Barselona Gezi Rehberi

İspanya Gezisi – Bölüm 6 – Barselona Gezi Rehberi

Madrid şehrinden beş saatlik hızlı tren yolculuğu ile ulaştığım Barselona’yı “Gezi Notları” ismiyle tek yazıya sığdırmak çok zor. Şehir öylesine büyük ve kültürel açıdan zengin ki, bazı mimari ve kültürel konuları ayrı bir konu başlığında ele almamak büyük eksiklik olur. Zira Barselona şehrini günümüzdeki şöhretine kavuşturan öğelerin büyük bir kısmı Mimar Antoni Gaudi’ye ve Modernizm akımına mensup mimarlara ait.

Bu nedenle Barselona Gezi Rehberi yazısında, bu renkli ve hareketli şehri zengin görseller eşliğinde gezerken; Barselona Mimarisi ve Gaudi Eserleri (linki en altta) isimli yazıda Modernizm akımından, Sagrada Familia Kilisesi’nden ve elbette dahi mimar Antoni Gaudi’den bahsedeceğiz.

İspanya’nın Barselona Ve Madrid Şehirleri

Barselona Avrupa’nın en popüler şehirlerinden birisi ve İspanya’nın da en çok ziyaret edilen yeri olarak öne çıkıyor. Bu da başkent Madrid ile arasında doğal olarak bir rekabeti körüklüyor.  Madrid, kralların yaşadığı, sarayların inşa edildiği ve kraliyet koleksiyonlarının sergilendiği bir kent… Real Madrid futbol takımının dünyanın en iyi futbolcularını parayı basıp alması gibi şımartılmış bir şehir.

Barselona ise spor kulübünün alt yapıdan yetiştirdiği futbolcular misali şanını şöhretini büyük bir emek ve sabır karşılığında kazanmış. Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi sanatçıların, Gaudi gibi mimarların emekleri ile şehir sanatla ilmek gibi işlenmiş. Bu kültür ve sanat yoğunluğunun özellikle ön plana çıktığı bazı mahalleler ve caddeler var.

Sakın Madrid şehrini küçümsediğimi sanmayın, zira sıkıcı bir şehir olduğunu söyleyenlere rağmen gittim ve çok beğendim. Madrid’in anıtsal binaları, sanat kokan sokakları ve muhteşem müzeleri asla yabana atılamaz. Hayran kaldığım yönlerini, Madrid Gezi Rehberi yazısında detaylı olarak anlattım. Ancak gönüllerde Barselona’nın yeri bir başka… Sımsıcak ve ele avuca sığmayan bir kent olduğu için sanırım.

Barselona Şehri Catalunya Meydanı

plaza-de-catalunya-barselona
Catalunya Meydanı

Barselona Gezi Rehberi

Size şehrin kültür, sanat ve hareketlilik anlamda en beğendiğim bölümleri olan Barri Gotic Mahallesi, La Rambla Caddesi, Plaça Real Meydanı, Barselona Plajı, Katalonya Meydanı ve şehre tepeden bakan Montjuic tepesinin fotoğrafları aracılığı ile bir şehir turu sunmak istiyorum.

Barri Gotic Mahallesi

Şehrin kalbinin attığı Barri Gotic mahallesinin tam merkezinde Barselona Katedrali var. Akşamüstü etrafı cıvıl cıvıl olan bu katedralin içi de kesinlikle görülmeye değer. Barri Gotic, Romalılar döneminde şehir merkezinin kurulacağı, mahalle olarak seçilir ve Barselona şehrinin gerçek anlamda merkezidir. Günümüzde ise Barri Gotic, gizemli isminin hakkını veren ve tarihi sokakları ile ilgi çeken bir yer.

Tarihi Barselona Katedrali ve Barri Gotic Mahallesi

barri-gotic-mahallesi-barselona
Barselona Katedrali

Barselona Katedrali

İspanya Gezi Notları adlı ana yazıda çokça sözünü ettiğimiz Katolik Monarklar; Kraliçe Isabel ve Kral Ferdinand tarafından inşa edilmiş bir yapıdır. Dindar Isabel ve Ferdinand, Yeni Dünya’nın keşfedilmesi onuruna bu katedrali inşa etmişler ve Kristof Kolomb’u keşfin ertesinde eve dönüşünde burada karşılamışlar.

Katedralin çevresi günümüzde Barselona’nın en hareketli alanlarından birisidir. Şehri dolaşırken soluklanan insanları ve sıcak melodiler çalan müzisyenleri etrafta seyredebilir ve kentin tadını çıkarabilirsiniz.

La Rambla Caddesi

“La rambla” Adı kurumuş nehir yatağı anlamındaki Arapça Ramla sözcüğünden gelen bir bulvar. Otellerin, mağazaların, kafelerin ve restoranların üzerinde konuşlandığı Barselona’nın en hareketli caddesi ve 24 saat boyunca bir hareket söz konusu… İstanbul için İstiklal Caddesi ne ise, Barselona için de La Rambla o demek.

la-rambla-caddesi-cicekciler
La Rambla Çiçekçileri

Barcelona Gezi Notlarım

Yalnız Barselona’nın maalesef bir de öbür yüzü var. Yoksulluk ve çaresizlik ile bezenmiş hayatlardan ve acıdan da bahsetmeden geçmek olmaz. Şöyle ki, La Rambla Caddesi‘nden çıkıp arka sokaklara girdiğinizde; şehirde yaşayan büyük göçmen nüfusunun varlığını çok net görüyorsunuz. Bu insanlar müzik aleti çalarak veya seyyar satıcılıkla geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bunun yanında hırsızlık ve fuhuş batağında da birçok insan var. Bir turist olarak atölye ve dükkânların arka planlarını doğal olarak göremiyorsunuz.

Beni çok etkileyen bir sinema şaheseri olan Biutiful filminde şehrin bu yönüne de güçlü bir şekilde dikkat çekildiğini görmüştüm. Javier Bardem’in başrolünü oynadığı ve Oscar ödüllü yönetmen Alejandro Inarritu’nun yönettiği bu filmde, kaçak işçilerin ne şartlarda yaşadığı çok net betimlenmişti. Bunun yanında La Rambla’nın arka sokaklarında polisin devamlı baskın yaptığı kaçak göçmenler ve onların yürek parçalayan dramı işlenmişti.

Bazen Barselona’daki göçmen yoğunluğunu tecrübe etmeniz için arka sokaklara gitmenize bile gerek kalmıyor. Akşam saat 22:00’den sonra sokaklar size bir şeyler satmaya veya sizi çekip bir yerlere götürmeye çalışan Afrika göçmenleri ile doluyor. Tüm bunlar sizi endişelendirmesin, her ülkenin sokak satıcıları gibi, gerçekten hayır dediğinizde anlıyor ve çekip gidiyorlar.

La Rambla, öğlen saatlerinden itibaren kendilerini yapacakları şova hazırlayan sokak sanatçıları ile doluyor. Cadde envai çeşit şovlar ve sokak gösterileri ile akşam saatlerinde herkese açık bir sirk haline geliyor.

la-rambla-caddesi-gosterileri
La Rambla Caddesi

La Boqueria Pazarı

La Boqueria ağırlıkla kadınların çalıştığı bir yerel Pazar. Ben burayı gezerken Pazar girişinde bir gelin elinde sepetle dolaşıyor ve tüm dükkânlardan para ve yiyecek topluyordu. Arkasındaki bir grup insan da alkışlayıp ritim tutuyor ve tezahürat yapıyordu. Bir çeşit yerel adet olsa gerek.

la-boqueria-pazari-gelin-kutlama
La Boqueria Pazarı

Barselona Bisiklet Turları

Barselona’daki Fat Tire Bike Tours şirketi çok keyifli bisiklet turları düzenliyor. “Şişko Tekerlek” tur şirketinin rehberi, turumuz boyunca bize oldukça detaylı bilgiler verdi ve esprili kişiliği ile bizi çok eğlendirdi.

Barselona, yürüyerek gezmek için biraz büyük bir şehir olduğundan; bisikletli kültür turları kısa zamanda çok şey görmeniz ve şehir hakkında genel bir fikir sahibi olmanız açısından faydalı olabilir.

Barselona Bisiklet Turları İle Adım Adım Şehir Gezisi

barselona-bisiklet-turu-fat-tire-bike
Bisiklet Turu

Plaça Real Meydanı

Madrid şehrindeki Plaza Mayor gibi kare şeklinde meydan olan Plaça Real; çok popüler bir uğrak yeri ve La Rambla caddesine çok yakın. Caddede turlamaktan yorulan insanlar, bizim İstiklal Caddesi’nden Asmalı Mescit’e veya Nevizade’ye kaçmamız gibi buraya geliyorlar.

“Kabul Hostel” isimli, Barselona’nın en popüler gençlik hosteli de bu meydandaki binalardan birinde yer alıyor. Kabul, İspanya seyahatim boyunca kaldığım en merkezi konaklama yeriydi. Zira lobiden dışarı adımımı attığım anda şehrin kalbindeydim. Şehrin en seçkin ve lezzetli restoranlarından bir kısmı da bu meydanda bulunuyor. Ayrıca ünlü mimar Antoni Gaudi’nin bu meydan için tasarladığı sokak lambaları da görülmeye değer.

Plaça Real Meydanındaki Sokak Lambaları

gaudi-sokak-lamlalari
Plaça Real

Katalan Anıtı

Bu garip görünümlü anıtın bulunduğu meydan, Katalanlar için çok büyük önem arz ediyor. Zira meydanın, Barselona sakinlerinin yüreklerini sızlatan bir anısı var.

Şehitlerin Anısına Dikilen Post-Modern Sanat Eseri

barselona-bagimsizlik-aniti
Katalan Anıtı

1702 yılında İspanya’yı uzun zamandır yöneten Habsburg hanedanının son üyesi II. Carlos, bir veliaht bırakmadan ölür. Tahta yine Habsburg Hanedanı‘ndan birinin geçmesini isteyen Katalanlar; Fransız Bourbon Hanedanı‘nın eline geçen İspanya Krallığı’nın merkezi Madrid’e karşı savaşırlar. Bu kanlı savaş 1714’de Barselona’nın kuşatılması ve Katalan askerlerinin bu meydanda öldürülmesi ile son bulur. Gururlu ve milliyetçi Katalanlar, her sene 11 Eylül’de bu meydanı bayraklarla süsleyip, bu savaşta ölen askerleri anıyorlar.

Arc De Triomf (Triomf Kemeri)

Triomf Kemeri’ni, Barselona şehrinin içinde tropik ağaçlarla süslü harika bir parkın girişine dikilmiş anıtsal giriş kapısı olarak tanımlayabiliriz. 1888’de düzenlenmiş olan Barselona Evrensel Sergisi için tasarlanmış olan kemer, Roma’nın görkemli zafer kapılarına çok benziyor.

Barselona Şehir Parkı ve Triomf Kemeri

arc-de-triomf-ve-bisikletim-barselona
Triomf Kemeri

Barcelonata Plajı

İşte Barselona’yı, İstanbul‘dan ve Avrupa‘nın birçok popüler şehrinden ayıran özellik. Şehrin içinde harika bir plaj var ve turistik gezilerde sıcaktan bunalanlar için harika bir mutlu son. Tamamen halka açık olan plaja havlunuzu atabilir ve Akdeniz‘in tadını çıkarabilirsiniz.

Barselona Şehrinin Barcelonata Plajı Ve Burj Al Arab Benzeri Gökdelen
Barcelona kentinin sahil şeridi Barcelonata
Barcelonata Plajı

Montjuic Tepesi

Şehre yükseklerden bakan Montjuic Tepesi‘nden Barselona şehrinin panoramik manzarasını ve sahilini izlemek büyük bir keyif… Ayrıca bu tepeden teleferik ile sahildeki dünya ticaret merkezine inmek mümkün. Bu muhteşem yolculuğu yapmak için son günümde tepeye çıktım. Fakat maalesef teleferik gişesi o gün erken kapanmış olduğu için otobüsle geri dönmek zorunda kaldım.

Montjuic Tepesindeki Katalan Ulusal Sanat Müzesi
katalan-ulusal-sanat-muzesi-barselona
Ulusal Sanat Müzesi

Eixample Bölgesi

1850’li yıllarda, şehrin yeniden imarı gündeme geldiğinde; Barselona’yı çevreleyen Orta Çağ surları yıkılır ve şehir merkezinde büyük bir alan kazanılır. Barselona’nın burjuva sınıfı, Modernizm Akımı‘nı benimsemiş yenilikçi mimarlara büyük finansal destek verirler ve ortaya birbirinden ilginç mimari eserler çıkar.

Bu mimarların en yetenekli ve verimli olanı oldukça tanıdık birisidir. Antoni Gaudi, mimari dehası ile Barselona şehrinin her köşesine imzasını atar. Onun yaptığı sokak lambaları ve binalar Barselona kentini bir pırlanta gibi süslemekte ve aynı zamanda özgün tasarımları ile turist çekmektedir.

Modernizm Mimarisinin Örneklerinden Casa Mila

antoni-gaudi-casa-mila
Casa Mila

Antoni Gaudi Ve Modernizm

Barselona kentindeki göz kamaştırıcı mimari mirasın hakkını vermek için, bir yazı daha kaleme almak şarttı. Bu yüzden aşağıda linkini bulabileceğiniz Antoni Gaudi ve Modernizm akımına ilişkin yazıyla devam etmenizi tavsiye ederim.

Barselona – Real Madrid Derbisine (El Clasico) Bilet Almak

Yazımızın genelinde gezilecek tarihi eserlere yer verdik. Ancak Barselona şehri bilindiği üzere dünyaca ünlü bir futbol kulübü olan Barcelona FC‘nin evidir. Peki bu şehri ziyaret etmişken Barselona – Real Madrid maçını izlemek istemez miydiniz?  Eğer bir futbolsever iseniz, muhtelemen cevabınız “Evet” olacaktır.

Barselona – Real Madrid Maçları hakkında tarihi, istatiksel bilgiler içeren ve maç biletlerinin nasıl alınacağına dair rehber olan bir yazı okumak isterseniz: Barcelona Real Madrid El Clasico Maçları isimli blog yazısına göz atabilirsiniz. Eminim faydası olacaktır.

Barselona Gezi Rehberi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *