info(at)istanbulclues.com

Zoe ve Konstantin Monomakos

Ayasofya’nın üst galerisinde bulunan bu güzel mozaikte, İmparator Konstantin Monomakos, eşi Zoe ile birlikte resmedilmiştir. 12.Yy’a tarihlenen bu güzel mozaik, Ayasofya’daki en iyi güzel mozaiklerinden biridir.

İmparatoriçe Zoe, Bizans tarihinde iyi bilinen ve ayırt edici bir kişiliktir. Bu mozaiğin kulaktan kulağa fısıldanan çok enteresan bir kayıt dışı hikayesi vardır.

İmparatoriçe Zoe babasının ölümünün ardından tek varistir. Evlendiği kişi imparator olacaktır. Devlet erkanının uygun gördüğü bir adamla (Romanos III) evlenir. Fakat sonra başka birine aşık olur. Birinci kocası esrarengiz bir şekilde banyoda ayağı kayıp düşer ve ölür.

Böylece Zoe, aşık olduğu adamla (Michael IV) evlenir. Ne var ki, ikinci kocası ölümcül bir hastalık nedeniyle hayatını kaybeder.

Üçüncü ve son kez yakışıklılığı ile bilinen bir bürokrat olan Konstantin Monomakhos ile evlenir. Fakat Konstantin’in bir metresi vardır. Yeni İmparator tahtını sağlama alınca, Zoe’nin saçlarını kökünden kestirip, onu Adalar’daki manastıra kapatır.

Resimdeki kıymetli mozaik aslında Zoe’nin ilk evliliğini kutlamak için yapılmıştır. Fakat imparator değişince, mozaikteki eski kocanın yüzü kazınır ve nihayetinde Konstantin’in yüzü ile değiştirilir.

Tavsiye edilen yazılar: Bizans Tarihi

İmparatoriçe Zoe ve Konstantin Monomakos Mozaik was last modified: April 22nd, 2016 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − fourteen =