Alternatif Netflix Dizileri

Az Bilinen Netflix Dizileri Listesi 2020

Netflix hayatımıza gireli birkaç yıl oldu ve kısa sürede geniş kitleler tarafından kabul gördü. Yıllarca internetten dizi indirip altyazı eşleştirme çilesi çeken bizlere, harika bir alternatif olduğu su götürmez bir gerçek. Elbette aradığımız tüm diziler Netflix‘te yok, ancak BluTV‘nin de kervana katılmasıyla internetten HD kalitesinde dizi izlemek oldukça kolaylaştı diyebiliriz.

Daha önce Yabancı Dizi Önerileri ve En İyi Netflix Dizileri isimli iki uzun yazı yazmıştım. Bu yazılarda elimden geldiğince kapsamlı bir şekilde izlenmesi gereken en güzel dizileri sıralamaya çalıştım. Bu yazıda ise önceden yorumladığım dizilere ek olarak izlenebilecek, görece olarak yeni dizilerden bahsetmek istiyorum.

Netflix Türkiye‘de son dönemde vizyona giren en iyi dizileri bir araya topladığım yazıdan keyif almanızı umuyorum. 2019 yılı içerisinde bu yazının içeriğini belli aralıklarla güncellemeyi planlıyorum. Hepinize iyi seyirler dilerim!

Az Bilinen Netflix Dizileri Listesi 2020

  • Dogs of Berlin

Yıllarca Amerikan dizilerinin domine ettiği dizi piyasasında, son yıllarda kaliteli Avrupa yapımlarının da ön plana çıktığını görüyoruz. Bu akımın başını çeken dizilerden biri, İspanyol yapımı La Casa De Papel olmuştu ve deyim yerindeyse fırtınalar koparmıştı. Dogs of Berlin ise birçok özelliği ile Türklere daha tanıdık gelecek bir dizi.

Dogs of Berlin aslına bakarsanız son dönemde Avrupa siyasetinde yükselen bir olumsuz bakış açısını da çarpıcı bir şekilde ekrana taşıyor. Almanya, Orta Doğu‘da yaşanan savaşlar nedeniyle bu bölgeden olduğu kadar; Doğu Avrupa ülkelerinden de çok fazla göç aldı. İkinci Dünya Savaşı‘ndan sonra oraya yerleşen ve günümüzde 3 milyona ulaşan Türk nüfusunu da göz önüne aldığınızda, göçmenlerin genel nüfusa oranla ciddi sayılara ulaştığını görüyoruz.

Dizide bu göçmenlerin yasa dışı işlere karışması ve hatta mafyalaşması çarpıcı bir şekilde ekrana taşınıyor. Ancak öte yandan başta Türkler olmak üzere, göçmenlerin kolluk kuvvetlerinde de görev yaptığını ve başarılı bir şekilde topluma entegre olduğunu da vurgulamayı ihmal etmemişler. Buna karşılık Almanlardan da ırkçı Neo-Naziler ve yolsuzluğa karışan polisler eklenince, senaryodaki iyiler ve kötüler mantıklı bir şekilde harmanlanmış oluyor.

Dogs of Berlin Dizisi Konu Özeti

Dizi Orkan Erdem isimli ünlü bir futbol yıldızının cinayete kurban gitmesi ile başlıyor. Karısı ve iki çocuğunun dışında, ikinci bir ailesi daha olan Alman cinayet dedektifi Kurt Grimmer; tesadüf eseri olay yerine gidiyor ve kariyeri için müthiş bir fırsat olarak gördüğü bu cinayet vakasına el koyuyor.

Alman milli takımının ertesi gün Türkiye ile bir milli maçı olması ve Orkan Erdem’in Almanya‘nın en önemli oyuncusu olması, cinayeti medyatik bir hale getiriyor. Kopacak fırtınanın korkusuyla emniyet teşkilatı, federasyon ve bürokratlar işin içine dahil oluyorlar. Türkler ile Almanlar arasında bir çatışma çıkmasın diye, Orkan Erdem’in ölümü maç bitimine kadar kamuoyundan saklanıyor.

Cinayet vakasının soruşturmasında eski bir neo-nazi sempatizanı olduğu bilinen Kurt Grimmer‘in yanına bir Türk dedektif atanması söz konusu oluyor. Bu göreve narkotikte görev yapan ve şehrin büyük mafya oluşumu Tarık-Amir’e kişisel düşmanlık besleyen polis şefi Erol Birkan seçiliyor. Buna karşılık Grimmer de Tomo-Kovac çetesini yok etmeyi çok istiyor.

Bu noktadan itibaren kendinizi Lübnanlı Tarık-Amir, Yugoslav Tomo-Kovac, Neo-Nazi kardeşliği ve Türk motorsiklet çetesinin de dahil olduğu bir suç ve cinayet sarmalının içinde buluyorsunuz.

Dogs of Berlin, baştan sona nefes kesecek bir aksiyon dizisi olarak tasarlanmış. Bu amaçla bazı noktalarda senaryoyu biraz zorlamış ve hatta çarpıtmış olsalar da, genel anlamda çok başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Suç-Cinayet-Polisiye Konulu Netflix Dizisi
Az Bilinen Netflix Dizileri Listesi
Dogs of Berlin
  • Bodyguard

Bazen senaryonun uzayıp giden sezonlar yerine, tek bir sezon içerisinde eritilmesi çok iyi oluyor. Bodyguard dizisi de konuyu altı bölümde işliyor ve tatmin edici bir finalle sona erdiriyor. Şayet “çıtır” diye tabir edebileceğimiz sizi ekrana bağlayacak ve birkaç gün içerisinde bitecek bir dizi arıyorsanız, Bodyguard tam size göre bir dizi.

Özüne bakıldığında dizi, son yıllarda Avrupa‘da yaşanan terör olaylarına İngilizlerin yaklaşımını konu alıyor. Ancak her şeyin dışarıdan gözüktüğü gibi olmadığını, terör olaylarının siyasi amaçlardan ve çıkar kavgalarından bağımsız olmadığını da kuvvetli bir biçimde vurguluyor.

Bodyguard Dizisi Konu Özeti

David Budd adında bir polis memuru, tesadüfen bir intihar bombacısının eylem yapacağı trene biner. Kocası tarafından beyni yıkanmış bir kadın, intihar yeleği ile kendini patlatmak üzeredir. David, bir şekilde kadını ikna etmeyi başarır ve başarılı bir operasyonun lideri olur. Terfi alan David Budd, artık içişleri bakanının koruma polisi olmaya hak kazanmıştır.

Geçmişte İngiltere’nin Orta Doğu‘daki karanlık operasyonlarında görev yapmış olan Budd, İngiltere‘nin sınır dışı operasyonlarına karşıdır. Özel kuvvetlerde savaşırken birçok arkadaşı ölmüş veya kendisi gibi gazi olmuştur. Ne var ki, savunmakla görevli olduğu Julia Montague isimli siyasetçi; onun inandığı bütün değerlerin karşısındadır.

Julia‘ya göre İngiltere büyük bir tehdit altındadır ve güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmalıdır. Tüm özgürlükler sınırlanmalı ve iletişim kanalları sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Bunu protesto eden İngiliz halkı, dizinin çeşitli sahnelerinde içişleri bakanına karşı eylem yapmaktadır.

David, görevini layıkıyla yapan bir polis olarak nerede duracağına tam karar veremez. Üstelik kadını elinden gelen en iyi şekilde korumaya çalışırken, ona duygusal olarak da yakınlaşır. Siyasi geleceği çok parlak olan Julia‘nın, başbakan olması an meselesidir ve düşmanı da çoktur. Hem devlet, hem de emniyet teşkilatı içinden önü kesilmek istenen Julia’nın karşılaşacağı olaylar; David Budd‘ın da birinci dereceden hedef olmasına sebep olacaktır.

Bodyguard, IMDB‘den 8 üstü puan almayı başarmış bir Netflix dizisi. Eminim ki birçok kişi bu diziyi keşfetmiş ve keyifle izlemiştir. Ancak henüz farkında olmayanlar için Az Bilinen Netflix Dizileri listesine eklemeye karar verdim.

Alternatif Netflix Dizileri

En Yeni Netflix Dizileri
Bodyguard
  • Alias Grace

Alias Grace, üst satırlarda yer verdiğimiz diziler gibi tek sezonda konuyu sonuca bağlayan bir dizi. Bu anlamda “Netflix’te hangi diziyi izlesem?” diye arayışta olanlar için harika bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

Alias Grace (Nam-ı diğer Grace) dizisi, başlangıçta gayet sıradan bir senaryoya sahip gibi görünüyor. Kanada‘nın gelmiş geçmiş en vahşi cinayetlerinden birini işlemekle suçlanılan genç bir kız, başarılı bir psikiyatrist tarafından sorguya çekiliyor ve olayın özüne inilmeye çalışılıyor.

Ancak Grace ismindeki mahkum öyküsünü anlattıkça, işin enteresan yönleri ortaya çıkmaya başlıyor ve dizi izleyicisini tam manasıyla içine çekiyor. Öyküde yer alan doğaüstü olayların da su yüzüne çıkmasıyla, tüyler adeta diken diken oluyor!

Alias Grace Dizisi Konu Özeti

Grace Marks, 19. Yüzyıl’da Kanada‘da yaşayan yoksul bir hizmetçi kızdır. Zengin bir ailenin yanında çalışarak, hayatını idame ettirmeye çalışmaktadır. Kendisi gibi evde çalışan başka bir kızla (Mary Whitney) çok yakın arkadaş olur. Ancak evin büyük oğlu, en yakın arkadaşıyla bir gönül ilişkisine girer ve hamile bıraktıktan sonra onu terk eder. Zavallı kız kürtaj olmak zorunda kalmış ve gerekli tıbbi müdahale yapılmadığı için ölmüştür.

Ne var ki, ev ahalisi olanlardan ötürü oğullarına hiçbir suç bulmaz. Tüm kabahat kızın üzerine kalmıştır. Bunu hazmedemeyen Grace, kendisi de bizzat tacize uğrayınca evden ayrılır. Bir anda parasız ve savunmasız kalan Grace, kurtuluşu başka bir evde hizmetçi olmakta bulacaktır. Ancak yeni gittiği evin şartları da en az eskisi kadar kötüdür. Ev sahibi ile yakınlık kurmuş olan baş hizmetçi (Nancy Montgomery), ona kötü davranır.

Nancy, başta Grace olmak üzere tüm çalışanlara adeta kan kusturur. Bunun sonucunda ise ev sahibi (Thomas Kinnear) ile beraber vahşi bir şekilde öldürülür. Bu cinayetin gerçekleşmesinde Grace ile birlikte evin seyisi olan James McDermott baş şüpheli olarak gözükmektedir. James yakalanır ve suçunu itiraf eder. Ancak idam edilmeden önce cinayeti Grace’in talimatı ile işlediğini öne sürmüştür.

Tüm kanıtların üstüne James‘in ifadesi de eklenince, Grace’in hapse girmesi kaçınılmazdır. Ancak bir melek kadar güzel ve naif olan Grace‘in üstüne bu cinayet suçunu yakıştırmayan birçok insan da vardır. Onun bir kader kurbanı olduğuna inanan bir görevli, şartlı salıverilmesi için öyküsünü bir psikiyatriste (Simon Jordan) anlatmasını ister.

Dr. Simon Jordan, Grace’in ağzından dökülen sözcüklerin içinde kaybolur ve sağlıklı bir karar veremez. Çünkü her geçen gün Grace’e aşık olmaktadır. Bu genç ve güzel kızın suçlu olduğuna inanmak gerçekten çok zordur. Ancak işin öngörülemeyen, doğaüstü bazı boyutları da vardır.

Az Bilinen Netflix Dizileri

Alternatif Netflix Dizileri
Alias Grace
  • Roman Empire

Roma İmparatorluğu‘nun Cumhuriyet‘ten, İmparatorluk dönemine geçiş öyküsü tarihte birçok tiyatro oyununa konu oldu. Dünyaca ünlü oyun yazarı William Shakespeare (Şekspir) tarafından kaleme alınan “Julius Caesar” isimli oyunda Sezar’ın senatoda trajik bir şekilde öldürülmesi, “Sen de mi Brütüs?” sözüyle herkesin belleğine kazındı.

Bu konunun daha önce Rome (2005-2007) isimli TV dizisinde oldukça güzel bir şekilde işlendiğine tanık olmuştuk. Şayet halen izlemeyen varsa, bu diziyi mutlaka tavsiye ederim. Yine başka bir yapım olan Spartaküs‘te (2010-2013) de son bölümlerde Julius Caesar kendini göstermeye başlamış ve gençlik haliyle ekrana gelmişti.

Gerçek şu ki, Julius Caesar olmadan Roma İmparatorluğu‘nun tarihinden bahsetmek çok zor. Tarihin en büyük askeri dehası olarak kabul edilen Sezar, aynı zamanda en zeki siyasetçilerinden biri olarak da anılıyor. Roma‘nın kaderini değiştiren ve tarihe yön veren Sezar’ın öyküsünü, Julius Caesar kimdir isimli yazımızdan da okuyabilirsiniz.

Sezar’ın bıraktığı miras öyle büyüktür ki, kendinden sonra tüm Roma imparatorları “Sezar” ünvanı ile anılmış. Bu ünvan Germen dillerine Kaiser, Rus diline Tsar (Çar) olarak geçmiş ve adeta imparator kelimesi ile özdeşleşmiştir. Netflix‘in dizi ve belgesel karışımı olan bu yapımında, Sezar’ın yaşam öyküsünü hakkını vererek görüyoruz.

Roman Empire Dizi Konusu

Julius Caesar, hatipliğiyle ön plana çıkan ve halk üstünde büyük etki bırakan bir siyasetçidir. Ne var ki, karşısında Pompei Magnus ve Marcus Crassus gibi çok zengin ve güçlü adamlar vardır. Siyaset sahnesinde kendine yer bulmak için, büyük kahramanlıklar göstermekten başka çaresi yoktur. Şan ve şöhret için topladığı orduyla beraber Roma’nın başına bela olan barbar kabilelerin üzerine sefere çıkar.

Günümüzün Fransa topraklarında yaşayan Galyalı kabileler, Vercingetorix isimli kral altında birleşmiş ve Roma’ya ölümcül bir tehdit olmuştur. Kazanılması imkansız gibi gözüken bu savaş için Julius Caesar öne atılır ve adım adım Galyalılara boyun eğdirir. Bununla yetinmeyen Sezar, Britanya‘ya da asker çıkarır ve adanın güneyini (İngiltere) fetheder.

Sezar’ın önlenemez yükselişi, Roma Senatosu‘nun iki büyük konsülü (eşbaşkan) olan Pompei ve Crassus‘u korkutur. Roma ordusu ile yıllardır savaş meydanlarında olan ve askerlerin adeta taptığı Jül Sezar, Roma’ya dönmektedir. Sezar‘ın, Roma’ya muzaffer bir lider olarak girmesini istemeyenler ona karşı birlik olurlar. Şayet Sezar, Roma’ya açılan kapı olan Rubicon Nehri‘ni askerleri ile geçerse vatan haini sayılacaktır.

Ancak Sezar nehri geçer ve şu ünlü sözünü söyler “Zarlar atıldı!”. Artık kimin kazanacağına talih karar verecektir. Pompei ve beraberindekiler (Brutus ve Cato gibi etkili senatörler), Sezar ile savaş meydanında karşılaşmayı göze alamaz ve Roma‘dan kaçarlar. Sezar için Roma’ya gelmek ve kendini süresiz olarak diktatör (olağanüstü durumlarda Roma’nın başına geçen süper yetkilerle donatılmış lider) ilan etmek kolay olmuştur.

Ancak Sezar ölümcül bir hata yaparak kendisine karşı birlik olan Senato üyelerini affeder. Onlara yeni yönetimde yer verir. Bu onun senatoda suikaste kurban gitmesine kadar varacak olayların yolunu açacaktır.

Elbette bu esnada Sezar‘ın Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra ile başta müttefik, sonra da sevgili olması gibi müthiş tarihsel olaylar da işleniyor. Bu yüzden ne kadar öyküyü biliyor olsanız da, diziyi seyretmenizi öneririm.

Roma tarihi ile yakından ilgili biri olarak, dizinin sonunda Sezar‘ın manevi oğlu olan Octavius‘un tahta çıkması ve Augustus Caesar adıyla kendini imparator ilan etmesine hiç değişilmemiş olması beni şaşırttı. Halbuki o süreçte yaşanan olaylar silsilesi, en az Sezar’ın hayatı kadar ilgi çekici.

Dizinin İkinci Sezonu Hakkında Bilgi

Bu arada dizinin ikinci sezonu hakkında da ufak bir bilgi ekleyelim. İkinci sezonda Roma İmparatorluğu‘nun en parlak dönemi olan Evlatlık İmparatorlar (Five Good Emperors) döneminin sonuna gönderme yapılıyor.

Roma’ya zirve dönemini yaşayan Nerva, Trajan, Hadrian ve Antoninus Pius‘tan sonra tahta çıkan Marcus Aurelius; daha önceki imparatorlar gibi geleceğin imparatoru olabilecek yetenekte birini evlat edinmek yerine, kendi oğlunu tahta çıkarmakta ısrar eder. Oysa Commodus isimli prens, imparator olacak kabiliyetlere sahip değildir. Kendi oğlunun hatalarını görmemekte ısrar eden Aurelius, imparatorluğun çöküşüne giden yolu açacaktır.

Commodus‘un adaletsiz, kibirli ve şiddete meyilli karakteri; daha önce Gladyatör isimli muhteşem filmde de işlenmişti. Russell Crowe‘u dünya çapında şöhrete kavuşturan bu yapım, bu öyküyü çok güzel anlatmıştı.

Tarih ve Kurgu Karışımı Netflix İçerikleri
Roman Empire
  • Troy – Fall of A City

Mitolojiye meraklı olanlar, günümüzün Türkiye topraklarında (Çanakkale) cereyan etmiş bu savaşı hemen hatırlayacaktır. Olağanüstü olaylarla bezeli bir öykü olan Truva, dünyanın ilk tarihçisi olarak nam salmış Homeros‘un insanlığa mirasıdır. Antik Yunan döneminde yaşanmış bir savaşı enfes bir şekilde tüm entrikaları ve arka planı ile ele alan Homeros, edebiyat tarihine adını altın harflerle kazımıştır.

Samimi konuşmak gerekirse, Truva isimli Netflix Dizisi; Homeros hayranlarını ikiye bölmüş durumda. IMDB‘de yapılan değerlendirmeleri okuduğumda, diziyi yerden yere vuranları gördüm. Hikayenin özünden saptığını ve adeta mahvedildiğini söyleyenler, oyunculuk kalitesini eleştirenler ve Akhilleus rolünde siyahi bir oyuncunun olmasını kabul etmeyenler diziyi fena kötülemiş.

Neyse ki, bu yorumları diziyi izledikten sonra okudum ve etkisinde kalmadım. Çünkü bana göre dizinin oyunculuk kalitesi, senaryonun işlenişi ve savaş sahneleri ortalamanın üstündeydi. Homeros fanatikleri diziye 3.8/10 civarında puan verirken, ben 6.5/10 civarlarında olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de Truva’yı Az Bilinen Netflix Dizileri listesine eklemekte bir beis görmedim.

Netflix Dizisi Truva’nın Konu Özeti

Antik Yunan döneminde en büyük Tanrı olduğuna inanılan Zeus, Olimpos’un en güzel kadınını seçmek ister. Ölümsüzlerin arasındaki en güçlü ve güzel kadınlar olan Hera, Athena ve Afrodit arasından kimin güzel olduğuna sıradan bir insan karar verecektir. Kararı dağda sürüsünü gezdiren genç çoban Paris‘in vermesi uygun görülür.

Karşısında kendisine dünyaları vaat eden güzel kadınları gören Paris, zor da olsa Afrodit‘te karar kılar. Ancak verdiği bu karar, Hera ve Athena gibi çok güçlü iki Tanrıça’nın nefretini kazanmasına sebep olmuştur. Afrodit, Truva Krallığı‘nının gerçek varislerinden biri olan; ancak bebek iken saraydan uzaklaştırılan Paris‘in saraya dönmesine yardımcı olur.

Kral Priam ve Kraliçe Hecuba tarafından kayıp prensin tekrar bulunması büyük bir sevinçle karşılanmış, ancak kız kardeşi Cassandra ve erkek kardeşi Hector tarafından kabul görmemiştir. Truva’nın kahraman savaşçısı Hector‘un, Paris‘in varlığını kabullenmesi çok uzun zaman alacak, fakat yine de sonunda gerçekleşecektir. Ancak geleceği rüyalarında görme yeteneğine sahip olan Cassandra, gördüğü korkunç kabuslar yüzünden Paris‘e asla güvenmeyecek ve onu Truva‘nın varlığına açık bir tehdit olarak algılayacaktır.

Kral Priam, saraya yeni gelen Paris’i; çok önemli bir diplomatik görüşme ile görevlendirir. Paris, Yunanistan topraklarına gidecek ve orada Sparta kralı Menelaos‘un sarayına misafir olacaktır. Menelaos, ne kadar kaba kişiliği ile nam salmış olsa da, Paris’i iyi karşılar. Ancak Paris, Menelaos’un güzeller güzeli karısı Helen‘e aşık olur. Helen’in de bu ilgiye cevap vermesi üzerine müthiş bir kriz patlak verir.

Menelaos‘un ağabeyi Agamemnon, Miken Krallığı’nın (Akalar) lideridir. Helen’in Paris ile birlikte saraydan kaçıp gitmesi krallar kralı Agamemnon’u çıldırmıştır. İntikam almak için tüm Antik Yunan sitelerini bir araya toplar. Antik Yunanistan’ın en büyük kralları olan Agamemnon, Menelaos, Odysseus ve büyük savaşçı Akhilleus; Truva’ya sefere çıkarlar. Uzun ve kanlı bir savaş olan, Truva Savaşı artık başlamıştır.

Alternatif Netflix Dizileri

Troy: Fall of A City

Az Bilinen Netflix Dizileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *