Avrupa’nın En Güzel Şehirleri

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler

Bugüne kadar blog sayfamızda birçok güzel Avrupa şehrinin gezi rehberlerini yayınladık. Bu şehirlerden en çok yan başlığa sahip olanları bir yazı altında toplamak, faydalı yazıların gözden kaçmaması için en uygunu olacak.

Bu yazıda Avrupa‘nın gezilmeye ve görülmeye değer en güzel şehirlerinden 5 tanesini ele alacağız. Yazının içinde ilginizi çeken şehirle ilgili, daha ayrıntılı bir gezi rehberlerine gitmenizi sağlayacak bir link bulabilirsiniz. Avrupa seyahatinizde işinize yarayacağını umduğum yazımıza başlayalım.

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler

Barselona Şehri

Barselona Şehri

Barselona

Barselona birçok özelliği ile en güzel şehirlerin başında geliyor. Bana kalırsa Barselona’nın birçok rakibine fark attığı en önemi özelliği Akdeniz kıyılarında konumlanmış olması ve mükemmel plajlara sahip olması… Yani Barselona şehrinde kültür ve sanata dair her şeyin tadını çıkardıktan sonra, kendinizi Akdeniz’in güzel sularına bırakabilirsiniz. İstanbul, Paris, Londra, Madrid ve Amsterdam gibi diğer güzel şehirlerde olmayan bir özellik.

Barselona, Barri Gotik Mahallesi, La Rambla Caddesi ve Mimar Antoni Gaudi‘nin şehre kattığı mimari yapılarla harika bir şehir. Gaudi’nin eserleri bile başlı başına şehri gezme sebebi ve bunların başında meşhur La Sagrada Familia Katedrali geliyor. Bunların yanında Barselona bir futbol kenti, Camp Nou gibi dünyanın en büyük futbol mabetlerinden biri bu şehirde bulunuyor. Üstelik maç dönemine denk gelirseniz, Real Madrid ile Barselona arasında oynanan El Clasico‘yu seyretme şansınız da olabilir.

Barselona seyahati ile alakalı Barselona Gezi Rehberi, Barselona şehrine karakter katan mimari öğeler için Mimar Antoni Gaudi Eserleri ve El Clasico maçları için Barselona Maçına Bilet Nasıl Alınır? gibi yazıları okuyabilirsiniz.

Roma Şehri

Roma Şehri

Roma

Roma benim kişisel olarak favorim olan şehir. Barselona şehrinin tüm güzelliklerinin yanında bir de plaj sunması gibi, Roma da tüm güzelliklerinin üstüne bir de devasa antik kent sunuyor. İstanbul şehrinin içinde, Efes Antik Kenti gibi bir yer olduğunu hayal edin; şehre nasıl bir değer katardı? İşte Roma böyle bir yer. Antik Roma Forumu, Roma İmparatorluğu‘nun geçmişini muhteşem bir biçimde yansıtıyor. Forum yapılarının içinde dünyaca ünlü Colosseum da var. Roma şehrinde Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, Pantheon Tapınağı gibi mükemmel eserler olduğu gibi, bir de ülke bulunmakta… Evet yanlış duymadınız: Bu şehrin içinde bir ülke var ve adı da Vatikan. Dünyanın en küçük ülkesi kabul edilen Vatikan’da enteresan bir şekilde dünyanın en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Katedrali konumlanıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa da Vatikan’da yaşamakta…

Bu konuyla ilgili genel bilgi içeren Roma Gezilecek Yerler, sırt çantalı bir seyahat macerasını anlatan Roma Gezi Rehberi, anlı şanlı Roma tarihini anlatan Roma İmparatorluğu Tarihi yazılarını gözden geçirebilirsiniz.

Paris Şehri

Paris Şehri

Paris

Paris şehri sadece romantizmin değil, sanatın da başkenti aslında… Louvre, Orsay ve Küçük Saray (Petit Palais) koleksiyonlarındaki eserler, sanat meraklı insanların deyim yerindeyse aklını başından alıyor. Paris‘in Eyfel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Latin Mahallesi ve Montmarte Tepesi de Paris’te gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Bu muhteşem şehirde gezilecek noktalar ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyacağınız muhakkak, bu sebeple size Paris’te Gezilecek Yerler Blog Yazısı isimli makaleyi tavsiye ederim. Paris müzelerine girişte indirim kartı almak istiyorsanız Paris Pass Nedir? yazısı da işinize yarayabilir. Louvre Müzesi Eserleri sanatla haşır neşir herkesin ilgilisini çekecektir. Paris’in meşhur Eyfel Kulesi ile ilgili bilgi içeren Eyfel Kulesi Tarihi isimli yazıya da bakmak isteyebilirsiniz.

Amsterdam Şehri

Amsterdam Şehri

Amsterdam

Amsterdam Avrupa’nın en gözde eğlence şehirlerinden biridir. Kuzey Avrupa’nın en popüler ve karakter sahibi şehri olan Amsterdam‘da, hem müzeleri gezebilir, hem de eşsiz doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Zira Amsterdam’ın hatırı sayılır büyüklükte parkları vardır. Red Light District gibi kendine özgü bir turistik noktası da olan Amsterdam aynı zamanda bir parti şehridir. Kendinizi Amsterdam’ın Hard Rock Cafe veya diğer neşeli barlardından birine atabilir ve şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ben Amsterdam’a Paris ziyaretinden sonra gidilmesini tavsiye ediyorum. Paris gibi gezilecek yerlerin çok yoğun olduğu yorucu bir şehirden sonra, Amsterdam’da sokakların keyfini çıkarmak ve yeyip içip eğlenmek gayet keyifli olabilir. Paris’ten kalkan Eurostar trenleri yalnızca birkaç saat içinde Amsterdam’a varmaktadır. Bu sebeple iki şehir birbiri ardına tamamlayıcı gezi rotaları olacaktır.

Not: Bu şehirle ilgili yan başlıklar kısa süre sonra yayında olacak.

Londra Şehri

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler Londra

Londra

Elbette Avrupa’da Gezilecek Yerler konusu açılmışken, Londa şehrini pas geçmek olmazdı. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Britanya Krallığı‘nın başkenti Londra, köklü bir tarihe ve ziyaretçilerini baştan çıkaracak her türlü çekiciliğe sahip bir şehir. Kasvetli bir gökyüzü ve sıkça yağan yağmuru hesaba katmazsak, Londra mükemmel bir yer. Londra da yazımızın başındaki Barselona gibi bir futbol şehri… Dünyanın en kaliteli liglerinden olan Premier Lig’in en önemli takımlarından Chelsea, Tottenham Hotspur, West Ham United gibi takımlar bu şehrin stadlarında top koşturuyor. Sanırım Londra’yı ziyaret etmişken Premier Lig atmosferini de tatmadan dönmek olmaz.

Londra aynı zamanda dünya müzik piyasasının en önde gelen şehirlerinden (hatta belki de merkezi) olduğu için, bu şehirde muhteşem konserler ve müzik etkinlikleri sıkça düzenlenir. Coldplay, Muse, Dido, Tori Amos gibi sayısız grup ve sanatçının anavatanı olan bu güzel şehirde bir konsere katılmak da harika bir deneyim olabilir. Buna ek olarak, Shakespeare gibi bir tiyatro dehasının bağrından çıktığı İngiltere‘de, muhteşem bir tiyatro oyununa veya operaya da gidebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Londra da her türlü çekiciliğe sahip bir şehir ve ziyaretçisini büyülemekten geri kalmıyor.

Vizesiz Avrupa Yazısı

Dikkatinizi çekmemiş olabilir, ancak şu ana kadar saydığımız tüm şehirler, ziyaretçilerinden vize talep ediyor. İlk dört şehire gitmek için Schengen Vizesi, sonuncusu için ise İngiltere Vizesi almak zorundasınız. Ancak Avrupa’da vizesiz gezilebilen birçok şehir var ve hepsi de görülmeye değer yerler. Eğer göz atmak isterseniz, Vizesiz Avrupa Ülkeleri isimli yazıya tıklayabilirsiniz. Ayrıca Dünyanın En Güzel Şehirleri yazısı da ilginizi çekebilir.

İyi seyahatler dileğiyle,

Avrupa’da Gezilecek En Güzel Şehirler Blog Yazısı – Serhat Engül


Avrupa Gezilecek En Güzel Şehirler Ve Yerler 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *