘da, hem müzeleri gezebilir, hem de eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Zira Amsterdam’ın hatırı sayılır büyüklükte parklar var. Red Light District gibi kendine özgü bir turistik noktası da olan Amsterdam, aynı zamanda bir parti şehri. Kendinizi Amsterdam’ın Hard Rock Cafe veya diğer neşeli barlardından birine atabilir ve şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ben Amsterdam‘a, Paris ziyaretinden sonra gidilmesini tavsiye ediyorum. Paris gibi gezilecek yerlerin çok yoğun olduğu yorucu bir şehirden sonra, Amsterdam’da sokakların keyfini çıkarmak ve yeyip içip eğlenmek, gayet keyifli olabilir. Paris’ten kalkan Eurostar trenleri, yalnızca birkaç saat içinde Amsterdam’a varmaktadır. Bu sebeple iki şehir birbiri ardına tamamlayıcı gezi rotaları olacaktır.

Avrupa’nın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri

Avrupa Gezilecek Şehirler
Amsterdam
  • Londra

Elbette Avrupa’da Gezilecek Şehirler konusu açılmışken, Londa şehrini pas geçmek olmazdı. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Britanya Krallığı‘nın başkenti Londra, köklü bir tarihe ve ziyaretçilerini baştan çıkaracak her türlü çekiciliğe sahip bir şehir.

Kasvetli bir gökyüzü ve sıkça yağan yağmuru hesaba katmazsak, Londra mükemmel bir yer. Londra da yazımızın başındaki Barselona gibi bir futbol şehri olarak öne çıkıyor. Dünyanın en kaliteli liglerinden olan Premier Lig’in en önemli takımlarından Chelsea, Tottenham Hotspur, West Ham United gibi takımlar bu şehrin stadlarında top koşturuyor. Sanırım Londra’yı ziyaret etmişken Premier Lig atmosferini de tatmadan dönmek olmaz.

Londra aynı zamanda dünya müzik piyasasının en önde gelen şehirlerinden (hatta belki de merkezi) olduğu için, bu şehirde muhteşem konserler ve müzik etkinlikleri sıkça düzenlenir. Coldplay, Muse, Dido, Tori Amos gibi sayısız grup ve sanatçının anavatanı olan bu güzel şehirde bir konsere katılmak da harika bir deneyim olabilir. Buna ek olarak, Shakespeare gibi bir tiyatro dehasının bağrından çıktığı İngiltere‘de, muhteşem bir tiyatro oyununa veya operaya da gidebilirsiniz.

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler

Avrupa gezilecek şehirler ve isimleri
Londra

Avrupa’da Gezilecek Güzel Şehirler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *