Cankurtaran Mahallesi, tarihi yarımadanın kalbi olan Sultanahmet’in güneyinde yani Marmara Denizi’ne komşu olan tarafında konumlanır. Yüzyıllar boyunca dünyanın en işlek liman kentlerinden biri olan İstanbul veya diğer adıyla Konstantinopolis, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde İpek Yolu’ndan gelen ürünlerin gemilere yüklenip, Avrupa’ya gönderildiği yegâne yer olmuştur.

Tarihi İstanbul Limanı’nın hemen yanı başında olan bu küçük ve sevimli mahalle de, adını kazaya uğrayan denizcileri kurtarmakla görevli cankurtaranlardan almıştır. Zira geçmişte Cankurtaran hizmetlilerinin bir istasyonu burada bulunmaktaydı.

Cankurtaran,  İstanbul’un geçmişten gelen mahalle kültürünü yansıtan en güzel semtlerinden biridir. Dar, Arnavut kaldırımı sokakları ve ahşap evleri nefis bir manzara sunar. Bu sebeple Cankurtaran’ın ara sokaklarında kaybolmak ve kendini Osmanlı İmparatorluğu dönemi İstanbul’unda imiş gibi hissetmek halen mümkündür.

Cankurtaran sokaklarının bir diğer özelliği de, Bizans İmparatorluğu’nun dillere destan Büyük Saray’ının kalıntılarını barındırmasıdır. Hiç ummadığınız anlarda, iki binanın arasında veya bir sokağın köşesinde; Bizans tuğlaları ile örülmüş, bin yıllık saray kalıntılarını görebilir ve birçok ziyaretçinin farkında bile olmadığı bu kadim tarihi eserleri keşfetmenin heyecanını yaşayabilirsiniz.

Cankurtaran aynı zamanda nostaljik Türk sineması “Yeşilçam” izlerini de barındırır. Birçok filmde çekim seti olarak kullanılmış olan semt, aynı zamanda meşhur Erol Taş Kahvesi‘nin de bulunduğu yerdir.

Cankurtaran Gezilecek Yerler Blog Yazısı

Pay-i tahtın merkezi Topkapı Sarayı’na yürüme mesafesindeki bu semtte, elbette keşfedilecek güzel köşeler bulunmaktadır. Tarihi surları ve muhteşem deniz manzarası ile donanmış bu güzel semtin kalabalık sokaklarına bir göz atalım.

 • İshak Paşa Camii

Topkapı Sarayı’na doğru çıkan yokuşun solunda kalan bu camii, İstanbul’un en eski camilerinden biridir. İstanbul’un Osmanlılarca alındığı, 15. Yüzyıl’a tarihlenen bu camii, Fatih dönemi sadrazamı İshak Paşa tarafından yapılmış, kırmızı tuğlalı bir yapıdır.

 • Dede Efendi Müzesi

Osmanlı mimarisinin ahşap ve cumbalı evlerine harika bir örnek olan binada, Türk müziğinin en meşhur simalarından Dede Efendi’nin müzesi bulunur. Klasik Türk Musikisi dalında nefis besteler üretmiş olan Dede Efendi’nin kişisel eşyaları ve müzik aletleri müzede sergilenmektedir.

 • Akbıyık Caddesi

Tarihi yarımadanın en işlek sokaklarından biridir. Normalde Sultanahmet ve çevresinde gece yaşamı yok denecek kadar azdır denilebilir. Saat gece yarısını geçmeden, turistik restoranlar kapanır ve etraf sessizliğe bürünür. Eğlenmek isteyen insanlar Beyoğlu semtine veya Boğaz kıyısına giderler.

Son yıllarda Akbıyık Caddesi’nde ardı ardına açılan restoran, cafe ve barlar ile bu durum biraz değişmeye başladı diyebiliriz. Akbıyık Caddesi üzerindeki pansiyonlarda konaklayan genç ziyaretçiler bölgeye güzel bir hareketlilik getirdiler.

Sultanahmet’ten Cankurtaran Semtine Bakış

Cankurtaran semti tarihi ve gezilecek yerler
Four Seasons Hotel

Cankurtaran Semti Restoranları

Cankurtaran leziz balık restoranları ile öne çıkan bir semttir. Aşağıda iki leziz balık restoranı, iki de et lokantası tavsiyesi bulabilirsiniz.

 • Balıkçı Sabahattin

Akbıyık Caddesi’nden kolayca ulaşılabilecek bir mesafede, İstanbul’un en iyi balık lokantalarından biri olan Balıkçı Sabahattin bulunur. Mezeleri ve taze balıkları ile Sabahattin on yılı aşkın bir süredir Sultanahmet’in en popüler Balık lokantasıdır. Restoran Amiral Tafdil Sokak üzerinde konumlanır.

Cankurtaran Semtinde Gezilecek Yerler

cankurtaran gezilecek yerler
Balıkçı Sabahattin
 • Giritli Balık Lokantası

İstanbul ile ilgili tüm rehber kitapların baş köşesini kapmış olan Balıkçı Sabahattin restoranın en büyük rakibi, Giritli lokantasıdır. Yunan mezelerinin ve yemeklerinin servis edildiği bu lokantanın, nev-i şahsına münhasır bir tarzı vardır. Leziz bir balık lokantası tavsiyesi için, Akbıyık tren yolu alt geçidinden geçilerek kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilen Giritli Lokantası’nı örnek verebiliriz.

 • Albura Kathisma Restoran

Bizans’ın Büyük Saray kalıntılarına sıkça rastlanan Akbıyık Caddesi’nin merkezinde konumlanmış bir restorandır. Sultanahmet civarındaki birçok restoran gibi, Osmanlı mutfağından güzel seçkiler sunar. Bunun yanı sıra uluslar arası yemek seçenekleri de vardır.

Kathisma, kelime anlamı olarak İmparatorların Hipodrom’daki at yarışlarını izledikleri locanın adıdır. Siz Akbıyık Caddesi’nin tam kalbine konumlanmış bu restoranda, gelip geçen insanları izlemenin ve tarihi atmosferin tadını çıkarmanın keyfine varabilirsiniz.

 • Rami Restoran

Rami Restoran, meşhur Sultanahmet Camii manzarası ile güzel bir yemek vaat eden bir lokantadır. Uzun yıllardır babadan oğla geçen bir aile işletmesidir. Rami, tarihi bir binada, nostaljik bir atmosferde yemek isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir.

Cankurtaran Semti Otelleri

Sultanahmet’te 90’lı yıllardan itibaren ardı ardına birçok butik otel açılmıştır. Bunların çoğu restore edilen tarihi konaklardır. Bu sevimli oteller, büyük ölçekli şehir otellerden farklı olarak, sıcak bir ev ortamı sunar. Otellerden çoğunun deniz manzarasının ve tarihi eserlerin tadını çıkarabileceğiniz bir seyir terası vardır. Bu otellerden birkaç örnek verelim.

 • Armada Hotel

Tarihi İstanbul’un en köklü ve tercih edilen otellerinden biridir. Ahırkapı alt geçidinin hemen bitişiğinde konumlanır. Sahil yoluna çok yakın olan Armada Hotel, Türk ailelerin düğünleri için tercih ettikleri merkezi bir oteldir. Geniş ve ferah bir lobisi vardır ve tarihi eserlere yürüme mesafesindedir.

Cankurtaran Semtinde Kalınacak Oteller

cankurtaran restoranları ve otelleri
Armada Hotel
 • Citadel Hotel

Citadel Otel, Tarihi Yarımada‘nın güneyinde; Marmara Denizi ile buluştuğu yerde konumlanır. Bazı odalarından Marmara Denizi manzarası görülebilir. Otelin odalarının bir kısmı tarihi ahşap binada bulunur. Restoranı ise şehir surları ile kucaklaşmaktadır.

 • Kalyon Hotel

Kalyon Otel, ulaşılabilirlik anlamında oldukça iyi bir yerdedir. Tarihi Yarımada’nın sokakları çok dar ve birçok sokağı da trafiğe kapalı olduğundan araba ile gelmek oldukça problemlidir. Kalyon, tam olarak sahil yolunun üzerinde konumlandığı ve oldukça büyük bir avlusu olduğundan rahatça arabanızı park edebilirsiniz. Bunun yanında otelin odaları enfes bir manzaraya sahiptir. Ayrıca Sultanahmet’e ve Eminönü’ne kolayca ulaşılabilecek bir pozisyondadır.

 • Dersaadet Hotel

Osmanlılar İstanbul’u Dersaadet, yani mutluluk şehri olarak adlandırmışlar. Dersaadet Oteli de, Osmanlı tarzında döşenmiş, konforlu bir otel. Sultanahmet’in en işlek caddelerinden olan Akbıyık Caddesi’nin başında konumlanan bu otel, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi önemli müzelere sadece bir kaç adım uzaklıktadır. Ayrıca üstte sıraladığımız Akbıyık Caddesi ve Cankurtaran restoranlarının hepsine birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Cankurtaran Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *