Prusa, Antik Çağ’da Bitinya Krallığı‘nın önemli kentlerinden biriydi. Merkezi bir konumu olan şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde de oldukça önemli bir yerdi. Bursa’nın önemi, hepimizin bildiği üzere Osmanlı İmparatorluğu döneminde doruğa çıktı. Zaten Bursa’da Gezilecek Yerler isimli bu yazıda bu konudan sıkça bahsedeceğiz.

Osmanlı’nın İlk Başkenti Bursa

Osmanlı‘nın ilk başkenti olma özelliğini de taşıyan Bursa, Türkiye tarihi açısından da özel bir önem teşkil ediyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri, Osmanlıların, Orhan Bey döneminden itibaren artık bir devlet olmaya başlamaları ve bu ilk başkentlerinde kendilerine has mimari öğeler ortaya koymalarından geliyor.

Türkler, Osmanlı‘nın kuruluş dönemine kadar Orta Asya kökenli Selçuklu-Türk mimarisini benimsemiş ve buna uygun örnekler ortaya koymuştu. Ancak Bursa şehri, bir devlete dönüşmeye başlayan beyliğin; ilk anıtsal cami ve türbelerini inşa ettiği yer olarak önemlidir. Dikilen bu fidan, meyvelerini önce Edirne‘de verecek, sonra ise İstanbul‘da asırlık bir çınara dönüşecektir.

Bursa padişah ve şehzade türbelerine sahip olduğu gibi, “Evliyalar Şehri” olarak da anılır. Bunun sebebi, Anadolu‘da yaşamış birçok evliyanın türbesinin Bursa‘da olmasından kaynaklıdır.

Bursa’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Bursa, Osmanlı‘nın kuruluş dönemi eserlerini ihtiva etmesiyle, tarihe ilgisi olanlar için önem arz ediyor. 600 yıldan fazla bir süre Anadolu‘da ve onu çevreleyen coğrafyalarda hüküm süren Osmanlılar, elbette en büyük yatırımı başkentlere yapmışlar. Günümüzde İstanbul‘un cami, saray ve türbelerinin mimari gelişimini daha iyi okuyabilmek için, Bursa ve Edirne şehirlerini de mutlaka gezmek gerekir.

 • Bursa Ulu Camii

Yazının girişinde özet olarak değindiğim üzere, Osmanlılar erken dönem yapılarında Orta Asya‘dan gelen Türk geleneğini izlemişler. Bursa şehrinin meşhur Ulu Camii, 20 tane küçük kubbe ile süslenmiş dikdörtgen bir yapıdır. Osmanlı mimarlarının tek ve büyük bir ana kubbeye yönelmesi, İstanbul’un fethi ile başlamış ve Mimar Sinan döneminde doruğa çıkmıştır. Tek kubbeli yapılara geçişte, Ayasofya’nın güzelliğine duyulan hayranlığın da etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bursa’nın erken Osmanlı dönemini yansıtan bu zarif camisi, Sultan Yıldırım Bayezid tarafından; 1396-1399 yılları arasında yaptırılmış. Ulu Camii‘nin bir diğer özelliği ise, Karagöz-Hacivat oyunlarının ilk kez burada başlamış olması.

Osmanlı’nın Erken Dönem Mimari Eseri
Bursa gezilecek yerler listesi 2020
Bursa Ulu Camii
 • Bursa Yeşil Cami

Yeşil Cami, Osmanlı’nın Ankara Savaşı’nda Timur‘a mağlup olmasından sonra başlayan karmaşa dönemini sonlandıran, Sultan I. Mehmet (Çelebi) tarafından inşa edilmiş. İstanbul‘daki Sultanahmet Camii’nin, içindeki çinilerin rengi sebebiyle “Mavi Cami” olarak adlandırılması gibi, Bursa’nın Yeşil Camii de ismini içindeki çinilerin renginden alıyor.

Yeşil Türbe

Yeşil Cami’nin yanı başında, camiyi yaptırmış olan Sultan I. Mehmet‘in türbesi bulunuyor. Aynı cami gibi, türbe de ismini güzel çinilerin yeşil ahenginden almış.

Ancak 19. Yüzyıl‘da bir tadilat geçiren türbeyi, turkuaz mavisi çinilerle kaplamışlar. Bu sebeple “Yeşil Türbe neden mavi?” sorusu, Bursa’nın tarihi eserleri ile ilgili en sık sorulan sorulardan biridir.

Bursa'da Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler
Bursa Yeşil Cami
 • Emir Sultan Camii

Bursa’nın Emir Sultan Camii, önceki satırlarda bahsettiğimiz Yeşil Cami‘ye çok yakın bir konumda bulunuyor. Cami, 15. Yüzyıl‘da Sultan Yıldırım Bayezid‘in kızı tarafından kocası Emir Sultan‘ın onuruna inşa edilmiş.

Caminin bugünkü görünümü oldukça estetik ve göz alıcı. Ancak orijinal hali değil. Sultan III. Selim döneminde tamamen yeni baştan inşa edilen camiye, dönemin Barok ve Rokoko mimari üslubuna göre şekil verilmiş.

Erken ve Geç Dönem Osmanlı Mimarisi Karışımı

Bursa Gezi Rehberi Blog Yazısı
Emir Sultan Camii
 • Bursa’daki İlk Uğrak Yeri: Kozahan

Bursa’ya bir şekilde yolu düşüp de şehir merkezinde bir tur atan herkesin mutlaka uğraması gereken bir yer olan Kozahan, tarihi dokusu ile insana zamanda yolculuk imkanı sunuyor.

Bursa’nın yerel halkının da bir çay molası vermek için sık sık uğradığı Kozahan’da tavşankanı çaylar eşliğinde Bursa’nın sıcak misafirperverliğini tecrübe edebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler Blog Yazısı

bursa gezilemesi gereken yerler
Kozahan
 • Son Yılların Sevilen Yeri: Cumalıkızık

Kınalı Kar dizisi ile ün kazanan Cumalıkızık, diziyi izlemeyenler için de görülmeye değer bir yer. Son yıllarda adı gittikçe daha çok ön plana çıkan Cumalıkızık köyü, doğal ve tarihi yapısı ile kendini sevdiriyor. Leziz ayran ve gözleme, Cumalıkızık’a gelenlere tavsiye edilen lezzetlerden…

Bursa'da haftasonu gezilecek yerler
Cumalıkızık Köyü
 • Bursa’ya Kuşbakışı Bakılan Yer: Tophane

Bağrında Osmanlı’nın kurucu padişahları olan Osman Gazi ve Orhan Gazi’yi ağırlayan Tophane, şehre en hakim tepelerden birisinde bulunuyor. Ramazan aylarında top atışlarının halen daha buradan yapıldığını ve birçok insanın orucunu açmak için dikkatini Tophane istikametine yoğunlaştırdığını da ekleyelim.

Tophane tarihi bir saat kulesine de ev sahipliği yapıyor. Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı saat kulesinin altında Bursa’nın panoramik görüntüsünü karşınıza alarak keyifle çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 • Bursa’nın Zirvesi: Uludağ

Dünyaca ünlü kayak merkezlerine ev sahipliği yapan Uludağ, şehrin simge yerlerinden birisi. Ancak Uludağ’ı önemli kılan, elbette sadece kayak tesisleri değil. Uludağ aynı zamanda doğal yaşama ev sahipliği yapması nedeniyle de önemli bir yer.

Kestane ağaçları ve bozulmamış doğası ile doğa severlerin ve doğa yürüyüşü yapmak için gelenlerin önemli parkurlarından biri olan Uludağ, yerli halkın piknik yapmak için de tercih ettiği bir doğal bir yer.

Bursa’da Gezilecek Doğal Yerler 2020

 • Suuçtu Şelalesini Görmeden Gitmeyin

Bursa’nın bir kısmının su ihtiyacını karşılayan Suuçtu Şelalesi, Mustafa Kemal Paşa ilçesine 18 kilometre uzaklığında bulunuyor. 38 metre yüksekliği ile turistlerin ilgisini çeken Suuçtu Şelalesi, önemli bir doğal güzellik olarak görülüyor.  Suuçtu Şelalesi sadece şelalesi ile değil aynı zamanda dört mevsim renk değiştiren ağaçlık alanları ile de önemli bir mesire noktası.

 • Bursa’nın Saklı İncisi: Uluabat Gölü

Bursa’nın 30 kilometre batısında yer alan Uluabat Gölü, doğal güzelliği kadar çeşitli kuş türlerine yaşam alanı oluşturması ile de önemli bir yer. Gölde gezintiye çıkabilmek için tekne kiralayabilirsiniz.

Göl içine konumlanmış ve kara ile tek bağlantısı ince bir karayolu olan Gülyazı Köyü de, Uluabat Gölü’nü görmeye gidenlerin uğradıkları bir nokta. Gülyazı köyünün farklı mimari yapılarını yakından görebilmek için buraya mutlaka uğrayın.

 • Mavi ve Yeşilin Buluştuğu Yer: Tirilye

Bursa’nın Mudanya ilçe sınırları içerisinde yer alan Tirilye, konumu itibari ile önemli bir noktada bulunuyor. Antik Çağ‘dan bu yana yerleşim alanı olarak kullanılan Tirilye, zeytin ağaçları ve ahşap yapıları ile bir cazibe merkezi konumunda. Beldenin sokaklarını arşınlarken ummadığınız anlarda güzel tarihi yapılarla karşılaşabilirsiniz.

Bursa Gezi Rehberi Blog 2020

bursa gezilecek yerler blog 2020
Tirilye

Bursa’da Ne Yenir? Bursa Yemekleri

Bursa’da yapılacak şeyler arasında Bursa İskender Kebabı‘nı tatmak ilk sıralarda gelir. Bursa’nın en güzel iskenderini yemek için, İskender Kebap Evi‘ne uğrayabilirsiniz.

Tabii ki Bursa’ya has tek lezzet iskender değil. Bursa’nın enfes Kestane Tatlısı, damağınızda tat bırakacak lezzetler arasındadır. Bursa’ya gelip de farklı bir tat arayanlardansanız size Cantık Kebabı‘nı da tavsiye ederim. Ayrıca Pideli Köfte Bursa’nın enfes tatlarından bir diğeridir.

Bursa’da Nerede Kalınır? Bursa Otelleri

Bursa tarihi ve turistik bir şehir olduğundan dolayı konaklama imkanları oldukça çeşitlidir. Dilerseniz bunlara birkaç örnek verelim:

 • Kitap Evi Oteli

Bursa’da kalabileceğiniz otellerden birisi Kitap Evi Oteli. Şehrin merkezinde ve Saltanat kapısına yakın bir konumda bulunan bu otel, merkezi konumu nedeniyle oldukça rağbet görüyor. Bu otelde kalabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekecektir.

 • Divan Bursa Otel

Divan Bursa Otel, Bursa’da kalabileceğiniz bir diğer önemli otel. Havaalanına 30 dakika uzaklıkta olan bu otel, aynı zamanda Osmanlı mutfağı ile de biliniyor. Piknik alanlarına, Arkeoloji Müzesi’ne ve çay bahçelerine yakın olması nedeni ile tercih edebileceğiniz bir otel olan Divan Bursa Otel, Osmangazi ilçesinde yer alıyor.

 • Hilton Bursa Otel

Hilton Bursa Convention Center otogara ve diğer önemli noktalara yakınlığı ile ön plana çıkıyor. Bursa’nın en lüks otelleri arasında gösterilen bu otel aynı zamanda spa merkezi ile de öne çıkıyor. Çevre dostu olması nedeni ile yeşil yıldız ile ödüllendirilen bu otel iyi bir konaklama imkanı sunuyor.

Bursa’da Gezilecek Yerler by Serhat Engül

5 thoughts on “Bursa’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi”

 1. Bursa’ya gelip de bir kaç günde gezmeyle bitmez. Her açıdan çok zengin bir şehir. En az 1 hafta Bursa’da kalmak gerekli. Yine güzel içerikler bekliyoruz 🙂

  1. Haklısınız Zafer Bey, Bursa’yı detaylarıyla gezmeye kalkınca; uzun bir zaman ayırmak gerekiyor. Bir nevi İstanbul gibi… Ne kadar gezerseniz gezin, hep arkada bir şeyler bırakmış oluyorsunuz. Nazik yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Çok yararlı bir paylaşım . Tüm Bursa ‘yı gezmeyi planlıyoruz. Teşekkür ederim emeğinize sağlık .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *