Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara Nasıl ve Nerede Öldü?

Ernesto Guevara, Arjantin’de doğmuş, tıp öğrenimi görmüş ve okulu bitirdikten sonra Güney (Latin) Amerika turuna çıkmıştır. Gezi sırasında çeşitli işlerde çalışmış, fotoğrafçılık ve doktorluk da yapmıştır. Güney Amerika ülkelerinde motosiklet ile çıktığı bu gezi, Motosiklet Günlüğü adlı filme de konu olmuştur.

İki farklı arkadaşı ile iki ayrı gezi yapan ve uğradığı ülkelerde gözlemler yapan Ernesto Guevara, Güney Amerika halklarının baskı altında ezildiğini ve yabancı şirketler tarafından emeğinin sömürüldüğünü fark eder ve halkları daha adil bir düzene kavuşturmak için kendince bir mücadele vermek ister.

Ernesto Guevara Önce “Che” Sonra Commandante Oluyor

Bu uğurda Meksika‘da tanıştığı Fidel Castro ile Küba Devrimine katılır. Önceleri onbaşı rütbesiyle doktorluk, sonradan ise komutanlık yaptığı askeri birlikte kendisine Ahbap anlamına gelen “Che” lakabı takılır. Bu lakap Ernesto Guevara Kübalı olmadığı halde, Kübalıların davasına kendini bu kadar adadığı için, bir samimiyet göstergesi olarak da görülebilir. Zira Kübalılar Che‘yi artık kendilerinden biri olarak kabul etmiş ve “Comandante” (Binbaşı veya Kol Komutanı) olduğunda birliğindeki askerler onun emirlerini asla sorgulamamıştır.

Fidel Castro Ve Che Guevara
Ernesto Che Guevara nasıl öldü
Fidel Castro Ve Che Guevara

Che Guevara En Son Nerede Savaştı Ve Nerede Öldü?

Küba Devrimi görevi başarıyla sonlanır ve Küba, baskıcı ve işbirlikçi diktatör Fulgencio Batista’dan kurtulur. Ancak Che Guevara bununla yetinmez. Başka bir ülkede yeniden başlamak ister. Bolivya’da en güvendiği adamları ile hükümet güçlerine karşı gerilla mücadelesi veren Che, ABD’nin de yardımları ile Bolivya ordusu tarafından öldürülür. Yani Che Guevara, Bolivya’da ölmüştür.

Che’yi Benicio Del Toro Canlandırdı
blank
Che: Part Two (Bolivia)

Che’nin Bolivya’daki Mücadelesi

Che ve komuta ettiği birlik, uzunca bir zaman Bolivya ordusuna karşı başarılar kazandı. Amerikan ordusundan gelen Vietnam Savaşı’nda çarpışmış ve gerilla taktikleri konusunda uzman subayların eğittiği, özel bir Bolivya “Ranger” Birliği tarafından güçlükle durdurulabildi. Che’nin tüm adamları öldürülüp, kendisi de esir alındı.

Che’nin yakalanmasını takiben Che’yi takip ile görevli Gizli Servis (CIA) ajanları helikopterle bölgeye gelir ve Che’nin yakalandığını teyid etmek isterler. Zira ABD için Che ve onun yaydığı fikirler büyük bir beladır. Che’nin günlüklerinde geçen klasik bir tanımlama ile ABD, Güney Amerika’yı “arka bahçesi” olarak görmekte ve istediği gibi kontrol etmektedir. Che’nin mücadelesi de zaten buna karşıdır.

blank
Che’nin eşi ve ailesi

Che Guevara Nasıl Öldü?

Che’nin yakalandığı teyit edilince, Bolivyalı subaylar onu infaz etmesi için sıradan bir çavuşu gönderirler. Che’nin böyle yargısız ve adi bir şekilde öldürülmesi, Küba halkı tarafından nefretle karşılanmış ve adına Commandante Che Guevara diye efsane bir şarkı yazılmıştır. Bu şarkı Bueno Vista Social Club ve Nathalie Cardone gibi ünlü şarkıcılar ve gruplar tarafından seslendirilmiş ve tüm dünyada dinlenmiştir.

blank
Küba’da 1 Mayıs Kutlamaları

Che Guevara’nın Mezarı Nerededir?

Che Guevara’nın cesedi, Bolivya’da birlikte mücadele ettiği silah arkadaşları ile beraber, Küba’nın Santa Clara şehrine gömülmüştür. Burada Che’nin dev bir heykeli ve anıt mezarı (Mozolesi) bulunur. Santa Clara’ya gömülmesinin sebebi, Küba devrim mücadelesinde Santa Clara’yı diktatörün ordusundan kurtaran birliğin başında olduğundan; yerel halkın onu çok sevmesi ve kahraman olarak görmesinden kaynaklanır.

Ernesto Che Guevara nerede öldü
Che Heykeli Ve Mozolesi

Bu yazıda verilen bilgiler, Che Guevara’nın günlüklerinden derlenmiş olan Nam-ı Diğer Che isimli kitaptan edinilen izlenimler ile kaleme alınmıştır. Nam-ı Diğer Che (Everest Yayınları, Basım Yılı 2005) Yazar: Paco İgnacio Taibo II


Daha Fazla Bilgi İçin Önerilen Kaynak Kitaplar

Fidel Castro – İki Ses Bir Biyografi (Ignacio Ramonet)

Ernesto Che Guevara – Nam-ı Diğer Che (Paco Ignacio Taibo)

* Not: Ben henüz okumamış olsam da, Che’yi Kim Öldürdü? ismiyle Michael Ratner ve Michael Steven Smith isimli yazarlar tarafından kaleme alınan bir kitap daha basıldı. (İthaki Yayınları, 2013) İlgilenenler için faydalı olabilir.

Ernesto Che Guevara Nasıl Öldü by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *