Pera Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırlarındaki Tepebaşı semtinde, TRT binasının hemen yanındadır. İstanbul’un en popüler yürüyüş caddesi olan İstiklal Caddesi’ne paralel olarak uzanan Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanır.

19. Yüzyıl’da İstanbul’da yaşanan mimari atılımın kendini en çok gösterdiği yer Beyoğlu semtiydi. Osmanlı döneminde Pera olarak da bilinen Beyoğlu, Orient Ekspress ile Avrupa’dan gelen yolcuların konakladığı bölgeydi. Bu dönemde burada açılmış olan Pera Palace ve Büyük Londra Oteli gibi yapılar halen ayaktadır.

Pera Müzesi de bu otellerden biri olan Bristol Oteli‘nin restore edilmesi ile kurulmuştur. İstanbul’un önde gelen ailelerinden birine ait olan Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür-sanat hizmeti sunmak için açılmıştır.

Pera Müzesi Sanat Eserleri Ve Sergileri

Tarihi bir cadde olan Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanan müzenin giriş katında Pera Cafe ve Artshop yer alıyor. Müzenin birinci ve ikinci katında koleksiyonlar, üst katlarında ise çok amaçlı sergi salonları bulunur. Bodrum katı ise film gösterimleri ve söyleşiler için oditoryum olarak kullanılır.

Beyoğlu Pera Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Müzenin Sanat Eserleri

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu

Bu koleksiyon birinci katın büyük bir bölümüne yayılmış vaziyettedir. Eski çağlardan bu zamana kadar Anadolu’da kullanılmış ağırlık ve ölçü birimlerine ait olan çeşitli tartı ve ölçü aletleri sergilenir.

Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonu

Kütahya Çini ve Seramiklerinin yer aldığı bu koleksiyon da yine müzenin birinci katında yer alıyor. Bu koleksiyonu gözden geçirerek, Kütahya Çini sanatının gelişimi hakkında tarihsel bilgi edinebilirsiniz.

Oryantalist Resim Koleksiyonu

Bu bölümde genel olarak 17. Yüzyıl ile 20. Yüzyıl arasındaki Osmanlı yaşamından esinlenen Avrupalı ressamların eserlerine yer veriliyor. Bu koleksiyonun en nadide eserleri Osman Hamdi Bey’in yapıtlarının olduğu bölümdür.

Osman Hamdi Bey, Osmanlı’nın son döneminde yaşamış olan bir sanatseverdir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurulmasına öncülük etmiş ve sanat alanında önemli girişimlerde bulunmuştur.

Tabloları uluslararası müzayedelerde satılmış en pahalı tablolar arasındadır. Osman Hamdi Bey’in en meşhur eseri olan Kaplumbağa Terbiyecisi burada sergilenmektedir.

Eski İstanbul Fotoğrafları Koleksiyonu

Koleksiyonda Caranza, Robertson, Kargopoulo, Abdullah Biraderler, Gülmez Biraderler, Ali Enis Oza gibi fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları sergilenir. Sergideki siyah-beyaz fotoğraflar aracılığı ile İstanbul’un tarihine ve eskiden nasıl gözüktüğüne de şahitlik edebilirsiniz.

Pera Film Gösterimi

Pera Müzesi, bodrum katında yer alan oditoryum içerisinde ziyaretçilerine film gösterimi de sunuyor. Filmler açılan sergilerin konularıyla paralel bir içerik sunduğu için, müze deneyiminizi tamamlayıcı niteliktedir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti 2021

Pera Müzesi giriş ücreti 25 Türk Lirası‘dır. 12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri ve 60 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı 10 TL‘dir. Müzekart sahipleri yılda bir defaya mahsus olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

10 kişi üzeri gruplar için özel bir fiyatlandırma vardır ve kişi başı 15 TL tahsil edilir. Pera Müzesi’nde Cuma günleri halk günüdür ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri, sabah 10:00 ile akşam 19:00 arası ziyarete açıktır. Pazar günü ise açılış saati sabah 12:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir. Cuma günleri halk günüdür ve müze saat 18:00 ve 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir. Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Pera Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Pera Müzesi Kimler İçin Ücretsiz?

Pera müzesi dostları, genç Çarşamba aktivitesi (öğrenciler için), engelliler ve refakatçilerine, 12 yaş ve altındaki çocuklar, ICOM kartına sahip vatandaşlar, MMKD üyeleri ve Basın mensupları müzeden ücretsiz yararlanır.

Pera Müzesi Süreli Sergileri
Pera Müzesi ziyaret saatleri
Resim Koleksiyonları

Müze Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pera Müzesi, Beyoğlu semti sınırları içerisinde, TRT binasının arkasındadır. Tepebaşı durağından kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilir. Etrafında Rixos Pera, Pera Palace gibi oteller bulunduğu için, yol tarifi oldukça kolaydır.

İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi’ni birbirine bağlayan Odakule’nin avlusundan geçerseniz, müzeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Müzeye Metro ile ulaşmak isteyenler ise Şişhane Metro İstasyonu Durağı’nda inerek çok kısa bir mesafe yürüyerek müzeye ulaşılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *