info(at)istanbulclues.com

Ayasofya Tarihi Ve Mimarisi

Ayasofya’nın yapımı için 6.Yüzyılın en ünlü ve yetenekli mimarları Anthemios ve Isidoros, Bizans İmparatoru Justinian tarafından görevlendirilir. İki dahi mimar insanlık tarihinin o güne kadar görmüş olduğu en büyük ve etkileyici yapıyı inşa etmek için işe koyulurlar.

İnanılmaz bir mimari deha ile 32 metre çapında ve yerden 49 metre yükseklikte bir kubbe çizerler. Ancak bu devasa kubbenin ağırlığı ciddi bir sorun teşkil eder. Mümkün olan en hafif tuğlaları elde etmek için hammadde Rodos adasından getirilir. Tuğlaları birbirine yapıştırmak için o güne kadar denenmemiş bir çeşit harç icat ederler. Bu kuvvetli harç, bir zamk gibi yapıyı 1500 yıldır bir arada tutmaktadır.

Ancak planlanan devasa kubbe, ne kadar geniş olursa olsun, yapının gerektirdiği ihtişamı yansıtmamaktadır. Bu yüzden merkez alanın normalden çok daha geniş ve ihtişamlı görünmesi için tarihte ilk kez görülen bir şey icad edilir.

Mimarlar merkez kubbenin oturacağı merkezin yanlarına birer yarım kubbe inşa ederler. Bu iki yarım kubbe hem ekstradan devasa bir alan yaratmakta, hem de yanlara doğru baskı yapan merkezdeki kubbeyi desteklemektedir. Bu yarım kubbeler de bazı çeyrek kubbeler tarafından desteklenir ve ana taşıyıcı duvarların üzerine zarif bir örtü gibi iner.

Bu muhteşem plan daha sonra Osmanlı klasik dönem camilerinde uygulanacaktır.

Daha fazla bilgi için Ayasofya Tarihi ve Mimarisi yazısını okuyabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi Kubbesi Ve Dekorasyonu was last modified: April 23rd, 2016 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − seven =