Dövüş Filmi Önerileri

Dövüş Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Dövüş Filmleri, film kategorilerinde olmazsa olmaz bir yere sahip. Bu sebeple Bilim-Kurgu, Aksiyon, Savaş ve Korku filmi listelerinden sonra, En İyi Dövüş Filmleri listesini hazırlamak farz oldu.

Türünün en iyi örneklerini seçerek hazırladığımız Dövüş Filmi Önerileri listesinde; Robert De Niro, Russel Crowe, Jackie Chan, Sylvester Stallone ve Bruce Lee gibi usta aktörlerin filmlerini bulabilirsiniz. İyi seyirler dileyerek yazımıza başlıyoruz.

Dövüş Filmi Önerileri Listesi 2020

 • Fight Club (Dövüş Kulübü)

Yönetmen:  Fight Club

Süre: 139 dk  

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf, Zach Grenier  

IMDB Puanı: 8.8

Yapım Yılı:  1999

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olan Fight Club, dövüş denilince akla gelen ilk film. Her ne kadar kurgunun merkezinde bir dövüş kulübü olsa da hikâyenin bütünü bundan oldukça farklı.

Senaryo en basit haliyle, uyku problemi yaşayan bir beyaz yakalının evindeki yangından sonra yaşadığı değişimi anlatıyor. Edward Norton tarafından canlandırılan Narrator, stabil hayatına sıkışıp kalmış bir beyaz yakalıdır. Uçak yolculuğu yaparken Tyler Durden (Brad Pitt) ile tanışır ve bu garip adamdan etkilenir.

Evindeki yangından sonra gidecek hiç kimsesi kalmadığı için Tyler’ı arar. Tyler ile birlikte kurdukları dövüş kulübü onun hayatını değiştirecek ve kendinin farkına varmasını sağlayacaktır.

En İyi Dövüş Filmleri Listesi

en iyi dövüş filmleri listesi
Fight Club
 • Warrior

Yönetmen: Gavin O’Connor 

Süre: 140 dk

Oyuncular: Tom Hardy, Nick Nolte, Joel Edgerton, Jennifer Morrison

IMDB Puanı: 8.2  

Yapım Yılı:  2011

Paddy Conlon, eski bir boksördür. Hayatı boyunca birçok başarı kazanmış ve adından söz ettiren bir boksör olduğu hâlde, yaşlılık günlerini toplumdan uzak bir insan olarak geçirmektedir. Alkol bağımlılığından yeni kurtulmuş ve kendini dine adamıştır. Ancak en küçük oğlu eve döndüğünde Paddy’nin eski günlerini anımsaması ve tekrar bir dövüşçü olarak oğlunu eğitmesi gerekecektir.

Paddy’nin oğlu Tommy Conlon, yakın zamanda kazandığı bir dövüş internete yüklendiğinde bir anda şöhret olur. Tommy, bunun üzerine galip gelenin 5 milyon dolar ödül alacağı bir turnuvaya kaydolur ve babasından onu eğitmesini ister. Diğer yandan, Tommy bu turnuvada büyük bir problem ile karşı karşıya kalır; karşısına rakip olarak çıkacak kişi, öz kardeşi Brendon olacaktır.

Yabancı Dövüş Filmi Önerileri

yabancı dövüş filmi önerileri
Warrior
 • Raging Bull

Yönetmen:  Martin Scorsese  

Süre: 129 dk 

Oyuncular: Robert de Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci, Frank Vincent  

IMDB Puanı: 8.2

Yapım Yılı: 1980

Martin Scorsese’nin başyapıtları arasında yer alan Raging Bull, Türkçe’ye Kızgın Boğa olarak çevrildi. Film, Jake La Motta adında ortasiklet bir boksörün hayatını anlatıyor. La Motta, başarılı bir boksör olmasına karşın, dizginlenemez bir kariyer hırsına sahiptir. Bu hırs onu agresifleştirmekte ve ring dışında da bir boksör gibi davranmasına sebep olmaktadır. La Motta, bir süre sonra gücünün gazabına uğrayacak ve yumruklarıyla elde ettiği kariyerini öfkesiyle paramparça edecektir.

Raging Bull’u klasik bir dövüş filmi olarak nitelendirmek hata olur. Her ne kadar filmin odağında boks olsa da, sağlam bir dram filmi olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim La Motta’nın yükselişi ve çöküşü başarılı bir biçimde anlatılmış. Robert De Niro’nun oyunculuğu filme inandırıcılık katmış. De Niro’nun bu filmdeki performansı sayesinde Oscar Ödülü aldığını hatırlatmakta da fayda var.

Raging Bull bir klasik haline gelmesi sebebiyle Dövüş Filmi Önerileri listemizin en özel filmlerinden biri.

izlenmesi gereken dövüş filmleri
Raging Bull
 • Rocky

Yönetmen:  John G. Avildsen  

Süre: 120 dk 

Oyuncular: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers 

IMDB Puanı: 8.1

Yapım Yılı: 1976

Sylvester Stallone’nin başarılı bir biçimde canlandırdığı Rocky Balboa, kendi potansiyelinin farkında olmayan, İtalyan asıllı bir boksördür. Vaktini yaşadığı küçük şehrin kulüplerinde çıktığı maçlarda harcamaktadır. Rocky, amatörlerle dövüşürken Amerika’da düzenlenen bir boks turnuvasından bir haber gelir. Apollo Creed isimli ünlü boksör sakatlanmıştır ve kendi yerine o güne kadar adını kimsenin duymadığı Rocky Balboa önerilmiştir.

Rocky, kendini birdenbire profesyoneller liginde bulur. Her ne kadar yetenekli bir boksör olsa da iyi bir eğitime ihtiyacı olacaktır. Mickey isimli antrenör tarafından eğitilerek turnuvaya hazırlanır. Bu süreçte Adrian Pennino isimli bir kadınla tanışıp ona aşık olur. Turnuvaya hazırlanırken en büyük destekçileri Mickey ile Adrian olacaktır.

İzlenmesi Gereken Dövüş Filmleri
Rocky (1976)
 • Cinderella Man

Yönetmen:  Ron Howard  

Süre: 144 dk  

Oyuncular: Russell Crowe, Renée Zellweger, Craig Bierko, Paul Giamatti

IMDB Puanı: 8.0

Yapım Yılı: 2005

Jim, boksa olan tutkusunu geçim sıkıntısı yüzünden bir kenara bırakmak zorundadır. 1930’ların ekonomik buhranı yüzünden sporla ilgilenememekte ve ailesine limanda işçilik yaparak bakmaktadır. Boks, onun için sıkı sıkıya tutunduğu fakat asla gerçekleşmeyeceğini bildiği bir hayal olarak kalmıştır.

Ancak Max adında bir adam ile karşılaşınca bu durum değişir. Max, dönemin boks şampiyonudur ve Jim bundan habersiz bir şekilde onunla dövüşmüştür. Bu dövüş Jim’e bir fırsat verir. Hayallerinin peşinden koşma şansını yakalamıştır, ancak bunun için şampiyon boksörü ringte yenmesi gerekir.

Efsanevi boksör James Braddock’ın gerçek hikâyesinden uyarlanan Cinderella Man, merkezine boks sporunu alan mükemmel bir dönem filmi.

Dövüş Filmi Önerileri

Cinderella Man
 • Ip Man

Yönetmen:  Wilson Yip  

Süre: 106 dk

Oyuncular: Donnie Yen, Simon Yam, Siu-Wong Fan, Ka Tung Lam  

IMDB Puanı: 8.0

Yapım Yılı: 2008

Listemize başka bir dönem filmiyle devam ediyoruz. 1930’ların Çin’inde geçen bu filmin ana karakteri Ip Man, Wing Chun adı verilen kadim dövüş tekniğinin ustalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Foshan’daki en iyi dövüşçü olarak bilinen Ip Man, diğer birçok ustanın aksine öğrenci yetiştirmeye pek meraklı değildir. Ünlü dövüşçü Jin Shanzhao’yu yendiğinde ise şöhreti Foshan kentini aşarak geniş bir alana yayılacaktır.

Wing Chun isimli dövüş sanatının tarihçesine de yer ayıran bu film, Bruce Lee’nin ustası olan Yip Man’in hayatından esinlenerek çekilmiş.

En Güzel Dövüş Filmi Önerileri

en güzel dövüş filmi önerileri
Ip Man
 • The Wrestler

Yönetmen:  Darren Aronofsky

Süre: 109 dk

Oyuncular: Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis  

IMDB Puanı: 7.9

Yapım Yılı: 2008

Randy, yıldızı sönmüş eski bir güreşçidir. 80’li yıllarda çıktığı dövüşlerle ün kazanmış olsa da, son maçında kalp krizi geçirmiş ve güreşi bırakmak zorunda kalmıştır.

Eski parlak yıllarını geride bıraktığını düşünen Randy, bir süpermarkette tezgâhtar olarak çalışmaktadır. Ancak geçmişinden kurtulması kolay olmayacaktır. Hayatın onu getirdiği noktada ringlere tekrar çıkması ve eski günlerine geri dönmesi gerekecektir.

The Wrestler
 • Ying Xiong (Hero – Kahraman)

Yönetmen:  Yimou Zhang

Süre: 107 dk

Oyuncular: Jet Li, Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung, Ziyi Zhang  

IMDB Puanı: 7.9

Yapım Yılı: 2002

Eski Çin’in kural koyucu lideri Qin, büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Altı Krallık içindeki bazı gruplar Qin’i ortadan kaldırmakta kararlıdır. Bunlar itibar ve para sahibi kişiler oldukları için ülke içindeki güçleri de yüksektir. Qin, büyük bir tehdit altındadır ve bundan kurtulması zor olmayacaktır. İsimsiz bir kahraman gelene kadar Qin’in korkularını hiçbir şey dindiremez.

Adı bilinmeyen ve hiç kimsenin tanımadığı biri ortaya çıkıp Qin’in düşmanlarını yenilgiye uğratır. Qin, bu isimsiz kahramanı merak eder ve zaferin detaylarını öğrenmek ister. Zira ortada alışılmışın dışında bir zafer vardır. Ancak isimsiz kahraman, herkesi şaşırtacak sırlara sahiptir.

Konusu Çin’de Geçen Dövüş Filmleri
Ying Xiong (Hero)
 • Serbuan Maut (The Raid: Redemption)

Yönetmen:  Gareth Evans

Süre: 101 dk

Oyuncular: Iko Uwais, Ananda George, Ray Sahetapy, Donny Alamsyah  

IMDB Puanı: 7.6

Yapım Yılı: 2011

Türkçe’ye Ölümcül Baskın olarak çevrilen bu film, standart bir güvenlik operasyonu ile başlıyor. SWAT’a bağlı bir tim, uzun zamandır polis tarafından aranan uyuşturucu satıcısının kentin kenar mahallelerinden birinde saklandığını öğrenir. İstihbarat sağlam bir kaynaktan gelmektedir. Binaya baskın yaparlar. Plan adamı ve yanındakileri tutuklayarak adalete teslim etmektir ancak işler tahmin ettikleri kadar kolay olmayacaktır.

Uyuşturucu satıcısının saklandığı apartmanın her katı, adi suçlardan hüküm giymiş çetelerle, katillerle ve kriminal kişiliklerle doludur. Timin geleceğini öğrenen suçlular, polisleri tuzağa düşürerek çoğunu öldürür. Yalnızca birkaç polis hayatlarını kurtarmayı başarmıştır ancak bunun ne kadar süreceği belirsizdir. Arkadaşlarının acımasızca katledilişine şahit olan polislerin tek şansı 30 katlı apartmanın en tepesine tırmanmaktır.

IMDB Puanı Yüksek Dövüş Filmi Önerileri

The Raid: Redemption
 • Enter The Dragon

Yönetmen:  Robert Clouse

Süre: 102 dk

Oyuncular: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly, Ahna Capri

IMDB Puanı: 7.7

Yapım Yılı: 1973

Bruce Lee’nin en ünlü filmi olan Enter The Dragon, ajan olmayı kabul etmiş bir dövüş sanatları ustasının başından geçenleri anlatıyor. Adından söz ettiren bir dövüşçü olan Lee, bir uyuşturucu baronu tarafından düzenlenen turnuvaya katılır. Amacı turnuvayı kazanmak değildir. Kızkardeşinin ölümüyle ilişkisi olan bir dövüşçü de bu turnuvadadır. Lee hem intikam almayı hem de Han isimli uyuşturucu tüccarının emrindeki suç şebekesini dağıtmayı planlamaktadır.

Ancak Lee’nin tek başına devam etmesi zordur. Bu yüzden turnuvadaki iki Amerikalı dövüşçüyle anlaşır. Roper ve Williams ikilisi ödülün peşindeyken Lee alacağı intikamı düşünmektedir.

Bruce Lee Filmleri

Enter The Dragon
 • Siu Nin Wong Fei Hung Chi: Tit Ma Lau (Iron Monkey)

Yönetmen:  Woo-Ping Yuen

Süre: 90 dk

Oyuncular: Rongguang Yu, Donnie Yen, Jean Wang,Sze-Man Tsang

IMDB Puanı: 7.6

Yapım Yılı: 1993

Sinema listelerine Iron Monkey adıyla giren bu film, Robin Hood karakterine sahip bir doktorun hikayesini anlatıyor. Dr. Yang, hayatını yolsuzluklarla mücadele etmeye adamıştır. Ancak bu mücadelesinde büyük engellerle karşılaşması kaçınılmazdır.

Zira düşmanları onu fark etmiş ve kendisi gibi doktor olan usta bir dövüşçüyü onun üstesinden gelmesi için kiralamıştır. Dr. Yang’ın artık kendini savunması ve peşindeki düşmandan kurtulması gerekecektir.

Yabancı Dövüş Filmi Önerileri
Iron Monkey
 • Project A

Yönetmen:  Jackie Chan, Sammo Kam-Bo Hung

Süre: 105 dk

Oyuncular: Jackie Chan, Sammo Kam-Bo Hung, Biao Yuen, Dick Wei

IMDB Puanı: 7.4

Yapım Yılı: 1983

Jackie Chan’in klasik filmlerinden biri olan Project A, dövüş konseptini komediyle birleştirmiş. Film, eski Hong Kong denilen yerde korsanlarla mücadele eden bir sahil muhafazının başından geçenleri anlatıyor. 19. Yüzyıl‘da geçen bu filmin heyecanlı ve eğlenceli bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Jackie Chan Filmleri

Jackie Chan Dövüş Filmi Önerileri
Project A
 • Romeo Must Die

Yönetmen:  Andrzej Bartkowiak

Süre: 115 dk

Oyuncular: Jet Li, Aaliyah, Isaiah Washington,Russell Wong

IMDB Puanı: 6.1

Yapım Yılı: 2000

Şehrin arka sokaklarında kanlı bir savaş sürmektedir. Uzakdoğulu ve siyahi çeteciler, şehri ele geçirmek için birbirleriyle savaşmaktadır. Po, bu savaşın hedeflerinden biri olur. Uzakdoğulu çetenin lideri olan Po, düşmanları tarafından acımasızca öldürülecektir.

Hong Kong’ta hapishanede olan kardeşi Han bunu haber alır ve intikam almaya karar verir. Hapishaneden kaçtıktan sonra intikamının peşinden koşarak Amerika’ya gidecek ve kardeşini öldürenlerin peşine düşecektir. Ancak bu intikam zannettiği kadar kolay olmayacaktır.

Dövüş Filmi Önerileri ve Konu Özetleri

Romeo Must Die
 • Rocky II

Yönetmen:  Slyvester Stallone

Süre: 119 dk

Oyuncular: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers

IMDB Puanı: 7.2

Yapım Yılı: 1979

Serinin ilk filminde Rocky’nin yükselişine tanık olmuştuk. Rocky, dünya şampiyonu Apollo Creed’i yenmiş ve adını duyurmuştur. Profesyonel bir boksör olarak iyi paralar kazanmaktadır.

Ekonomik sorunlarını atlatan, ün ve saygı kazanan Rocky, kendini aile yaşantısına verir. Ancak konfor alanını bozmak zorundadır. Zira daha önce yenilen Creed’in maç teklifini reddetmeyi düşünmez. Creed rövanş istemektedir. Rocky ise onu tekrar bozguna uğratacağından emindir.

Stallone’nin hem yönetmen hem de oyuncu olarak yer aldığı bu film, serinin ilk filmi kadar başarılı olmasa da heyecanlı ve sürükleyici bir kurguya sahip.

Slyvester Stallone Dövüş Filmleri

efsane dövüş filmi önerileri
Rocky II
 • Fat City

Yönetmen:  John Huston

Süre: 119 dk

Oyuncular: Stacy Keach, Jeff Bridges, Susan Tyrell, Candy Clark

IMDB Puanı: 7.2

Yapım Yılı: 1979

Fat City, her ne kadar merkezine boks sporunu almış olsa da, sağlam bir dram filmi olarak kabul edilebilir. Konusuna gelince, yakın arkadaş olan iki boksörün başından geçenleri anlatıyor.

Boksörlerden biri kariyerinde ciddi bir düşüş yaşamaktadır. Diğeri ise parlak bir geleceğe sahiptir ve başarılı bir kariyerin ilk adımlarını atmaktadır. Leonard Gardner’ın romanından uyarlanan bu film, oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor.

Sokak Dövüşü Filmleri

Fat City
 • Ip Man II

Yönetmen:  Wilson Yip

Süre: 108 dk

Oyuncular: Donnie Yen, Xiaoming Huang, Sammo Kam-Bo Hung, Lynn Hung

IMDB Puanı: 7.6

Yapım Yılı: 2010

Bruce Lee’nin ustasının hikâyesini anlatan Ip Man’in devamı olan bu film, 1949 yılında geçiyor. İlk filmde Ip Man’i sadece yaşadığı şehirde bilinen ve bildiklerini başkalarına aktarmaktan kaçınan biri olarak tanımıştık.

Ancak bu filmde tamamen farklı bir karakter ile karşı karşıyayız. Ip Man, bildiklerini yeni nesillere aktarmaya karar vermiştir ve ustası olduğu dövüş sanatını yaymaktadır.

Dövüş Filmi Önerileri

Ip Man II
 • Huo Yuanjia (Fearless)

Yönetmen:  Ronny Yu

Süre: 104 dk

Oyuncular: Jet Li, Li Sun, Yong Dong, Yun Qu

IMDB Puanı: 7.7

Yapım Yılı: 2006

Türkçe’ye Korkusuz olarak çevrilen Huo Yuanjia, babasının izinden giden bir dövüşçünün hikâyesini anlatıyor. Huo Yuanjia, usta bir dövüşçünün oğludur. Ancak oğlunun gözleri önünde mağlup olacağını hiçbir zaman tahmin edememiştir. Huo, babasının ringte mağlup oluşunu izlerken utanır ve bu utanç onu kontrol edemediği bir hırsa sürükler. Babasının izinden gitmeye ve iyi bir dövüşçü olmaya karar verir.

Nihayetinde yıllarını bu hedefi için harcamıştır. Fakat hesapta olmayan bir durum tüm hayatını alt üst eder. Diğer yandan, Huo hedefinden asla vazgeçmemekte ve iyi bir dövüşçü olmak için ilerlemektedir.

Adını Çinli efsanevi savaş sanatları ustası Huo Yuanjia’dan alan film, dramı ve aksiyonu aynı yapımda birleştirmeyi başarmış. Bir efsaneyi alması sebebiyle de, Dövüş Filmi Önerileri listemizde özel bir yer tutuyor.

En İyi Dövüş Filmleri İsimleri

dövüş filmi önerileri listesi
Huo Yuanjia (Fearless)
 • The Fighter

Yönetmen:  David O. Russell

Süre: 116 dk

Oyuncular: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo

IMDB Puanı: 7.7

Yapım Yılı: 2010

Listemize Oscar ödülü alan bir filmle devam ediyoruz. Gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulanan bu film, eski bir boksörün yaşantısını anlatıyor.

Dicky Ecklund, ring hayatını geride bırakmış eski bir boksördür. Bir zamanlar efsanevi bir isim olarak anılıyor olsa da, zamanla yaptığı hatalar yüzünden başarılarını feda etmek zorunda kalmıştır.

Şimdi ise üvey kardeşi Mickey’yi eğitmektedir. Mickey, unvan maçına çıkarken yalnızca kazanmayı hedeflemez. Aynı zamanda ailesinin birliğini ve geleceğini de bu maçla kazanması gerekecektir.

Boks Temalı Dövüş Filmi Önerileri

boks filmi önerileri
The Fighter
 • Jing Wu Men (Fist of Fury)

Yönetmen:  Wei Lo

Süre: 1106 dk

Oyuncular: Bruce Lee, Nora Miao, James Tien, Maria Yi

IMDB Puanı: 7.4

Yapım Yılı: 1972

Bruce Lee’nin efsanevi filmleri arasında yer alan Jing Wu Men, Türkiye’de Öfkenin Yumruğu olarak vizyona girdi. Öldürülen öğretmeninin intikamını almaya karar veren Chen Zhen (Bruce Lee) rakip dövüş okulunun ustalarını hedef alır. Ancak bu yolla öğretmeninin intikamını alabilecektir.

Jing Wu Men, aynı zamanda Jackie Chan’in kariyerinde de önemli bir yere sahip. Filmde dublör olan Jackie Chan, Çin sinema tarihinde görünen en uzun atlayışı bu filmde gerçekleştirdi ve bu sayede ün kazandı.

Uzak Doğu Dövüş Filmleri
uzak doğu dövüş filmleri
Fist of Fury

Dövüş Filmi Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *