Rio De Janeiro Gezi Rehberi

Rio De Janeiro Gezi Rehberi ve Rio’da Yaşam

Rio De Janeiro’nun bir parti şehri olarak gerçekten de hak ettiği bir ünü vardır. Rio karnavalındaki çılgın eğlenceleri herhalde dünyada duymayan kalmamıştır. Bunun yanında muhteşem plajları, ilgi çekici mimari yapıları ve şehre tepeden bakan İsa heykeli; Rio deyince ilk akla gelen şeylerdir.

Alabildiğine renkli ve çekici bir şehir olan Rio, muhteşem plajları ve gece hayatı kadar; favella adı verilen gecekondu mahalleleri ile de ünlüdür. Bu gezi rehberinde, Rio’da gezilecek yerleri, yapılacak şeyleri, konaklama ve ulaşım olanaklarını bulabilirsiniz.

Rio De Janeiro Şehri Gezi Rehberi

blank
Rio De Janeiro Şehri Gezi Rehberi

Rio De Janeiro Kentinde Gezilecek Yerler

Rio De Janeiro şehri Brezilya’nın ikinci, Güney Amerika’nın ise en büyük üçüncü şehri konumundadır. Rio kentini ziyaret eden birçok insan, o muhteşem gece hayatının büyüsüne kapılır ve tatilini plaj, otel, bar üçgeninde tamamlar. Rio kentinde insanları baştan çıkarma konusunda gerçekten de şeytan tüyü olduğunu söyleyebiliriz.

Rio Kentinin En Güzel Plajları Copacabana ve Ipanema

Brezilya’daki hepsi birbirinden güzel onlarca plaj içerisinde, en ünlü iki tanesi Copacabana ve Ipanema plajlarıdır. Okyanus sularında muhteşem bir yüzme deneyimi vaat eden bu plajlar öyle büyüktür ki, başı sonu gözükmez. Rio plajlarındaki eğlence, hareket ve özgürlük; Brezilya’nın kendine has sıcak karakterini yansıtır gibidir.

Ipanema Plajı, lüks restoranlar ve kaliteli barlar ile çevrilidir ve güzel bir akşam yemeği ile gece hayatı da vaat eder. Copacabana Plajı ise gündüz saatlerinde kaliteli vakit geçirme ve hareketlilik bakımından bir tık daha iyidir.

Rio De Janeiro Copacabana Plajı

blank
Copacabana Plajı

Rio De Janeiro Ipanema Plajı

blank
Ipanema Plajı

Rio Karnavalı

Rio karnavalı, senede ortalama 2 milyon kişinin katıldığı çılgın bir dans ve eğlence ritüeli… İlk olarak 1723’te düzenlenen karnaval, günümüzde dünyanın en büyük turizm aktivitelerinden birisi… Karnavalın muhteşem renklerine ve danslarına, Brezilya’nın muhteşem atmosferi de eklenince; Rio Karnavalı birçok insanın ölmeden önce yapılması gerekenler listesine üst sıralardan giriyor.

blank
Rio Karnavalı

Corcovado Tepesi Ve Kurtarıcı İsa Heykeli

Geçtiğimiz yıllarda internet üzerinden yapılan “Dünyanın Yeni 7 Harikası” seçmelerinde, Rio kentinin Kurtarıcı İsa Heykeli birinci seçilmişti. Heykelin akıllara durgunluk veren boyutları ve heybetine, konumlandığı Corcovado Tepesi’nin manzarası da eklenince, Rio’nun başta gelen turistik noktası olup çıkmış.

Kurtarıcı İsa Heykeli (Christ The Redeemer), Paul Landowski isimli bir Fransız heykeltıraşın eseri… Heykelin boyu 30 metre ve eni de 8 metre civarında iken, İsa’nın yanlara doğru açılmış kolları ile birlikte enlemesine 28 metreyi buluyor. Bu heykele baktıkça aklıma Taht Oyunları dizisinde, Braavos şehrinin limanında bulunan dev şövalye heykeli geliyor. O derece epik ve gerçek üstü bir görüntü…

Heykel, Tijuca Ulusal Parkının içindeki Corcovado Tepesinde bulunmakta… Kurtarıcı İsa, Brezilya’nın Rio De Janeiro kentinin muhteşem manzarasını adeta en iyi noktadan izliyor. Hatta Brezilyalılara göre kenti koruyor ve kutsuyor.

Corcovado Tepesindeki Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio De Janeiro Gezi Rehberi İsa Heykeli
Kurtarıcı İsa Heykeli

Favela Adı Verilen Gecekondu Mahalleleri

Şimdi gelelim Brezilya’nın diğer yüzüne… Rio De Janeiro’nun gece hayatı, plajları, mimarisi ve ortamı paha biçilemez, ancak şehirde zenginlik ile yoksulluk arasındaki çarpıcı karşıtlık da insanın yüzüne bir tokat gibi çarpıyor.

Rio’da ciddi bir yoksulluk problemi var ve bu ekonomik sorunlar son yıllarda iyice perçinlenmiş vaziyette… Devletin 2016 yılındaki olimpiyatlar için yaptığı harcamalar, çok önceden eleştiri konusu olmuştu ve halk haklı da çıktı diyebiliriz. Olimpiyat harcamaları hem ekonomik anlamda Brezilya’yı zora soktu, hem de Rio şehrindeki hayat pahalılığı arttı.

Rio’nun Tanrı Kent Filmine Konu Olan Gettoları

Rio De Janeiro Gezi Rehberi Gecekondu Mahallesi
Rio De Janeiro Gecekondu Mahallesi

Rio De Janeiro Bisiklet Turları

Bazı maceracı gezginlere göre, Rio’da yapılacak en iyi aktivitelerden biri, bisiklet turuna katılmak ve şehri Favela denilen gecekondu mahallelerinden izlemek. Çünkü şehrin en iyi manzaraları, tepelerde konumlanmış bu evlerden görülebiliyor.

Favella Adı Verilen Gettolardan Rio Manzarası

Rio De Janeiro Gezi Favella Manzara
Favellalardan şehir manzarası…

Rio De Janeiro Kenti Maracana Stadyumu

Brezilya’da futbol bir yaşam tarzı… Dünyanın en efsanevi futbolcuları, kıvrak oyun stillerinden dolayı hep Brezilya’dan çıkar. Geçmişten Pele, Ronaldo, Ronaldinho, Rivaldo gibi yıldızlar; günümüzde ise Neymar gibi büyük Brezilyalı ayaklar dünya futboluna damga vurmuştur. Alex De Souza’nın Türk futbolunda bıraktığı izi, yıllarca tribünleri nasıl coşturduğunu herhalde açıklamaya gerek yoktur.

İşte böylesine futbol ile iç içe bir ülkenin, en meşhur stadyumu olan Maracana Stadı’nı gezmeden Rio’dan dönmek olmaz. 100.000 kişi kapasiteli bu stadyum, Brezilya ile Uruguay arasında oynanan 1950 Dünya Kupası finaline de ev sahipliği yapmıştı. Brezilyalılar için manevi önemi olan bu stad, Rio kentinin en önemli turistik noktalarından biridir.

Rio De Janeiro Santa Teresa Mahallesi Ve Tramvayı

Rio şehri elbette sadece plajlar ve gece hayatından ibaret değil. Santa Teresa mahallesi, Rio’ya eğlence için gidenlerin karşılaştığı en güzel sürpriz olsa gerek. Zira herkesin bilmediği bu gizli mekan, muhteşem fotoğraf manzaraları sunmaktadır.

Santa Teresa’nın Arnavut kaldırımı sokaklarında dolaşıp, rengârenk sokaklarının ve evlerinin fotoğrafını çekerken, Santa Teresa tramvayına da binmeyi unutmayın! Zira bu tramvay 1877’den beri hizmet vermekte ve en eski tramvaylarından biri olarak biliniyor.

Santa Teresa Mahallesindeki Nostaljik Tramvay

Rio De Janeiro Gezi Rehberi Rio Santa Teresa Mahallesi
Rio Santa Teresa Mahallesi

Rio De Janeiro Kentinde Toplu Ulaşım

Rio’da toplu ulaşımın, Avrupa kentleri seviyesinde olduğunu söyleyemeyiz. O yüzden Rio’da bisiklet kiralayarak gezen birçok turist vardır. Ancak Copacabana şehrin çok yoğun bir noktasında konumlandığı için, gün boyunca plaj civarında yoğun bir trafik de vardır. Bisiklet yollarının eksikliği de göz önüne alınınca, scooter kiralamak en iyi alternatiftir.

Copacabana plajı yakınlarında scooter ile gezmek ve hem şehrin mimarisinin, hem de plajdaki hareketliliğin tadını çıkarmak çok keyiflidir. Bu vesile ile plajın çeşitli noktalarında durulup, çokça hatıra fotoğrafı çekilebilir.

Rio De Janeiro Sokaklarında Scooter İle Gezmek

Rio De Janeiro Gezi Rehberi Brezilya Plajlar
Rio De Janeiro Gezi Rehberi Plajlar

Rio’da Nerede Kalınır?

Rio şehri de dünyanın birçok önemli turizm merkezi gibi, konaklama konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Ucuz hostel odalarından, plaj manzaralı lüks süitlere kadar her keseye göre bir konaklama imkanı mevcut.

Rio Şehrinde Ucuz Konaklama İmkânları

Rio’ya sırt çantası ile giden ve konaklamayı ucuza getirmek isteyen bir gezgin iseniz, elbette ilk tercihiniz hosteller olacaktır. Oda fiyatları iç sokaklardan, plaja yaklaştıkça artmaktadır. Örneğin plaja yürüme mesafesindeki bir hostelde kalmak 30 ila 80 BRL (Brezilya Reali) arasındayken, plajın hemen yakınındaki bir hostelde gecelik oda fiyatı 160 BRL civarındadır. Bu da ortalama bir 2 yıldızlı otelde konaklamak ile aynı fiyattır.

Ancak bir gezgin olarak asla 2 yıldızlı bir oteli, hostele değişmem. Hostelde kuracağınız arkadaşlıklar bambaşkadır. Hostellerin sıcak ortamı sayesinde, anında arkadaş edinirsiniz. O yüzden plaj yakınındaki bir parti hostelinde konaklamak, size unutulmaz anılar yaşatabilir.

Rio Kentinde Lüks Konaklama Seçenekleri

Copacabana civarındaki oteller, sizi Rio atmosferinin merkezinde tutacağından, konaklama konusundaki ilk öneri bu plajın civarındaki Art-Deco nizamındaki otellerdir.

Rio Kentinde İç İçe Geçen Lüks Oteller İle Favelalar

Rio De Janeiro Gezi Rehberi Favella
Zenginlik ve yoksulluğun tezatlığı

Rio De Janeiro Gezi Rehberi by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir