Bakırköy Gezi Rehberi

Bakırköy Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Eski adı Hebdomon olan Bakırköy, İstanbul’un çok kültürlü yapısının hâlâ korunduğu tarihi semtlerden biri. Denize açılan dar sokakları ve eski evleriyle harika bir tarihi dokuya sahip olan Bakırköy, aynı zamanda İstanbul’un en merkezi konumdaki ilçeleri arasında yer alıyor.

İstanbul’un eski semtleriyle (Beyoğlu, Fatih), yeni yerleşim merkezleri arasında köprü görevi gören Bakırköy, bu yönüyle Avrupa Yakası‘nın ulaşım merkezlerinden biri. Marmara Denizi kıyısında yer alan bu ilçede harika vakit geçirmenizi sağlayacak birçok mekân bulunmakta.

Bakırköy Semti Tarihi

Bakırköy’deki ilk yerleşimlerin M.S. 384 yılına tarihlendiğini söyleyebiliriz. Roma imparatoru Konstantin tarafından bir eğlence ve sayfiye yeri olarak kurulan Bakırköy, bu özelliğini yakın döneme kadar korudu. Nitekim Cumhuriyet’in ilk yıllarında yazılan romanlarda, Bakırköy’ün bir sayfiye yeri olduğunu görmekteyiz.

93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı, Bakırköy tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilebilir. Savaş esnasında Plevne Kalesi’ni ele geçiren Rus ordusu, Ayastefanos’a (Yeşilköy) kadar ilerlemiş ve burayı bir karargah hâline getirmiştir. Buraya Ruslar tarafından dikilen abidenin yıkılışı, ilk Türk sinemacısı olan Mehmet Fuat Uzkınay tarafından kaydedilmiş ve Bakırköy en eski Türk filmine mekân olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Makriköy olarak bilinen bölge, Cumhuriyet’in ilanından önce Fransızlar tarafından işgâl edildi. Milli Mücadele döneminde Fransızlar’dan geri alınan bölgenin adı 1925 yılında Bakırköy olarak değiştirildi. 1992 yılında Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece, Esenler ve Güngören; Bakırköy’den ayrılarak ilçenin bugünkü sınırları belirlendi.

Eski Bir Fotoğrafta Bakırköy Semti

Bakırköy Semti Tarihi
Tarihte Bakırköy Semti

Bakırköy’de Gezilecek Yerler Blog Yazısı

 • Özgürlük Meydanı

Bakırköy denilince birçok kişinin aklına Özgürlük Meydanı gelir. Tren İstasyonu, mezarlık ve Belediye Binası’yla çevrili olan meydanda birçok lokanta, büfe, kafeterya, alışveriş merkezi bulunuyor. Meydanın adı 2002 yılında “Cumhuriyet Meydanı” olarak değiştirilmiş olsa da, hâlâ Özgürlük Meydanı olarak bilinmekte. Konser ve festivallere de ev sahipliği yapan bu meydana mutlaka yolunuz düşecektir.

 • İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

Yeşilköy’de bulunan bu müze, Avrupa’nın nadir havacılık müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin tarihi boyunca kullandığı uçakların yer aldığı bu müze, 1985 yılında ziyarete açılmış. Elbette, böyle bir müze için İstanbul’un ilk havaalanının açıldığı yerden başkası düşünülemezdi.

Burada göreceğiniz tek şey havacılık teknolojisinin gelişimini anlatan uçak modelleri ve parçaları değil. Müze bünyesinde “Anılar Salonu” olarak adlandırılan, havacılık tarihinde anılan insanların eşyalarının ve silahlarının sergilendiği bir bölüm bulunuyor. Geçmişe bir yolculuk yapmak istiyorsanız, buraya mutlaka uğramalısınız.

 • Florya Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü, dönemin belediye başkanı tarafından yaptırılıp yazlık olarak kullanması için Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiş. Zamanında İngiltere Kralı VIII. Edward başta olmak üzere birçok önemli misafiri ağırlayan bu köşk hâlâ sapasağlam duruyor.

Atatürk’ün vefatından sonra İsmet İnönü, Celal Bayar, Cevdet Sunay ve Cemal Gürsel tarafından da kullanılan bu köşk, 1988 yılında müze olarak açıldı. Pazartesi ve Perşembe dışında haftanın her günü ziyarete açık.

Bakırköy Gezilecek Yerler

Bakırköy Görülecek Yerler
Florya Atatürk Köşkü
 • Zuhuratbaba Türbesi

Rivayete göre, Bizanslılar; İstanbul’un Fethi sırasında Osmanlı ordusunun ilerleyişini durdurmak için su kuyularını zehirler. Zuhurat Baba’nın bu sırada ortaya çıkarak askerlerin susuzluğunu giderdiğine, tek bir su testisiyle bütün ordunun su ihtiyacını karşıladığına inanılır. Bakırköy’deki Zuhurat Baba türbesi böyle bir efsaneye ev sahipliği yapıyor. Yolunuz düşünce mutlaka uğramalısınız.

 • Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Bakırköy’le özdeşleşmiş yapılar arasında bulunuyor. Hastanenin sınırları içinde yer alan müze, yalnızca hastanenin değil, psikoloji biliminin Türkiye’deki gelişiminin de tarihini anlatıyor. Hastanede kullanılan tıbbi aletlerden ameliyat defterlerine kadar birçok envanterin sergilendiği müze, yalnızca hafta içi 10.00 – 15.30 saatleri arasında açık.

 • Fildamı Sarnıcı

Bizans döneminin dört büyük sarnıcından biri olan Fildamı Sarnıcı, Bakırköy’ün Osmaniye bölgesinde bulunuyor. Bir zamanlar Bizans ordusuna ait fillerin burada barındırıldığı ve sarnıcın isminin buradan geldiği söylenmekte. 5 ve 6. Yüzyıl’larda yapıldığı söylenen Fildamı Sarnıcı, “Dream Theater” gibi dünyaca ünlü grupların konserlerine de ev sahipliği yapmıştı. Bu tarihi güzelliği mutlaka görmelisiniz.

 • Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Fotoğraf tutkunları için, Bakırköy’de Gezilecek Yerler arasında Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi önemli bir yer tutuyor. Osmaniye Caddesi’ndeki Fotoğraf Makineleri Müzesi’nde 1896 yılından beri üretilen fotoğraf makineleri yer alıyor.

Mini makinelerden antika kameralara kadar birçok nadide parçayı görebileceğiniz bu müze, hafta içi her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Bakırköy Restoranları ve Yeme-İçme Yerleri

 • Efe Balık Lokantası

Yeşilköy Marina’da bulunan Efe Balık Restaurant, Ege lezzetlerini tatabileceğiniz nadide bir mekân. Zengin ve lezzetli bir menüye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak restoranın tek artısı bu değil. Eşsiz bir deniz manzarasına ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir dekorasyona sahip. Yolunuz Marina’ya düşerse Efe Balık Lokantası’na mutlaka uğramalısınız.

Bakırköy Gezilecek Yerler

Bakırköy Yemek Yenilecek Yerler
Bakırköy Balık Restoranları
 • Beyti Lokantası

Beyti Güler ve oğulları tarafından işletilen Beyti Lokantası “Etin en iyi piştiği yer” olma iddiasıyla hizmet veriyor. 50 yıldan uzun bir süredir aynı yerde hizmet veren işletme, eti geleneksel dinlendirme ve terbiye yöntemleriyle pişirerek servis ediyor.

İyi terbiye edilmiş ve kömür ateşinde pişen et yemeklerinin tadına bakınca, işletmenin iddialı olmakta haklı olduğunu anlıyorsunuz. Türk ve Dünya basınında sıklıkla yer eden Beyti Lokantası, sunduğu lezzetlere ve servis kalitesine göre oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor.

Bakırköy Gezilecek Yerler

Bakırköy'de Gezilecek Yerler
Bakırköy Restoranları

Bakırköy Eğlence Mekanları

 • Yeşil Gusta

Tabir-i caizse kafa dinlemelik bir mekân arıyorsanız, Yeşil Gusta tam size göre. Bakırköy Meydanı’na yakın bir yerde yer alan Yeşil Gusta’nın zengin bir alkol menüsü bulunuyor. Birçok eğlence mekânının aksine, burada yorucu bir ışıklandırma düzeni yok.

Ayrıca yorucu ve yüksek desibelli bir canlı müzik de söz konusu değil. Mekânda genellikle gitar ve klarnetten oluşan bir grubun performansı oluyor. İçkinizi yudumlarken arkadaşlarınızla vakit geçirmek, kitap okumak ya da sakin bir yerde kafa dinlemek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

 • Gizli Bahçe Lotus

Hem restoran hem de pub olarak hizmet veren Gizli Bahçe Lotus, kalabalık organizasyonlar için oldukça uygun bir mekân. Menüsünde az çeşit olmasına karşın, oldukça kaliteli içkiler yer alıyor.

Servis kalitesi oldukça yüksek ve mekânın fiyatları sunulan hizmete göre epey uygun. Merkezden uzak bir yerde içkinizi içerek vakit geçirmek istiyorsanız buraya gelmeyi ihmal etmeyin.

 • Shott Bar

Ünlü isimlerin sahne aldığı bir mekân olarak bilinen Shott Bar, Bakırköy’ün önemli eğlence mekânları arasında yer alıyor. Zengin bir alkol menüsüne sahip olmakla birlikte, özellikle tekila, vodka gibi shot tarzı içeceklerde farklı ve kaliteli çeşitler bulunuyor.

Fiyatları biraz yüksek, ancak böyle bir mekân için kesinlikle değeceğini söyleyebiliriz.

Bakırköy Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *