Netflix Dizi Önerileri ve Yorumları

Netflix Dizi Önerileri, Tavsiyeler, Konu Özetleri ve Yorumlar

Yabancı ülkelerde uzun yıllardır yayında olmasına rağmen, Türkiye piyasasına yeni giren Netflix; yabancı dizi takipçilerine ilaç gibi geldi. Yıllardır istediği diziyi bulmak için sinir bozucu reklamlar ile dolu internet sitelerine mahkum olan dizi izleyicileri, nihayet kullanışlı bir dizi platformu ile tanıştılar.

Gerçekten de Netflix, altyazı ve dublaj seçenekleri ve reklamsız HD yayını ile dizi keyfini maksimum boyuta taşıyor. Oldukça cüzi bir rakam ile abone olunabilen Netflix, beni büyük oranda internetten dizi indirme ve altyazı ile eşleştirme çilesinden kurtardı diyebilirim.

Netflix Dizi Önerileri listesini, son iki yılın En İyi Netflix Dizileri arasından derlemeye çalıştım. Dizilerin konu özetlerini, imdb puanlarını ve diziler hakkındaki naçizane yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz. Herkese iyi seyirler dilerim.

Netflix Dizi Önerileri ve Yorumları 2021

En iyi Netflix Dizileri Listesi düzenli olarak güncellenmektedir. Ara sıra kontrol ederseniz, yeni eklenen dizi özetlerini, tavsiyeleri ve yorumları görebilirsiniz.


Yazıdaki Netflix Dizileri:


 • Ozark

(2017-….) IMDB Puanı: 8.5

Ozark, aslında oldukça yeni bir dizi, ancak yeni olmasına rağmen Imdb‘de hatırı sayılır bir kitle tarafından oylanmış ve iyi de bir puan ortalaması yakalamış. Ozark, polisiye-suç dalında kaleme alınmış senaryosu ile bir kara mizah dizisi aslında… Breking Bad dizisi gibi suç olaylarını karikatürize ediyor ve bizi yeraltı dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Ozark Dizisi Konu Özeti

Martin Byrde ve ortağı Bruce, Meksika uyuşturucu karteli için ABD’nin Chicago kentinde para aklamaktadır. Martin (Marty) eşiyle ilişkisinde sorunlar yaşayan ve bu sebeple eşinin peşine dedektif takmış bir adamdır.

Aldatıldığını yeni öğrenmiştir ve zaten hayatı berbat bir halde iken; üstüne bir de ortağının adına çalıştıkları çeteyi dolandırdığı ortaya çıkar. Martin’in sızdırılan bu paradan haberi yoktur ve kendini bir anda olayların içinde bulur.

Del isimli mafya babası, şirketin ofisini basmış ve Martin hariç herkesi öldürmüştür. Martin ise Del‘e gerçekleştirilmesi imkânsız gözüken sözler vererek zar zor kurtulmuştur. Gözlerden uzak Ozark Gölü kıyılarına göç edecek ve uyuşturucu kartelinin milyonlarca dolarını orada aklayacaktır.

Ancak bir yandan Del‘in tüm ailesini öldürme tehditleri ile baş etmeye çalışırken, bir yandan da Ozark‘ta başına yeni ve büyük belalar açar. Ailesinin bu garip kasabaya alışmakta zorluk çekmesi ve çeşitli olaylara karışması da tüm olanların üzerine tuz biber ekecektir.

Netflix Suç ve Polisiye Dizileri

en iyi netflix dizileri listesi 2020
Ozark
 • The Crown

(2016-….) IMDB Puanı: 8.7

The Crown, büyük bir yatırımla çekilmiş bir dönem dizisi olduğunu ilk bölümden izleyiciye fark ettiriyor. Yıllardır haberlerde bembeyaz saçları ve tonton görünüşü ile izlediğimiz meşhur İngiltere Kraliçesi II. Elisabeth‘in de bir zamanlar genç ve tutkulu bir kadın olduğunu bu dizi sayesinde fark ediyoruz.

Yalnız önceden belirtmekte fayda var, tarihi yapımları ve dönem dizilerini çok sevmeyenler; bu dizinin ağır senaryosunu muhtemelen sıkıcı bulacaklardır.

Bu diziyi izlerken ilk bölümde bırakmak yerine birkaç bölüm şans vermek lazım. Çünkü burada anlatılan sadece İngiltere kraliçesinin gençliği ve tahta nasıl çıktığı değil, onun hükümdarlık yıllarında dünyanın nasıl değiştiği ve vuku bulan ilginç olaylar.

Örneğin 1952 yılında İngiltere’nin üstüne çöken ölümcül sis de bu diziye konu edilmiş. Adı tamamen tesadüfi bir şekilde listemizin sonundaki “Öldüren Sis – The Mist” isimli diziyle aynı olan bu sis, elbette hava kirliliğinin yarattığı bir yan etkiden başka bir şey değil. Ancak bu olay yüzünden İngiltere’de binlerce kişi boğularak ölmüş.

The Crown Dizisi Konusu

İngiltere Kralı VI. George, bir sigara tiryakisidir ve bu yüzden 1952 yılında hastalanıp ölür. Bu sırada tahtın varisi Elisabeth, kocası olan Prens Philip ile birlikte dünya turundadır. Haberi alır almaz İngiltere‘ye döner ve Kraliçe olarak tahta çıkar. Halen İngiltere Kraliçesi olan II. Elisabeth‘in hayatı boyunca karşılaştığı olaylar, elbette bu dizi için sonsuz bir kaynak. Özellikle üçüncü sezonda diziye dahil olacak Lady Diana ile ilgili olaylar eminim büyük ilgi çekecektir.

Dizi dönemin başbakanı olan Winston Churchill‘i harika bir şekilde canlandırmış. Winston Churchill, yine listemizde olan Peaky Blinders dizisinde de gözüküyor, ancak iki oyunculuk arasında dağlar kadar fark var. II. Dünya Savaşı‘nda gösterdiği üstün liderlikten ötürü, İngilizlerin ona nasıl da saygıyla yaklaştıklarını, daha ilk bölümden görüyoruz.

İzlenmesi Gereken Netflix Dizileri 2021

en çok izlenen netflix dizileri
The Crown
 • The OA

(2017-….) IMDB Puanı: 7.8

The OA, True Detective dizisinin yapımcıları tarafından ortaya konulmuş kaliteli bir yapım. Netflix kanalında 2017 yılında gösterime girdi ve bilim-kurgu meraklılarının oldukça ilgisini çekecek bir senaryosu var.

The OA Dizisi Konu Özeti

Rusya’nın en zengin iş adamlarından birinin kızı, babasının düşmanlarının kurduğu bir tuzak sonucu trafik kazası geçirir. Rusya’nın en zengin ailelerinin çocuklarını taşıyan servis minibüsü, bir köprüden düşmüş ve sulara gömülmüştür. Bu sabotajdan sağ kurtulan tek çocuk olan Nina Azarov, babası tarafından Amerika’ya gönderilir.

Nina, kazadan görme yetisini kaybederek kurtulmuştur ve özel bakıma muhtaçtır. Bu sebeple kendisini ABD’nin pahalı okullarından birine yazdırmışlardır. Ancak Nina’nın öğrenimi devam ettiği sırada babası bir suikast sonucu yaşamını yitirir. Rusya’dan artık para gelmediği için ABD’deki yakınları Nina ile ilgilenmezler ve okuluna devam edemediği gibi, perişan bir duruma düşer.

ABD’li bir aile Nina’yı evlat edinir ve ona Prairie Johnson adını verir. Nina yeni ailesinin sevgi ve şefkati ile büyür. Ancak Nina normal bir çocuk değildir. Kabuslar görmekte ve uykusunda gezmektedir. Genç ve güzel bir kız olduğunda bir gün evi terk eder ve rüyasında hep onu çağıran babasını bulmaya çalışırken ortadan kaybolur.

7 sene sonra evine ve onu büyüten ailesine geri döndüğünde, görme yetisini kazanmıştır ve sırtı garip dövmeler ile doludur. Kasaba halkı ona ucube gibi davranmakta ve ailesi de krizi yönetmekte zorlanmaktadır. Kayıp olduğu yıllarda yaşadıklarını 10 bölüm boyunca kendi anlatımından öğreniyoruz.

En Çok İzlenen Netflix Dizileri

netflix dizi önerileri bilim kurgu 2020
The OA
 • The Last Kingdom

(2015-….) IMDB Puanı: 8.3

Epik bir anlatım tarzı olan tarih-savaş dizilerini çok seven biri olarak, bu diziyi şiddetle tavsiye ediyorum. Şayet Roma ve Spartaküs gibi drama/tarih dizilerini veya Merlin ve Taht Oyunları gibi fantastik/tarih dizilerini keyifle izlediyseniz; iki türün karışımı olan The Last Kingdom da ilginizi çekecektir.

The Last Kingdom Dizi Özeti

Dizi İngiltere‘nin “Birleşik Krallık” olma sürecini başlatan Alfred isimli kralın döneminde geçiyor. Britanya, kuzeyden Vikinglerin işgali altındayken, İngiltere’nin son kalesi olarak yalnızca Wessex ve Mercia Krallıkları kalmıştır. Hristiyanlığı benimsemiş olan İngilizler, çok tanrılı inanca sahip Vikingler tarafından yok edilmek üzeredir.

İngiliz topraklarında (Bebbanburg) doğup vaftiz olan, ancak bir savaşta vikinglere esir düşen Uhtred isimli bir çocuk; bir viking komutanı tarafından evlat edinilir ve pagan inancıyla büyütülür. Yarı İngiliz, yarı Danimarkalı olan Uhtred; iki toplum arasında köprü görevi görecek ve İngiltere‘nin kurulmasında Alfred‘in en büyük yardımcısı olacaktır.

Netflix Dizi Tavsiyeleri 2021

savaş dizileri netflix
The Last Kingdom
 • 13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep)

(2017-….) IMDB Puanı: 8.5

Bir izleyici olarak son zamanlarda beni ilk bölümden ekrana bağlayacak ve senaryonun bir parçası yapacak bir dizi bulamıyordum. Birçok diziyi ilk birkaç bölümünü izledikten sonra yarım bıraktım. Ancak Netflix‘te gösterime giren bu dizi, derdime derman oldu diyebilirim.

13 Reasons Why Konu Özeti

ABD’nin California eyaletindeki bir lisede, 17 yaşındaki bir genç kız intihar eder. Kızın ailesi ve okul yönetimi olaya bir anlam veremez. Hannah Baker isimli öğrencinin ölümü okulu derinden sarsmıştır. Çünkü ölen kızın, okulun tüm popüler öğrencileri ile kesişen bir okul yaşamı olmuştur ve herkes tarafından tanınmaktadır.

Hannah Baker ölmeden önce tüm yaşadıklarını eski kasetlere kaydetmiştir ve bu kasetleri ölümünden sorumlu olan tüm insanlara posta ile göndermiştir. Hannah ile geçmişte duygusal ilişkisi olan Clay Jensen kasetleri dinlemeye başladığında ölen kıza zarar veren insanların suçlarını ortaya dökmeye karar verir.

Dizi sırasında kaseti dinlerken geçmişe gidiyor ve kaset durduğunda bir anda şimdiki zamana dönüyoruz. Bu zaman geçişlerini yönetmen mükemmel bir şekilde kurgulamış. Ortamdaki kişiler ve hayat akışı aniden değiştiği halde, ışık tonlamaları ile geçmişe gittiğinizi fark ediyor ve bu çekim tekniğine kolayca adapte oluyorsunuz.

Netflix Dizi Yorumları

izlenmesi gereken netflix dizileri
13 Reasons Why
 • Stranger Things

(2016-….) IMDB Puanı: 9.0

80’lerde Geçen Dizi Stranger Things

Stranger Things, yayınlandığı iki sezon içerisinde Netflix Originals başlığında, en iyi Netflix dizileri arasına en tepeden girdi. Netflix Dizi Önerileri temalı yazılarda yerli veya yabancı tüm yazarlar tarafından şiddetle tavsiye edilen yegane dizi oldu.

Stephen King ve Dean Koontz gibi bilim-kurgu, gerilim yazarları ile büyümüş biri olarak; bu dizinin 1980’lerde geçen konusuna ve olağanüstü olayları kurgulama tarzına bayıldım.

Stranger Things Konu Özeti

Kendi halinde bir kasabanın yanıbaşında bir araştırma laboratuvarı kurulur ve projenin başında hırslı bir bilimadamı vardır. Denek olarak kullandığı çocukları başka bir boyuta geçirmek ve bu yolla yabancı ülkelerden istihbarat toplamak amacındadır.

Deneylerinde kullandığı üstün yetenekli çocuklardan biri kaçmayı başarır ve kasaba halkının arasına karışır. Seven adındaki bu kız, maalesef doğduğu günden beri bir deney objesidir ve gerçek hayata dair hiçbir tecrübesi yoktur.

Peşine takılan ajanlardan kaçarken, fantastik oyunlara meraklı 3 erkek çocuğu ile karşılaşır. Çocuklar onu korumak ve saklamak için hayatlarını tehlikeye atarlar. Ancak ne kadar olayları örtbas etmek isteseler de, felaketler bütün kasabayı saracaktır.

Dizide rol alan çocukların, oyunculuk kabiliyetine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Zira hem Seven rolünde oynayan kız, hem de 3 kafadar (Mike, Dustin, Lucas) muhteşem iş çıkarıyorlar. Ayrıca 80 kuşağının çok yakından tanıdığı bir aktris olan Winona Ryder da bu dizide çok kilit bir rolde oynuyor.

Bilim-Kurgu Netflix Dizi Önerileri

netflix dizi önerileri 2020
Stranger Things
 • Narcos

(2015-….) IMDB Puanı: 8.9

Narcos Ve Pablo Escobar

Narcos çoğumuzun bildiği üzere Pablo Escobar‘ın hayatını konu alan bir yabancı dizi. 93 yılında Kolombiya özel kuvvetleri tarafından öldürülen suç baronu Escobar, yıllar sonra bu dizi sayesinde tekrar Dünya gündemine geldi.

Pablo Escobar 70 ve 80‘li yıllarda dünya uyuşturucu piyasasının %80‘ini kontrol etmiş olan dünyanın en ünlü suçlusu… 3000’e yakın insanın ölümünden sorumlu olan ve senede 22 milyar dolar kazanan bir adamdan söz ediyoruz. Ancak Kolombiya‘nın Medellin şehrinde halk onu hala saygıyla anıyor.

Bunun sebebi de servetinin ciddi bir kısmını yoksullara yardım etmek için harcamış olması… Pablo Escobar‘ın kendine has karakteri ve uluslararası krizlere sebep olan fırtınalı yaşamı, elbette harika bir dizi senaryosuna gerekli malzemeyi sağlıyor.

Narcos Dizisi Konu Özeti

Pablo Escobar bahsettiğimiz üzere tüm dünyanın tanıdığı bir uyuşturucu kaçakçısı… Ancak onun peşindeki DEA (ABD Federal Narkotik Bürosu) ajanını herhalde çok azımız biliyorduk. Netflix’in büyük ilgi gören bu dizisi, Pablo’dan çok Ajan Steve Murphy‘nin hikâyesi aslında… Zaten dizi boyunca tüm gelişmeler onun attığı adımlar üzerinen anlatılıyor.

DEA ajanları olan Steve Murphy ve Javier Pena‘nın peşinden Kolombiya sokaklarında koşuyor ve uyuşturucu kartelinin acımasızlığına şahit oluyoruz. Elbette dizi olayları tarihsel bir gerçeklik üzerinden işlerken, içine mizah katmayı da ihmal etmiyor. Böylece ortaya sürükleyici bir dizi çıkıyor.

Biraz spoiler içerse de, Pablo Escobar‘ın gerçek hayat hikâyesini Pablo Escobar Kimdir isimli yazımızdan okuyabilir ve hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri öğrenebilirsiniz.

Netflix Mafya Konulu Diziler

netflix mafya dizi önerileri
Narcos
 • Suburra: La Serie

(2017-….) IMDB Puanı: 8.1

Amerikan dizilerinin suç dünyasına ve mafyaya bakış açısına az çok aşinayız. Üst satırda bahsettiğimiz Narcos dizisi de buna iyi bir örnek. Ancak ABD dizi sektörünün devamlı anlatmaya çalıştığı Latin mafyalarının öyküsünü bir de kendilerinden dinlemek nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını İtalyan yapımı Suburra’da bulabilirsiniz.

Suburra: La Serie Dizisi Konu Özeti

Dizi imparatorluk döneminden beri Avrupa‘da entrikaların merkezi olan Roma şehrinde geçiyor. Roma‘nın Ostia bölgesindeki önemli bir arazinin elde edilmesiyle ilgili kavga; mafyayı, siyasileri ve hatta Vatikan‘daki din adamlarını bile içine alıyor. Farklı etnik gruplardan oluşan çeteler, kendilerini bir anda ölümüne bir rekabetin içinde buluyorlar.

Yeraltı dünyasının acımasız lideri Samuray, Vatikan’daki kardinalleri yönetebilecek kadar zeki bir kadın (Sara Monaschi) ve önlerine çıkan bir fırsatı değerlendirmek üzere işin içine giren genç kurtlar. (Aureliano, Spadino, Gabriele). Dizi ilk bölümden itibaren Roma‘yı kasıp kavuran bir entrika ve cinayet sarmalına dönüşüyor.

Klasik Amerikan dizilerinden biraz uzaklaşmak ve farklı bir tarzı deneyimlemek isterseniz, Suburra‘yı izleyin derim. Ben dizinin birinci sezonunu bitirdikten sonra filmini de izledim. 2015 yılında çekilmiş olan filmde, dizi ile benzerlikler olsa da, temelde ciddi farklar var. O yüzden bir zaman kaybı olarak görmeyip, onu da izlemenizi öneririm.

Suburra’nın bende yarattığı hayranlık, İtalyan yapımlarını daha detaylı araştırmama sebep oldu. Akabinde de Suburra‘dan da iyi olduğunu düşündüğüm “Gomorra” dizisine başladım. Gomorra ile ilgili yoruma Yabancı Dizi Önerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Netflix Dizi Önerileri ve Yorumları 2021

izlenecek en güzel diziler netflix
Suburra: La Serie
 • Black Mirror

(2011-….) IMDB Puanı: 8.9

Black Mirror Dizisi Neleri Konu Alıyor?

Black Mirror, tam anlamıyla sarsıcı ve şok edici bir senaryoya sahip. Aslına bakarsanız dizinin her bir bölümü birbirinden bağımsız ve konular da birbirinden çılgın. Modern yaşamın şikayet ettiğimiz bilgi kirliliği, algı operasyonları, sosyal medya, dijitalleşme, insanları robotlaştırma gibi eylemleri bu dizide çok farklı bir bakış açısı ile ele alınıyor.

Black Mirror Dizisi Konu Özeti

Black Mirror dizisi tüm bölümleri ile mükemmel bir bütün değil. Çünkü bölümler birbirinden apayrı konuları işliyor. Bunların bazıları bize oldukça tanıdık gelen, gündelik olaylarla ilgili kurgular ve dijital dünyanın insanlığa zararına işaret ediyor. Teknolojinin, hayatımızın doğallığına verdiği zararı çarpıcı bir şekilde yüzümüze vuruyor.

Dizinin bazı bölümleri şaşırtıcı ve sarsıcı iken bazıları ise vasat. Ancak bu vasatlık veya mükemmellik kesinlikle bireysel yaşanmışlıklar ile doğru orantılı… Bana göre sıradan olan bir bölüm, size göre çok etkileyici olabilir; çünkü her bir bölüm insanların farklı yaşam tarzlarına ayna tutuyor.

Netflix Dizi Özetleri ve Yorumlar 2021

netflix'te ne izlenir
Black Mirror
 • Merlin

(2008-2012) IMDB Puanı: 7.9

Merlin aslında çoğu dizi izleyicisine tanıdık gelecek eski bir dizi. Ancak ben yeni izlemiş olmanın heyecanı ile en iyi Netflix dizileri listemde sizinle paylaşmak istedim. Şayet benim gibi bu güzel diziyi gözden kaçırmış olanlar varsa, çıtır çerez niyetine harika vakit geçirten bu yapımı izlemelerini tavsiye ederim.

Bazen böyle uzun soluklu ve başarılı dizileri sonradan izlemek harika olabiliyor. “Netflix’te ne izlesem?” diye bakınırken ve yeni başladığım birkaç dizide hayal kırıklığına uğramışken; Merlin imdadıma yetişiverdi!

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri, bugüne kadar birçok filme konu oldu. Ancak Merlin dizisinin, bu cevheri en güzel işleyen yapım olduğunu düşünüyorum.

Merlin Dizi Konusu

Dizi, üst satırlarda bahsettiğimiz The Last Kingdom gibi İngiltere’nin güneyinde geçiyor. Genç bir büyücü, efsanevi bir şehir olan Camelot‘taki saraya geliyor. Yaşlı bir doktor olan Gaius‘un yanına yerleşen genç Merlin, bir şekilde Prens Arthur‘un dikkatini çekiyor ve onun asistanı oluyor.

Merlin, büyücülüğün Kral Uther tarafından ölümle cezalandırıldığı bir dönemde; doğuştan gelen sihirli yeteneklerini gizlemek zorunda kalıyor. Yine de genç prens Arthur ve kudretli büyücü Merlin, kaderlerinde yazıldığı üzere ayrılmaz bir ikili oluyorlar. Arthur‘u defalarca ölümden kurtaran (büyü yaptığını çaktırmayarak) Merlin, kehanetlerde geçen yeni dünyanın (Albion) kurulmasına ön ayak oluyor.

Merlin‘in genç ve tecrübesiz bir çaylak olarak geldiği sarayda; Gaius‘un ve Ejderha‘nın yardımı ile güçlerini yönetmeyi öğrenmesini ve yavaşça bilge biri haline gelmesini gözlemleyebiliyoruz. Dizi, İngiliz Mitolojisi’nde geçen olayları esprili bir dille ekrana yansıtmayı başarıyor ve gerçekten iyi vakit geçirtiyor.

Fantastik Netflix Dizi Önerileri

blank
Merlin
 • A Series of Unfortunate Events (Talihsiz Serüvenler Dizisi)

(2017-….) IMDB Puanı: 7.9

Talihsiz Serüvenler Dizisi, 1999 ile 2006 yılları arasında yazılmış olan 13 kitaplık bir hikâyedir. Çoğu izleyici, bu karanlık ve gizemli öykü ile Jim Carrey‘nin başrolünü oynadığı 2004 yapımı film ile tanıştı.

Netflix kanalından da izlenebilen bu 1,5 saatlik filmde, hem çocuk oyuncular, hem de ünlü komedyen Jim Carrey mükemmel bir performans göstermişti. Netflix‘in yıllar sonra aynı konuyu tekrarladığı dizide, bu filmin gölgesinde kalmamak için oldukça detaya girdiğini görüyoruz.

Talihsiz Serüvenler Dizisi Konusu

Talihsiz serüven, 3 sevimli çocuğun evlerinin yanması sonucu anne ve babalarını kaybetmeleri ile başlar. Oldukça büyük bir servete ve muhteşem bir malikâneye sahip olan Baudelaire ailesinin çocukları, ebeveynleri ölünce bir anda Baudelaire yetimleri olarak ortada kalırlar. Aile avukatı onları, yasal vasileri olduğunu iddia eden; uzaktan akrabaları Kont Olaf‘a teslim eder.

Kont Olaf eski ve bakımsız bir şatoda yaşayan garip bir adamdır. Violet (Kız, 14) , Klaus (Erkek, 13) ve Sunny (Kız, 1) ismindeki çocuklara şefkat göstermek şöyle dursun, onlara evini temizletir, yemek yaptırır ve işi bitince odaya kilitler. Zaten tek derdi çocuklara kalacak olan mirasa konmaktır.

Hikâyenin bu giriş kısmı “Kötü Günler Başlarken” adlı ilk kitaptan uyarlamadır. Kont Olaf öylesine zalim bir adamdır ki, bebek yaştaki Sunny 18 yaşına gelmeden mirasa kimse dokunamayacağı için; bebeği öldürmek ve Violet ile evlenmek istemektedir.

Kendisinin bu kötü niyetini öğrenen çocukların, yetişkinler ile bağlantı kurmaması için her türlü entrikayı çevirir. Çocuklar, tüm çabalarına rağmen kimseden yardım alamayınca, çözümün kendilerine güvenmekte olduğunu anlarlar.

Netflix’te Kara Mizah Konulu Dizi

en iyi netflix dizileri 2020
A Series of Unfortunate Events
 • House Of Cards

(2013-….) IMDB Puanı: 9.0

Amerika’daki Lobi Kavgasını Konu Alan House Of Cards

ABD‘nin politikalarının arkasında bir değil birden fazla güç odağı olduğunu ve bunların birbiri ile daima savaş halinde olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. House of Cards dizisi ABD siyasetinde arka planda oynanan oyunları ve güç için ortaya konulan savaşları konu ediyor.

Başrolünde Hollywood‘un en ünlü aktörlerinden Kevin Spacey oynuyor. Son yıllarda iddialı projeler başrolde en az bir süper yıldız oynatıyorlar. Bu taktik elbette dizinin büyük bir reklam yapmasını ve izlenmesini sağlıyor. Westworld dizisinde Anthony Hopkins‘in oynaması gibi, Ed Harris de aynı dizide pastanın kreması adeta…

House of Cards dünya dizi/film eleştiri sitelerinde en iyi Netflix dizileri arasında gösteriliyor.

House Of Cards Dizi Özeti

Dizi Francis Underwood isimli siyasetçinin, kendisine kariyerinde yanlış yapan herkesten intikamını alması üzerine kurulu, üstelik bu insanlara ABD Başkanı da dahil. Francis, karısı Claire‘i de ikna ederek kendisine yardımcı olmasını sağlıyor ve birlikte türlü entrikalar ile rakiplerini alaşağı ederek siyasette yükseliyor.

Netflix Dizi Tavsiyeleri 2021

netflix dizi tavsiyeleri 2020
House Of Cards
 • Peaky Blinders

(2013-….) IMDB Puanı: 8.8

Bildiğimizden Çok Farklı Bir İngiltere Tablosu

Peaky Blinders tarihsel yapımlardan keyif alanların çabuk uyum sağlayacağı bir dizi… I. Dünya Savaşı‘nın hemen sonrasındaki İngiltere‘yi konu alıyor.

İngiltere’de mali bunalım olduğu yılları betimleyen dizi, sanayinin yoğun olduğu Birmingham kentinde geçiyor. Toz ve dumanla karışık sokaklar ve kötü şartlarda yaşayan insanlar görüyoruz.

Tüm bu karmaşanın içinde suç çetelerinin bahis ve kaçakçılık ile güç kazanma yarışı var. Dizinin tempoyu aniden yükseltmesi ve bunu nefis müziklerle desteklemesi etkileyici… Ayrıca aktör Cillian Murphy‘nin performansı akılda yer ediyor.

Peaky Blinders Konu Özeti

Peaky Blinders çetesinin lideri olan Thomas Shelby bir depodan içki yerine yanlışlıkla silah kasalarını çalar. Bu silahlar İngiltere hükümeti tarafından Libya‘da yürütülen bir operasyon için transfer edilmektedir.

Silahlar o kadar önemlidir ki, bizzat Başbakan Winston Churchill tarafından özel bir müfettiş görevlendirilir ve Birmingham şehrinin emniyet teşkilatı bu müfettişin emrine verilir.

Chester Campbell isimli müfettiş silahları IRA‘nın (İrlanda Kurtuluş Ordusu) çaldığına inanmaktadır. Ancak şehirde aktif olan komünist yapılanmadan ve suç çetelerinden de şüphelenmektedir. Gerçeği öğrenmek için elit bir kadın ajanı halkın arasına yerleştirir.

Thomas Shelby ise bu silahların kendisinde olduğunu çok uzun süre gizlemez ve onları anlaşmada koz olarak kullanır. Amacı ailesini çok daha zengin ve güçlü bir hale getirmektedir ve kaçakçılık yapmak yerine, at yarışı borsasında yasal olarak zenginleşmektir.

En İyi Netflix Dizileri 2021

netflix dizileri konu özetleri
Peaky Blinders
 • Orange Is The New Black

(2013-….) IMDB Puanı: 8.3

Orange Is The New Black, hapishane yaşamını konu alan bir dizi. Ancak bu dizide haydut tipli ve bol kaslı Amerikan suçlularını değil de, her biri kendine has karaktere sahip kadınları izliyoruz.

Baştan sona Kadınlar Koğuşu‘nda geçen bu dizi, tam çekirdek çitlemelik ve stres atmalık bir konuya sahip. Ne olduğunu anlamadan bölümün sonu geliyor.

Bu dizi, Netflix Dizi Önerileri listemize güzel vakit geçirme ve çekirdek çıtlatma kontenjanından giriş yapıyor.

Komedi Netflix Dizi Önerileri

netflix dizi önerileri komedi 2020
Orange Is The New Black
 • La Casa De Papel

(2017-….) IMDB Puanı: 8.8

Netflix’in bu sene büyük bir patlama yapan yeni dizisi La Casa De Papel, sürükleyici bir olay örgüsüne sahip bir yapım. Dizinin ilk bölümünde başlangıç ile bitiş arasındaki mesafe sanki sadece birkaç dakikaymış gibi hissediyorsunuz. Bu olgu dizinin hikayeyi anlatış tarzından kaynaklanıyor.

La Casa de Papel, 2017-2018 sezonunda gördüğü müthiş çapta ilgi neticesinde, gelmiş geçmiş en iyi netflix dizileri arasına en tepeden girdi.

La Casa De Papel Dizi Konusu

La Casa De Papel, İspanyol Kraliyet Darphanesi‘nin soyulmasını anlatan bir dizi. Milyonlarca Euro‘nun basıldığı ve piyasaya sürüldüğü bir darphane, dahiyane bir planla soyuluyor.

Ancak bu bizim bildiğimiz soygun öykülerinden değil. Çünkü bu tarz yapımlarda genelde birkaç suçlu bir araya gelir ve “Hadi şurayı soyalım!” diye işe girişirler. Soygunun öncesi senaryoda pek işlenmez. Soygun sırasındaki aksiyon ve sonrasındaki kaçış sürecine yoğunlaşılır. Ancak İspanyol sineması, bu konuya tamamen farklı bir yaklaşım getirmiş.

Soygunun arkasındaki Profesör lakaplı “mastermind”, olayı en ince ayrıntılarına kadar hesaplayan bir bilirkişi. Soygun girişimi sırasında polisin, gizli servisin ve arabulucuların bile ne yapacağını biliyor. Soygunu yapacak insanları dikkatle (ihtiyaç duyulan niteliklere göre) seçiyor ve alanında profesyonel olan bu kişilere 6 aylık bir eğitim veriyor.

Dizinin ilk bölümlerinde, planın ufak tefek sapmalarla kusursuz işlediğini görüyoruz. Elbette “sürpriz faktörü” dizinin heyecan seviyesinde de belirleyici oluyor. Ne de olsa gerçek savaşta planlar ve stratejiler asla %100 tutmaz. Her zaman bir plan olmalıdır, ancak savaş önceden öngörülemeyen olayları yönetme sanatıdır. La Casa De Papel, akıllıca bir stratejinin; üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan bir kaleyi, nasıl ele geçirebileceğini bize anlatıyor. Elbette içindeki birçok insani detay ile birlikte…

Aksiyon Netflix Dizi Önerileri

netflix dizi önerileri aksiyon 2020
La Casa De Papel
 • The Mist

(2017-….) IMDB Puanı: 5.4

The Mist (Öldüren Sis) isimli dizi, aslında oldukça bilindik bir senaryoyu işliyor. Stephen King‘in 1980 yılında yayınlanmış olan romanından esinlenen dizi, aslında samimi olmak gerekirse vasat bir dizi ve “En İyi Netflix Dizileri” listesinde olmayı belki de hak etmiyor.

Ancak bazı diziler ne kadar yüzeysel oyunculuklar ve sıradan bir konu akışı ile ilerleseler de, kendilerini izletirler. İşte The Mist dizisini de bu kontenjandan listemize dahil ediyoruz.

The Crown gibi büyük beklentilerle çekilmiş ve dünyada ilgi görmüş bir diziye ara verip, The Mist‘in büyüsüne kapıldım ve bölümleri ardı ardına devirdiğimi fark ettim.

Stephen King patentli bu senaryonun sizi de etkileyeceğine eminim. Kaldı ki, tek başına Stephen King imzası bile; The Mist‘in Netflix Dizi Önerileri listesine girmesine yetecek bir unsur.

The Mist Konu Özeti

The Mist ormanın içinden kasabaya doğru yaklaşan bir sis bulutunun içinde başlıyor. Ormanda yolunu kaybetmiş bir asker, köpeğiyle beraber gezinirken; sisin içindeki tanımlanamayan bir şeyler onun köpeğini paramparça ediyor. Kasabanın içine doğru koşan asker, bir polis istasyonuna sığınıyor, ancak anlattıklarına kimse inanmıyor.

Böyle bir aksiyonla başlayan dizi, daha sonra yüzeysel olarak bize kasabadaki insanları tanıtıyor. Dizinin en zayıf halkası, karakterleri tanıtmakta çok zayıf kalması ve karakterlerin sergilediği yüzeysel oyunculuklar. Ancak hikayenin akışında bunu göz ardı edeceğiniz bir gizem, gariplik ve gerilim var.

Kasaba ve içinde yaşayanlar hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra, bu sis kasabanın üstüne çöküyor ve ortalık karışıyor. Bundan sonrası zaten dizinin en sürükleyici kısmı… İnsanlar olağanüstü olaylarla karşılaşınca gündelik sorunların hiçbir önemi kalmayışının çarpıcı bir özeti…

Korku Netflix Dizi Önerileri

netflix dizi önerileri korku 2020
The Mist
 • Dogs of Berlin

Yıllarca Amerikan dizilerinin domine ettiği dizi piyasasında, son yıllarda kaliteli Avrupa yapımlarının da ön plana çıktığını görüyoruz. Bu akımın başını çeken dizilerden biri, İspanyol yapımı La Casa De Papel olmuştu ve deyim yerindeyse fırtınalar koparmıştı. Dogs of Berlin ise birçok özelliği ile Türklere daha tanıdık gelecek bir dizi.

Dogs of Berlin aslına bakarsanız son dönemde Avrupa siyasetinde yükselen bir olumsuz bakış açısını da çarpıcı bir şekilde ekrana taşıyor. Almanya, Orta Doğu‘da yaşanan savaşlar nedeniyle bu bölgeden olduğu kadar; Doğu Avrupa ülkelerinden de çok fazla göç aldı. İkinci Dünya Savaşı‘ndan sonra oraya yerleşen ve günümüzde 3 milyona ulaşan Türk nüfusunu da göz önüne aldığınızda, göçmenlerin genel nüfusa oranla ciddi sayılara ulaştığını görüyoruz.

Dizide bu göçmenlerin yasa dışı işlere karışması ve hatta mafyalaşması çarpıcı bir şekilde ekrana taşınıyor. Ancak öte yandan başta Türkler olmak üzere, göçmenlerin kolluk kuvvetlerinde de görev yaptığını ve başarılı bir şekilde topluma entegre olduğunu da vurgulamayı ihmal etmemişler. Buna karşılık Almanlardan da ırkçı Neo-Naziler ve yolsuzluğa karışan polisler eklenince, senaryodaki iyiler ve kötüler mantıklı bir şekilde harmanlanmış oluyor.

Dogs of Berlin Dizisi Konu Özeti

Dizi Orkan Erdem isimli ünlü bir futbol yıldızının cinayete kurban gitmesi ile başlıyor. Karısı ve iki çocuğunun dışında, ikinci bir ailesi daha olan Alman cinayet dedektifi Kurt Grimmer; tesadüf eseri olay yerine gidiyor ve kariyeri için müthiş bir fırsat olarak gördüğü bu cinayet vakasına el koyuyor.

Alman milli takımının ertesi gün Türkiye ile bir milli maçı olması ve Orkan Erdem’in Almanya‘nın en önemli oyuncusu olması, cinayeti medyatik bir hale getiriyor. Kopacak fırtınanın korkusuyla emniyet teşkilatı, federasyon ve bürokratlar işin içine dahil oluyorlar. Türkler ile Almanlar arasında bir çatışma çıkmasın diye, Orkan Erdem’in ölümü maç bitimine kadar kamuoyundan saklanıyor.

Cinayet vakasının soruşturmasında eski bir neo-nazi sempatizanı olduğu bilinen Kurt Grimmer‘in yanına bir Türk dedektif atanması söz konusu oluyor. Bu göreve narkotikte görev yapan ve şehrin büyük mafya oluşumu Tarık-Amir’e kişisel düşmanlık besleyen polis şefi Erol Birkan seçiliyor. Buna karşılık Grimmer de Tomo-Kovac çetesini yok etmeyi çok istiyor.

Bu noktadan itibaren kendinizi Lübnanlı Tarık-Amir, Yugoslav Tomo-Kovac, Neo-Nazi kardeşliği ve Türk motorsiklet çetesinin de dahil olduğu bir suç ve cinayet sarmalının içinde buluyorsunuz.

Dogs of Berlin, baştan sona nefes kesecek bir aksiyon dizisi olarak tasarlanmış. Bu amaçla bazı noktalarda senaryoyu biraz zorlamış ve hatta çarpıtmış olsalar da, genel anlamda çok başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Polisiye Netflix Dizi Önerileri

Suç-Cinayet-Polisiye Konulu Netflix Dizisi
Dogs of Berlin
 • Bodyguard

Bazen senaryonun uzayıp giden sezonlar yerine, tek bir sezon içerisinde eritilmesi çok iyi oluyor. Bodyguard dizisi de konuyu altı bölümde işliyor ve tatmin edici bir finalle sona erdiriyor. Şayet “çıtır” diye tabir edebileceğimiz sizi ekrana bağlayacak ve birkaç gün içerisinde bitecek bir dizi arıyorsanız, Bodyguard tam size göre bir dizi.

Özüne bakıldığında dizi, son yıllarda Avrupa‘da yaşanan terör olaylarına İngilizlerin yaklaşımını konu alıyor. Ancak her şeyin dışarıdan gözüktüğü gibi olmadığını, terör olaylarının siyasi amaçlardan ve çıkar kavgalarından bağımsız olmadığını da kuvvetli bir biçimde vurguluyor.

Bodyguard Dizisi Konu Özeti

David Budd adında bir polis memuru, tesadüfen bir intihar bombacısının eylem yapacağı trene biner. Kocası tarafından beyni yıkanmış bir kadın, intihar yeleği ile kendini patlatmak üzeredir. David, bir şekilde kadını ikna etmeyi başarır ve başarılı bir operasyonun lideri olur. Terfi alan David Budd, artık içişleri bakanının koruma polisi olmaya hak kazanmıştır.

Geçmişte İngiltere’nin Orta Doğu‘daki karanlık operasyonlarında görev yapmış olan Budd, İngiltere‘nin sınır dışı operasyonlarına karşıdır. Özel kuvvetlerde savaşırken birçok arkadaşı ölmüş veya kendisi gibi gazi olmuştur. Ne var ki, savunmakla görevli olduğu Julia Montague isimli siyasetçi; onun inandığı bütün değerlerin karşısındadır.

Julia‘ya göre İngiltere büyük bir tehdit altındadır ve güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmalıdır. Tüm özgürlükler sınırlanmalı ve iletişim kanalları sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Bunu protesto eden İngiliz halkı, dizinin çeşitli sahnelerinde içişleri bakanına karşı eylem yapmaktadır.

David, görevini layıkıyla yapan bir polis olarak nerede duracağına tam karar veremez. Üstelik kadını elinden gelen en iyi şekilde korumaya çalışırken, ona duygusal olarak da yakınlaşır. Siyasi geleceği çok parlak olan Julia‘nın, başbakan olması an meselesidir ve düşmanı da çoktur. Hem devlet, hem de emniyet teşkilatı içinden önü kesilmek istenen Julia’nın karşılaşacağı olaylar; David Budd‘ın da birinci dereceden hedef olmasına sebep olacaktır.

Bodyguard, IMDB‘den 8 üstü puan almayı başarmış bir Netflix dizisi. Eminim ki birçok kişi bu diziyi keşfetmiş ve keyifle izlemiştir. Ancak henüz farkında olmayanlar için Az Bilinen Netflix Dizileri listesine eklemeye karar verdim.

Netflix Dizi Yorumları

Alternatif Netflix Dizileri
Bodyguard
 • Alias Grace

Alias Grace, üst satırlarda yer verdiğimiz diziler gibi tek sezonda konuyu sonuca bağlayan bir dizi. Bu anlamda “Netflix’te hangi diziyi izlesem?” diye arayışta olanlar için harika bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

Alias Grace (Nam-ı diğer Grace) dizisi, başlangıçta gayet sıradan bir senaryoya sahip gibi görünüyor. Kanada‘nın gelmiş geçmiş en vahşi cinayetlerinden birini işlemekle suçlanılan genç bir kız, başarılı bir psikiyatrist tarafından sorguya çekiliyor ve olayın özüne inilmeye çalışılıyor.

Ancak Grace ismindeki mahkum öyküsünü anlattıkça, işin enteresan yönleri ortaya çıkmaya başlıyor ve dizi izleyicisini tam manasıyla içine çekiyor. Öyküde yer alan doğaüstü olayların da su yüzüne çıkmasıyla, tüyler adeta diken diken oluyor!

Alias Grace Dizisi Konu Özeti

Grace Marks, 19. Yüzyıl’da Kanada‘da yaşayan yoksul bir hizmetçi kızdır. Zengin bir ailenin yanında çalışarak, hayatını idame ettirmeye çalışmaktadır. Kendisi gibi evde çalışan başka bir kızla (Mary Whitney) çok yakın arkadaş olur. Ancak evin büyük oğlu, en yakın arkadaşıyla bir gönül ilişkisine girer ve hamile bıraktıktan sonra onu terk eder. Zavallı kız kürtaj olmak zorunda kalmış ve gerekli tıbbi müdahale yapılmadığı için ölmüştür.

Ne var ki, ev ahalisi olanlardan ötürü oğullarına hiçbir suç bulmaz. Tüm kabahat kızın üzerine kalmıştır. Bunu hazmedemeyen Grace, kendisi de bizzat tacize uğrayınca evden ayrılır. Bir anda parasız ve savunmasız kalan Grace, kurtuluşu başka bir evde hizmetçi olmakta bulacaktır. Ancak yeni gittiği evin şartları da en az eskisi kadar kötüdür. Ev sahibi ile yakınlık kurmuş olan baş hizmetçi (Nancy Montgomery), ona kötü davranır.

Nancy, başta Grace olmak üzere tüm çalışanlara adeta kan kusturur. Bunun sonucunda ise ev sahibi (Thomas Kinnear) ile beraber vahşi bir şekilde öldürülür. Bu cinayetin gerçekleşmesinde Grace ile birlikte evin seyisi olan James McDermott baş şüpheli olarak gözükmektedir. James yakalanır ve suçunu itiraf eder. Ancak idam edilmeden önce cinayeti Grace’in talimatı ile işlediğini öne sürmüştür.

Tüm kanıtların üstüne James‘in ifadesi de eklenince, Grace’in hapse girmesi kaçınılmazdır. Ancak bir melek kadar güzel ve naif olan Grace‘in üstüne bu cinayet suçunu yakıştırmayan birçok insan da vardır. Onun bir kader kurbanı olduğuna inanan bir görevli, şartlı salıverilmesi için öyküsünü bir psikiyatriste (Simon Jordan) anlatmasını ister.

Dr. Simon Jordan, Grace’in ağzından dökülen sözcüklerin içinde kaybolur ve sağlıklı bir karar veremez. Çünkü her geçen gün Grace’e aşık olmaktadır. Bu genç ve güzel kızın suçlu olduğuna inanmak gerçekten çok zordur. Ancak işin öngörülemeyen, doğaüstü bazı boyutları da vardır.

Az Bilinen Netflix Dizi Önerileri

Az Bilinen Netflix Dizileri
Alias Grace
 • Roman Empire

Roma İmparatorluğu‘nun Cumhuriyet‘ten, İmparatorluk dönemine geçiş öyküsü tarihte birçok tiyatro oyununa konu oldu. Dünyaca ünlü oyun yazarı William Shakespeare (Şekspir) tarafından kaleme alınan “Julius Caesar” isimli oyunda Sezar’ın senatoda trajik bir şekilde öldürülmesi, “Sen de mi Brütüs?” sözüyle herkesin belleğine kazındı.

Bu konunun daha önce Rome (2005-2007) isimli TV dizisinde oldukça güzel bir şekilde işlendiğine tanık olmuştuk. Şayet halen izlemeyen varsa, bu diziyi mutlaka tavsiye ederim. Yine başka bir yapım olan Spartaküs‘te (2010-2013) de son bölümlerde Julius Caesar kendini göstermeye başlamış ve gençlik haliyle ekrana gelmişti.

Gerçek şu ki, Julius Caesar olmadan Roma İmparatorluğu‘nun tarihinden bahsetmek çok zor. Tarihin en büyük askeri dehası olarak kabul edilen Sezar, aynı zamanda en zeki siyasetçilerinden biri olarak da anılıyor.

Sezar’ın bıraktığı miras öyle büyüktür ki, kendinden sonra tüm Roma imparatorları “Sezar” ünvanı ile anılmış. Bu ünvan Germen dillerine Kaiser, Rus diline Tsar (Çar) olarak geçmiş ve adeta imparator kelimesi ile özdeşleşmiştir. Netflix‘in dizi ve belgesel karışımı olan bu yapımında, Sezar’ın yaşam öyküsünü hakkını vererek görüyoruz.

Roman Empire Dizi Konusu

Julius Caesar, hatipliğiyle ön plana çıkan ve halk üstünde büyük etki bırakan bir siyasetçidir. Ne var ki, karşısında Pompei Magnus ve Marcus Crassus gibi çok zengin ve güçlü adamlar vardır. Siyaset sahnesinde kendine yer bulmak için, büyük kahramanlıklar göstermekten başka çaresi yoktur. Şan ve şöhret için topladığı orduyla beraber Roma’nın başına bela olan barbar kabilelerin üzerine sefere çıkar.

Günümüzün Fransa topraklarında yaşayan Galyalı kabileler, Vercingetorix isimli kral altında birleşmiş ve Roma’ya ölümcül bir tehdit olmuştur. Kazanılması imkansız gibi gözüken bu savaş için Julius Caesar öne atılır ve adım adım Galyalılara boyun eğdirir. Bununla yetinmeyen Sezar, Britanya‘ya da asker çıkarır ve adanın güneyini (İngiltere) fetheder.

Sezar’ın önlenemez yükselişi, Roma Senatosu‘nun iki büyük konsülü (eşbaşkan) olan Pompei ve Crassus‘u korkutur. Roma ordusu ile yıllardır savaş meydanlarında olan ve askerlerin adeta taptığı Jül Sezar, Roma’ya dönmektedir. Sezar‘ın, Roma’ya muzaffer bir lider olarak girmesini istemeyenler ona karşı birlik olurlar. Şayet Sezar, Roma’ya açılan kapı olan Rubicon Nehri‘ni askerleri ile geçerse vatan haini sayılacaktır.

Ancak Sezar nehri geçer ve şu ünlü sözünü söyler “Zarlar atıldı!”. Artık kimin kazanacağına talih karar verecektir. Pompei ve beraberindekiler (Brutus ve Cato gibi etkili senatörler), Sezar ile savaş meydanında karşılaşmayı göze alamaz ve Roma‘dan kaçarlar. Sezar için Roma’ya gelmek ve kendini süresiz olarak diktatör (olağanüstü durumlarda Roma’nın başına geçen süper yetkilerle donatılmış lider) ilan etmek kolay olmuştur.

Ancak Sezar ölümcül bir hata yaparak kendisine karşı birlik olan Senato üyelerini affeder. Onlara yeni yönetimde yer verir. Bu onun senatoda suikaste kurban gitmesine kadar varacak olayların yolunu açacaktır.

Elbette bu esnada Sezar‘ın Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra ile başta müttefik, sonra da sevgili olması gibi müthiş tarihsel olaylar da işleniyor. Bu yüzden ne kadar öyküyü biliyor olsanız da, diziyi seyretmenizi öneririm.

Roma tarihi ile yakından ilgili biri olarak, dizinin sonunda Sezar‘ın manevi oğlu olan Octavius‘un tahta çıkması ve Augustus Caesar adıyla kendini imparator ilan etmesine hiç değişilmemiş olması beni şaşırttı. Halbuki o süreçte yaşanan olaylar silsilesi, en az Sezar’ın hayatı kadar ilgi çekici.

Dizinin İkinci Sezonu Hakkında Bilgi

Bu arada dizinin ikinci sezonu hakkında da ufak bir bilgi ekleyelim. İkinci sezonda Roma İmparatorluğu‘nun en parlak dönemi olan Evlatlık İmparatorlar (Five Good Emperors) döneminin sonuna gönderme yapılıyor.

Roma’ya zirve dönemini yaşayan Nerva, Trajan, Hadrian ve Antoninus Pius‘tan sonra tahta çıkan Marcus Aurelius; daha önceki imparatorlar gibi geleceğin imparatoru olabilecek yetenekte birini evlat edinmek yerine, kendi oğlunu tahta çıkarmakta ısrar eder. Oysa Commodus isimli prens, imparator olacak kabiliyetlere sahip değildir. Kendi oğlunun hatalarını görmemekte ısrar eden Aurelius, imparatorluğun çöküşüne giden yolu açacaktır.

Commodus‘un adaletsiz, kibirli ve şiddete meyilli karakteri; daha önce Gladyatör isimli muhteşem filmde de işlenmişti. Russell Crowe‘u dünya çapında şöhrete kavuşturan bu yapım, bu öyküyü çok güzel anlatmıştı.

Netflix Dizi Önerileri ve Yorumlar

Tarih ve Kurgu Karışımı Netflix İçerikleri
Roman Empire
 • Troy – Fall of A City

Mitolojiye meraklı olanlar, günümüzün Türkiye topraklarında (Çanakkale) cereyan etmiş bu savaşı hemen hatırlayacaktır. Olağanüstü olaylarla bezeli bir öykü olan Truva, dünyanın ilk tarihçisi olarak nam salmış Homeros‘un insanlığa mirasıdır. Antik Yunan döneminde yaşanmış bir savaşı enfes bir şekilde tüm entrikaları ve arka planı ile ele alan Homeros, edebiyat tarihine adını altın harflerle kazımıştır.

Samimi konuşmak gerekirse, Truva isimli Netflix Dizisi; Homeros hayranlarını ikiye bölmüş durumda. IMDB‘de yapılan değerlendirmeleri okuduğumda, diziyi yerden yere vuranları gördüm. Hikayenin özünden saptığını ve adeta mahvedildiğini söyleyenler, oyunculuk kalitesini eleştirenler ve Akhilleus rolünde siyahi bir oyuncunun olmasını kabul etmeyenler diziyi fena kötülemiş.

Neyse ki, bu yorumları diziyi izledikten sonra okudum ve etkisinde kalmadım. Çünkü bana göre dizinin oyunculuk kalitesi, senaryonun işlenişi ve savaş sahneleri ortalamanın üstündeydi. Homeros fanatikleri diziye 3.8/10 civarında puan verirken, ben 6.5/10 civarlarında olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de Truva’yı Az Bilinen Netflix Dizileri listesine eklemekte bir beis görmedim.

Netflix Dizisi Truva’nın Konu Özeti

Antik Yunan döneminde en büyük Tanrı olduğuna inanılan Zeus, Olimpos’un en güzel kadınını seçmek ister. Ölümsüzlerin arasındaki en güçlü ve güzel kadınlar olan Hera, Athena ve Afrodit arasından kimin güzel olduğuna sıradan bir insan karar verecektir. Kararı dağda sürüsünü gezdiren genç çoban Paris‘in vermesi uygun görülür.

Karşısında kendisine dünyaları vaat eden güzel kadınları gören Paris, zor da olsa Afrodit‘te karar kılar. Ancak verdiği bu karar, Hera ve Athena gibi çok güçlü iki Tanrıça’nın nefretini kazanmasına sebep olmuştur. Afrodit, Truva Krallığı‘nının gerçek varislerinden biri olan; ancak bebek iken saraydan uzaklaştırılan Paris‘in saraya dönmesine yardımcı olur.

Kral Priam ve Kraliçe Hecuba tarafından kayıp prensin tekrar bulunması büyük bir sevinçle karşılanmış, ancak kız kardeşi Cassandra ve erkek kardeşi Hector tarafından kabul görmemiştir. Truva’nın kahraman savaşçısı Hector‘un, Paris‘in varlığını kabullenmesi çok uzun zaman alacak, fakat yine de sonunda gerçekleşecektir. Ancak geleceği rüyalarında görme yeteneğine sahip olan Cassandra, gördüğü korkunç kabuslar yüzünden Paris‘e asla güvenmeyecek ve onu Truva‘nın varlığına açık bir tehdit olarak algılayacaktır.

Kral Priam, saraya yeni gelen Paris’i; çok önemli bir diplomatik görüşme ile görevlendirir. Paris, Yunanistan topraklarına gidecek ve orada Sparta kralı Menelaos‘un sarayına misafir olacaktır. Menelaos, ne kadar kaba kişiliği ile nam salmış olsa da, Paris’i iyi karşılar. Ancak Paris, Menelaos’un güzeller güzeli karısı Helen‘e aşık olur. Helen’in de bu ilgiye cevap vermesi üzerine müthiş bir kriz patlak verir.

Menelaos‘un ağabeyi Agamemnon, Miken Krallığı’nın (Akalar) lideridir. Helen’in Paris ile birlikte saraydan kaçıp gitmesi krallar kralı Agamemnon’u çıldırmıştır. İntikam almak için tüm Antik Yunan sitelerini bir araya toplar. Antik Yunanistan’ın en büyük kralları olan Agamemnon, Menelaos, Odysseus ve büyük savaşçı Akhilleus; Truva’ya sefere çıkarlar. Uzun ve kanlı bir savaş olan, Truva Savaşı artık başlamıştır.

Alternatif Netflix Dizi Önerileri

Alternatif Netflix Dizi Önerileri
Troy: Fall of A City

Netflix Dizi Önerileri ve Yorumları by Serhat Engül

14 thoughts on “Netflix Dizi Önerileri, Tavsiyeler ve Yorumlar 2021”

 1. Netflix dizileri listeniz çok güzel ve iyi yorumlanmış. Ben de “Netflix Dizileri” üzerine direkt blog sayfası açmıştım. İzlediğim dizilerden, izleyeceğim dizilere doğru sıraladım. Ookumak isteyenler şu adresten bakabilirler: netflixdizileri(dot)net

  1. Merhaba Alper, yorumun için teşekkür ederim. Yeni siten hayırlı olsun. Yalnız web sitenin adresini hem künye kısmına, hem de yorumun içine yazdığın için ikincisini (dot) şeklinde yeniden düzenledim. Sayfanı görüntülemek isteyenler “Alper Genç” ismine eklemlenmiş olan linkten zaten sitene ulaşabilecekler. Sana başarılar dilerim.

 2. La Casa De Papel, mantık hataları ile dolu berbat bir dizi

  Stranger Things, abartıldığı kadar iyi değil yinede izlemenizi tavsiye edrim dizinin atmosferi insanı içine çekiyor

  13 Reason Why, komik bir dizi çok çocuksu ve berbat kurgulanmış. Daha fazla detay verirdim ama spoiler vermek zorunda kalırım. Dizinin 1.sezonun son iki bölümünü izleyerek neden komik dediğimi anlayabilirsiniz.

  Peaky Blinders ve The Crown dizilerini ise izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 3. Bunları izlemiş olanlar için, listede olmayan alternatif Netflix dizileri;

  Polisiye: Broadchurch – The Blacklist
  Bilim-kurgu: Rick and Morty – Travelers
  Fantastik: The Good Place – Dirk Gently

 4. Keşke sitenin ismi serhatengul(dot)com değil de, eniyinetflixdizileri(dot)net olsaymış daha güzel olurmuş. Çünkü baya kapsamlı bir yazı, emekleriniz için teşekkürler.

  1. Merhaba Enes. Kıymetli yorumun için teşekkür ederim. Bu sitenin blog sayfalarında 350 tane yazı var ve sadece birkaç tanesi Netflix içerikleri ile ilgili. Site net olarak bir konuya yoğunlaşmadığı ve benim ilgi alanlarımı yansıttığı için, sanırım benim adımla devam etmesi çok daha mantıklı olur.

   Bu arada eniyinetflixdizileri(dot)net isimli siteye link vermeye çalıştığını gördüm ve siteni incelemek istedim, ancak böyle bir site bulamadım. O yüzden de kırık link olmasın diye linkini pasif hale getirdim. İyi çalışmalar.

 5. Sanırım 2016 yada 2017 senesinde Netflix’ten izlediğim uzay temalı bir dizi vardı. Gezegenlerdeki kolonilerde yaşayanlar ve bulaşıcı silah olarak kullanılan bir virus anlatılıyodu. Netflix’te de bulamıyorum adını da hatırlamıyorum. Hatırlayan var mı? Ya da siz biliyormusunuz Serhat Bey?

  1. Merhaba Beyazıt. İlk bakışta Helix, %3 gibi diziler akla geliyor. Fakat daha kapsamlı bir ipucu olması için seninle bir liste paylaşabilirim. Bu linkte son yıllarda Netflix’te yayınlanmış Sci-Fi ve Outbreak (salgın) temalı dizilerin bir listesi var. Aradığını bu kapsamlı listede bulabileceğini düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *