Bergama Asklepion Ören Yeri

İzmir Bergama Asklepion Ören Yeri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Bir tedavi merkezi olarak kurulmuş olan Asklepion, Bergama Antik Kenti‘nin (Pergamon) en önemli merkezlerinden biriydi. Bu kentin kalıntıları günümüzde Asklepion Ören Yeri’nde bulunuyor. Roma döneminin bütün görkemini taşıyan bu antik kenti mutlaka görmelisiniz.

Asklepion Hakkında Bilgi

Asklepion, yaklaşık 1 kilometrelik bir alan üzerine kurulu. Antik kentin sınırları içinde tedavi merkezi, kütüphane gibi yapılar ile birlikte Zeus ve Asklepios tapınakları bulunuyor.

Bununla birlikte, Hellenistik kent planlamasına uygun olarak, Zeus tapınağının Kuzeybatısında bir tiyatro salonu bulunuyor. Kutsal Alan (Via Tecta) denilen bölgeye girmek için ise 1 km uzunlığındaki sütunlu yolu yürümek gerekiyor.

Bergama Asklepion Tarihi

Asklepion adını sağlık tanrısı olan Asklepius’tan alıyor. Rivayete göre, Pergamon’un ilk prytanı (yüksek yargıç) olan Arkhias, bir av esnasında ayağından yaralandıktan sonra iyi bir tedaviyle iyileşmiş ve sağlık tanrısına şükran sunmak için Akropol’ün yakınlarında bir tedavi merkezi kurmuştu. Rivayetin doğruluğunu teyit etmek mümkün olmasa da, kentin geçmişinin M.Ö. 4. Yüzyıl’a kadar gittiği biliniyor.

Asklepeion’un döneminin en önemli sağlık merkezlerinden biri olduğu bilinmekte. Pergamonlu Galenos’un geliştirdiği yöntemler, burayı önemli bir yer hâline getirmişti. Kent, sağlık hizmetini ön plana alan gelişmiş ve kompleks bir mimari plana sahipti.

Antik Yunan döneminin önemli söylev ustası Aelius Aristides, Hireoi Logoi eserinde Asklepion hakkında önemli bilgiler veriyor. Aristides’in eserine göre, Asklepion’da şifalı su, hacamat, çamur kürü, açlık ve tokluk kürleri gibi önemli tedavi yöntemleri uygulanıyordu.

Antik dönemde Herodot’tan sonraki en büyük sağlıkçı olarak bilinen Pergamonlu Galenos da burada yaşamaktaydı. Dünyanın ilk spor hekimi olarak kabul edilen ve uzun süre saray hekimliği yapan Galenos, uyguladığı yöntemler ile Asklepion’u döneminin önemli bir sağlık ve araştırma merkezi hâline getirmişti.

Asklepion, birçok tarihçi tarafından dünyanın ilk akıl hastanesinin açıldığı yer olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar, burada müzik terapisi, şifa uykusu gibi belli bir dönemde akıl hastalarının tedavisi için kullanılan yöntemlerin uygulandığını gösteriyor.

Tedavi binası ile su kaynağı arasında, akıl hastalarının su sesleri ile rehabilite edildiği bir tünel bulunuyor. Diğer yandan, Patricia Cox Miller “Geç Antikçağ’da Düş Görme” kitabında, Asklepion’daki hekimlerin akıl hastalarını rüyalarda görülen ve sayıklananlar üzerinden tedavi ettiklerini ifade etmektedir.

İzmir Bergama Asklepion Ören Yeri

Bergama Asklepion Giriş Ücreti
Bergama Asklepion Harabeleri

Çift Yılan Simgesi ve Asklepion

Asklepion kentinin girişinde Buraya Ölüm Giremez yazılı bir tabelanın asılı olduğu rivayet edilir. Tıp ve eczacılığın sembolü olarak kabul edilen çift başlı yılanın da bu efsaneyle yakından bağlantısı var.

Efsaneye göre, ölmek üzere olan hiçbir hasta Asklepion’a alınmıyordu. Zira ölümün ve ölülerin buraya girişi yasaklanmıştı. Ölmek üzere olan bir hasta, Asklepion’a girmek isterken alınmaz ve umutsuzluğa kapılarak, kente girmeden ölmeye karar verir.

Kentin giriş kapısında ise iki yılan zehirlerini kayadaki bir oluğa akıtmaktadır. Hasta, intihar etmek için zehirleri içtiğinde ölmek yerine şifa bulur. Ağaç, dal, kadeh gibi eşyalara sarılmış yılan sembolü bu efsaneyle ilgilidir.

Bergama Asklepion Ören Yeri Giriş Ücreti 2021

Bergama Asklepion’a giriş ücreti 45 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Asklepion Ören Yeri’ne girişte müzekart geçerlidir.

İzmir Bergama Asklepion Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Bergama Asklepion Örenyeri, 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için antik kentin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bergama Asklepion Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *