info(at)istanbulclues.com

Bizans Mimari Tarzı Ve Osmanlı Camileri

Ayasofya için, dahi mimarlar Anthemios ve Isidoros tarafından icad edilen ve yapıya uygulanan yeni kubbe tekniği, 15.Yüzyıl’dan itibaren Osmanlı camilerinde örnek alınır ve geliştirilerek kullanılır.

Öyle ki, bu mimari tekniği Osmanlı Klasik Dönem Mimarisi’ne damga vurur. Bunun en güzel örneği ise Ayasofya’nın hemen yanıbaşındaki komşusu olan Sultanahmet Camii’dir. Camiye dışarıdan baktığımızda merkez kubbeden kademeli olarak aşağı inen daha küçük kubbeler görürüz.

Keza ünlü Osmanlı zanaatkarı Mimar Sinan da, inşa ettiği camilerin hemen hepsinde Ayasofya modelini uygulamış ve Ayasofya’ya olan hayranlığını her fırsatta dile getirmiştir.

Mimar Sinan ileri yaşında önemli bir açıklama yapmıştır: Hayatını Ayasofya’nın bilgeliğini ve mimari üstünlüğünü aşmaya adadığını ve bunu ustalık eseri olan Selimiye Camii‘nde başardığını belirtmiştir.

Ayasofya’ya, Osmanlı Sultanları tarafından çok büyük önem atfedilmiş ve büyük bir saygı ile restore edilerek, Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye çevrilmiştir.

Ayasofya hakkında daha çok bilgi için Ayasofya Tarihi ve Bizans Mimarisi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Bizans Mimarisi Ve Osmanlı Klasik Dönem Camileri was last modified: April 23rd, 2016 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − fourteen =