info(at)istanbulclues.com

Dolmabahçe Sarayı Tarihi Hakkında Bilgi

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı’nın en güzel noktalarından birinde, hem İstanbul Boğazı‘na; hem de Tarihi Yarımada‘ya nazır bir şekilde inşa edilmiştir. Osmanlı’nın Avrupai mimari üslupları olan Neo-Klasik ve Barok ile Türk-Osmanlı mimarisinin harmanı bir şekilde ortaya koyduğu bir eserdir. Osmanlı’nın son dönem eserleri arasında en göz alıcı ve zarif yapıdır.

Balyan Ailesi Mimarları

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecid tarafından, Balyan ailesi mimarlarına yaptırılmıştır. Balyan ailesi mimarları, eğitimlerini Fransa’da almış ve Eklektik adı verilen birbirine iç içe geçmiş üsluplar ile süslü melez mimariyle adeta İstanbul’u donatmışlardır.

Balyan ailesi, saray mimarlığı yaptıkları 19. Yüzyıl boyunca; İstanbul Boğazı’nda Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Çırağan Sarayları gibi saraylar inşa ettikleri gibi; Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Dolmabahçe Camii gibi dini eserler de ortaya koymuşlardır. Topkapı Sarayı’nın 2. Avlusunda bulunan Adalet Kulesi de onların eseridir.

Dolmabahçe Sarayı’nın Mimarları Kimlerdir?

19. Yüzyılda saray mimarı olan Balyan ailesi mensupları Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan Sultan Abdülmecid’in emrini takiben Dolmabahçe Sarayı’nın inşasına girişirler. Dolmabahçe Sarayı, bitişiğindeki görkemli Dolmabahçe Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camii olarak bilinen Bezmialem Valide Sultan Camii, aynı yapılar grubunun birer parçasıdır.

Dolmabahçe Sarayı Neden İnşa Edildi?

Geleneksel saray olan Topkapı Sarayı, 1461 ila 1856 yılları arasında kullanılmış ve 25 Osmanlı Padişahı orada yaşamıştır. Dolmabahçe Sarayı ise Osmanlı’nın son 6 Padişahı zamanında ana saray olarak kullanılmıştır. Sultan Abdülmecid’in Boğaz kıyılarında daha modern ve çağın gereksinimlerine uyan bir saray istemesi üzerine inşa edilmiştir.


Yazı Önerisi: İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler Listesi


Sultanahmet’te Bulunan Geleneksel Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Ve Dolmabahçe Sarayı Arasındaki Farklar

Topkapı Sarayı, Türklerin Orta Asya’dan süregelen kökenlerine atıfta bulunan ve geniş avlulardan oluşan bir saraydır. Bir kışla gibi tasarlanmış olan saray, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Beyazıt Eski Saray‘daki Harem Dairesi buraya taşınana kadar, Padişahın devlet işlerini yürüttüğü, istirahat ettiği ve talim yaptığı bir alan olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda devletin en yüksek eğitim kurumu olan Enderun’a da ev sahipliği yapmıştır. Hürrem Sultan’ın etkisi ile Harem Dairesi Topkapı Sarayı’na taşınınca, bir kale veya kışla görünümündeki sarayın yapısı değişmiştir.

19. Yüzyıl’da ise dünyada saray standartları ve protokol kuralları değişmiştir. Sultan Abdülmecid, dönemin şartlarına uyan bir protokol ortamı oluşturulmak istemiş ve Avrupa saraylarına benzeyen Dolmabahçe Sarayı‘nı inşa ettirmiştir. Dolmabahçe Sarayı, elbette ofis odaları ile üst düzey bürokratlara çalışma alanı sağladığı gibi, balolar ve davetlere olanak sağlayan bir modern saray olarak tasarlanmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe sarayı giriş ücreti
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en işlek caddelerinden olan Dolmabahçe Caddesi üzerinde konumlanmıştır. Beşiktaş’ın Vodafone Park Stadı’nın hemen yanıbaşında olan saray, aynı zamanda Kabataş, Maçka-Taksim ve Beşiktaş yollarının kesiştiği yerdedir.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’ndan Dolmabahçe Sarayı’na gitmenin en iyi yolu tramvaya binmektir. Zira tramvayın son durağı olan Kabataş, Dolmabahçe Sarayı’na sadece birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Beşiktaş yönünden gelenler ise otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Taksim’den füniküler aracılığı ile Kabataş’a inerek, Dolmabahçe Sarayı’na ulaşılabilir.

Dolmabahçe Sarayı’na, Anadolu Yakası’ndan Üsküdar-Kabataş veya Kadıköy-Kabataş motorlarına veya vapurlarına binerek ulaşabilirsiniz. Kabataş Motor ve Vapur iskelelerinden sadece yürüyüş mesafesindedir.


Dolmabahçe Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2017

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti sadece Selamlık ziyareti için 40 Türk Lirası‘dır. Ancak Harem bölümünü de gezmek isterseniz (Camlı Köşk ve Saat Müzesi ile beraber) 30 TL ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca Saray Koleksiyonları Müzesi isimli bir bölüm daha bulunur. Buranın da ücreti 10 TL’dir.

Dolmabahçe Sarayı Tam Ve Öğrenci İndirimli Giriş Ücretleri 2017

Selamlık ( Tam)

40 TL (İndirimli 20 TL)


 

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam)

30 TL (İndirimli 15 TL)


 

Selamlık-Harem -Camlı Köşk-Saat Müzesi (Tam)

60 TL (İndirimli 30 TL)


 

Saray Koleksiyonları Müzesi (Tam)

10TL (İndirimli 5 TL)


Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2017

Dolmabahçe Sarayı, köşk ve kasırlar; Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.

Dolmabahçe Sarayı, Köşk Ve Kasırlar

Dolmabahçe Sarayı 09:00-16:00; diğer saray, köşk ve kasırlar 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Saray Koleksiyonları Müzesi

Saray Koleksiyonları Müzesi sadece Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Diğer günler sabah 09:00 ile 17:00 saatleri arası ziyarete açıktır.


Tavsiye Edilen Yeni Yazı! Dünyanın En Popüler Müzeleri


İstanbul Tarihi İle İlgili Tavsiye Edilen Yazılar

Bir tarih ve seyahat blogu olan sitemizde, Osmanlı tarihi ve İstanbul tarihi ile ilintili birçok yazı bulunmaktadır. İstanbul’un tarihine ilişkin iki güzel yazıyı size tavsiye etmek isterim.

İstanbul’un tarihine genel bir bakış için: İstanbul’un Kuruluşu Ve Tarihi okunabilir. İstanbul’un tarihteki isimleri ile alakalı, sizi geçmişte yolculuğa çıkaracak bir yazı için: İstanbul’un Tarihteki İsimleri yazısını öneririm.


Diğer Müze Giriş Ücreti Yazıları

Ayasofya Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti


Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti – Serhat Engül

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2017 & 2018

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2017 was last modified: November 25th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + sixteen =