Bodrum Gezi Ve Tatil Rehberi

Bodrum Gezilecek Yerler Blog Yazısı – Bodrum Gezi Rehberi

“Ege’nin Asil Kızı Bodrum”

Bodrum adeta Ege’nin beyaz elbiseler giymiş mavi saçlı kızıdır. Gözünüzü kapatıp hayal ediniz: Bodrum’un girişindeki yokuştan aşağı süzülürken, radyodan yükselen “Güney’e giderken” şarkısı, arabanın camından ısıtan güneş, yüzünüzü okşayan ılık rüzgâr ve ufukta gökyüzü ile buluşan masmavi deniz. İnsana tatilde olduğunu hissettiren en önemli güzellikler, Bodrum’da vücut bulur adeta…

Bodrum’da Mavi Ve Beyaz’ın Dansı

Bodrum deyince akla gelen ilk renk kuşkusuz beyazdır. Yamaçlardan perde gibi yere inen beyaz renkli şirin evler, beyaz badanalı sokaklar, insanların üzerindeki hafif ve yine beyaz renkteki kıyafetler.

İstanbul gibi şehirlerde yaşayan hemen herkesin ileride bir gün Bodrum’a yerleşme hayali vardır. Hem şehirdeki gibi her şey elinizin altında olduğu, hem de tatildeymiş gibi yaşayacağınız Türkiye’deki yegâne tatil kentidir. Bu sebeple tatil konusunda şehir insanlarının birinci tercihidir.

Bodrum Gezilecek Yerler Blog Yazısı başlıklı yazımızda, Bodrum’da gezilecek yerlerin bir listesini çıkarmaya çalıştık. Sizlere faydalı olmasını umarak yazımıza başlayalım.

Mavi Beyaz Bodrum Mekanları
Bodrum Gezilecek Yerler Blog Yazısı 2020
Bodrum Merkez

Bodrum’un Enfes Koyları

Bodrum’u çevreleyen her koy, bir başka güzeldir ve her birinin kendine has bir özelliği vardır. Bodrum’un koyları: Bitez, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Torba, Gümbet… Her birinin atmosferi de farklıdır, müdavimi de ayrıdır.

Bodrum’un Tarihteki İsmi

Bodrum’un antik çağlardaki adı Halikarnassos idi. Karia bölgesinin en önemli kentlerinden biri olarak bilinirdi. Coğrafi yapısından dolayı birçok doğal limana sahip olan Bodrum, antik dönemde denizcilerin ve tabi ki korsanların uğrak yeri olmuştur. O zamanlardan beri de gözde bir yerleşim yeri olma özelliğini halen devam ettirir.

Bodrum Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog 2021

Bodrum’un şöhreti elbette sadece koylarından gelmiyor. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum, Kaia Kralı onuruna Bodrum’da inşa edilmiştir. Kralın eşi tarafından yaptırılan Mausoleum’un her köşesi farklı bir heykeltıraşın sanatıyla bezenmiş.  Günümüzde bu heykellerin ve kabartmaların tamamı Bristish Museum’da sergileniyor olsa da, geriye kalanları açık hava müzesinde görme şansına sahibiz.

 • Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum – Turgutreis yolu üzerindeki Antik Tiyatro, Anadolu’daki ender tiyatrolardan biridir ve restorasyon sonrası 13.000 kişilik kapasiteye sahip hale gelmiştir. Yazın birçok etkinlik, konser düzenlenir. Bodrum’da iken bu tiyatrodaki bir etkinliğe katılmanızı ve antik dönem atmosferini solumanızı tavsiye ederim.

 • Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, şehrin merkezinde konumlanır ve ulaşım çok kolaydır. Kale şu anda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Sergilenen eserler: batıklarda bulunan amforalar, cam eşyalar, sikkelerdir. Bodrum Kalesi MüzeKart ile ziyaret edilebilir.

Bodrum Kalesi Ve Bodrum Manzarası
bodrum gezilecek yerler listesi
Bodrum Kalesi

Tarihte Bodrum’da Yaşamış Olan Ünlüler

Bodrum’dan yolu geçen ünlüleri: Heredot, Halikarnas Balıkçısı, Neyzen Teyfik, Zeki Müren olarak sayabiliriz. Her biri Bodrum’a aşık olmuş ve sanatını buranın havası ile beslemiştir.

Zeki Müren Müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu müzede Zeki Müren’in kişisel eşyaları sergilenir.  O kadar zengin olduğu halde nasıl mütevazı bir hayat yaşadığına gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Bodrum’da Gece Hayatı

Gündüz şehir merkezinde tarihi eserleri gezdikten sonra, akşam barlar sokağında eğlenmek adettendir. Özellikle deniz manzarası olan kulüplerin tadına doyum olmaz. Bodrum’da tatil yaptığınızı hissetmeniz için, kendinizi kapalı bir mekâna hapsetmemenizi öneririm.

Zaman buldunuz bir gece benim yeni keşfettiğim ve çok beğendiğim Dibekli Han’ı mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Sanata ve tarihe gönül vermiş bir insan tarafından ortaya konulmuş bir eserdir. Tarih ve sanat dolu bir Ege atmosferi yaşamak için, bir akşamınızı burada geçirebilirsiniz.

Canlı müzik eşliğinde daha hareketli bir gece geçirmek isterseniz Mandalin Bar’ı deneyebilirsiniz. Müzik gece yarısından sonra başlar ve önceden rezervasyon yaptırırsanız denize sıfır masalarda eğlenceyi en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler

bodrumda gece hayatı
Bodrum Gece Hayatı

Bodrum’da Nerede Balık Yenir?

Bodrum merkezde konumlanan Komodor Meze Evi bana kalırsa bir numaradır. Bodrum’un yerlisi olan ve orada dalış yaptığı için balıkçıları çok iyi tanıyan bir arkadaşım, bizi bir akşam burada ağırlamıştı. Hala yediğim balıkların, mezelerin ve ikram edilen tatlıların lezzetini unutamıyorum. Hayatımda yediğim en lezzetli balığı burada yedim. Aynı zamanda mekanın müşterileri el üstünde tutan yaklaşımı da bizi çok mutlu etti! Size de tavsiye ederim.

Bodrum’un En İyi Balık Restoranı

bodrumda yeme içme mekanları
Bodrum Balık Restoran

Yemekten Sonra İkram Edilen Tatlılar

blank
Komodor Meze Evi

Bodrum’da Araç Kiralayıp, Tüm Koyları Gezmek

Tarihi mekânları gezip, şehir merkezindeki eğlencenin tadını çıkardıktan sonra sıra koyları keşfe gelmiş demektir. Elinize bir harita alıp, gözünüze kestirdiğiniz koyları keşfe çıkabilirsiniz. Bir araba kiralayıp saat yönünde (veya ters yönde) tüm koylara uğramak size Bodrum ile ilgili çok şey öğretecektir.

Bodrum’da konaklayacak güzel bir otel bulmak da elbette çok önemli. Bundan ayrı bir başlıkta bahsettiğimiz için ayrıca buraya da eklemedim. Eğer kalacak bir yer bakıyorsanız, Bodrum’da nerede kalınır yazısını öneririm.

 • Bodrum’da Tekne Turları

Bodrum Limanı’ndan kalkan ve iki farklı tur düzenleyen tekneler vardır. Teknelerin bir kısmı Güney Turu diğerleri ise Kuzey Turu yapar. İkisi de araç ile gidilmeyecek, bakir koyları keşfetmenizi sağlar. Bu sebeple Bodrum’da bir hafta kalıyorsanız, derin ve masmavi sularda yüzmek için iki kere tekne turuna çıkmanız tavsiye edilir.

Bodrum’da Tekne Turuna Çıkmak

bodrum tatil önerileri
Bodrum Tekne Turu

Bodrum’da En Güzel Koylar ve Plajlar

Bodrum’un keşfetmeye değer tüm koylarının listesini verip, belirgin özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Çünkü daha önce değindiğimiz gibi, her birinin atmosferi ve müdavimi ayrıdır. Gümüşlük’e gidenler ayrı, Bitez’e gidenler ayrı keyifler alırlar Bodrum’dan…

 • Bitez

Bitez Koyu, Bodrum’a yaklaşık 10 km mesafededir. Aracınız yok ise garajdan kalkan minibüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Çökertme türküsünde geçen meşhur Bitez Koyu burasıdır. Bitez Yalısı olarak telaffuz edilen yer ise Bitez’in deniz kıyısıdır.

Gündüz Bodrum’un en sakin plajlarından biri olmasına rağmen, gece hayatı tam tersine çok hareketlidir. Yerli veya yabancı genç turistler burayı özellikle tercih ederler.

Bitez Dondurmacısı’nda yenilen bir dondurmanın tadı damakta kalacak ve kışın bile hatırlanacaktır. Zira katkı maddesiz bir şekilde ve direkt taze meyvelerden yapılan bu dondurmayı özlememek mümkün değildir.

Bodrum Gezilecek Yerler Blog 2021

bodrumda gezilecek ve görülecek yerler
Bitez
 • Gümüşlük

Bodrum’un yegane sit alanlarından biridir. Sahilde şaşaalı, büyük turizm tesisleri bulunmaz. Genelde butik oteller ve küçük pansiyonlar vardır. Sade ve güzel bir tatil geçirmek için Bodrum’un en güzel koyudur. Sahil boyunca sıralanmış dükkânlarda envai çeşit hediyelik eşya, el emeği göz nuru sanat eserleri satılır.

Gümüşlük’ün mütevazı konaklama tesisleri sayesinde, konaklama masraflarını minimuma indirmek mümkündür. Ancak Bodrum’un diğer yerlerinde olduğu gibi, yeme-içme burada da pek ucuz değildir. Gümüşlük’ün balık restoranları çok meşhurdur, ancak fiyatlar biraz tuzludur. Yine de salaş bir pansiyon veya otelde kalıp, en güzel balıkları yiyerek bütçeyi dengeleyebilirsiniz.

Bu arada Gümüşlük’ün denize çok yakın bir noktasında Tavşan Adası denilen bir yer bulunur. Bu adaya denizin altından döşenmiş taşlar üzerinden yürümek mümkündür. Ada, adının hakkını verir şekilde tavşanlar ile doludur. Gümüşlük Antik Çağlardan beri yerleşim olan ve eskiliğini size halen hissettiren bohem bir Bodrum köşesidir.

Bodrum Gezi Rehberi Blog 2021

bodrum gezilecek yerler blog 2020
Gümüşlük
 • Yalıkavak

Yalıkavak koyu, eskiden bir süngerci köyü imiş ve bölgenin en ünlü sürgercileri burada yaşarmış. Şimdi oldukça gelişkin bir turizm/tatil beldesine dönüşmüştür. Yalıkavak’ın Güney kısmındaki tepede Geriş Köyü isimli, az bilinen ancak ziyaret edilmesi gereken gizli bir mücevher vardır.

Yalıkavak’ı keşfetmeyi bitirdikten sonra, Kıyı Balık Restaurant güneşi batırmak ve romantik bir akşam yemeği yemek için tavsiye edilen yerdir.

Bodrum Tatil Önerileri

blank
Yalıkavak
 • Akyarlar

Akyarlar ahalisi de bitişikteki koylar gibi geçmişte balıkçılık ve süngercilik geçinirmiş. Tabi burasıda zamanla keşfedilince turizm beldesine dönüşmüş. Akyarlar, küçük ve şirin bir belde ve her ne kadar çok bilinmese de, Türkiye’de rüzgâr sörfü için en ideal yerlerden biridir.  Başka bir özelliği de Kos Adası’na Türkiye’deki en yakın nokta olmasıdır. Aralarında yalnızca 2.5 deniz mili mesafe vardır.

 • Karaincir Koyu

Karaincir, Akyarlar beldesi yakınlarında az bilinen ve bakir kalmış bir koydur. Dalgasız ip gibi denizi vardır ve yüzmek için idealdir. Denizde yüzmekten yorulunca sessizliğin tadını çıkarabilir ve yakında sıralanmış salaş restoranlarda çiğbörek yiyebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise masanın ayaklarını denize kurup, yemek yiyebileceğiniz harika restoranlar vardır.

Bodrum Gezilecek Görülecek Yerler

Bodrum Gezi Ve Tatil Rehberi
Bodrum Vosvos
 • Türkbükü

Türkbükü, Bodrum merkeze yaklaşık 20 km uzakta konumlanır. Son yıllarda sosyetenin uğrak yeri olduğundan, en lüks ve pahalı turizm işletmeleri burada kümelenmiştir.

Önceden halka açık olan büyük ve güzel plajlar, şu sıralar lüks oteller tarafından parsellenmiş durumdadır. Tatile yüksek bütçe ayıracak olanlar için elbette güzel mekânlardır. Türkbükü’nün enfes havasını ve denizini tecrübe etmek için halen kullanılacak bir kısım halka açık plaj da kalmıştır.

Türkbükü’nde yeme-içme için tavsiye edeceğim yer Hoca’nın yeridir. 1991’den beri hizmet veren bu küçük restoranda, kalite hiçbir zaman düşmemiştir ve aynı nefis lezzette mantı servis edilir.

Bodrum Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Yazar arkadaşım Gamze Arpak’ın katkılarıyla…

4 thoughts on “Bodrum Gezilecek Yerler Blog Yazısı 2021”

 1. Bodrum mükemmel bir yer. Hele yazın antik tiyatrodaki konserlere kesinlikle gitmenizi öneririm. Hem tarih, hem müzik mükemmel oluyor.

 2. Merhaba,

  Uzun uğraşlar ve çalışmalarım sonucu el emeği, göz nuru websitem bodrumfinder‘ı açtım. Bilinirliğimi artırmak ve seo kalitesini yükseltmek amacıyla, Bodrum’la ilgili yazılmış kaliteli yazılarından siteme backlink almak istiyorum.

  Sizden ricam bu güzel yazınızda bodrumfinder’a backlink vermeniz. Sizin için uygun değilse tabii ki anlayışla karşılarım. Gezmelere doyamayın… Saygılarımla, Özcan Erdal.

  1. Merhaba Özcan Bey, zaten yorumu yazarken sisteme, e-mail adresinizi ve web sitesi adresinizi not etmişsiniz. Bu sayede benim sitemden sizin sitenize bir link çıkışı gerçekleşmiş oluyor. Yorumu girerken not ettiğiniz web sitesi adresinize, şu an isminizin altından giden bir link var. Başarılar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *