Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Bu yazıda Dolmabahçe Sarayı için güncel giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi bilgileri bulabilirsiniz. Yazının doğru bilgileri aktarması için her ay güncellemeye gayret ediyorum. Müzenin bilet fiyatları ve giriş saatleri hakkındaki bilgiler en son 18 Temmuz 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul’a ayak basan ilk Osmanlı padişahı olan Fatih Sultan Mehmet, ilk iş olarak Beyazıt‘ta bir saray yaptırdı. Sultanahmet’te bulunan Topkapı Sarayı’nın inşaatı sırasında bu sarayda yaşadı. Topkapı Sarayı, padişah tarafından devlet işlerinin görüşüleceği bir toplantı merkezi ve geleceğin bürokratlarının yetiştirileceği bir okul olarak dizayn edilmişti. Dört büyük avludan oluşan Topkapı Sarayı, Türklerin Orta Asya geleneğinin izlerini taşıyordu.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun yükseliş dönemi boyunca, tarihte en çok adı geçen Osmanlı padişahları bu sarayda yaşadılar. Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren, padişahın eşi Hürrem Sultan‘ın etkisiyle,  Beyazıt’taki Eski Saray’da bulunan Harem de Topkapı Sarayı’na taşındı. Böylece padişah ve ailesinin yaşadığı saray, Marmara Denizi kıyılarına kadar genişledi. Bu dönemde yaşam İstanbul Tarihi Yarımada ile sınırlıydı.

Geleneksel Topkapı Sarayı

blank
Topkapı Sarayı

Boğaziçi Kıyılarının Önem Kazanması

18. Yüzyıl‘a gelindiğinde, Osmanlı padişahları Beşiktaş sahilindeki saraylarda daha çok vakit geçirmeye başlamışlardı. Erken dönemde Tarihi Yarımada ile sınırlı olan yaşam, bu dönemde Boğaz kıyılarına doğru yayılmaya başladı. Özellikle Beyoğlu ve Beşiktaş gibi semtler, hızla gelişiyordu.

Padişah olduktan sonra Topkapı Sarayı’nda hiç yaşamayan ilk Osmanlı Sultanı, II. Mahmud oldu. Selefi III. Selim‘in ölümüyle sonuçlanan yeniçeri isyanı, padişahın zihninde çok kötü anılar bırakmıştı. Beşiktaş’taki sahil sarayında yaşayan II. Mahmud, Osmanlı İmparatorluğu’nda reform ve batılılaşmanın da önünü açtı. İşlevini yitirmiş olan yeniçeri ocağı kaldırıldı ve yerine batı nizamında bir ordu kuruldu. Kıyafetler ve yaşam tarzı, modern dünyaya uyarlandı.

Dolmabahçe Sarayı’nı Kim Yaptırdı?

Sultan Mahmud’un oğlu, Sultan Abdülmecid, modern bir eğitim almıştı. Osmanlı’nın büyük bir değişim geçirdiği bir dönemde tahta çıkan Abdülmecid, dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ediyordu. Dünyadaki finansal gelişmeler, İstanbul‘da da karşılık bulmuş ve ardı ardına bankalar ve sigorta şirketleri açılmıştı. Batılı sermayedarlar tarafından İstanbul’a yapılan yatırımlar, başta gayrimüslim vatandaşlar olmak üzere, Türk işadamları tarafından da destekleniyordu.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun son yüzyılında, başkentin ileri gelenleri, çocuklarını eğitim almaları için Paris’e gönderiyordu. Yaşam tarzının hızla batılılaştığı bu dönemde, Fransızca ikinci dil haline gelmişti. Paris‘te eğitim alan Osmanlı vatandaşları, batılı mimari tarzını da İstanbul‘a taşıdılar. 19. Yüzyılda bir dönem saray mimarlığı yapan Balyan ailesi de, aynı şekilde yetişmişti.

1850’li yıllarda, Sultan Abdülmecid yeni bir saray yaptırmaya karar verdi. Batı nizamında inşa edilecek bu yeni sarayın mimarları da, Balyan ailesi üyeleri olacaktı. Nikoğos Balyan ve Garabet Balyan, Neo-Klasik ve Barok mimari üsluplarını kullanan bir bina inşa ettiler. Binanın mimarisini Osmanlı dekorasyon öğeleri ile de taçlandırdılar.

Sarayın içinde kullanılan mobilyalar, Fransa’dan ithal edildi. Muhteşem kristal avizeler ise İngiltere‘den getirtilmişti. İtalya‘dan yetenekli bezeme ustaları ve ressamlar da sarayın duvarlarını süslediler. Sarayın altyapısı ise 19. Yüzyılın en modern teknikleri ile donatılmıştı.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2020 ve 2021
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Hakkında İlginç Bilgiler

Dolmabahçe Sarayı ilk inşa edildiği yıllarda şimdiki halinden daha büyüktü. Günümüzde Vodafone Arena stadının olduğu bölgede sarayın bazı ek binaları bulunuyordu. Bu binalardan en önemlisi, görkemli bir tiyatro salonuydu.

Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu, 12 Ocak 1859’da büyük kutlamalarla açılmıştı. İlk Türkçe tiyatro oyunu olan “Şair Evlenmesi” Dolmabahçe’de oynanmak üzere şair, gazeteci İbrahim Şinasi Efendi’ye ısmarlandı. Bulunduğu bölgeye büyük bir kültürel hareketlilik getiren tiyatro, maalesef 1863 yılında yandı ve bir daha onarılamadı.

Dolmabahçe Sarayı’nda çalışan görevliler için günümüzde Akaretler Yokuşu olarak bilinen yerde lojmanlar yapılmıştı. Akaretler Sıra Evleri olarak da bilinen bu evler günüzümün en lüks semtlerinden birinde konumlanır. 2008 yılından itibaren birkaç kez restorasyon geçiren bu binalar, günümüzde W Hotel‘e ev sahipliği yapmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’da elektrik ve merkezi ısıtma gibi sistemlerin ilk kullanıldığı binalardan biridir. Elektriğin İstanbul‘da yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde inşa edilmiştir.

Sultan Abdülmecid, yeni yapılacak olan sarayda dünyanın en güzel halılarının olmasını istiyordu. Bergama, Uşak ve Kayseri halıları o dönemde zaten tüm Avrupa’ya ihraç ediliyordu ve dünyaya nam salmıştı. Ancak padişah dev halılar üretecek yeni bir tesis açılmasını istedi. Bu amaçla Hereke‘de halı atölyeleri kuruldu. Burada yapılan halılar o kadar kaliteliydi ve güzeldi ki, Türk halısı denince dünyada akla gelen bir marka olmayı başardı.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar 2021

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 90 Türk Lirası‘dır. Türk vatandaşlarına indirimli tarife uygulanır. Dolmabahçe Sarayı’nda müzekart yalnızca Harem Dairesi bölümünde geçerlidir. Bunun sebebi, Dolmabahçe Sarayı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na değil, TCMB Milli Saraylar‘a bağlı olmasıdır.

Dolmabahçe Sarayı birden fazla bölümden oluştuğu için, bilet fiyatları da farklılık gösterir. Örneğin sarayın en büyük kısmı olan Selamlık için bilet fiyatı 90 Türk Lirası‘dır. Ancak Harem Dairesi‘ni de gezmek isterseniz 60 TL ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca Saray Koleksiyonları Müzesi isimli bölümün ücreti 30 TL’dir. Türk vatandaşlarına bu ücretler üzerinden %50 indirim uygulanır.

Dolmahçe Sarayı’na Müzekart ile Girilir Mi?

1 Ocak 2020’de alınan kararla TBMM Milli Saraylar’a bağlı müzelerde Müzekart geçerli hale gelmiştir. Örneğin Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı’nda (Şale Köşkü) Müzekart geçer. Ancak Dolmabahçe Sarayı’nda durum biraz daha karışıktır. Müzekart, Dolmabahçe Sarayı’nın ana binası olan Selamlık bölümünde geçmez. Yalnızca Harem Dairesi bölümünde geçerlidir.

Kulaklık (Audio Guide) Sistemi Hakkında Bilgi

Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız saraylarında 2018 yılından itibaren kulaklık sitemi ile anlatım (audio guide) uygulaması başladı. Önceden sarayın kapısında belli bir kalabalığın birikmesi bekleniyordu ve kişi sayısı 20 civarı olduğunda sarayın tur rehberi eşliğinde geziliyordu.

Şimdi ise sarayın gişesinden biletinizi aldıktan sonra, turnikelerin yanındaki odadan kulaklık sistemini teslim alıyor ve dijital anlatım eşliğinde kendiniz geziyorsunuz. (kulaklık sistemi bilet fiyatına dahildir)

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2021

Dolmabahçe Sarayı, sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Dolmabahçe Sarayı’nın kapanışına bir saat kalana kadar bilet satılmakta ve 17:00’de bilet gişesi kapanmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı, TBMM Milli Saraylar tarafından işletilen diğer saraylar gibi (Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı) Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere, tadilatlara ve özellikle de Covid-19 önlemlerine bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce TCMB Milli Saraylar’ın resmi internet sayfasını ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Dolmabahçe Sarayı’nın açılış ve kapanış saatleri ile ilgili detaylar en son 18 Temmuz 2020 günü güncellenmiştir. Herhangi bir değişiklik olduğu takdirde yenilenecektir.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş semtinin en yoğun yerlerinden birinde konumlanır. Taksim Meydanı ile Beşiktaş sahilini birbirine bağlayan ana caddelerden biri, sarayın önünden geçmektedir. Beşiktaş’ın Vodafone Park Stadı’nın hemen yanıbaşında olan saray, aynı zamanda Kabataş, Maçka-Taksim ve Beşiktaş yollarının kesiştiği yerdedir.

Dolmabahçe Sarayı ve Çevresi

Dolmabahçe Sarayına nasıl gidilir harita
Dolmabahçe Sarayı Haritası

Tam çözünürlüklü halini görüntülemek için haritanın altındaki linke tıklayınız.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Dolmabahçe Sarayı’na gitmek isterseniz, Avrupa Yakası’nın ulaşım merkezlerinden biri olan Kabataş‘a ulaşmanız yeterli olacaktır. Tramvay, vapur ve füniküler aracılığı ile Dolmabahçe Sarayı’na gitmek oldukça kolaydır.

Avrupa Yakası’nda Dolmabahçe Sarayı’na gitmenin en iyi yolu tramvaya binmektir. Zira tramvayın son durağı olan Kabataş, Dolmabahçe Sarayı’na sadece birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Beşiktaş yönünden gelenler ise otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Taksim’den ise füniküler aracılığı ile Kabataş’a inerek, Dolmabahçe Sarayı’na ulaşılabilir.

Dolmabahçe Sarayı’na, Anadolu Yakası’ndan Üsküdar-Kabataş veya Kadıköy-Kabataş motorlarına veya vapurlarına binerek ulaşabilirsiniz. Saray, Kabataş Motor ve Vapur iskelelerinden yalnızca birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde konumlanır.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti by Serhat Engül

8 thoughts on “Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2021”

 1. Sayın Engül,
  75 yaşımdayım saraylarda ve müzelerde indirimden yararlanabilirmiyim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Oya Hanım, evet siz TCMB Milli Saraylar Gezi Yönetmeliği uyarınca ücretsiz ziyaret hakkında sahipsiniz. Alttaki satırları ilgili yönetmelikten kopyaladım. 65 yaş üstü için ücretsiz giriş imkanı veriliyor.

   (3) Aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar ücretsiz gezi uygulamasından yararlanırlar:

   b) 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları.

  1. Merhaba Gülşen Hanım. Üzgünüm ama bu konuda net bir bilgim yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile müzeleri gezen okul öğrencilerine refakat edenler ücretsiz girebiliyorlar. Ancak münferit olarak ziyarete giden öğretmenlere böyle ücretsiz bir uygulama olduğunu sanmıyorum.

 2. Merhaba,

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan almış oldugum engelli kart ile Dolmabahçe sarayını refakatçimle birlikte ücretsiz gezebilirmiyim?

  1. Merhaba Mahmut Bey. Maalesef bu konuda kesin bir bilgi sahibi değilim. Yüksek ihtimalle geçerli olduğunu tahmin ediyorum, ancak %100 teyid edemiyorum.

  1. Dolmabahçe Sarayı’na ücretsiz girilen bir gün yok. İstanbul’da birkaç özel müze haricinde (ilk aklıma gelen İstanbul Modern ve Pera Müzesi) böyle bir uygulama yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *