serhateng(at)gmail.com
+90 532 256 93 12

Beyoğlu Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Beyoğlu Pera Müzesi Giriş Ücreti

Pera Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde; Tepebaşı Nostaljik Tramvay durağına yürüme mesafesinde, TRT Binası’nın arkasında yer alır. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür-sanat hizmeti sunmak için açılmıştır.

Pera Müzesi, Bristol Oteli’nin dış cephesi korunarak yeniden inşa edilmesiyle ortaya çıktı. 19. Yüzyıl Osmanlı dönemi yapısı olan Tarihi Bristol Oteli ilk olarak 1893 yılında inşa edilmiştir.

2005 yılında restore edilen Bristol Oteli, 8 Ekim 2005 tarihinde Pera Müzesi olarak hizmete girmiştir.

Pera Müzesi Sanat Eserleri Ve Sergileri

Tarihi bir cadde olan Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanan züzenin giriş katında; resepsiyon, Pera Cafe ve Artshop yer alıyor. Müzenin can alıcı koleksiyonları ise diğer katlarda yerini almış vaziyette.

Müzenin 1. ve 2. Katında koleksiyonlar, 3. 4. ve 5. Katında ise çok amaçlı sergi salonları bulunur. Bodrum katı ise Oditoryum olarak kullanılır.

Pera Müzesi Sanat Koleksiyonları

Pera Müzesi giriş ücreti
Pera Müzesi Sanat Eserleri

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu

Müzenin 1. Katında yer alan bu şahane koleksiyon katın büyük bir bölümüne yayılmış vaziyettedir. Eski çağlardan bu zamana adar Anadolu’da kullanılmış ağırlık ve ölçü birimlerine ait olan çeşitli tartı ve ölçü aletleri yer aldığı bu bölümde eğer ki tarih ve arkeoloji hoşunuza gidiyorsa nadide koleksiyondan çokça keyif alabilirsiniz.

Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonu

Kütahya Çini ve Seramiklerinin yer aldığı koleksiyon yine müzenin 1. katında yer alıyor. Bu koleksiyon içerisinde yer alan eşsiz eserler aracılığı ile Kütahya Çini sanatının gelişimi hakkında tarihsel bilgi edinebilirsiniz. Pera Müzesi, bu vesile ile kültürümüzün gölgede kalmış yönlerini bizlere göstererek hayranlığımızı kazanıyor.

Oryantalist Resim Koleksiyonu

Bu koleksiyonun ülkemizdeki en zengin oryantalist resim koleksiyonu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bölümde 17. Yüzyıl ve 20. Yüzyıl arasında yer alan Osmanlı ve Türkiye coğrafyasından esinlenen Avrupalı ressamların eserlerine yer veriliyor.

Yine bu bölümde bulunan Osman Hamdi Bey’in yapıtları arasında en ünlü tablosu olan Kaplumbağa Terbiyecisi adlı sanat eserini gözden kaçırmayın derim.

Eski İstanbul Fotoğrafları Koleksiyonu

Koleksiyonda Caranza, Robertson, Kargopoulo, Abdullah Biraderler, Gülmez Biraderler, Ali Enis Oza gibi fotoğraf sanatçılarının yanı sıra amatör şekilde fotoğraf ile ilgilenen kişilerin çektiği  7.000 adet fotoğraf dönem hakkında, İstanbul hakkında detaylı fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

Eğer ki fotoğraf merakınız var ve 19 Yüzyıl’da fotoğraf sanatçılarının ne zorluklarla ve ne tarz fotoğraflar ortaya çıkarttığını merak ediyorsanız müzenin bu koleksiyonu eminim ki hoşunuza gidecektir.

Pera Sinema & Film Gösterimi

Pera müzesi bodrum katında yer alan oditoryum içerisinde ziyaretçilerine film gösterimi de sunuyor.

Pera film programlarını açılan sergilerin konularıyla paralel bir şekilde yürüttüğü için, müze ziyaretine güzel bir deneyim katacağını söyleyebilirim. Ayrıca film gösterileri Türkçe altyazılı olarak gösteriliyor.


Pera Müzesi Giriş Ücreti 2018

Yetişkinler için müze giriş ücreti 20 TL‘dir, indirimli bilet kategorisine giren kişiler ise 10 TL öderler. 10 kişi ve üzeri gruplar için kişi başı 15 TL tahsil edilir. Pera Müzesi’ne giriş Cuma Günleri ücretsizdir.

Pera Müzesi Süreli Sergileri

Pera Müzesi Resim Koleksiyonları

İndirimli Bilet Kategorisine Giren Kişiler

12 yaş üzeri öğrenciler, öğretim üyeleri, 60 yaş ve üstü vatandaşlar.

Pera Müzesi Kimler İçin Ücretsiz?

Pera müzesi dostları, genç Çarşamba aktivitesi (öğrenciler için), engelliler ve refakatçilerine, 12 yaş ve altındaki çocuklar, ICOM kartına sahip vatandaşlar, MMKD üyeleri ve Basın mensupları müzeden ücretsiz yararlanır.

Müzekart+ sahibi olanlar yılda 1 kez olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir, Artshop ve Pera Cafe’de %15 indirimden yararlanabilirler.

Istanbul Museum Pass (yabancı turistler için) sahibi olanlar ise Pera Müzesi’ni %20 indirimli bir şekilde ziyaret edebilir, Artshop ve Pera Cafe’den de %15 indirimi bir şekilde faydalanabilirler.


Pera Müzesi Ziyaret Saatleri 2018

Müze giriş saatleri haftanın bazı günlerine göre değişiklik göstermektedir.

Pazartesi günleri müze ziyarete kapalıdır.

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 19:00’dur.

Pazar günü ise açılış saati sabah 12:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir.

Uzun Cuma adı altında her Cuma günü müze saat 18:00 ve 22:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.

Pera Müzesi Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günü ve yılbaşı tatilinde kapalıdır.


Pera Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Pera Müzesi, Beyoğlu semti sınırları içerisinde, TRT binasının arkasındadır. Tepebaşı durağından kısa bir yürüme mesafesindedir. Pera Müzesi’nin bulunduğu semte de Pera denir. Pera Palas gibi tarihi yapılar bulunur.

Odakule, Tepebaşı ve Tünel’deki Nostaljik Tramvay İstasyonu’ndan kısa bir yürüme mesafesindedir. Müzeye Metro ile ulaşmak isteyenler ise Şişhane Metro İstasyonu Durağı’nda inerek çok kısa bir mesafe yürüyerek müzeye ulaşılır.

Otobüsle giderseniz, müzenin yakınında bulunan Tepebaşı otobüs durağında inebileceğiniz İETT otobüslerinin hat numaraları: 32T, 35C, 36T, 46Ç, 46ÇY, 46E, 46H, 46T, 54E, 54HŞ, 54HT, 61B, 66, 69A, 70FE, 70FY, 70KY, 71AT, 71T, 72T, 72YT, 73, 73F, 74, 74A, 76D, 76E, 77MT, 79T, 80T, 83, 83O, 85, 85T, 87, 89C, 89T, 92T, 93T, 97T, 145M, 145T, TB1,TB2, TH-1


Tavsiye Edilen Yeni Yazı! Dünyanın En Popüler Müzeleri


Önerilen Diğer Yazılar


Pera Müzesi Giriş Ücreti – Serhat Engül

Pera Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri – Gezi Rehberi 2017 & 2018

Beyoğlu Pera Müzesi Giriş Ücreti Ve Saatleri 2018 was last modified: April 10th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *