Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, eşine rastlanmayacak karmaşık bir yapıya sahip. Tarihi oldukça eskiye uzanan bu yapı, dünya üzerindeki en eski yeraltı şehirlerinden biri. Kapadokya‘daki yeraltı şehirleri, milattan önceye kadar uzanan tarihiyle insanların tarihteki yaşam tarzları hakkında ipuçları veriyor. Sizi hayrete düşürecek olan Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerini, Kapadokya gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm.

Kapadokya’nın Yeraltı Şehirleri

Derinkuyu yeraltı şehri, yer altına inşa edilmiş sekiz ayrı kattan oluşuyor. Kent, Kapadokya’nın jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilebilmiş. Yanardağlardan süzülen lavların oluşturduğu tüflü toprak, yumuşak bir yapıya sahip olması nedeniyle insan eliyle kolayca şekillendirilmiş. Bu sayede insanların evlerinin altında açtığı kiler veya sığınak tarzındaki odalar, zamanla büyüyerek tam teşekküllü birer şehir haline gelmiş.

Diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Derinkuyu, oldukça geniş bir kapasiteye sahip ve içinde birbiri ile iç içe geçmiş birçok bölüm bulunuyor. Derinkuyu, zaman içerisinde ihtiyaç duyulan bölümler eklenerek büyütülmüş. Odalar, mahzenler ve salonlar birbirine koridorlarla bağlanmış. Bu sayede binlerce metrekarelik bir alan elde edilmiş.

Kapadokya’nın Yeraltı Şehirleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti
Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri Tarihi

Tarihi araştırmalar, Derinkuyu’daki yerleşimlerin Asur Ticaret Kolonileri Çağı’na kadar uzandığını göstermekte. Ancak buranın bir kent hâline gelmesi Antik Yunan döneminde mümkün olabilmiş. Ksenophon, Anabasis adlı eserinde yeraltında yaşayan insanların varlığından bahseder. Hatta bu insanların yeraltında geniş aileler şeklinde, evcil hayvanlarıyla birlikte yaşadıklarını, gıda depolarına sahip olduklarını anlatır. Derinkuyu’da yapılan araştırmalar, Ksenophon’un söylediklerini doğruluyor.

Hristiyanlık inancı, Roma İmparatorluğu döneminde uzun bir süre yasaklıydı ve Hristiyanların bu dönemde büyük işkencelerden geçirildikleri biliniyor. Derinkuyu, Hristiyanlığın yasak olduğu dönemde korunaklı yapısıyla önemli bir yaşam merkezi haline gelmiş.

Antakya ve Kayseri’deki Hristiyanların Kapadokya’ya gelerek buradaki tünellere yerleştiklerini tarihi kaynaklardan biliyoruz. Yeraltı şehrine yerleşerek Romalı askerlerin zulmünden kurtulan Hristiyanlar, zamanla burayı ibadet merkezi haline de getirmişler.

Yeraltı şehri, Bizans İmparatorluğu döneminde de önemini korumuş. Bugün görülebilen yapıların önemli bir kısmı Bizans döneminde inşa edilmiş.

780 ile 1180 yılları arasında yaşanan Arap-Bizans savaşlarında, Arap akınlarından kaçan Bizanslıların yeraltı şehrine yerleştiği ve buralarda yaşamaya başladığı birçok tarihi kaynakta anlatılıyor. Tarihi kayıtlar, tünellerin 1923’te gerçekleşen nüfus mübadelesine kadar Rum-Ortodoks ahali tarafından kullanıldığını gösteriyor.

Yeraltı Şehrinde Görülecek Yerler

Şehrin giriş kısmında ve birinci katında şaraphane, vaftizhane, misyoner okulu gibi yapılar yer alıyor. Alt katlara indikçe kiler, mutfak ve erzak depoları karşımıza çıkıyor. Tünellerdeki hava sirkülasyonunu sağlamak için açılan havalandırma boşluğu üçüncü katta yer alıyor.

Araştırmalar, beşinci katın kentin merkezi olduğunu gösteriyor. Havalandırma sistemi büyük ölçüde bu katta konumlandırılmış. Toplantı odası, mezarlık, kilise ve su kuyusu gibi yapılar, kentin en geniş kısmı olan yedinci katta yer alıyor.

Dilerseniz bu yazıdan sonra Kapadokya’nın diğer önemli yeraltı kenti olan Kaymaklı Yeraltı Şehri yazısına da göz atabilirsiniz. Diğer yazıdaki bilgiler, Kapadokya’nın bu gizli hazineleri ile ilgili bilgilerinizi pekiştirecektir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2021

Derinkuyu Yeraltı Şehri giriş ücreti 50 Türk Lirası‘dır. 8 yaş altındaki çocuklar için bilet ücretsizdir. Derinkuyu Yeraltı Kenti girişinde müzekart geçerlidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Derinkuyu, yılın her günü açık olmakla birlikte etkinlik ve tadilatlar sebebiyle çalışma saatlerinde değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için yeraltı şehrinin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *