Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Kısaca Tarihi

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı’nın en güzel noktalarından birinde, hem İstanbul Boğazı‘na; hem de Tarihi Yarımada‘ya nazır bir şekilde inşa edilmiş. Osmanlı’nın Avrupai mimari üslupları olan Neo-Klasik ve Barok ile Türk-Osmanlı mimarisinin harmanı bir şekilde ortaya koyduğu bir eserdir. Osmanlı’nın son dönem eserleri arasında en göz alıcı ve zarif yapıdır.

Balyan Ailesi Mimarları

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecid tarafından, Balyan ailesi mimarlarına yaptırıldı. Balyan ailesi mimarları, eğitimlerini Fransa’da almış ve Eklektik adı verilen birbirine iç içe geçmiş üsluplar ile süslü melez mimariyle adeta İstanbul’u donatmışlardır.

Balyan ailesi, saray mimarlığı yaptıkları 19. Yüzyıl boyunca; İstanbul Boğazı’nda Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Çırağan Sarayları gibi saraylar inşa ettikleri gibi; Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Dolmabahçe Camii gibi dini eserler de ortaya koymuşlardır. Topkapı Sarayı’nın 2. Avlusunda bulunan Adalet Kulesi de onların eseridir.

Dolmabahçe Sarayı’nın Mimarı Kimdir?

19. Yüzyılda saray mimarı olan Balyan ailesi mensupları Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan Sultan Abdülmecid’in emrini takiben Dolmabahçe Sarayı’nın inşasına girişirler. Dolmabahçe Sarayı, bitişiğindeki görkemli Dolmabahçe Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camii olarak bilinen Bezmialem Valide Sultan Camii, aynı yapılar grubunun birer parçasıdır.

Dolmabahçe Sarayı Neden İnşa Edildi?

Geleneksel saray olan Topkapı Sarayı, 1461 ila 1856 yılları arasında kullanıldı ve 25 Osmanlı Padişahı orada yaşadı. Dolmabahçe Sarayı ise Osmanlı’nın son 6 Padişahı zamanında ana saray olarak kullanılmıştır. Sultan Abdülmecid’in Boğaz kıyılarında daha modern ve çağın gereksinimlerine uyan bir saray istemesi üzerine inşa edilmiştir.

Sultanahmet’teki Geleneksel Topkapı Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2020
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı Arasındaki Farklar

Topkapı Sarayı, Türklerin Orta Asya’dan süregelen kökenlerine atıfta bulunan ve geniş avlulardan oluşan bir saraydır. Bir kışla gibi tasarlanmış olan saray, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Beyazıt Eski Saray‘daki Harem Dairesi buraya taşınana kadar, Padişahın devlet işlerini yürüttüğü, istirahat ettiği ve talim yaptığı bir alan olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda devletin en yüksek eğitim kurumu olan Enderun’a da ev sahipliği yapmıştır. Hürrem Sultan’ın etkisi ile Harem Dairesi Topkapı Sarayı’na taşınınca, bir kale veya kışla görünümündeki sarayın yapısı değişmiştir.

19. Yüzyıl’da ise dünyada saray standartları ve protokol kuralları değişmiştir. Sultan Abdülmecid, dönemin şartlarına uyan bir protokol ortamı oluşturulmak istemiş ve Avrupa saraylarına benzeyen Dolmabahçe Sarayı‘nı inşa ettirmiştir. Dolmabahçe Sarayı, elbette ofis odaları ile üst düzey bürokratlara çalışma alanı sağladığı gibi, balolar ve davetlere olanak sağlayan bir modern saray olarak tasarlanmıştır.

Modern Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2020

Dolmabahçe Sarayı Müzesi giriş ücreti 90 Türk Lirası‘dır. Ancak Harem bölümünü de gezmek isterseniz (Camlı Köşk ve Saat Müzesi ile beraber) 60 TL ekstra bilet fiyatı ödenmesi gerekir. Ayrıca Saray Koleksiyonları Müzesi isimli bölümün ücreti 30 TL’dir. Müze tarafından ibraz edilen bu ücretler tam bilet ücretleridir. Türk vatandaşlarına bu tarife üzerinden %50 indirim uygulanır. Müzekart yalnızca Harem bölümünde geçerlidir.

Dolmabahçe Sarayı’nda Müze Kart Geçerli Mi?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satılan bir üründür. Yakın zamana kadar TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından işletilen Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı gibi müzelerde geçerli değildi.

Ancak 1 Ocak 2020’de alınan karar neticesinde, artık Milli Saraylar’a bağlı olan müzelerde de Müzekart geçerlidir. Dolmabahçe Sarayı ise istisnadır. Dolmabahçe’nin yalnızca Harem Dairesi’ne müzekart ile girilebilir. Sarayın ana binası olan Selamlık ve ek bina olan Saray Koleksiyonları Müzesi için Müzekart geçerli değildir.

Kulaklık (Audio Guide) Sistemi Hakkında Bilgi

Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız saraylarında 2018 yılından itibaren kulaklık sitemi ile anlatım (audio guide) uygulaması başladı. Önceden sarayın kapısında belli bir kalabalığın birikmesi bekleniyordu ve kişi sayısı 20 civarı olduğunda sarayın tur rehberi eşliğinde geziliyordu.

Şimdi ise sarayın gişesinden biletinizi aldıktan sonra, turnikelerin yanındaki odadan kulaklık sistemini teslim alıyor ve dijital anlatım eşliğinde kendiniz geziyorsunuz. (kulaklık sistemi bilet fiyatına dahil)

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2020

Dolmabahçe Sarayı, sabah 09:00 ile akşam 16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sarayın ana binası 16:00’da kapansa da köşk ve kasırlar saat 17:00‘ye kadar ziyaret edilebilir. Dolmabahçe Sarayı, köşk ve kasırlar; Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Dolmabahçe Sarayı, TBMM Milli Saraylar tarafından işletilen diğer saraylar gibi (Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı) Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce TCMB Milli Saraylar’ın resmi internet sayfasını ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en işlek caddelerinden olan Dolmabahçe Caddesi üzerinde konumlanmıştır. Beşiktaş’ın Vodafone Park Stadı’nın hemen yanıbaşında olan saray, aynı zamanda Kabataş, Maçka-Taksim ve Beşiktaş yollarının kesiştiği yerdedir.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nda Dolmabahçe Sarayı’na gitmenin en iyi yolu tramvaya binmektir. Zira tramvayın son durağı olan Kabataş, Dolmabahçe Sarayı’na sadece birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Beşiktaş yönünden gelenler ise otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Taksim’den ise füniküler aracılığı ile Kabataş’a inerek, Dolmabahçe Sarayı’na ulaşılabilir.

Dolmabahçe Sarayı’na, Anadolu Yakası’ndan Üsküdar-Kabataş veya Kadıköy-Kabataş motorlarına veya vapurlarına binerek ulaşabilirsiniz. Kabataş Motor ve Vapur iskelelerinden sadece yürüyüş mesafesindedir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti by Serhat Engül

6 thoughts on “Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri 2020”

 1. Sayın Engül,
  75 yaşımdayım saraylarda ve müzelerde indirimden yararlanabilirmiyim.
  Teşekkürler

  1. Merhaba Oya Hanım, evet siz TCMB Milli Saraylar Gezi Yönetmeliği uyarınca ücretsiz ziyaret hakkında sahipsiniz. Alttaki satırları ilgili yönetmelikten kopyaladım. 65 yaş üstü için ücretsiz giriş imkanı veriliyor.

   (3) Aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar ücretsiz gezi uygulamasından yararlanırlar:

   b) 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları.

  1. Merhaba Gülşen Hanım. Üzgünüm ama bu konuda net bir bilgim yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile müzeleri gezen okul öğrencilerine refakat edenler ücretsiz girebiliyorlar. Ancak münferit olarak ziyarete giden öğretmenlere böyle ücretsiz bir uygulama olduğunu sanmıyorum.

 2. Merhaba,

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan almış oldugum engelli kart ile Dolmabahçe sarayını refakatçimle birlikte ücretsiz gezebilirmiyim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *