Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan Filmleri Listesi 2020

Christopher Nolan‘ın çektiği her film IMDb en iyi filmler listesine ilk 100’den giriş yapıyor ve kendine üst sıralarda yer buluyor. Christopher Nolan filmleri arasında özel bir yeri olan Batman üçlemesi, yönetmenin ortaya koyduğu en başarılı işler olarak göze çarpıyor.

Örneğin Batman: Kara Şövalye, gösterime girdikten hemen sonra IMDB‘de ilk sıralara tırmandı ve yıllardır orada olan klasikleşmiş filmlerin arasında kendine yer buldu. Sonradan Inception ve Interstellar gibi filmler de benzer başarıları yakaladılar.

Bu başlıkta sizinle Christopher Nolan‘ın filmografisini paylaşmak istedik. Nolan filmlerinin konu özetlerini, imdb puanlarını ve sıralı bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz.

Christopher Nolan Filmleri Listesi 2020

  • Insomnia

Oyuncular: Al Pacino, Robin Williams, Hillary Swank, Martin Donovan 

IMDB Puanı: 7.2

Yıl:  2002

Eric Skjolbiaerg’ın aynı isimli filminden uyarlanan Insomnia, uykusuzluk hastalığının pençesindeki bir dedektifin başından geçenleri anlatıyor.

Alaska, genç bir kızın cinayetiyle sarsılmıştır. Şüpheli ise Walter Finch isimli bir yazardır. Polis dedektifleri Will Dormer ve Hap Eckhart, bu olayı çözmek için Los Angeles’tan Alaska’ya gider. Hap Eckhart çatışmada öldükten sonra cinayeti çözmek Dormer’a kalmıştır. Ancak Dormer, gündüzlerin altı ay sürdüğü bir yerde uyumakta zorlanmaktadır ve katilin peşindeyken bu durumla mücadele etmesi gerekecektir.

  • Memento

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Annie Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior 

IMDB Puanı: 8,5 

Yıl: 2000

Memento, gelmiş geçmiş en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Film Leonard Shelby isimli bir adamın intikamını konu alıyor. Leonard hayatını ucuz otellerde konaklayarak sürdürmektedir. Şık giysileri ve Jaguar arabası ona zengin bir görünüm katar. Bu imajı yaratmasının ise derin bir sebebi vardır. Leonard, karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için çalışmaktadır ve hayatını tamamen buna adamıştır.

Hafıza kayıpları Leonard’ın önünde büyük bir engeldir. Bir türlü tedavi edilemeyen bir hafıza kaybına sahiptir. Hafızası kısa süreli olarak kaybolmakta ve bu kayıplar esnasında olan biteni kesinlikle hatırlamamaktadır. İntikam yolunda yalnızca düşmanlarıyla değil, zihniyle de mücadele etmesi gerekecektir.

  • Batman Begins

Oyuncular: Christian Bale, Michael Kaine, Ken Watanabe, Liam Neeson 

IMDB Puanı: 8.3 

Yıl:  2005

Batman serisinin ilk filmi olan Batman Begins, Bruce Wayne’in bir süper kahramana dönüşme hikâyesini anlatıyor. Wayne, ailesi öldürüldükten sonra playboy kariyerini bırakıp Asya’ya taşınır. Henri Ducard ve Ra’s Al Ghul ona yardım etmiştir.

Gotham ise suç ve terörün kıskacındadır. Kriminal olaylar hiçbir zaman bitmez ve polis kuvvetleri bu şehirdeki örgütlü suçla mücadele edememektedir. Şehre adaleti getirmek ve Gotham’ı pislikten kurtarmak ise Bruce Wayne’e düşecektir. Bruce Wayne, ailesini kaybettiği şehre Batman olarak geri döner ve ustası Ra’s Al Ghul ile birlikte şehirdeki suçlularla mücadele etmeye başlar.

Christopher Nolan önerileri
Batman Begins
  • The Prestige

 Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlet Johansson, Michael Caine 

IMDB Puanı: 8,5

Yıl: 2006

19.yüzyıl Londrasında geçen bu film, birbirine düşman olan iki dost sihirbazın hikâyesini anlatıyor. Robert Angier ve Alfred Borden, birlikte çalışan iki sihirbazdır. Robert’ın eşi Julia McCullough da onlara eşlik etmektedir.

Julia, bir gösteride gerçekleşen kaza sonucunda öldüğünde, Robert onun ölümünden Alfred’i suçlu tutacak ve bu durum iki eski dostu düşman hâline getirecektir. Robert ve Alfred, iki rakip sihirbaz hâline gelir. Bu rekabet illüzyon gösterilerinden ibaret kalmaz ve birbirlerini sabote etmeye başlarlar.

Alfred, bu rekabetin kazananı olur ve başarılı bir hileyle Robert’ın önüne geçer. Robert ise onun sırrını çözmekte karar kılacak ve bu konuda obsesif davrandığında birçok trajik olaya sebep olacaktır.

  • The Dark Knight

Oyuncular:  Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine

IMDB Puanı: 9.0

Yıl:  2008

Gotham şehrinin sokakları büyük bir tehlikededir. Azılı ve zeki bir suçlu olan Joker, birdenbire ortaya çıkmış ve şehir için büyük bir korku kaynağı hâline gelmiştir. Uzun zamandır suçtan ve suçlulardan temizlenmiş olan şehir, Joker’in ortaya çıkmasıyla dehşete düşer. Batman, şehri Joker’den ve onun karanlık planlarından kurtarabilecek olan tek kişidir.

Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile birlikte şehri suçlulardan temizledikten sonra Joker ile karşılaşır. Joker, Gotham şehrini eski kirli ve kaotik günlerine döndürmek üzeredir. Batman, bir yandan Joker ile mücadele ederken diğer yandan kendini ve yaptığı işi sorgulamaya başlar. Suçlularla gerçekten mücadele edip etmediği konusunda tereddütleri vardır.

The Dark Knight, birçok eleştirmen tarafından en iyi Batman filmi olarak kabul ediliyor. Christopher Nolan, Gotham şehrinin karanlık atmosferini oldukça iyi bir biçimde yansıtmış. Ayrıca bu filmde Batman’i süperkahraman özelliğiyle birlikte insan yönüyle de görüyoruz.

Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan tavsiyeleri
The Dark Knight
  • Inception

 Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe 

IMDB Puanı: 8.8 

Yıl:  2010

Yetenekli ve zeki bir hırsız olan Dom Cobb, diğer hırsızlar gibi para veya değerli eşyaları değil, bilinçaltının derinliklerindeki sırları çalmaktadır. Dom Cobb, bilincin en savunmasız ve saf olduğu rüya görme anında insanların zihnine girip sırlarını çalmak konusunda uzmanlaşmıştır. Bu yetenek onu itibarlı bir casus hâline getirir.

Ancak her büyük kazanım gibi bu durumun da götürüleri vardır. Nitekim kendisi uluslar arası bir suçlu hâline gelmiştir ve kaçak bir hayat yaşamaktadır. Cobb, bu durumdan kurtulma fırsatı bulur. Kurtulmanın tek yolu ise hakim olduğu işin bir benzerini yapmaktır. Ancak çalması değil, yerleştirmesi gerekecektir. Eğer bunu başarırsa kariyerini mükemmel bir suç ile sona erdirmiş olacaktır.

Inception, fantastik kurgu ve bilim kurgu türlerinin bir araya geldiği harika bir yapım. DiCaprio’nun oyunculuğunun etkisini de es geçmemekte fayda var. Zihninizi kurcalayacak ve sizi etkileyecek bir film izliyorsanız Inception’ı mutlaka izlemelisiniz.

Inception
  • The Dark Knight Rises

 Oyuncular: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Gary Oldman

IMDB Puanı: 8,4

Yıl:  2012

Bane, şehirde terör estirmekte ve Bruce Wayne ile Batman onu engelleyememektedir. Üstelik Bane, Kedikadın’ı da kendi tarafına çekmiştir. Gotham kenti bu durumda ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. Ordu, güvenlik kuvvetleri ve yerel otoriteler halkı bu tehditten koruyamamaktadır.

Bu durum Batman için de oldukça zordur. Nitekim Batman’ın kendisinden çok daha güçlü bir rakibe karşı mücadele vermesi gerekir. Üstelik düşmanı yalnız değildir ve yoldaşları oldukça güçlüdür.

Christopher Nolan Film Önerileri

Christopher Nolan Filmleri Listesi
The Dark Knight Rises
  • Interstellar

 Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, MacKenzie Foy 

IMDB Puanı:  8.6

Yıl:  2014

Cooper, geçimini çiftçilik yaparak sürdüren bir bilim adamıdır. Bilim adamı kariyerini geride bırakmış ve kendini iki çocuğuna adamıştır. Diğer yandan parlak bilim kariyerini özlemektedir. Nihayetinde kendisine gelen bir teklifi değerlendirmesi gerekir. Karar süreci zorlu olsa da, uzayda keşif yapması gereken görevi kabul eder ve yolculuğa çıkar.

Yolculuktan sonra dünyaya geldiğinde kendini farklı bir zamanda bulur. Uzaydaki seyahatinde zaman, dünyaya göre daha ağır işlemiştir. Yaşadığı zamanın yakın geleceğinde insan ırkının yok olmak üzere olduğunu görür. İklim değişikliği, sanayileşme, kuraklık gibi sebeplerden ötürü dünya büyük bir tehlikededir.

Ancak insanlık tamamen umutsuz değildir. Nitekim yeni keşfedilen bir solucan deliği, büyük bir umut teşkil etmektedir. Cooper, solucan deliğini araştırmak için ekibe katılır ve yolculuğa çıkar. Ancak gittiği yerde geçen 1 saat dünyada 7 yıla bedel olacaktır.

Interstellar, Fizikçi Kip S. Thorne’un Solucan Delikleri teorisinden esinlenerek çekilmiş, başarılı bir bilimkurgu filmi. Yalnızca sinema dünyasında değil, bilim dünyasında da tartışılan bir yapım olduğunu söylemekte fayda var.

En İyi Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan filmografisi
Interstellar
  • Dunkirk

 Oyuncular: Christian Bale, Michael Kaine, Ken Watanabe, Liam Neeson 

IMDB Puanı: 8.3 

Yıl:  2005

Dunkerque Tahliyesi, İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük olaylarından biri olarak kabul ediliyor. 1940 yılında, çoğunluğu İngiliz ve Fransız askerlerinden oluşan müttefik birlikler Fransa’nın Dunkerque sahilinde sıkışmıştı. Askerler burada Alman ordusu tarafından kıskaca alındı ve donanma gemilerinden balıkçı teknelerine kadar yüzlerce deniz aracından oluşan bir filo tarafından kurtarıldı. Nolan’ın Dunkirk filmi, bu tahliyenin hikâyesini anlatıyor.

Film, askerlerin kuşatılmasıyla başlıyor. Askerler, Alman ordusunun olası saldırılarına karşı savunmasız ve çaresiz durumda kalmıştır. Ancak müttefik devletler 300 bin’in üzerindeki asker için bir kurtarma operasyonu planlamaktadır. Eleştirmenler tarafından en iyi II. Dünya Savaşı filmlerinden biri olarak kabul edilen Dunkirk, tarihi bir olayı oldukça başarılı biçimde yansıtmış.

Christopher Nolan Filmleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *