Beşiktaş Gezi Rehberi

Beşiktaş Semti, İstanbul Boğazı’nın Avrupa kıyısındaki en güzel noktalardan birinde konumlanır. Dolmabahçe Sarayı, Barbaros Bulvarı ve Çırağan Sarayı’nın ortasında bulunan semt, adeta İstanbul’un merkezidir.

Anadolu Yakası’nın Üsküdar ve Kadıköy gibi merkezlerinden, Beşiktaş’a her dakika vapurlar ve tekneler dolusu insan ayak basar. Semt, Barbaros Bulvarı civarındaki alışveriş merkezleri, plazalar ve üniversite kampüslerine gidenlerin geçiş noktasıdır. Boğaz kıyılarının Ortaköy, Bebek, Rumeli Hisarı gibi semtlerine gitmek isteyenlerin de yolu Beşiktaş’tan geçer.

Beşiktaş Semti Tarihi

Beşiktaş semtinin adı, Hz. İsa’nın beşiğinden bir parçanın Beytüllahim’den getirilerek, Beşiktaş’taki bir kilisede saklandığı rivayetinden alır. Bizans döneminde bu parça Ayasofya’ya nakledilir ve 1204 yılında IV. Haçlı Seferi sırasında (Bkz: İstanbul’da Latin İstilası) çalınıp, Venedik’e götürülür.

Beşiktaş semti, Bizans döneminde‘’Diplokionion’’ ( İki Sütun) adıyla anılırdı. Bu isim Beşiktaş’ın bir balıkçı köyü olmasının doğal sonucudur. Zira sahilde tekneleri bağlamak için kullanılan 2 büyük sütun sebebiyle bu isimle anılmaya başlanmıştır.

Beşiktaş Gezilecek Yerler ve Müzeler

Beşiktaş, tarihi köşk ve kasırları ve sosyal-kültürel etkinlikleriyle nam salmıştır. Boğazın en lüks restoranları, boğaz manzaralı kafeleri ve eğlence mekânları Beşiktaş semtindedir.

 • Beşiktaş Semti Çarşısı ve Balık Pazarı

Beşiktaş Çarşısı; balıkçıları, lokantası, kafeleri, restoranları ve mağazaları ile ideal bir gezinti alanıdır. Aynı zamanda maçlardan önce Beşiktaş taraftarının toplandığı yerdir. Maç günleri büyük bir hareketlilik gözlemlenir.

 • Beşiktaş Sahili, İskelesi ve Kıyı Şeridi

Semtin Boğaziçi kıyıları boyunca kilometrelerce uzanan bir kıyı şeridi vardır. Sahildeki kafeler ve çay bahçeleri güzel havalarda çok fazla talep görür.

Ayrıca sahile yakın mesafedeki İstanbul Deniz Müzesi ve Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi de çok ziyaretçi çeker.

 • Bezmialem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe Camii olarak da bilinen Bezmialem Valide Sultan Camii, Beşiktaş kıyılarının en belirgin yapılarından biridir. Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmış olan Sultan Abdülmecid’in annesi onuruna inşa edilmiştir.

Balyan ailesi mimarlarının İstanbul’un çehresine imza attıkları 19. Yüzyıl’da inşa edilen camii, barok ve neo-klasik mimari üsluplarının izlerini taşır.

Beşiktaş Gezilecek Tarihi Yerler

Beşiktaş Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii
Bezm-i Alem Valide Sultan Camii
 • Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı Padişahları, geleneksel Topkapı Sarayı’nda 400 yıl boyunca yaşamışlardır. Nihayet 1850’li yıllarda Sultan Abdülmecid döneminde Boğaziçi’nin en güzel noktasında konumlanan Dolmabahçe Sarayı’na taşınırlar. İmparatorluğun son 70 yılı boyunca Dolmabahçe Sarayı, ana saray olarak kalır.

Dolmabahçe Sarayı, günümüzde Beşiktaş semtinin simge yapılarından biridir. Beşiktaş’ın Vodafone Park Stadı ile sırt sırta olan Saray, özellikle yaz aylarında binlerce insanın akın ettiği bir müzedir.

Beşiktaş Gezilecek Yerler

Besiktas Gezilecek Yerler Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı
 • Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı, Osmanlı’nın 19. Yüzyıl’da yaptırdığı dört büyük saraydan biridir. Dolmabahçe Sarayı’nda padişah, Çırağan Sarayı ve onu çevreleyen Feriye Sarayları‘nda Padişahın kız kardeşleri olan hanım sultanlar; Anadolu Yakası’ndaki Beylerbeyi Sarayı’nda ise İstanbul’u ziyaret eden yabancı devlet büyükleri konaklamıştır. Yıldız Sarayı diğerlerine nazaran daha mütevazıdır.

Çırağan Sarayı, 1910’da büyük bir yangına kurban gitmiş. Uzun yıllar bir harabe olarak kaldıktan sonra, Kempinski oteller grubuna kiralanmıştır. Saray tamamen restore edilmiş ve Çırağan Palace Kempinski Hotel’in bir parçası olmuştur. Günümüzde önemli toplantılar ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Beşiktaş Müzeleri ve Tarihi Eserleri

Beşiktaş Gezilecek Yerler Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı
 • Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı, Ortaköy civarında büyük bir parkın içindedir. Yıldız Sarayı, sahil sarayları gibi yekpare bir yapı değildir. Büyük bir alana yayılmış olan köşklerden oluşur ve doğa ile iç içe yapısı ile ön plana çıkar.

Yıldız Sarayı’nın en gösterişli binası olan Şale Köşkü, geç dönem Osmanlı Barok nizamının güzel esintilerini sunar. Yıldız Sarayı’nın diğer yapıları ise Mabeyn Köşkü ve Malta Köşkü’dür.

Beşiktaş Gezilecek Yerler

beşiktaş gezilecek tarihi müzeler
Yıldız Sarayı
 • İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş’ın deniz kenarında yer alır. 3 katlı müzede 4 büyük sergi salonu bulunur. Deniz Müzesi’nde sergilenen tarihi eserler içinde; saltanat kayıkları, gemi modelleri, bahriyeli kıyafetleri, kadırgalar ve silahlar bulunur.

 • Ihlamur Kasrı

Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer alan bu Ihlamur Kasrı, ihtişamlı 4 odadan oluşur. Günümüzde halka açık bir gezinti alanı olarak kullanılan kasırda, bir de kafe bulunur.

 • Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, Avrupa Yakası’nın en önemli yeşil alanlarından biridir. Beşiktaş gibi trafiği yoğun bir bölgede, adeta çölde vaha gibidir.

Dev park, sahildeki Çırağan Caddesi’nden Palanga Caddesi boyunca uzar gider. Yüzyıllık ağaçları, rengârenk çiçekleri ve yapay gölüyle İstanbullular için harika bir kaçış noktasıdır.

 • Beşiktaş Futbol Kulübü Vodafone Park Stadı

Beşiktaş Kulübü’nün İnönü Stadı, tamamen yenilenerek Vodafone Park oldu. İçinde lezzetli restoranlar ve çeşitli işletmeler bulunuyor. Bunun yanında BJK Futbol Kulübü‘nün tarihi boyunca aldığı kupaları, başarılarını ve efsane futbolcularını tanıtan; Beşiktaş JK Müzesi de stadyum içinde yerini aldı. Beşiktaş Semti’nde gezmeye gidecekler için iyi bir alternatif olabilir.

Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş JK Müzesi Ve Beşiktaş Futbol Kulübü Stadı Gezilecek Yerler
Vodafone Park

Beşiktaş Restoranları ve Kafeleri

Beşiktaş, her türlü damak tadına ve bütçeye hitap edecek restoranlara, kafelere ve büfelere sahip.

Boğaz kıyısında konumlanan lüks ve pahalı restoranların yanında, mütevazı lokantaları ve kafeleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca lezzetinden dolayı kapılarında uzun kuyrukların oluştuğu dönercileri, balıkçıları ve kahvaltı salonları var.

 • Balkan Lokantası

Balkan Lokantası çarşının göbeğinde konumlanır. Bütçenize dost fiyatları olan lokanta, müşterilerine geleneksel Türk yemeklerini sunar. Lezzetli çorbalar, yemekler ve tatlıları vardır.

 • Kebapçı İskender

Restoran, Aziziye Karakolu’nun ( Süslü Karakol)  içerisinde bulunur. Bursa menşeli bir kebap zincirinin bir şubesidir. İskender veya porsiyon döner yemek isteyenler için doğru adrestir.

 • Sıdıka Meze Restoranı

Yeni mezeler keşfetmeyi sevenler için, Şair Nedim Caddesi’nde yer alan bu restoran doğru bir seçim olabilir. Özellikle Kaya koruğu, deniz fasulyesi, hardal otu, ebegümeci, turp otu, pancar otu, labada gibi farklı mezeleri bulunur.

 • Vogue

Beşiktaş Plaza‘da bulunan restoran şarap çeşitleri ile meşhurdur. Seçici damaklar için 200’den fazla şarap yer alır. Restoran Japon mutfağının incisi olan Suşi konusunda uzmandır.

Beşiktaş Restoranları

beşiktaş gezilecek en iyi yerler
Vogue Restaurant

Beşiktaş Eğlence Mekanları

Beşiktaş’ın Ortaköy, Arnavutköy, Bebek ve Etiler gibi mahallelerinde İstanbul’un en kalite mekânları bulunur. Gece kulüpleri ve barlar sahil kıyısından, Etiler’in sırtlarına kadar geniş bir alana yayılmıştır.

 • Al Jamal Badawi

Süleyman Seba Caddesi’nde yer alan Al Jamal, İstanbul’un en iyi mekânlarından bir tanesidir. Al Jamal, Ortadoğu konseptli dekorasyonu ile ziyaretçilerini etkisi altına alır. Oldukça lezzetli yemekler ikram eden Al Jamal, aynı zamanda dansözleriyle de eğlenceye renk katar.

Beşiktaş’ta Nerede Kalınır? Beşiktaş Otelleri

Beşiktaş semti, otel kalitesi ve misafirlerine sundukları hizmetle güzel bir rekabete ev sahipliği yapıyor. Meşhur otelleri, devasa tarihi bina yapıları ve özel tasarımıyla adeta göz kamaştırıyor.

 • Conrad Otel

Conrad, günümüzün en iyi konaklama şartlarına sahip 559 odalı büyük bir oteldir. İstanbul’un en işlek bulvarlarından Barbaros Bulvarı’nın tam ortasında bulunur. Konforlu ve zevkle döşenmiş odalarının yanında, terasından mükemmel bir manzarası vardır.

 • Four Seasons Hotel Bosphorus

Four Seasons, yıllar önce Sultanahmet’teki eski bir hapishaneyi restore etmiş ve İstanbul’un en lüks otellerinden biri haline getirmişti.

Sultanahmet’teki otel servis kalitesi açısından birkaç kez Avrupa’nın en iyi oteli seçildi. Bunun üzerine İstanbul’da büyümeyi hedefleyen Kanadalı oteller grubu, Boğaz kıyısını gözüne kestirdi.

Osmanlı dönemi yapısı Atik Ali Paşa Sarayı, başarılı bir çalışma ile Four Seasons Bosphorus Hotel’e dönüştürüldü. Böylece çoğu kişiye göre İstanbul’un en iyi oteli olan Çırağan Palace Kempinski Hotel’e ciddi bir rakip oldu.

Beşiktaş’ın En İyi Otelleri

beşiktaş gezilecek yerler
Four Seasons Hotel at the Bosphorus
 • W Hotel

W Hotel’in Akaretler Yokuşu boyunca sıralanmış olan binaları, aslında Dolmabahçe Sarayı’nın uzantılarıydı. Dolmabahçe Sarayı’nda çalışan yüzlerce hizmetlinin, aileleri ile birlikte konaklamaları için inşa edilmiş lojmanlardı.

W Hotel, düzgün birer mimariye sahip bu lojmanları elden geçirdi ve muhteşem bir otel haline getirdi. Günümüzün modern mimari öğeleri ile donatılmış olan otel, standart 5 yıldızlı otellerden çok daha çekici, konforlu ve şık bir konsepte sahip.

Konaklamaya yüksek bütçe ayırabilecek insanlar için, sahildeki diğer lüks otellere mükemmel bir alternatif konumunda bulunuyor.

Beşiktaş Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *