Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Bilim Kurgu Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Bilim Kurgu filmleri, sinema tarihi boyunca en çok merak uyandıran tür olagelmiş. Bu sebeple senaristler, müthiş senaryolar ortaya koymuşlar. Geleceği kafalarında kurgulayıp, öngörüleri izleyici ile paylaşmak için çaba sarf etmişler.

Gelecekle ilgili senaryoları yazanlar bazen yanılmış, bazen de önemli kehanetlerde bulunmuşlar. Zira Bilim-Kurgu filmlerini gözden geçirince, bazı insanların geleceği tahmin etme yeteneğine hayran kalıyorsunuz.

Siyah-beyaz ilk örneklerden itibaren, gelişen teknoloji ile birlikte bilim kurgu filmleri de çağ atlamış. Dilerseniz Bilim Kurgu tarzı filmlerin bir asıra yakın bir zamandır süren yolculuğuna birlikte göz atalım.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri Listesi 2020

 • The Thing (1951)

Yönetmen: Christian Nyby, Howard Hawks

Başrol Oyuncuları: Kenneth Tobey, Margaret Sheridan, James Arness

IMDB PUANI: 7.2

The Thing (Şey) Filmi Konu Özeti

Her ne kadar John Carpenter’ın büyük bir hayranı olsam da, 1951 tarihli ilk film remake’ten daha cazip geliyor.

The Thing, Antartika’da bir araştırma istasyonunda görevli bilim adamlarının yaşadıklarını anlatıyor. Bilim adamları, bir uzay gemisinin buzulun içine hapsolduğunu keşfeder. Gemiyi incelerken donmuş bir yaratıkla karşılaşırlar ve onu incelemek için araştırma istasyonuna getirirler.

Ancak canavarın içine hapsolduğu buzun eriyeceğini hesaba katmamışlardır. Bilim kurgu/korku türünü seviyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

en iyi senaryoya sahip bilim kurgu filmi
The Thing
 • It Came from Outer Space (1953)

Yönetmen: Jack Arnold

Başrol Oyuncuları: Richard Carlson, Barbara Rush, Charles Drake

IMDB PUANI: 7.7

It Came from Outer Space Filmi Konu Özeti

Film bugün bile UFO söylentilerine mekan olan Arizona Çölü’nde geçiyor. Madenlerin bulunduğu bir bölgeye düşen cisim başta meteor zannedilir.

Kasabanın öğretmeni John Putnam ise amatör bir gökbilimcidir. Düşen cismi incelemek için gittiğinde bunun bir meteor olmadığını, gelişmiş bir medeniyete ait bir uzay aracı olduğunu görür.

Ancak başta sevgilisi Ellen Fields ve kasaba şerifi Matt olmak üzere kimse ona inanmayacak ve anlattıklarını deli saçması olarak görecektir. Kasabadaki insanlar garip davranmaya başlayınca Putnam’ın haklı olduğu anlaşılacaktır.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

bilim kurgu filmlerinin ilk örnekleri
It Came from Outer Space
 • Alphaville (1965)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Başrol Oyuncuları: Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff

IMDB PUANI: 7.2

Alphaville (Lemmy Caution’un Garip Serüveni) Film Konusu

Dünyanın bir makine tarafından yönetildiğini ve her şeyin matematiksel hesaplarla yapıldığını hayal edin. Alphaville tam olarak böyle bir kurguya sahip.

Dedektif Lemmy Caution, Ford galaksisinin başkenti olan Alphaville’de özel bir göreve sahiptir. Görevi Alphaville’in yaratıcısı olan Profesör Von Braun’u ele geçirmek ve dünyayı yöneten Alphaville’i Alpha60 isimli bilgisayar-insanı yok etmektir yok etmektir.

Ancak Lemmy, aşık olduğu kadının Alpha 60’ı yöneten bilimadamının kızı olduğunu öğrendiğinde işler karışacaktır.

siyah beyaz bilim kurgu klasikleri
Alphaville
 • Fantastic Voyage (1966)

Yönetmen: Richard Fleischer

Başrol Oyuncuları: Stephen Boyd, Raquel Welch, Edmond O’brien

IMDB PUANI: 6.8

Fantastic Voyage (Esrarengiz Yolculuk) Filmi Konu Özeti

Bir grup bilim adamı ciddi tehlike altındadır. Bilim adamlarını kurtarmanın tek yolu ise atomik boyutlara indirerek bir diplomatın vücuduna enjekte etmektir.

Kurtarma planının ilk aşaması başarılı olur. Ancak ekip diplomatın bedenine girdiğinde bambaşka bir durumla karşılaşacaktır.

imdb 7 üzeri puan alan bilim kurgu filmleri
Fantastic Voyage
 •  Solaris (1972)             

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Başrol Oyuncuları: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Juri Jarvet

IMDB PUANI: 8.1

Andrey Tarkovski Filmi Solaris Konu Özeti

Stanislaw Lem’in aynı isimli romanından uyarlanan Solaris, Tarkovski’nin sinema tarihine kattığı önemli bir başyapıt.

Solaris gezegenini incelemekle görevli olan bilim insanları, bu gezegenin farklı bir yapıya sahip olduğunu keşfederler. Solaris, ziyaretçilerin bilinçaltındaki olayları gerçeğe çevirmektedir.

Psikolog Kris Kelvin, gezegenin bastırılmış anılarını kullanarak ona kötü deneyimler yaşattığını fark eder. Üstelik bu bir psikoz durumundan ibaret değildir çünkü gemideki diğer bilim insanları da aynı durumdan muzdariptir.

Tarkovsky gibi dehası kabul gören bir yönetmen tarafından çekilen “Solaris” dünya listelerinde en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösteriliyor.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

ünlü yönetmenlerin bilim kurgu filmleri
Solaris
 • Zardoz (1974)

Yönetmen: John Boorman

Başrol Oyuncuları: Sean Connery, Charlotte Rampling, Sara Kestelman

IMDB PUANI: 5.8

Zardoz (Taş Tanrı Zardoz) Filmi Konu Özeti

Zardoz bana göre bütün felsefe öğrencilerinin izlemesi gereken bir film. Bir distopya kurgusu içinde kuvvetli bir alegoriye sahip.

James Bond ile tanıdığımız Sean Connery’nin başrolü oynadığı bu filmde elit bir zümrenin dünyanın hakimi olduğunu görüyoruz. Connery tarafından canlandırılan Zed ise taş tanrı Zardoz’dan emir alarak elit zümre dışındakileri öldüren bir silahlı birliğin üyesidir.

Ancak emirlerine uyarak cinayet işlediği Zardoz’un asıl yüzünü öğrendiğinde bu zümrenin de yaşantısını ve asıl yüzünü keşfedecektir.

en iyi bilim kurgu filmleri listesi 2018
Zardoz 1974
 • Eraserhead (1977)

Yönetmen: David Lynch

Başrol Oyuncuları: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph

IMDB PUANI: 7.4

David Lynch’in Bilim Kurgu Filmi Eraserhead Konu Özeti

David Lynch’in ilk uzun metraj filmi olan Eraserhead, endüstrileşmenin yarattığı bunalımı başarılı bir biçimde anlatıyor. Film, dumanlarla kaplı bir dünyada geçiyor.

Rahatsız edici ve tüyler ürpertici bir film olan Eraserhead, mutant çocuğa sahip bir çiftin yaşadıklarını anlatıyor. Stop-motion sahnelerini düşündükçe bile tüylerimin ürperdiğini söyleyebilirim.

David Lynch gibi sansasyonel bir yönetmen tarafından çekilen film, yabancı birçok film sitesinde en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösteriliyor.

psikolojik bilim kurgu filmleri
Eraserhead
 • Close Encounters of the Third Kind (1977)

Yönetmen: Steven Spielberg

Başrol Oyuncuları: Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr

IMDB Puanı: 7.7

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar Bilim Kurgu Filmi Konusu

Türkçe’ye Üçüncü Türden Yakınlaşmalar olarak çevrilen film, bir UFO vakasını anlatıyor ve bana göre bu temayı işleyen en başarılı yapımlardan biri.

1945 yılında ortadan kaybolmuş uçak, bir süre sonra Mojave Çölü’nde Ortaya çıkacaktır. Uçağın pilotu, gökyüzünde parlak ve tanımlayamadığı bir nesneyle karşılaşırken elektrik teknisyeni Roy Neary bir UFO görecek ve bu gördüğünün sırrını çözebilmek için evinde projeler geliştirecektir.

Roy Neary, uzaylılarla müzikle iletişim kurmaya çalışan Fransız araştırmacı Claude ve çocuğunun uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşünen Jillian ile bu vaka sayesinde tanışır ve birlikte hareket etmeye başlar.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Uzaylı ufolu bilim kurgu filmleri
Close Encounters of the Third Kind
 •  Starman (1984)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith

IMDB PUANI: 7.0

Starman (Yıldız Adam) Filmi Konu Özeti

Jenny Hayden, eşinin ölümünden sonr sıkıntılı günler yaşamaktadır. Çok sevdiği eşini kaybetmiş olmanın acısı her zaman tazedir. Ancak bir gün eşinin kılığında bir uzaylı görecek ve hayatı değişecektir.

Eşinin şekline bürünmüş olan uzaylı, ona tek isteğinin evine dönmek olduğunu söyler ve bunun için Jenny’ye ihtiyacı vardır.

Starman, değişik bir bilim-kurgu filmi arayanlar için sürpriz bir yapım niteliğinde. Nostaljik bir tad alacağınız bu film, Bilim Kurgu Filmi Önerileri listesinde flaş filmlerden.

80'lerin nostaljik bilim kurgu filmleri
Starman
 • Re-Animator (1985)

Yönetmen: Stuart Gordon

Başrol Oyuncuları: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton

IMDB PUANI: 7.7

Re-Animator (Diriltici) Bilim Kurgu Filmi Konu Özeti

Re-Animator, korku üstadı H.P.Lovecraft’ın “Herbert West Re-Animator” isimli hikayesinden uyarlanmış. İzlediğim en iyi Lovecraft uyarlaması olduğunu söyleyebilirim.

Başarılı bir tıp öğrencisi olan Dan, ev arkadaşı ilanı verirken başına geleceklerden habersizdir. Herbert West isimli bir bilimadamı ilana cevap verir. Dan, West’in evin bodrumunda deneyler yapmasına izin verirken ondan etkilenmiştir.

Ölüler üzerinde deneyler yapan Herbert West, ölü kedilerin ve diğer hayvanların kendisine yetmediğini söyleyecek ve daha büyük denekler üzerinde çalışmak isteyecektir.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

oscar ödüllü bilim kurgu filmleri
Re-Animator
 •  From Beyond (1986)

Yönetmen: Stuart Gordon

Başrol Oyuncuları: Jeffrey Combs, Ted Sorel, Barbara Crampton

IMDB PUANI: 6.7

From Beyond (Ötelerden) Filmi Konu Özeti

Yine bir Lovecraft uyarlaması olan From Beyond, boyutlar arası geçişi konu alan bir bilimkurgu/korku filmi. Crawford, resonator adını verdiği cihazla manyetik alana geçiş yapar ve daha önce görmediği garip canlılar görmeye başlar.

Bunun mükemmel bir buluş olduğunu düşünmeye başlamıştır ki, yılana benzeyen bir yaratığın saldırısına uğrar. Döndüğünde bu konuyu Dr.Edward’a anlatır ancak Edward, makineyi gereğinden fazla uzun çalıştırır ve Ötelerden gelen bir yaratık tarafından öldürülür.

Crawford’un yaptığı buluşla boyutlar arasındaki hassas dengeye zarar verdiği anlaşılacaktır.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri
unutulmaz bilim kurgu filmleri
From Beyond
 • Empire Of The Sun (1987)

Yönetmen: Steven Spielberg

Başrol Oyuncuları:  Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson

IMDB PUANI: 7.8

Empire Of The Sun (Güneş İmparatorluğu) Filmi Konu Özeti

Empire Of The Sun, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen muazzam bir bilimkurgu öyküsü sunuyor. Jim Graham, Şangay’da yaşayan bir aristokrat İngiliz ailesinin çocuğudur.

Ailesiyle bu şehirde iyi bir hayat sürerken, Şangay’daki Japın işgali hayatlarını altüst edecektır. İşin bilimkurgu kısmı Jim’in toplama kampına götürülmesiyle başlıyor.

Jim, buradaki korkunç hayatla hayal gücü sayesinde mücadele etmeyi başarır.

mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri
Empire of the Sun
 • They Live (1988)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Roddy Piper, Keith David, Meg Foster

IMDB PUANI: 7.3

They Live (Yaşıyorlar) Filmi Konu Özeti

John Nada, Los Angeles’ta bir inşaatta çalışırken dünyayı ele geçirmek isteyen uzaylıların varlığına tanık olur.

Tanınmış politikacılarının, spikerlerin, gazete patronlarının ve polis şeflerinin çoğu bu kertenkelevari uzaylı ırkındandır ve dünyayı ele geçirmek için çalışmaktadırlar.

Nada, gizli bir direniş örgütüne katıldıktan sonra, kendisine verilen özel yapım gözlüklerle insan kılığına girmiş bu uzaylıların gerçek hâlini görmeye başlar. Artık dünyayı kurtarmak gibi bir göreve sahiptir.

 •  Total Recall (1990)

Yönetmen: Paul Verhoeven

Başrol Oyuncuları: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside

IMDB PUANI: 7.5

Total Recall (Gerçeğe Çağrı) Filmi Konu Özeti

Douglas Quaid, sıradan bir hayata sahip olan bir işçidir. Eşini çok sevmesine rağmen yaşadığı hayattan ciddi anlamda sıkılmaktadır ve hayatını daha güzel hâle getirmenin sırlarının bir ajanın anılarında saklı olduğunu düşünür.

Anıların nakli için Recall şirketine başvurduğunda ise bir prosedür hatasıyla karşılaşacak ve her yerde aranan bir ajanın hafızası belleğine yüklenecektir.

Douglas, bu yüklemeden sonra kendini bir grup polisten kaçarken ve bir direnişe yardım ederken bulur. Ancak gerçeklikle zihnine nakledilen anılar arasında kayboldukça kendi kimliğini de bulacaktır.

Total Recall, Bilim Kurgu filmi önerileri listesine 80’lerin en çok izlenen bilim kurgu filmlerinden biri olarak girmeye hak kazanıyor.

şaşırtıcı bilim kurgu filmleri
Total Recall
 • In The Mouth Of Madness (1994)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Sam Neill, Jürgen Prochnow, Julie Carmen

IMDB PUANI: 7.2

In The Mouth Of Madness (Çılgınlığın Ötesinde) Filmi Konu Özeti

John Carpenter’ın bu filmi doğrudan Lovecraft uyarlaması olmasa da, onun hikayelerinden epey esinlenmiş.

Sutter Kane, gelmiş geçmiş en iyi korku yazarı olarak bilinmektedir. “Mutlak Korku” isimli romanı popüler olmuş ve okuyan insanlar saldırganlaşmaya, şiddeti öğütleyen bir tarikatin müritleri gibi davranmaya başlamıştır. Kane ise kitabın bir kopyasıyla ortadan kayboluyor.

Sigorta müfettiği John, kitabı ve yazarı bulmakla görevlendirilir. Bu yüzden Hobb’s End denilen garip bir kasabaya gitmesi gerekecektir. Ancak burada Kane ile yüzleştiğinde onun sıradan bir yazar olmadığını anlayacaktır.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

gizemli bilim kurgu filmleri
In The Mouth Of Madness
 • Arrival (1996)

Yönetmen: David Twohy

Başrol Oyuncuları: Charlie Sheen, Lindsay Crouse, Richard Schiff

IMDB PUANI: 8.5

Arrival (Geliş) Bilim Kurgu Dram Filmi Konu Özeti

Amy Adams tarafından canlandırılan Louise Banks, antik diller üzerine yoğunlaşmış bir dilbilimcidir. Ders anlatırken, Amerika topraklarına bir uzay aracının indiğini öğrenir.

Bu araç bir filonun parçasıdır ve dünyanın 12 farklı yerinde aynı aracın indiği bilinmektedir. Amy Adams, ABD ordusunda görevli olan Albay Weber’ın yardım isteğiyle uzaylıların dilleri üzerine çalışmaya başlar.

Bu arada araçların indiği ülkelerin uzaylılara saldırmak için fazla vakti yoktu.

Arrival, yüksek imdb puanı ile göze çarpan filmler arasında. IMDB en iyi filmler listesinde, 8 üstü puan alan ve çok ilgi gören bu filmi, bilim kurgu filmi önerileri listemize eklemeden olmazdı.

en iyi yabancı bilim kurgu filmleri
The Arrival
 • Gattaca (1997)

Yönetmen: Andrew Nicol

Başrol Oyuncuları: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law

IMDB PUANI: 7.8

Gattaca Bilim Kurgu Gerilim Filmi Konu Özeti

Gattaca bizi genetik mühendisliği geliştiği bir geleceğe götürüyor. Nietzsche’nin Üstinsan’ının bir benzeri genetik mühendisleri tarafından yaratılmaktadır.

Süper insanlar, belli pozisyonlar için yaratılmakta ve yetiştirilmektedir ancak bu dünyaya normal yollarla gelmiş insanların ikinci sınıf kalmasına sebep olacaktır.

Vincent, süper insanlar yüzünden ikinci plana itilenlerden biridir. Komadakibir atletin kan örneklerini alarak iyi bir iş bulur ancak bu onu bir cinayet şüphelisi hâline getirir.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri
en çok izlenen bilim kurgu filmleri
Gattaca
 • 13th Floor (1999)

Yönetmen: Josef Rusnak

Başrol Oyuncuları: Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol

IMDB PUANI: 7.1

The Thirteenth Floor (13th Floor) Filmi Konu Özeti

Film, 1930’ların Los Angeles’ına yolculuk etme olanağı sunan bir simülatörü ve etrafında gelişen olayları konu alıyor. Douglas ve Whitney, bu yazılımı denerlerken şirketin kurucusu ve yazılımın fikir babası Hannon Fuller öldürülür.

Douglas, yaşadığı deneyimden dolayı hafızasında boşluklara sahiptir. Bu da onu cinayet davasında asıl şüpheli hâline getirir.

Hannon’un kızı olduğunu söyleyen Jane ise Douglas’ın suçsuz olduğuna inanmaktadır. Ancak Douglas bu süreçte kendini simülasyon ile gerçek arasında bir kâbusta bulacaktır.

 • A Scanner Darkly (2006)          

Yönetmen: Richard Linklater

Başrol Oyuncuları: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr.

IMDB PUANI: 7.1

A Scanner Darkly (Karanlığı Taramak) Filmi Konu Özeti

Bilim kurgu üstadı Philip K.Dick’in aynı isimli romanından uyarlanan A Scanner Darkly, bize yakın gelecekte geçen polisiye bir hikaye sunuyor.

Bob Arctor, uyuşturucu kullanıcılarıyla irtibat hâlinde olan bir dedektiftir. Bu grupla yakınlaşırken asıl amacı Subsance D olarak bilinen ve beyne ciddi hasar veren bir uyuşturucunun büyük mümessiline ulaşmak ve onu yakalamaktır.

Ancak zamanla zihnindeki bir problem fark edilir. Artık tek sorunu uyuşturucu satıcılarını enselemek değildir.

en güzel bilim kurgu filmleri
Scanner Darkly
 • Rise Of The Planet Of Apes (2011)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy Serkis, James Franco, Freida Pinto

IMDB PUANI: 8.0

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç Filmi Konu Özeti

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç orjinal filmlerin senaryosunu sürdürmüyor ancak benzer bir kurguyla karşımıza çıkıyor.

Alzheimer tedavisi için üretilen bir ilaca maruz kalan ve bu sayede zekileşen maymunların insan esaretinden kurtulmalarını anlatıyor.

Serinin sonraki filmlerinde maymunlara liderlik edeceğini gördüğümüz Caesar’ın doğuşunu anlattığını da söyleyebiliriz.

En İyi Yabancı Bilim Kurgu Filmleri
Rise Of The Planet Of Apes
 • Red Lights (2012)

Yönetmen: Rodrigo Cortés

Başrol Oyuncuları: Sigourney Weaver, Robert De Niro, Cillian Murphy

IMDB PUANI: 6.2

Red Lights (Medyum) Filmi Konu Özeti

Türkçe’ye Medyum olarak çevrilen Red Lights, sözdebilim kavramını inceleyen nadir filmlerden biri.
Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Margaret Matheson, medyumlara savaş açmış bir bilim insanıdır.

Asistanı Tom Buckley ile birlikte, medyumların ipliğini pazara çıkarmayı görev edinmiştir ancak asıl hedefi ciddi hastalıkları iyileştiğini iddia eden psişiklerdir.

Diğer yandan Simon Silver isimli medyum, paranormal fenomenleri bilimsel bir ortamda ispatlayabileceğini iddia etmektedir. Margaret, geçmişinde kötü bir yeri olan bu medyumun yalancı olduğunu ispat etmek için büyük bir mücadeleye girişir.

Red Light
 • Cloud Atlas (2012)

Yönetmen: Wachowski Kardeşler, Tom Tykwer

Başrol Oyuncuları: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith

IMDB PUANI: 7.0

Cloud Atlas (Bulut Atlası) Filmi Konu Özeti

David Mitchell’in aynı isimli romanından uyarlanan Cloud Atlas, Wachowski Kardeşler’in başyapıtları arasında yer alıyor. Konusunu anlatmak oldukça zor, ancak farklı zamanlarda yaşayan karakterlerin yolunun kesiştiği bir kurguya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

1850’li yıllarda yaşayan bir denizcinin yakın gelecekte Güney Kore’de yaşayan isyankar bir garsonla yolunun kesiştiğini, farklı zamanlarda yaşayan farklı karakterlerin aynı mücadele içinde olduğunu görüyoruz. Dediğim gibi, anlatmak zor ama ölünmeden önce izlenmesi gereken filmlerden biri.

Cloud Atlas
 • Dark Skies (2013)

Yönetmen: Scott Stewart

Başrol Oyuncuları: Keri Russell, Jake Brennan, Josh Hamilton

IMDB PUANI: 6.3

Dark Skies (Karanlıktan Gelen) Filmi Konu Özeti

Barret ailesi, çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürerken tanımlayamadıkları olaylara maruz kalırlar. Kötü bir güç evlerinin etrafında dolaşarak onları rahatsız etmeye başlar.

Eve saldıran büyük kuş sürülerini fark ettiklerinde, ölümcül bir güçle savaşmaları gerektiğini anlayacaklardır.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri

Dark Skies
 • Interstellar (2014)

Yönetmen: Christopher Nolan

Başrol Oyuncuları:  Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

IMDB PUANI: 8.6

NASA, dev bir kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet yaşanabilir gezegen bulmuştur. Cooper’ın (Matthew McConaughey) pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracındaki astronotların görevi, uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu bulmaktır. Ancak astronotları indikleri gezegenlerde büyük sürprizler beklemektedir.

Gösterime gireli yalnızca birkaç yıl olan bu film, şimdiden En İyi Bilim Kurgu Filmleri arasında klasik haline geldi.

Interstellar
 • Dawn Of The Planet Of Apes (2014)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy Serkis, Freida Pinto, Tom Felton, James Franco

IMDB PUANI: 7.6

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti Filmi Konu Özeti

İlk salgının üzerinden yıllar geçmiştir. Caesar önderliğinde bir grup maymun, San Francisco yakınlarındaki bir milli parkta yaşamaktadır. Burada kendi düzenlerini kurmayı ve kendi kanunlarını yaratmayı başarmışlardır.

İlaca maruz kalarak yaşadıkları genetik evrim ise gittikçe ilerlemiş ve maymunlar akıllı canlılar hâline gelmiştir. Ancak elektrik enerjisini tekrar kazanmak isteyen bir grup insanla karşılaştıklarında işler değişecektir.

Caesar bu süreçte yoldaşı Koba ile çatışmaya girecektir. Koba, insanların laboratuvarlarında gördüğü işkenceleri unutmamıştır ve intikam almaya kararlıdır. Bu intikam için yoldaşına ihanet etmeyi dâhi göze almıştır.

Dawn Of The Planet Of Apes
 • Ex Machina (2015)

Yönetmen: Alex Garland

Başrol Oyuncuları: Alicia Vikander, Oscar Isaac, Domnhall Gleeson

IMDB PUANI: 7.7

Ex Machina Bilim Kurgu Filmi Konu Özeti Ve Yorum

Fütüristik bir başyapıt olan Ex Machina, son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında kabul ediliyor.

Filmin genel olarak bir teknoloji şirketinin etrafında döndüğünü söyleyebiliriz. Şirketin yazılım uzmanlarından biri olan Caleb, girdiği bir yarışmada şirketin CEO’su Nathan’ın dağ evinde bir ödül kazanır.

Nathan, gizemli bir karakterdir ve insanlardan uzakta yaşamaktadır. Caleb, ödülünü almak için gittiği dağ evinde “Ava” adında bir robot kızın bedeninde dünyanın ilk gerçek yapay zekasıyla karşılaşır.

Bilim Kurgu (Sci-Fi) Filmi Önerileri

Ex Machina
 • War Of The Planet Of Apes (2017)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn

IMDB PUANI: 7.6

Maymunlar Cehennemi: Savaş Filmi Konu Özeti

Serinin son filminde, maymunlar ile insanlar arasında çetin bir savaş görüyoruz. Maymunları daha zeki ve güçlü kılan virüs evrim geçirmiş ve insanlar için tehlikeli hâle gelmiştir. Bu virüs maymunları daha güçlü kılarken, insanların zekalarını kötü etkilemekte ve hayvandan farksız bir hâle gelmelerine sebep olmaktadır.

The Colonel olarak bilinen ve ordunun önemli bir kısmına hükmeden komutan ise insanlığın hayatını sürdürmesi için tek yolun maymunların yok edilmesi olduğuna karar vermiştir. İnsanlar ile maymunlar arasındaki savaş tek türün hakimiyetiyle sonuçlanacak çetin bir mücadele hâline gelecektir.

Yüzükleri Efendisi’ndeki Gollum rolüyle tanıdığımız Andy Serkis’in başrolde olması şüphesiz ki filmi çekici kılan detaylar arasında yer alıyor.

1968 yılında çekilmeye başlayan Planet Of Apes serisi, 2011 yılında Rupert Wyatt tarafından yeni bir kurguyla devam ettirildi. Önceki filmlerde maymunların domine ettiği bir dünya karşımıza başka gezegenlerde çıkıyordu.

Serinin yeni filmlerinde senaryo farklı olsa da, kurgudaki temel noktalara sadık kalınmış. Maymunlar Cehennemi üçlemesi, tüm zamanların en çok izlenen bilim kurgu serilerinden biri oldu. Bu sebeple Bilim Kurgu yapımlarını sevenler için en iyi bilim kurgu filmleri listesine not edilmesi gereken bir yapım.

Bilim Kurgu Filmi Önerileri Listesi

War Of The Planet Of Apes

Bilim Kurgu Filmi Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *