Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgi

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti, Ziyaret saatleri, Tarihi Ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Beylerbeyi Sarayı’nı Kim Yaptırdı?

Sultan II. Mahmud Dönemi’nde (1808–1839) ahşap olarak inşa edilen birinci dönem sarayın yanmasının ardından, Sultan Abdülaziz, Beylerbeyi Sarayı’nı inşa ettirdi.

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı padişahlarının sayfiye yeri ve yabancı devlet erkanının ağırlanacağı devlet konuk evi olarak planlanmıştı. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, bugünkü haliyle 1865 yılında hizmete girdi.

Beylerbeyi Sarayı’nın Mimarı Kimdir?

Mimar Sarkis Balyan tarafından 2.500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen sarayın güney kesimi Mabeyn-i Hümâyûn, kuzey kesimi ise Valide Sultan Dairesi olarak düzenlenmiştir.

Denize paralel yapıda bulunan Valide Sultan Dairesi’nden hemen sonra ayrı bir bina olarak inşa edilen Harem Dairesi günümüze kadar ulaşmamıştır. Saray’ın tavanları deniz tutkunu olan Sultan Abdülaziz’in talimatlarıyla deniz ve gemi temalı süslemeler ile işlenmiştir.

Beylerbeyi Sarayı Neden İnşa Edildi? Ne Amaçla Kullanıldı?

Sultan Abdülaziz tarafından bir süre “Yazlık Saray” olarak kullanılan Beylerbeyi Sarayı, yine aynı padişahın kararıyla devlet konuk evi olarak da kullanılmaya başlandı. Dışarıdan görkemli bir mimariye sahip olan ve iç kısmındaki dekorasyonu da oldukça göz alıcı olan Beylerbeyi Sarayı, yabancı devlet büyüklerine, İstanbul ziyaretleri sırasında misafirhane olarak tahsis edildi.

Sarayın Cumhuriyet döneminde müze olmadan önce, kısa bir kullanım ömrü oldu. Bu kısa zaman zarfı içinde oldukça önemli ve şöhretli misafirleri ağırladı. Sarayda konaklayan yabancı devlet büyükleri arasında Avrupa‘dan ve Orta Doğu‘dan çeşitli isimler vardır.

Sarayın en önemli konuğu ise Fransa İmparatoriçesi Eugénie idi. Süveyş Kanalı’nın törenle açılışından sonra İstanbul‘a gelmiş ve ziyareti sırasında sarayda kalmıştı. Sultan II. Abdülhamid’in saltanatında Beylerbeyi Sarayı, özellikle yabancı devlet protokolü tarafından gezilen bir müze işlevi de gördü.

Beylerbeyi Sarayı’nın İstanbul Boğazı’ndan Manzarası

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2020
Beylerbeyi 19. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluk Sarayı

Beylerbeyi Sarayı’nda Görülecek Eserler

Beylerbeyi Sarayı’nda ana binanın haricinde, büyük havuzun etrafındaki Sarı Köşk, Mermer Köşk ve saltanat atlarını barındırmak amacıyla inşa edilmiş Ahır Köşk yer alıyor. Biri Mabeyn ve diğeri Valide Sultan’a ait olan iki deniz köşkünün sekizgen örtüsü çeşitli hayvan figürlerinden oluşan resimlerle süslenmiş.

“Sahil Sarayı” kavramının seçkin örneklerinden Beylerbeyi Sarayı’nda yer alan Mermer (Serdâb) Köşk, Sultan II. Mahmud (1808-1839) döneminden günümüze kadar ayakta kalmış. “Sultan Mahmud Köşkü” olarak da bilinen bu köşkün cepheleri mermerler ile kaplı.

Dinlenme amaçlı olarak kullanılan Sarı Köşk de oldukça şık bir yapı. Mermer Köşk’ün ilerisinde saray bahçesinin son seddinde yer alan Has Ahır Köşkü, Osmanlı’nın at kültürüne bakışını yansıtmaktadır. Sağlı-sollu 20 bölümden oluşan ahır kısmında avizelerde ve diğer ince detaylarda at başları ve gözleri temalı kabartmalar yer alıyor.

1851 yılında büyük bir yangın geçiren yazlık saray, Çırağan Sarayı‘nın aksine yanıp kül olmadan günümüze ulaşabilmiş. II. Abdülhamid’in yatak odası, çalışma odasının yanı sıra kendi yaptığı ahşap mobilyaları da görebilirsiniz. Sultan Abdülhamid, tahttan indirildikten sonra, 1918 yılına kadar bu sarayda yaşamış.


Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2019/2020

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 40 TL‘dir. (İndirimli 20 TL) Öğrenciler ise sarayı 10 TL’ye ziyaret edebilirler. Beylerbeyi Sarayı’nın fotoğraf çekme amacıyla sadece bahçesine girmek isteyenler 5 TL giriş ücreti öderler.


Beylerbeyi Sarayı’nın Şık Dekorasyonu Ve Mavi Sütunları

Beylerbeyi Sarayı Ziyaret Saatleri
Beylerbeyi Sarayı – Fotoğraf: istanbulturkeybook.com

Beylerbeyi Sarayı Ziyaret Saatleri 2019/2020

Beylerbeyi Sarayı, TBMM Milli Saraylar tarafından işletilen diğer saraylar gibi (Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı) Pazartesi, Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.

Kasım ile Mart ayları arasında (Kış Sezonu) sabah 09:00 ile öğlen 16:30 saatleri arasında, Nisan ile Ekim ayları arasında (Yaz Sezonu) 09:0017:00 saatleri arasında saray ziyarete açıktır.

Beylerbeyi Sarayı, belli sayıda ziyaretçi girişte toplanınca, saray rehberi tarafaından gezdirilir. Gruplar için ise önceden rezervasyon yapılarak, ziyaret saati alınabilir.

Beylerbeyi Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul’un Anadolu Yakası‘nın Üsküdar ilçesinde konumlanır.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağında konumlanan Beylerbeyi Sarayı’na sahil yolundan ulaşım mümkündür.

Kadıköy yönünden 15, 15B, 15H, 15KÇ, 15E, 14M  numaralı otobüsleri ya da Kadıköy-Beykoz sarı dolmuşlarını tercih ederek Beylerbeyi durağında inebilirler.

Üsküdar’dan da Beykoz yönüne gidem tüm otobüsler ve minibüsler Beylerbeyi’nden geçmektedir. Avrupa Yakası’ndan ise Beşiktaş, Eminönü veya Karaköy’den deniz yoluyla Üsküdar ya da Kadıköy’e geçildikten sonra otobüse binilebilir.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *