Celsus Kütüphanesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Celsus Kütüphanesi Tarihi

Efes Celsus Kütüphanesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Efes Kenti, antik tarihin en önemli felsefe ve kültür merkezlerinden birisiydi. Şehir ilk olarak Atina Kralı Androklos tarafından kurulmuş ve Ege’de konuşlanmış olan İyonya şehir-devletlerinden biri olarak varlık göstermişti. İşlek bir liman kenti olduğu için hızla gelişen ve zenginleşen Efes, yüzyıllar boyunca önemli bir cazibe merkezi oldu.

Sırasıyla Lidya Krallığı, Pers İmparatorluğu, Büyük İskender, Diadoklar ve Roma İmparatorluğu egemenlikleri altında yaşayan Efes Kenti, muhteşem bir tarih ve kültür birikimine sahip olmuştur.

Efes Celsus Kütüphanesi Hakkında Bilgi

Celsus Kütüphanesi, Roma İmparatorluğu‘nun altın yıllarında inşa edildi. Roma, Cumhuriyet’ten, İmparatorluğa geçtiği M.Ö 27 yılından itibaren iki asır boyunca sürekli yükselmiş ve Trajan ve Hadrian gibi imparatorlar döneminde zirveyi görmüştü.

Roma‘nın imparatorluğa evrilmesinin mimarı olan İmparator Augustus‘un (Jül Sezar’ın manevi oğlu) attığı sağlam temeller bu iki imparatorun döneminde adeta meyve vermiştir. Efes gibi Roma‘nın Doğu‘daki en önemli kentinde, bu dönemin ihtişamını görmek mümkündür.

Read More

Adıyaman Nemrut Dağı Giriş Ücreti 2020

Nemrut Dağı Ören Yeri

Adıyaman Nemrut Dağı Ören Yeri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Makedonya İmparatorluğu‘nun kralı II. Philip, M.Ö. 336 yılında bir suikaste kurban gitti. Yerine geçen oğlu İskender (Alexander) ise dünyanın kaderini değiştirecek biriydi. Günümüzün Yunanistan sınırları içindeki Makedonya’da taç giyen Büyük İskender, krallığında huzuru sağladıktan hemen sonra sefere çıktı.

Anadolu’ya 32.000 piyade ve 5100 süvari ile giriş yapan İskender, güçlü Pers krallığını Küçük Asya‘dan söküp attı. Uzun yıllardır Pers işgalinde olan Yunan şehir devletleri, İskender’i bir kahraman gibi karşılamıştı. Özgürleştirilen şehirlerden biri, günümüzün en meşhur antik kentlerinden olan Efes‘ti.

Dünyanın en büyük imparatorluğunu kurmaya niyetli olan İskender, önce İran‘a, sonra Antik Mısır‘a ve nihayetinde Hindistan‘a kadar ilerlerdi. Bilinen dünyanın büyük bir bölümünü ele geçiren İskender, yaptığı askeri seferler aracılığı ile antik medeniyetlerin kültürel mirasını da birbiriyle harmanlamıştı. Büyük İskender sayesinde Antik Yunan mirası tüm dünyaya yayıldı. Batı ile Doğu arasında adeta bir kültür köprüsü oluştu. Read More

Trabzon Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2020

Trabzon Sümela Manastırı

Trabzon Sümela Manastırı Giriş Ücreti, Saatleri ve Tarihi Hakkında Bilgi

Sümela Manastırı, özünde Hz. İsa’nın annesi Meryem‘e adanmış bir ibadet yeridir. Sarp bir tepe üzerinde kurulmuş olan Manastır, erken dönem Hristiyan dünyasında inzivaya çekilme yeridir.

Manastır, Trabzon‘un Maçka ilçesindeki Karadağ’ın eteklerine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte konumlanır ve Altındere Vadisi’ne tepeden bakar.

Manastıra adını veren “Sou Mela” kelimeleri, aslında Karadağ‘ın eski adıdır. Manastır’ın orijinal adı Karadağ Kutsal Meryem Manastırı’dır. (Panagia -Hz. Meryem’e kutsallık atfeden bir sıfat- Soumela Monastery)

Hem Bizans, hem de Osmanlı dönemlerinde dini işlevini sürdürmüş olan Manastır, 1923‘teki nüfus mübadelesinden sonra terk edilmiştir. 1930‘larda çıkan bir yangın sebebiyle manastırın önemli bir bölümü yanmış ve harabeye dönmüştür. Yakın zamanda yapılan çalışmalar sonunda Sümela Manastırı‘nın restorasyonu tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Read More

Kapadokya Ihlara Vadisi Giriş Ücreti 2020

Kapadokya Ihlara Vadisi

Kapadokya Ihlara Vadisi Giriş Ücreti, Saatleri ve Kiliseleri Hakkında Bilgi

Ihlara Vadisi, Kapadokya‘nın en güzel doğa harikalarından biridir. Hasan Dağı‘ndan püsküren lavların oluşturduğu volkanik toprağı, Melendiz Nehri‘nin binlerce yıl içinde şekillendirmesi ile oluşmuştur. Melendiz’in ustalıkla şekil verdiği Ihlara, dünyada içinde insanların yaşadığı en büyük kanyon olarak bilinir.

İnsan ve doğanın muhteşem uyumunu simgeleyen Ihlara’da, geçmişte 80.000 civarında insanın yaşadığı düşünülüyor. Ihlara Vadisi‘nde erken dönem Hristiyanlık (Roma) ve sonrasındaki Bizans dönemlerinde yoğun bir yerleşim vardı.

Ihlara, özellikle Bizans döneminde bir inzivaya çekilme merkezi haline geldiği için, çok sayıda kiliseye sahiptir. Ihlara’nın 380 basamakla inilen kısmında Kokar, Püreliseki, Ağaçaltı ve Sümbüllü kiliseleri bulunur. Nehrin karşı kıyısında ise Kemer, Eğritaş, Karanlıkkale ve Yılanlı kiliseleri vardır.

Aksaray şehrinin Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi’nde bu saydıklarımdan çok daha fazla kilise bulunur. Ancak tüm bu kiliseler arasında en çok ziyaret edilen üç tanesi Ağaçaltı, Sümbüllü ve Yılanlı kiliseleridir. Bu kiliselerden daha detaylı olarak bahsetmeden önce, Hristiyanlık tarihinde Kapadokya’nın neden önemli bir yeri olduğuna değinmekte fayda var. Read More

Şanlıurfa Göbeklitepe Giriş Ücreti 2020

Göbeklitepe Ören Yeri

Şanlıurfa Göbeklitepe Ören Yeri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Göbeklitepe, tarihteki adı Edessa olan Şanlıurfa‘nın sınırları içinde yer almaktadır. Türkiye‘nin güneydoğu bölgesindeki Urfa şehri, binlerce yıl öncesine uzanan tarihiyle, “Peygamberler Şehri” olarak da bilinir.

Türkiye’nin üzerinde konumlandığı Anadolu coğrafyasında tarihteki birçok inancın kalıntıları bulunabilir. Hititler, Antik Yunan ve Roma döneminin çok tanrılı dinleri buna örnektir. Hitit Uygarlığı‘nın başkenti olan Hattuşa’daki Yazılıkaya veya Efes‘teki Artemis Tapınağı, çok tanrılı dinlerin tarihinde önemli birer mirastır.

Sonrasında Antakya, Efes ve Kapadokya gibi yerler de tek tanrılı bir din olan Hristiyanlığın tarihinde önemli rol oynamıştır. Örneğin, Hristiyanlığın en önemli havarilerinden olan Aziz Petrus, Antakya’da Hristiyanlığın ilk kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi‘ni kurmuştur. Roma askerlerinin zulmünden kaçan Hristiyanlar, Kapadokya’daki Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerine sığınmış ve ibadetlerini gizlice gerçekleştirmiştir.

Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe

Anadolu toprakları, yakın zamanda medeniyet tarihini değiştirecek kadar önemli bir buluşa sahne oldu. Bilinen en eski dini yapılar olan Mısır‘daki Piramitler, İngiltere‘deki Stonehenge gibi yapılardan daha eski bir Tapınak, Şanlıurfa‘nın 16 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Göbeklitepe‘de yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı.

Tarih öncesi çağlar hakkındaki bilgilerimizi değiştirecek kadar önemli olan Gobekli Tepe, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yerini aldı. Read More

Artemis Tapınağı Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Artemis Tapınağı

Efes Artemis Tapınağı Tarihi Hakkında Kısa  ve Özet Bilgi

Efest Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri olan Artemis Tapınağı, ne yazık ki bugün geride bıraktığı birkaç kalıntı dışında mevcut değil. Ancak tapınaktan geriye kalan harabelerden bile bir zamanlar ne kadar büyük ve görkemli olduğunu anlamak mümkün.

Vahşi doğa, ay ve avcılık tanrıçası Artemis’e adanan bu tapınak, Antik Dünya’nın Yedi Harikası listesinde yer alıyordu. Yolunuz İzmir’e düşerse, tapınağın kalıntılarını görmeyi mutlaka programınıza eklemelisiniz. Read More

Kars Ani Harabeleri Ören Yeri Giriş Ücreti 2020

Kars Ani Harabeleri

Kars Ani Harabeleri Giriş Ücreti ve Ören Yeri Ziyaret Saatleri

2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini alan Kars Ani Ören Yeri, Anadolu’nun kültürel zenginliğini simgeleyen bazı önemli yapılara ev sahipliği yapıyor. Ermeni mimarisinin nadide örneklerini görebileceğiniz Ani Ören Yeri, aynı zamanda Selçuklu Türkleri‘nin de mirasını taşıyor.

Ani Harabeleri Hakkında Kısa Bilgi

Kars Ani Ören Yeri, Türkiye-Ermenistan sınırına yakın bir noktada, Kars kent merkezine 46 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yapılan araştırmalar, kent civarındaki yaşamın binlerce yıl öncesine kadar uzandığını gösteriyor. Ancak bugünkü Ani Kenti içinde yer alan tarihi binaların çoğu Bagratuni Krallığı döneminde yapılmış.

İpek Yolu’nun Anadolu rotası üzerinde yer alan bu kentin, tarih boyunca önemli bir merkez olduğu biliniyor. Kentte Ermeni mimarisinin eşine az rastlanan örnekleriyle birlikte Gürcü, Selçuklu ve Bizans mimarisinin izlerini de görmek mümkün.

Ani Ören Yeri, 78 hektar büyüklüğündeki bir alanı kaplıyor. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiş bu bölgede kervansaray, hamam, kilise, cami, saray, köprü gibi birçok tarihi yapı görülebiliyor. Read More

Çeşme Kalesi ve Müzesi Giriş Ücreti 2020

İzmir Çeşme Müzesi

Çeşme Kalesi ve Müzesi Giriş Ücreti, Saatleri ve Tarihi Hakkında Bilgi

İzmir Çeşme Müzesi, Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzeleri arasında yer alıyor. 500 yıllık Çeşme Kalesi burçlarında yer alan bu müze, İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin tarihine ışık tutan bir yer. Tarihe meraklıysanız, İzmir seyahatinize bu müzeyi mutlaka eklemelisiniz.

İzmir Çeşme Müzesi Hakkında Bilgi

Çeşme Müzesi, bugün bir arkeoloji müzesi olarak işlev görse de ilk kez 1965 yılında “Silah Müzesi” olarak açıldı. Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahlar, 1984 yılına kadar burada sergilendi. Ancak salondaki aşırı nem, bir süre sonra silahlara zarar vermeye başladı. Bu yüzden, kalede açılmış olan müze, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne devredildi.

Diğer yandan, 1964 yılından beri sürmekte olan Erythai kazısında birçok önemli obje bulunmuştu. Teşhir salonu, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne devredilince, kazılardan çıkarılan eserler burada sergilenmeye başladı. Zamanla bölgedeki diğer kazılardan elde edilen Arkaik, Antik Yunan, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait eserler burada sergilenmeye başladı. Müzede 320’si arkeolojik, 126’sı etnografik ve 31’i sikke olmak üzere toplam 477 eser sergileniyor. Read More

Kapadokya Manastırları ve Keşişlerin Hayatı

Kapadokya Manastırları

Kapadokya Manastırları ve Erken Dönem Hristiyanlıkta Keşiş Hayatı

Anadolu coğrafyası, Hristiyanlığın erken yıllarında havarilerin faaliyet gösterdiği yerlerden biriydi. Bu sebeple de Türkiye‘nin önemli turizm yerlerinden Efes ve Antakya Hristiyanların hac yolu üzerinde bulunuyor.

Buna ek olarak Hristiyanlığın tüm mezhepleri tarafından tanınan ve saygı gören bazı erken dönem Kilise Babaları da Anadolu’da yaşamıştır. Örneğin dünyada Santa Claus olarak bilinen Aziz Nikolaos ve John Chrysostom olarak bilinen Ioannis Hrisostomos‘u sayabiliriz.

Yazımızın ana konusunu oluşturan Kapadokya‘dan da Aziz Basileios (St. Basil the Great) adında önemli bir din adamı çıkmıştır. Üst satırlarda saydığım diğer azizler ile aynı dönemde yaşamış olan Basileios, 330 yılında Kayseri’de doğmuştur. Erken dönem manastır hayatına yeni bir şekil veren Basileios, özellikle Ortodoks Hristiyan dünyasında büyük saygı ile anılır. Read More

Hatay Saint Pierre kilisesi Giriş Ücreti 2020

Hatay St. Pierre Anıt Müzesi

Hatay Saint Pierre Kilisesi Giriş Ücreti, Saatleri ve Tarihi Hakkında Bilgi

Tarih boyunca birçok medeniyetin kesişim noktası olan Hatay, dinler tarihi açısından da önemli bir yere sahip. Tarihteki ilk Katolik Kilisesi olarak kabul edilen St. Pierre Anıt Müzesi, Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliğinde büyük bir yer tutuyor. Bu görkemli yapıyı gezi programınıza mutlaka eklemelisiniz.

Saint Pierre Kilisesi Hakkında Bilgi

Antakya-Reyhanlı yolu üzerindeki Habib-i Neccar Dağı yakınlarında bulunan Saint Pierre Kilisesi, doğal bir mağara üzerine inşa edilmiş. Kilisenin inşa edildiği tarih hakkında kesin bir bulgu yok ve bu konuda bilinenler genellikle rivayetlere dayanıyor. Hristiyan adıyla anılan ilk topluluğun, bu kilisenin cemaati olduğu söylenmekte. Dolayısıyla, Saint Pierre Kilisesi Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak kabul ediliyor. Read More