Dram Filmi Önerileri

Dram Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Dram, her ne kadar hüzün, üzüntü, keder gibi anlamlarda kullanılsa da, edebiyatta ve sinemada karşıladığı anlam bu değil. Trajedi ve komedi türleriyle kaynaşmış olan dramın temel işlevi, hayatı olduğu gibi yansıtmaktır.

Yaşamın kendisinde var olan üzücü detaylar dram türünde olduğu gibi gösterildiği için, dram daha çok olumsuz kavramlarla bağdaştırılır. Başka bir ifadeyle dram, gündelik yaşamın içinde geçen, var olan ya da var olanlara benzeyen karakterlerin hikâyelerini anlatır.

Bu listede hayatı ve sıradan insanları yansıtan filmleri sizin için derledik. Keyifli zaman geçirmenizi dileyerek “en iyi dram filmleri” yazımıza başlıyoruz.

Dram Filmi Önerileri Listesi 2020

  • This Is England (2006)

Yönetmen: Shane Meadows

Oyuncular: Thomas Turgoose, Stephen Graham, Jo Hartley

IMDB Puanı: 7.7

This is England Filminin Konusu

This Is England, ırkçılığı ve insanları radikalleştiren koşulları abartılı karakterlerden uzak ve başarılı bir biçimde anlatıyor.

1980’li yıllarda İngiltere’de ciddi bir toplumsal bunalım söz konusuydu. Margaret Thatcher, halkın büyük kısmı tarafından sevilmiyordu. Birleşik Krallık, Arjantin ile Falkland Adaları yüzünden savaştayken; bir yandan da Pakistan’lı göçmenlerin akınına uğruyordu. Film bu atmosferde doğup büyüyen ve babasını Falkland Savaşı’nda kaybeden Shaun’ın hikâyesini anlatıyor.

Shaun, arkadaşları tarafından zorbalık gören bir çocuktur. Bir gün eve dönerken karşılaştığı gençler onu teselli eder ve onunla arkadaşlık etmeye başlar. Shaun, kendinden yaşça büyük bu gençlerle vakit geçirirken grubun lideri Woody’nin eski arkadaşı Combo ile tanışır.

Combo, hapishanede geçirdiği süreçte aşırı milliyetçi fikirlere kapılmıştır ve fikirlerini sokaklarda örgütlemektedir. Shaun, babasını Falkland Savaşı’nda kaybettiği için Combo’nun fikirlerini cazip bulur ve onunla birlikte vakit geçirmeye başlar.

Kısa zaman önce herkesin itip kaktığı bir çocukken kendini güçlü ve gururlu bir pozisyonda bulacaktır. Ancak ırkçılığın ve radikalliğin gerçek yüzünü de tecrübeyle öğrenmesi gerekecektir.

This Is England
  • The Hours (2002)

Yönetmen:  Stephen Daldry

Oyuncular:  Merly Steep, Nicole Kidman, Julianne Moore

IMDB Puanı:  7.6

The Hours Filminin Konusu

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanından uyarlanan bu film, üç farklı kadının birbiriyle bağlantılı hayatlarını anlatıyor.

Film, Woolf’un Mrs. Dalloway romanını yazmasıyla başlıyor. Virginia Woolf, sağlık problemleriyle boğuşmaktadır ve bu problemler onu ağır bir depresyona sürüklemiştir. 1923 yılında Londra yakınlarındaki evinde Mrs.Dalloway romanını yazmaya başlar.

Yirmi sekiz yıl sonra bu roman Laura Brown tarafından okunacaktır. Laura, romandan fazlasıyla etkilenir. Zira hayatından pek memnun değildir ve monoton hayatından kaçmak için gerekli motivasyonu bu romanda bulur.

Clarissa Vaughan, AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna bir parti düzenlerken, onunla arasında Mrs. Dalloway romanına dayanan bir bağ olduğunu fark eder.

The Hours, 1923, 1951 ve 2001 yıllarında yaşamış üç kadının bir gününü anlatıyor. Oldukça başarılı bir dram filmi olan The Hours, 9 dalda Oscar’a aday gösterildi ve bir dalda kazandı.

Tavsiye Edilen Dram Filmleri
The Hours
  • Hotel Rwanda (2004)

Yönetmen: Terry George

Oyuncular: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix

IMDB Puanı: 8.1

Hotel Ruanda Filmi Konusu

Hotel Ruanda, oldukça çarpıcı bir film. 1994 yılındaki Ruanda İç Savaşı’nda gerçekleşen olayları anlatıyor. Ülkedeki iki baskın etkin grup olan Hutular ile Tutsiler arasında yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olan bir savaş vardır.

Tutsiler, Hutular tarafından sistemli bir soykırıma uğratılmaktadır. Paul, uluslararası bir otel zincirinin Ruanda’daki bir otelinde müdür olarak çalışmaktadır. Bir Hutu olmasına rağmen soykırıma uğrayan Tutsilere yardım eder ve onları otelinde saklar.

Hotel Ruanda, oldukça tartışma yaratmış bir yapım. Gerçek bir hikâyeden esinlendiği söylense de, ana karaktere ilham kaynağı olan otel müdürünün bir melek olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bazı kaynaklara göre, otel müdürü buraya sığınan Tutsilerin isim ve soyisimlerini Hutu Power radyosuna vermiş ve para, mücevher vermeyenleri atmakla tehdit etmiş. Ancak bu kısmı görmezden gelirsek, Ruanda İç Savaşı’nı ve yaşanan dramları oldukça gerçekçi bir biçimde anlatıyor.

IMDb Puanı Yüksek Dram Filmleri
Hotel Rwanda
  • La Double vie de Véronique

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Oyuncular: Irene Jacop, Wladyslaw Kowalski, Halina Gryglaszewska

IMDB Puanı: 7.8

Véronique’in İkili Yaşamı Filmi Konusu

Polonya’yı anlayabilmek için Kieslowski’nin filmlerini izlemek gerekiyor. Yaşamı Polonya ile Fransa arasında geçen Kieslowski, bu iki ülke arasındaki farkları Üç Renk serisinde olduğu gibi Veronika’nın İkili Yaşamı’nda da başarılı bir biçimde işlemiş.

Film, Veronika adında iki genç kadını konu alıyor. Veronika Polonya’da, Veronique Paris’te yaşamaktadır. Bu iki genç kadın birbirinden habersiz bir biçimde yaşamlarını sürdürürken, birbirlerinin hayatına dokunacaklardır.

Veronika hayallerindeki müzik okuluna girmeyi başarsa uzun süre üstünde çalıştığı ilk performansını gerçekleştirirken hayatını kaybeder. Veronique’nin yaşamı ise radikal bir şekilde değişir ve bu değişim onu şarkıcı olmaya sürükler.

Dram Filmleri İsimleri ve Sıralaması
dram filmi önerileri listesi
La Double vie de Véronique
  • Leaving Las Vegas (1995)

Yönetmen: Mike Figgis

Oyuncular: Nicolas Cage, Elisabeth Shue, Julian Sands

IMDB Puanı: 7.5

Elveda Las Vegas Filmi Konusu

Başrolünü Nicolas Cage’in oynadığı Elveda Las Vegas, her şeyini kaybeden bir adamın hazin hikâyesini anlatıyor. Cage, bu filmde en iyi erkek oyuncu Oscarını kazanmış.

Ben Sanderson, tanınmış bir senaristken alkol problemi yüzünden kariyerini kaybetme noktasına gelir. Yaşadığı durum onu nihilizme itmiştir. Bir yandan yaşamında büyük bir yıkım hissederken diğer yandan kaybedecek bir şeyi kalmadığı için özgür olduğunu düşünmektedir.

Las Vegas’a yerleştiğinde bir sokak fahişesi olan Sera ile tanışır. İkisi de ihtimal vermese de aralarında bir aşk doğar. Ben, bu aşk sayesinde iyileşecek ve ayağa kalkacaktır.

Dram Filmi Önerileri ve Konu Özetleri

Leaving Las Vegas
  • 21 Grams (2003)

Yönetmen:  Alejandro G. Inarritu

Oyuncular: Sean Penn, Benico Del Toro, Naomi Watts

IMDB Puanı: 7.7

21 Gram Filmi Konusu

Bir rivayete göre, insan öldüğünde ruhu bedeni terk ettiği için 21 gram hafifler. Zira ruhun ağırlığının 21 gram olduğu söylenir. Bu rivayet, 1907 yılında yapılan bir deneyin hatalı sonucu olarak ortaya çıkmış olsa bile, 21 Grams filminde iyi bir biçimde işlenmiş.

Matematik profesörü Paul Rivers, ölüme her gün yaklaşan bir hastadır. Hayatta kalabilmesi için kalp nakli gerekmektedir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, Paul’un yaşamı başkasının ölümüne bağlıdır.

Christina ise eşi ve çocuklarının verdiği motivasyonla sahip olduğu bağımlılığı bir kenara bırakmıştır. Ancak bir kaza sonucu eşiyle çocuklarını kaybeder ve eşinin kalbi Paul’e nakledilir.

Kalp nakli Paul’u yalnızca hayatta tutmakla yetinmez. Paul, kalbini aldığı adama benzemeye başlar ve onun sevdiği Christina’ya aşık olur.

Duygusal Dram Filmi Tavsiyeleri
21 Grams
  • There Will Be Blood (2007)

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular:  Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciaran Hinds

IMDB Puanı:  8.2

There Will Be Blood Filmi Konusu

Upton Sinclair’in Petrol Oil romanından uyarlanan bu film, 20.yüzyıl başlarındaki Amerika’yı oldukça başarılı bir biçimde anlatıyor.

Daniel Plainview, bulduğu altın madeni sayesinde zengin olmuş bir iş adamıdır. 20. Yüzyıl’ın başlarında yaşayan birçok kişi gibi geleceğin petrolde olduğunu görmektedir. Evlatlığı ile birlikte kasabaları dolaşıp buralarda petrol çıkarmak için arazilerin kendisine satılmasını talep etmektedir.

Bir gün Paul isimli bir genç onu ziyaret eder ve kasabasında zengin petrol yatakları olduğunu söyler. Daniel, Paul’e bu bilgi için para verdikten sonra California’daki Little Boston kasabasına gider ve burada onun bahsettiği gibi petrol kaynakları olduğunu görür. Ancak Little Boston halkı oldukça dindardır ve Daniel’ın getirdiği bu yeniliğe karşı direnmektedir.

Rahip Eli Sunday’ın kasaba üzerindeki etkisi de oldukça yoğundur. Daniel, kasabaya refah ve ilerleme vaadederken böyle ciddi bir engelle karşı karşıyadır.

Dram Filmi Önerileri

en iyi Dram Filmi Önerileri
There Will Be Blood
  • In The Name Of The Father (1993)

Yönetmen:   Jim Sheridan

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite- Alison Crosbie

IMDB Puanı:  8.1

“Babam İçin” Filmi Konusu

Yedi dalda Oscar alan ve gerçek bir olaydan yola çıkılarak kurgulanan bu film, masumiyet ve adalet kavramlarını başarılı bir biçimde işliyor.

Gerry Conlon, tek derdi gününü gün etmek olan İrlandalı bir gençtir. İngiliz baskısı altındaki Belfast’te büyümüş olduğu hâlde, politik olaylardan uzaktır. Gününü geçirmek ve eğlenmek dışında bir kaygısı bulunmamaktadır.

1974 yılında bir yük gemisiyle İngiltere’ye gider. Bu esnada bir Hippi Komünü’nde vakit geçirmeye başlar. Ancak o yıllarda Londra’da gerçekleşen bir bombalı saldırı hayatını değiştirir. Garry, hiç alakası olmayan bu saldırı yüzünden babasıyla birlikte gözaltına alınır.

Masumiyetini ispat etmesi kolay değildir, çünkü toplumun genelinde pek sevilmeyen ve önyargıyla bakılan bir sosyal tabakada yer almaktadır. Ancak idealist bir avukatın yardımıyla hukuk mücadelesi vermeye başlayacaktır.

In The Name Of The Father
  • The Pursuit Of Happyness

Yönetmen:  Gabriele Muccino

Oyuncular:  Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith

IMDB Puanı: 8.0

The Pursuit Of Happyness Filminin Konusu

Will Smith’in başrolde oynadığı The Pursuit Of Happiness işadamı Chris Gardner’ın zorlu yaşamını anlatıyor.

Chris Gardner, eşi ile yaşadığı sorunlardan sonra kendini beş yaşındaki oğlu ile birlikte sokakta bulur. Oldukça kötü bir durumdadır, zira bir su alacak parayı dâhi bulmakta zorlanmaktadır. Ancak Chris, mücadele etmek için bir sebebe sahiptir. Oğlu olmasa bu durumda intihar dâhi edebilecekken, oğlu için mücadele etmeyi tercih eder ve zengin, tanınan bir iş adamı olma yolunda ilerler.

Will Smith’in oğlu Jade Smith ile birlikte oynaması, baba oğul arasındaki diyalogların ve ilişkinin gerçekçiliğini arttırmış. Etkileyici bir film arıyorsanız bunu kesinlikle izlemelisiniz.

Yabancı Dram Filmi Önerileri

ağlatan dram filmi önerileri
The Pursuit Of Happyness
  • My Name Is Khan (2010)

Yönetmen: Karan Jonar

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Sheetal Menon

IMDB Puanı: 8.0

My Name Is Khan Filminin Konusu

11 Eylül saldırılarından sonra Amerika’da yaşayan müslümanlar ciddi bir önyargıyla ve baskıyla karşılaşmıştı. My Name Is Khan, bu durumu Asperger Sendromlu Hintli bir Müslümanın yaşadıkları üzerinden anlatıyor.

Rızvan Khan, otizmin bir çeşidi olan Asperger Sendromu’ndan muzdariptir. Hâlihazırda çevresi tarafından dışlanmak için bir sebebe sahipken, buna 11 Eylül’den sonra Müslümanlara duyulan önyargı da eklenince topluma adapte olmakta ciddi zorluklar yaşar. Zeki biri olduğu için bu durumla mücadele edebilmektedir ancak çevresindekilerin kendisine olan bakışını değiştirmesi kolay değildir.

Khan, Amerikan başkanına bir mesaj iletmek ister. Amacı bu mesajı tek başına iletmektir ancak bir Müslüman olduğu için bunu yapması zor olacaktır. Mesaj da şudur: Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.

Dram Filmi Önerileri listemizde, yerine göre güldüren, yerine göre de hüzünlendiren bu filmi muhakkak izlemenizi tavsiye ederiz. İyi seyirler!

En İyi Dram Filmleri Listesi

yabancı dram filmi önerileri
My Name Is Khan

Dram Filmi Önerileri Listesi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *