info(at)istanbulclues.com

Bizans İmparatorluğu Ordusu Ve Askerleri

Bizans İmparatorluğu, devlet geleneğini ve askeri düzenini büyük ölçüde Roma İmpatorluğu’ndan almıştır. Roma İmparatorluğu, kurulduğu antik çağlardan itibaren (M.Ö. 500 ve öncesi) askeri, idari ve hukuki alanlarda büyük bir atılım yaptığı için kendinden sonra gelen devletlerin bir anlamda öncüsü olmuştur.

Bizans İmparatorluğu’nun gerçek ismi Doğu Roma İmparatorluğu’dur ve bir anlamda antik çağların kadim imparatorluğu Roma’nın devamıdır. Dolayısıyla mükemmel bir devlet sistemini miras almıştır ve devam ettirmiştir.

Roma lejyonları, dönemin en disiplinli, iyi yetişmiş ve en yüksek teknoloji ile donatılmış birlikleri idi. Bizans döneminde de bu aynı şekilde uzun süre devam etti, ancak Bizans’ın bin yıldan fazla varlığını sürdürdüğünü düşünürsek; iniş ve çıkışlar olmuştur.

Bizans’ın en büyük düşüşü yaşadığı dönem Justinian (Jüstinyen) hükümdarlığı sonrası aşırı genişlemiş sınırları koruyamadığı ve hızla küçüldüğü 7. ve 8. Yüzyıllar, Selçuklular ile savaştığı 11. ve 12. Yüzyıllar ve Haçlı Seferleri sırasında Latin İstilası’na uğradığı 13. Yüzyıldır. Bu olaylardan sonra toparlanamamış ve Osmanlı Beyliği’nin genişlemesine ve İznik, Bursa ve Edirne gibi önemli kaleleri ele geçirmesine engel olamamıştır.

Nihayetinde 1453’te İstanbul’u da kaybetmiş ve tarih sahnesine karışmıştır. Ancak uzun tarihi boyunca Bizans, büyük başarılara imza da atmasını bilmiştir. Özellikle de Belisarius, Mundus, Narses gibi generallerin orduyu yönettiği Justinianus (Jüstinyen) döneminde (527-565).

Bizans Askerleri ile ilgili daha fazla bilgi için Pinterest’e “Byzantine Army” veya “Byzantine Soldiers” yazmanızı öneririm. Bu şekilde mükemmel görsellere ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki görsel 6.Yüzyıl Bizans süvarisini betimlemektedir.

Konuyla ilgili daha çok bilgi için:

Bizans’ın Yükseliş Dönemi

Bizans İmparatorluğu Latin İstilası

Bizans’ın Yıkılışı

Bizans İmparatorluğu Ordusu Ve Askerleri was last modified: January 8th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − nine =