Pamukkale Hierapolis Ören Yeri

Denizli Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti

Türkiye’nin nadide doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale, aynı zamanda tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Hierapolis, Denizli’nin Pamukkale ilçesinin sınırları içinde bulunuyor. Hierapolis, seyahat planınızda mutlaka bulunması gereken bir yer.

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti Hakkında Bilgi

Hierapolis Ören Yeri, Denizli ilinin 18 km kuzeyinde ve Pamukkale ilçesinin dâhilinde, travartenlere yakın bir konumda bulunuyor. Ören Yeri sınırları içinde Antik Tiyatro, Nekropol, Antik Havuz, Apollon Tapınağı gibi tarihi yapılar yer almakta.

Bununla birlikte, kentin cadde ve sokaklarının canlı bir biçimde korunduğunu belirtmekte fayda var. Hierapolis Antik Kenti hamamları da dönemin mimarisini ve kent planını anlamak için büyük önem teşkil ediyor.

Hierapolis Antik Kenti Tarihi

Hierapolis’te kent yerleşiminin, Antik Yunan döneminin öncesine dayandığı düşünülüyor. Ana Tanrıça kültüne dair bulguların elde edilmesi, kentin tarihinin eski Anadolu Medeniyetleri dönemine kadar uzandığını gösteriyor. Elbette o dönemde şehrin adı henüz Hierapolis değildi. Hierapolis öncesi dönemin kent sınırları da tam olarak bilinmiyor.

Antik coğrafyacı Strabon, Hierapolis’in Karia bölgesinin sınırları yakınlarında yer aldığını, Laodikeia ve Tripolis kentlerine de yakın bir konumda olduğunu ifade etmekte. Yine Strabon’un eserine göre, Hierapolis’in tarihi Frigler dönemine kadar uzanıyor.

Kentteki yerleşimler çok daha öncesine dayansa da, kentin Bergama kralı II. Eumenes tarafından kurulduğu ve adını Amazon kraliçesi Hiera’dan aldığı biliniyor. Bugün örenyeri sınırları içinde yer alan binalar, objeler ve diğer bulgular, Hierapolis’in önemli bir kültür merkezi ve dini merkez olduğunu göstermekte.

İmparator Neron döneminde yaşanan bir depreme kadar, Helenistik şehir planına göre imar edilen ve bu planı koruyan kent, depremden sonra Roma mimari üslubu esas alınarak yeniden yapıldı ve tipik bir Roma kenti görünümünü aldı. Hierapolis’in Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir merkez olduğunu belirtmek faydalı olacaktır.

İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in Hierapolis kentinde öldürüldüğü rivayet edilir. Bu yüzden, Hierapolis Bizans döneminde önemli bir hac merkezi olmuştur.

Denizli Hierapolis Ören Yeri Görülecek Şeyler

Hierapolis antik kentine girerken sizi kentin giriş kapısına işlenmiş bir Medusa figürü karşılar. Bu figürün kötücül varlık Medusa’yı kentten uzak tutan bir tılsım olduğu biliniyor. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Türk kültüründeki nazar inancının ve nazar boncuğu kullanımının bu uygulamaya dayandığı söyleniyor.

9500 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan tiyatronun inşasına İmparator Hadrianus döneminde başlandığı biliniyor. Başarılı bir biçimde çıkarılan ve korunan tiyatroda, Helenistik dönemden kalan heykel ve kabartmaları incelemek mümkün.

Ayrıca, Bergama sanat ekolünün nadide örnekleri de bu tiyatronun sınırları içinde yer alıyor. Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan kabartmalar, bu tiyatroda gladyatör dövüşlerinin yapıldığını gösteriyor.

Hierapolis Antik Tiyatro

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti 2020-2021
Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis’in Rahipleri Ölümsüz Müydü?

Hierapolis’ten bahseden birçok tarihi kaynak, bu kentte, bilhassa tapınaklarda yaşanan mucizelere yer veriyor.

Kentte cehennemin kapıları olduğuna inanılan mağaralar vardı. Buralar, yeraltı dünyasına açılan geçitler olarak kabul ediliyor ve kurban edilmek için indirilen hayvanlar, hiçbir insan müdahalesi olmaksızın ölüyordu. Bu durum, mağaralarda salgılanan zehirli gaz ile açıklanıyor.

Diğer yandan, rahiplerin kurbanları sunmak üzere indikleri mağaralardan hiçbir zarar almadan çıkmaları birçok tarihi kaynakta geçiyor. Hatta Strabon da bu durumu teyit edip, rahiplerin kafalarını cehennem kapısının içine kadar soktuklarını ve gazdan etkilenmediklerini söylemektedir.

2018 yılında Archaelogical and Anthropological Sciences dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, birçok tarihi kaynakta geçen bu durum, rahiplerin kimyasal ortamın farkında olmasıyla açıklanabilir.

Makalenin yazarlarından biri olan Pfanz’a göre, rahipler ölümcül nefes olarak adlandırdıkları gazın belli bir noktanın üzerine çıkmadığını biliyorlardı. Gazın hangi saatlerde yoğun olduğunun ve hangi yüksekliğe ulaşabildiğinin bilincinde olan rahipler, kurban ritüellerini bu bilgilere göre gerçekleştiriyorlardı.

Denizli Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2021

Denizli Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 80 Türk Lirası‘dır. 18 yaş altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Pamukkale’ye girişte ödediğiniz bilet fiyatı içinde Hierapolis Antik Kenti ziyareti de dahildir. Ayrıca Ören Yeri içindeki anfi tiyatro ve antik havuzu da gezebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Girişinde Müze Kart Geçerli Mi?

Evet Pamukkale Travertenleri girişinde müzekart geçerlidir. Müzekart ile Hierapolis Antik Kenti‘ni, Antik Havuzu ve Anfi Tiyatroyu da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Hierapolis Antik Kenti’nin kazı çalışmalarında bulunan lahitlerin ve heykellerin sergilendiği Hierapolis Arkeoloji Müzesi de müzekart ile gezilebilir.

Denizli Pamukkale Travertenleri Bilet Fiyatı 2021

Denizli Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2020-2021
Pamukkale Travertenleri

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2021

Heykellerin ve latihlerin bulunduğu Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi için bilet 12 Türk Lirası‘dır. Ancak müzekart ile hem Hierapolis Antik Kenti’ne, hem de Arkeoloji Müzesi’ne giriş yapabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi’ndeki Eserler

Hierapolis Arkeoloji Müzesi giriş ücreti
Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Kenti Ziyaret Saatleri

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti, 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında sabah 06:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Türkiye’deki çoğu müzenin aksine, Pamukkale Travertenleri açılış-kapanış saatleri kışın da değişmez ve yine 06:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için Pamukkale Hierapolis Ören Yeri’nin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Denizli Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *