Dünya Klasikleri Listesi

Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

Kitap, bir kurgunun, düşüncenin veya buluşun ifadesi olarak ortaya konur. Ancak buna ek olarak yazıldığı çağın tanığı ve “medeniyet” adını verdiğimiz anıtın bir tuğlasıdır.

Antik Çağ‘dan bugüne yazılan kitapların sayısı milyonlar ile ifade edilebilir. Ancak bazı kitaplar tarihte iz bırakmış ve yazıldığı tarihten yüzyıllar sonrasına bile ışık tutmayı başarmıştır.

Sizler için hazırladığımız “Okunması Gereken Kitaplar” listesinde; başta dünya klasikleri olmak üzere, tarihte iz bırakan kitapları işleyeceğiz. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle başlayalım.

Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Kitap Özetleri

 • Suç ve Ceza – Dostoyevski

Dünya klasikleri denilince akla gelen ilk romanlardan biri olan Suç ve Ceza, insan ruhunun dehlizlerine inen ve vicdan kavramını çarpıcı biçimde anlatan bir eser. Dostoyevski, bu romanda vicdan azabının, bütün hukuki cezalardan daha yüksek ve korkunç olduğu tezini başarılı bir biçimde savunuyor.

Suç ve Ceza Kitabının Kısaca Konusu

Raskolnikov, St.Petersburg’un fakir mahallelerinden birinde yaşayan bir öğrencidir. Kirasını ödemekte zorlandığı için ev sahibesinin baskısı altındadır. Bu yüzden çareyi ev sahibesini öldürüp eşyalarını çalmakta bulur. Bunun kolay olacağını düşünmüştür, çünkü yaşlı kadın onun için bir kötülük ve iğrençlik temsilidir. Ancak işlediği cinayetten sonra vicdanı onu bırakmayacak, polis soruşturmasından kaçmayı başarsa da kendi vicdanından kaçamayacaktır.

Orijinal Adı: Prestupleniye i Nakazaniye > Dil: Rusça

Okunması Tavsiye Edilen Dünya Klasikleri

Dünya Klasikleri Listesi
Suç ve Ceza
 • Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

Tolstoy tarafından kaleme alınan Savaş ve Barış, kimi eleştirmenler tarafından dünya tarihinin en önemli romanı olarak kabul edilir. Yazıldığı dönemin sosyal gerçeklerini güçlü bir üslupla aktaran roman, karakterlerin iç dünyasını en ince detaylarıyla yansıtması bakımından büyüleyicidir.

Savaş ve Barış Kitabının Kısa Konu Özeti

1805-1813 yılları arasında gerçekleşen Rus-Fransız savaşlarını konu alan bu romanı özetlemek pek de kolay değil. Zira romanda yüzlerce karakter ve takip etmesi zor bir olaylar silsilesi var. Ancak temel olarak Napolyon Bonapart‘ın Fransa imparatoru olduğu dönemde, Rusya‘daki yaşamdan kesitler sunduğunu söyleyebiliriz.

Önceleri küçük bir dükalık olan Rusya, Büyük Petro döneminden itibaren bir imparatorluk haline gelmiş ve Avrupalı bir yaşamı kendine örnek almıştır. Rusya’nın soyluları ve zenginleri, özellikle Fransız usulü bir yaşama özenmektedir. Ancak bu dönemde Fransa’da Napolyon Bonapart iktidara gelir ve tüm Avrupa‘yı kasıp kavurmaya başlar. Avrupa devletlerinin bir çoğunu savaşarak dize getiren Napolyon, bu kez Rusya‘yı gözüne kestirir.

Bu çetin savaşın sonu Napolyon ve Fransız ordusu tarafından felaketle sonuçlanacak olsa da, Ruslar da bu savaş sırasında çok acı çekerler. Lev Tolstoy, bu süreçte yaşanan olayları bize yüzlerce karakterin gözünden anlatıyor. Özellikle romanın ana karakteri Pierre, okuyucuyu savaş ve barış kavramlarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Orijinal Adı: Voyna İ Mir > Dil: Rusça

En İyi Kitaplar Listesi > Savaş ve Barış
dünya klasiklerinin yazarları
Savaş ve Barış

Savaş ve Barış, 1956‘da meşhur aktris Audrey Hepburn‘ün oynadığı bir filme uyarlanmıştı. Türkçe’ye Harp ve Sulh olarak çevrilen bu yapım, kült filmler arasında yerini aldı. Yakın zamanda Savaş ve Barış isimli bir de dizi çekildi. 2016 yapımı dizi, IMDB‘den 8.2 gibi çok yüksek puan almayı başardı.

 • Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol

19. Yüzyıl Rusya‘sı, buhranlarla ve toplumsal yozlaşmayla dolu bir dönemdi. Ancak dünya klasiklerinin çoğunu da bu döneme borçluyuz. Gogol’un bu dönemi hicveden ünlü eseri Ölü Canlar buna örnek gösterilebilir.

Ölü Canlar Kitabının Kısaca Konusu

Roman, Çiçikov isimli bir sahtekarın hikâyesini anlatıyor. Çiçikov, zengin olma hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Bunun için kendine dahiyane bir yol bulmuştur. Rusya’nın kasabalarını dolaşarak, ölmüş kölelerin kağıtlarını satın alır ve kendini büyük bir toprak sahibi gösterir. Bunu yaparken amacı “itibar sahibi bir beyefendi” olarak zenginliğe kısa yoldan ulaşmaktır.

Ölü Canlar, 19. Yüzyıl Rusya’sını taşrasıyla ve kentiyle mükemmel bir biçimde betimliyor. Gogol’un hayranı olduğu Puşkin’in tavsiyesi üzerine kaleme aldığı bu eser, herkesin kitaplığında bulunması gereken nadide bir roman.

Orijinal Adı: Myortviye Duşi> Dil: Rusça

Ölü Canlar’dan Uyarlama Bir Tiyatro Oyunu
blank
Ölü Canlar
 • Faust – Goethe

Faust, her ne kadar Goethe tarafından yaratılmış bir karakter olarak bilinse de, esasında bir Orta Çağ efsanesine dayanıyor. Ancak Goethe, Dr.Faustus karakterini kullanarak iyilik ve kötülük üzerine bir başyapıt ortaya çıkarmış.

Faust Kitabının Kısaca Konusu

Tanrı, insanın iyi bir yaratılışa sahip olduğunu savunurken, Mefistofeles bunun tam aksini iddia etmektedir. Kendisini büyüye, simyaya ve araştırmaya vermiş tutkulu bir bilim insanı olan Dr.Faust, Tanrı ile Mefisto arasındaki bahsin konusu olacaktır.

Faust, aradığını bir türlü bulamamakta, araştırmalarını sonuçlandıramamaktadır ve bu durum onu intihara kadar sürükler. Mefistofeles, Faust’a kendisini tanıtarak onunla bir iddiaya girer. Nihayetinde onu kendi yoluna sokmayı başaracak ve Tanrı ile girdiği bahsi kazanacaktır.

Orijinal Adı: Faust > Dil: Almanca

Okunması Önerilen Dünya Klasikleri

blank
Faust

Mephistopheles, Orta Çağ’da Hristiyan mitolojisinin lider-şeytanlarından biri olarak anılırdı. Bu hayali figür, Rönesans döneminde yaygın olarak kullanılmış ve geliştirilmiştir. Mefisto’nun insanoğlunu ele geçirmek için yaptığı mücadele, romanın da temelini oluşturuyor.

 • Kırmızı ve Siyah – Stendhal

Kırmızı ve Siyah, Stendhal’ın farklı ve çarpıcı üslubunun bir örneği olmakla birlikte, yazıldığı dönemi başarılı biçimde anlatan romanlardan biri. Stendhal, romanın bazı yerlerinde okuyucuyla konuşuyor ve yazdığı bu romanın bir ayna olduğunu söylüyor.

Kırmızı ve Siyah Kitabının Konusu

Romanın ana karakteri Julien Sorel, papaz okuluna giden bir gençtir. Belediye başkanının karısına ders verirken ortaya çıkan dedikodular yüzünden Besançon’u terk edip Paris’e gitmek zorunda kalır. Burada aristokrat bir aile ona kapılarını açar ancak ailenin kızı ile yaşadığı aşk, Paris’te de başını belaya sokmasına sebep olacaktır. Zira sahip olduğu değerler soylu sınıfın değerleriyle çatışmakta ve bu çatışma ona zarar vermektedir.

Julien Sorel ile soylu aile arasındaki çekişme, dönemin sınıfsal çatışmasının bir örneği olarak gösterilebilir. Birçok eleştirmen Stendhal’ın Sorel karakterini kendi yaşamından esinlenerek oluşturduğunu söylemektedir.

Orijinal Adı: Le Rouge Et Le Noir > Dil: Fransızca

Çizgi Roman Olarak Kırmızı ve Siyah
en güzel kitaplar listesi
Kırmızı ve Siyah
 • Don Kişot – Miguel de Cervantes

İspanyol edebiyatının temel eserlerinden biri olan Don Kişot, birçok eleştirmen tarafından modern roman türünün ilk örneği olarak kabul edilir.

Don Kişot’un Kısa Konu Özeti

Roman, asıl adı Alonso olan Don Kişot isimli hayalperest bir kahramanın başından geçenleri anlatıyor. Don Kişot, kendini son şövalye olarak görmektedir. Bütün zamanı şövalye hikâyeleri okuyarak geçen kahramanımız, eski çağlardaki şövalyelik geleneğine büyük bir hayranlık besler ve zamanla aklını yitirip gerçek bir şövalye olduğuna inanmaya başlar. Evindeki paslı ve eskimiş zırhları kuşanıp yolculuğa çıkarken amacı ezilen halkı kurtarmaktır.

Yolda karşılaştığı bir köylü olan Sancho’yu büyük bir servet vaadederek yardımcısı yapar. Çirkin bir köylü kızı olan Dulcinea ile karşılaştığında ise kendini onun aristokrat bir ailenin güzel kızı olduğuna inandırır ve sevgili olur. Yel değirmenleriyle karşılaştığında ise onları insanlara zarar veren devler olarak kabul edip savaş açacaktır.

Orijinal Adı: Don Quijote > Dil: İspanyolca

En Güzel Dünya Klasikleri ve Konu Özetleri
dünya klasiklerinin konuları
Don Kişot
 • İki Şehrin Hikâyesi – Charles Dickens

Charles Dickens’ın kaleme aldığı İki Şehrin Hikâyesi, Fransız İhtilali’ni ve dönemin Avrupa‘sını oldukça iyi bir biçimde yansıtıyor. Fransız İhtilali, tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olsa da, yalnızca aydınlık imgelerden ibaret değildi. Aynı zamanda tarihin en kanlı olaylarından biriydi.

İki Şehrin Hikâyesi, ihtilalin kanlı ve korkunç yüzünü mükemmel bir biçimde gösteriyor. Burjuvazi ile aristokrasi arasındaki çatışma, acımasızlığın ve vahşetin el değiştirmesi bu kitapta ustalıklı bir biçimde işlenmekte.

İki Şehrin Hikayesi Kitabının Konusu

Dr.Manette, ihtilâlden önce haksız yere hapse atılmıştır. Kızı Lucia ise Londra’ya yerleşip aristokrat bir aile olan Evromonde’lerin oğlu Charles Darnay ile hayatını birleştirir.

Darnay, bir iş için Fransa’ya gittiğinde ihtilalciler tarafından yakalanıp idama mahkum edilir. Sebebi ise aristokrat bir aileden gelmesidir. Dr.Manette ile kızı Charles’ı kurtarmak için Paris’e gittiğinde birçok zorlukla karşılaşacak, hatta ihtilalcilerin öfkesine hedef olacaktır.

Orijinal Adı: A Tale Of Two Cities > Dil: İngilizce

“İki Şehrin Hikayesi” Tiyatrolarda Canlandırıldı
okunması gereken dünya klasikleri listesi
İki Şehrin Hikâyesi
 • Sefiller – Victor Hugo

Victor Hugo, Fransız edebiyatının en ünlü temsilcileri arasında yer alır. Yaşadığı dönemde çok saygın bir yazar olan Hugo, günümüzde Fransa‘nın en önemli tarihi eserlerinden olan Notre Dame Katedrali‘ni de yıkılmaktan kurtaran kişidir.

Victor Hugo, belediye tarafından eskidiği gerekçesi ile yıkılacak olan katedrali kurtarmak için dilimize Notre Dame’ın Kamburu olarak çevrilen romanı yazmış ve bu tarihi eserin onarılmasını sağlamıştır. Ancak Dünya Klasikleri listesi yazımıza, adı Victor Hugo ile özdeşleşmiş olan Sefiller kitabını eklemeyi daha uygun bulduk.

Sefiller Kitabının Kısa Konu Özeti

Jean Valjean, uzun süren kürek cezasından sonra kendini infazdan daha beter bir hâlde bulur. Ailesini doyurmak için çaldığı ekmek yüzünden kürek cezasına çarptırılmış ve on dokuz yıl hapis yattıktan sonra tahliye olmuştur.

Fakir ve kimsesiz bir adam olan Jean, tahliye olduğunda topluma karşı büyük bir öfke duymaktadır. Zira toplum tarafından dışlanması bu öfkeyi büyütecektir.

Yalnızca Digne kentinin piskoposu ona iyi davranır. Piskoposun davranışları sayesinde yeni hayatına iyiliksever bir insan olarak devam eder ve zamanla belediye başkanı olur. Ancak bir isim benzerliği sebebiyle tekrar yakalanarak küreğe mahkum edilir. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra tekrar kaçıp Paris’teki ayaklanmaya katılacaktır.

Orijinal Adı: Les Miserables > Dil: Fransızca

En Çok Okunan Dünya Klasikleri

okunması gereken kitaplar
Sefiller

Sefiller sayısız tiyatro oyununa konu oldu. Hem yurt dışında, hem de Türkiye’de birçok tiyatroda usta oyuncular tarafından canlandırıldı. En akılda kalıcı performanslardan biri, ünlü Fransız aktör Gérard Depardieu‘nün canlandırdığı 2000 yapımı mini diziydi.

 • Lady Chatterley’in Sevgilisi – D.H. Lawrance

Aşk ve sevgi kavramlarını konu alan Lady Chatterley’in Sevgilisi, içerdiği müstehcenliğin gölgesinde kalmış olsa da, ele aldığı kavramları mükemmel biçimde anlatıyor.

Lady Chatterley’in Sevgilisi Konu Özeti

Costance Chartterley, evli ve zengin bir kadındır. Soylu bir aileden gelen Constance, içinde bulunduğu sınıfın baskısını üzerinde hissetmektedir. Kocası felçli ve iktidarsız bir adamdır. Bu durum Constance’ı doğal olarak mutsuz etmektedir. Her ne kadar varlıklı ve şaşaalı bir hayat yaşasa da mutlu değildir. Bu yüzden yaşadığı malikanede çalışan Oliver Mellors ile ilişki yaşamaya başlar ve ondan hamile kalır.

Oliver ile yaşadığı ilişki, toplumdan büyük bir tepki görür. Kocası boşanmayı reddetmekte ve çevresindeki herkes onu yarglamaktadır. Yazıldıktan yıllar sonra basılan bu kitap, sınıf ayrımını ve bu ayrımın kadınlar üzerinde yarattığı baskıyı, çarpıcı bir biçimde ele alıyor.

Orijinal Adı: Lady Chatterley’s Lover > Dil: İngilizce

Dünya Klasikleri Filmlere De Konu Oluyor
blank
Lady Chatterley’in Sevgilisi

Lady Chatterley’in Sevgilisi adlı kitap 1981 ve 2006 yıllarında çekilen iki filme ilham verdi. Son olarak da 2016 yılında bir buçuk saatlik bir film olarak yayına girdi. 2016’daki versiyonda Taht Oyunları dizisi ile büyük şöhrete kavuşan Richard Madden rol aldı.

 • Yüzbaşının Kızı – Puşkin

1700’lerde yaşanan ve uzun yıllar süren Pugaçev Ayaklanmaları, Rus tarihinde 1917 devriminden önceki en büyük halk hareketi olarak kabul edilir. Romantizm akımının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Yüzbaşının Kızı, bir aşk hikâyesi üzerinden bu ayaklanmanın yaşandığı yılları anlatıyor.

Yüzbaşı’nın Kızı Kitabının Konusu

Kitap, Pyotr Andreyich Grinyov adında bir genci merkezine koyuyor. Pyotr, emekli bir generalin oğludur. 17 yaşındayken askerlik görevi için Orenburg’a gider ve Yüzbaşı Mironov’un emri altında çalışmaya başlar.

Görev yaparken tanıştığı Masha’ya aşık olur. Masha, komutanı yüzbaşı Mironov’un kızıdır. Yaşadığı bu aşk yakın arkadaşı Şvarbin ile arasının açılmasına sebep olacak ve bu iş düello ile sonuçlanacaktır.

Pyotr, düelloda yaralandıktan sonra, Masha ile evlilik hazırlıklarına başlar. Yüzbaşı Mironov, kızını bu genç ve cesur adama vermeyi kabul etse de Pyotr’ın babası bu evliliğe karşı çıkmaktadır.

Puşkin’in hayatının romanda anlatılana benzer bir düello ile sonlanmış olması bu romanı ilginç kılıyor.

Orijinal Adı: Kapitanskaya Dochka > Dil: Rusça

Dünya Klasikleri Listesi ve En İyi Kitaplar

okunması tavsiye edilen kitaplar
Yüzbaşının Kızı

Romanlarında düelloyu sıkça konu alan Aleksandr Puşkin, henüz 38 yaşında iken karısına aşık olan bir Fransız askerle düelloya tutuştu ve aldığı yara sebebiyle öldü. Puşkin, Modern Rus Edebiyatı’nın babası olarak kabul ediliyor.

 • Çanlar Kimin İçin Çalıyor – Ernest Hemingway

İspanya İç Savaşı, Avrupa’yı II. Dünya Savaşı’na hazırlayan süreçlerden biri olarak kabul edilir. Çanlar Kimin İçin Çalıyor, cumhuriyet ve kraliyet yanlıları arasındaki bu savaşı bir tarih kitabı kadar gerçekçi biçimde anlatıyor.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitabının Konusu

Romanın ana karakteri olan Robert Jordan, İspanyolca üzerine çalışan Amerikalı bir profesördür. İç Savaş’ta Cumhuriyetçilerin safına katılmıştır. Patlayıcılar konusunda da uzman olan Jordan’a bir köprüyü havaya uçurması için görev verilir. Daha sonrasında dağlardaki gerillalardan yardım isteyecektir.

Robert, bu süreçte Maria isimli bir kadınla tanışır ve ona aşık olur. Aralarındaki aşk kuvvetlenir ve evlenmeye karar verirler. Ancak bu savaştan sağ kurtulacakları kesin değildir.

Ernest Hemingway, iç savaş döneminde savaş muhabiri olarak İspanya’daydı. Maria ile Robert’ın aşkı üzerinden iç savaşa dair tanıklıklarını ve gerçek olayları anlatıyor. Yakın tarihi en iyi anlatan romanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Orijinal Adı: For Whom The Bells Tolls > Dil: İngilizce

Dünya’nın En Meşhur Kitapları Listesi
dünya klasikleri konu özetleri
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
 • Ekmeğimi Kazanırken – Maksim Gorki

Ekmeğimi Kazanırken, her ne kadar Maksim Gorki’nin otobiyografisi olarak kabul edilse de aynı zamanda yazıldığı dönemi anlatan nadide eserlerden biri.

Ekmeğimi Kazanırken Kitabı Konusu

Maksim Gorki, bu eserde çocukluğundan ve erken gençlik dönemlerinden itibaren, orta sınıfa mensup bir Rus çocuğu olarak karşılaştıklarını anlatıyor. On yaşında ekmek fırınında çalışan Gorki, fırsat buldukça kitap okuyan ve kendini geliştiren bir genç olmuş, bu sayede üniversiteye gitmeyi başarmıştır. Ancak okudukça etrafında ne kadar yozlaşmış bir düzen olduğunu anlar.

Zira zor şartlarda yaşayan ve ağır işlerde çalışan işçiler ve köylülerle aristokratlar arasında büyük bir uçurum vardır. Ekmeğimi Kazanırken, Sovyet Devrimi’ni doğuran toplumu ve isyanları başarılı bir biçimde anlatıyor.

Orijinal Adı: V Lyudyakh > Dil: Rusça

Berlin’de Maksim Gorki’nin Adını Taşıyan Tiyatro Salonu
dünyanın en ünlü yazarları
Ekmeğimi Kazanırken
 • Muhteşem Gatsby – Scott Fitzgerald

I. Dünya Savaşı’ndan sonraki Amerika’yı anlatan The Great Gatsby, 20. Yüzyıl Edebiyatı’nın en iyi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Muhteşem Gatsby Kitabının Konusu

Romanın ana karakteri New York’un Long Island bölgesinde oturan iş adamı Jay Gatsby olsa da, anlatıcı olarak onun komşusu olan Nick Carraway seçilmiş. Nick Carraway, zorlukla adım attığı harabesinde yaşarken, karşısındaki Gatsby malikanesini gözlemleyip okuyucuya anlatıyor.

Gatsby, serveti ve şaşalı hayatıyla bölgedeki herkesin tanıdığı bir adamdır. Öyle ki hakkında birçok hikaye uydurulmaktadır. Nick ise Yale Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştır ve savaştan sonra New York’ta borsacılık yapmaktadır.

Gatsby, gösterişli partiler vererek şaibeli zenginliği hakkındaki dedikoduları susturmak istemektedir. Ancak bu zengin köşkte fırtınalar kopmaktadır. Jay GatsbyDaisy ile yaşadığı ilişkide birçok probleme sahiptir.

Orijinal Adı: The Great Gatsby > Dil: İngilizce

“The Great Gatsby” Filminde Leonardo Di Caprio
blank
Muhteşem Gatsby
 • Madam Bovary – Gustav Flaubert

19 . Yüzyıl romanının nadide örneklerinden biri olarak kabul edilen Madam Bovary, toplumsal değer yargıları ve dönemin ahlâk anlayışını çarpıcı bir dille eleştiriyor.

Madam Bovary Kitabının Konusu

Emma Bovary’nin en büyük hayali, okuduğu romanlar yüzünden hayranlık duyduğu aristokrasinin bir parçası olabilmektir. Hayalini kurduğu aristokrasinin kapılarını ise ancak evlilik ile aralayabilir.

Charles ile evlenen Emma, yıllar boyunca hayalini kurduğu bu hayattan mutsuz olmaya başlar. Nihayetinde kocası silik bir adamdır ve Emma onun aksine hırslı bir kadındır. Bu çatışma Emma’yı zamanla büyük buhranlara sürükleyecektir.

Orijinal Adı: Madam Bovary > Dil: İngilizce

Dünya Klasikleri, Yazarları ve Konu Özetleri

en güzel dünya klasikleri listesi
Madam Bovary
 • Gecenin Sonuna Yolculuk – Louis Ferdinand Celine

Louis Ferdinand Celine’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı Gecenin Sonuna Yolculuk, insanın sefaletini ve karanlık yönlerini başarılı bir biçimde anlatıyor.

Gecenin Sonuna Yolculuk Kibabının Konusu

Kitabın kurgusunu özetlemek oldukça zor. Celine, 1910-1930 yılları arasında yaşadıklarını anlatmış ve yer yer bir romandan çok anı kitabını andırıyor. Her sayfada insanlığa ve topluma dair ağır eleştirilerin olduğunu söyleyebiliriz.

Birinci Dünya Savaşı’nda görev alan yazar, ölüm kavramından oldukça etkilenmiştir. Ana karakter olan Bardamu üzerinden kendi deneyimlerini ve izlenimlerini anlatır. Bardamu’nun savaş öncesinde bir tıp öğrencisi olarak başladığı serüveni Afrika’daki sömürgelerden ve ABD’deki bir otomobil fabrikasından geçecektir. Gittiği her yerde ise insanlığın kötü ve boğucu yanlarına şahit olacaktır.

Orijinal Adı: Voyage Au Bout De La Nuit > Dil: Fransızca

Dünyanın En Popüler Kitapları

blank
Gecenin Sonuna Yolculuk
 • Beyaz Diş – Jack London

Jack London’ın en çok bilinen eseri olan Beyaz Diş’i listede farklı bir yere koymakta fayda var. Zira bu roman dünyayı Beyaz Diş isimli kurt melezi bir köpeğin gözünden anlatıyor. ABD, Kanada ve Rusya’da geçen roman, merkezine bir köpeği koysa da yazıldığı dönemi başarılı biçimde anlatıyor.

“Beyaz Diş” Kitabının Konusu

Beyaz Diş, ormanda doğmuş başıboş bir köpektir. Kötü bir adam tarafından sahiplenerek dövüş köpeği yapılır. Hayatta kalmak için rakiplerini alt etmesi gerekir ve karşısına çıkan Doberman cinsi köpekle dövüşene kadar bunu yapmakta zorluk çekmez. Ancak Doberman ondan çok daha güçlüdür ve yaralanmasına sebep olur. Beyaz Diş, bu olaydan sonra iyi kalpli bir adam olan Scott tarafından satın alınır ve onun sevgisi sayesinde uysallaşmaya başlar.

Daha önce bir köpek beslediyseniz, Beyaz Diş’in köpeklerin psikolojisini ne kadar başarılı ve gerçekçi bir biçimde anlattığını fark etmeniz zor olmayacak.

Orijinal Adı: White Fang > Dil: İngilizce

Dünyanın En Ünlü Kitapları

dünyaca ünlü romanlar
Beyaz Diş
 • Ay Devletleri ve İmparatorlukları – Cyrano de Bergerac

Çoğumuz Cyrano de Bergerac’ı, ünlü aktör Gerard Depardieu tarafından canlandırılan duygusal silahşör karakteriyle tanıyoruz. Ancak Depardieu’nun canlandırdığı bu karakter, gerçek bir tarihi kişiliğe dayanıyor. Kendisi bir silahşör ve filozoftan da öte, ilk bilim kurgu romanı olarak kabul edilen Ay Devletleri ve İmparatorluk’un yazarıydı.

Öteki Dünya: Ay Devletleri ve İmparatorlukları Kitabı

“Öteki Dünya” serisinin ilk kitabı olan Ay Devletleri ve İmparatorlukları, bir ütopya olarak kabul edilebilir. Roman, Ay’da yer alan bir Fransa’da geçiyor. Kendi icat ettiği roket sistemiyle Ay’a giden bir bilim adamının ağzından yazılan bu kitap, insanların bacaklarındaki bir zar kesilerek doğum yaptığı, dışkılamadığı, hiçbir savaşın ve çatışmanın olmadığı bir dünyayı konu alıyor.

Bergerac’ın kıvrak zekâsının izlerini görebileceğimiz bu eser, Voltaire ve Jonathan Swift gibi isimlerin sürdürdüğü hikâye geleneğinin ilk örneği olarak kabul edilmekte.

Orijinal Adı: L’autre Monde Ou Les états Et Empires De La Lune > Dil: Fransızca

Okunması Gereken Dünya Klasikleri

dünya klasikleri listesi
Ay Devletleri ve İmparatorlukları

Dünya Klasikleri Listesi, Yazarları ve Konu Özetleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *