Dünyanın En Popüler Müzeleri Listesi

Dünyanın en iyi müzeleri ilk bakışta Fransa, İngiltere Ve Amerika gibi ülkelerde bulunuyor. Bu 3 memleket, en popüler müzeler ile ilgili listeyi adeta domine ediyor. Bu üçünün arasında İtalya, İspanya, Avusturya, Hollanda, Rusya ve Avustralya gibi ülkelerin müzeleri de bulunuyor.

Ne yazık ki, rakamlara bakınca Türkiye‘nin en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya, Efes Antik Kenti ve Topkapı Sarayı ilk sıralarda yok. Ancak bu kıymetli müzelerin tarihi ve giriş ücretleri hakkında bilgi içeren yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

Bu yazıda, Wikipedia tarafından satılan bilet sayısı ve gişe geliri olarak tescillenmiş Dünyanın En İyi Sanat Galerilerini konu alacağız. En popüler müzeler listemizde, sanat eserleri hakkında kısa ve özet bilgiler de bulabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Müzeleri Ve Giriş Ücretleri

 • Louvre Müzesi – Paris, Fransa

Louvre Müzesi, tüm listelerde dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olarak geçiyor. Louvre Müzesi‘nin eşsiz sanat koleksiyonlarını hakkıyla keşfetmek, günler değil aylar süren bir eylem.

Bu söylediğimi abartılı bulabilirsiniz, ancak aslında matematiksel bir temele dayanıyor. Bir ziyaretçinin, Louvre Müzesi‘nin her eserini incelemek için 30 saniye ayırması durumunda, müzeyi gezmesi yaklaşık 100 gün sürüyor!  Bu heabı tutturmak için yeyip-içmeden, uyumadan ve hatta gözünüzü bile kırpmadan gezmeniz gerek. Günde 8 saat mesai ile aynı gezi 8 ay sürüyor!

Bu şartlarda Paris‘te doğup büyüyen biri bile, Louvre Müzesi’ni %100 gezemez dediğinizi duyar gibiyim. Louvre Müzesi, özellikle Latin Eserleri koleksiyonu ile dikkat çekiyor. Çünkü bu bölümde, Leonardo Da Vinci‘nin eşsiz eseri Mona Lisa sergileniyor.

Louvre Müzesi’nin eşsiz eserleri hakkında daha çok bilgi için Louvre Müzesi Sanat Eserleri isimli yazıyı tavsiye ederim. Paris şehrini ziyaret edecekseniz, Paris Gezi Rehberi isimli yazı da ilginizi çekebilir.

Not: Louvre Müzesi birçok ünvana sahiptir. Dünyanın en geniş sanat koleksiyonu, dünyanın alan olarak en büyük müzesi, dünyanın en ünlü müzesi ve dünyanın en çok habere konu olan müzesidir.

Özellikle Dan Brown tarafından yazılan Da Vinci Şifresi romanından sonra popülaritesi büyük bir patlama yaptı. Louvre Cam Piramidi yapıldığında 4 milyon olan tahmini ziyaretçi sayısı tam iki katına çıktı.

Paris Louvre Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Louvre Müzesi giriş ücreti 15 Euro‘dur. Sesli rehber almak için ekstra ücret ödenmesi gerekiyor. Louvre Müzesi’nde Paris Pass ve Paris Museum Card geçerli.

Dünyanın En Ünlü Müzeleri Listesinde Zirvede Olan Louvre Müzesi
Louvre Cam Piramid Mimarı Ve Mimari Özellikleri
Louvre Müzesi’nin Eşsiz Mimarisi Ve Cam Piramidi
 •  British Museum – Londra, İngiltere

British Museum, Londra‘nın Bloomsbury bölgesinde yer alıyor. Müzede sanat ve kültür anlamında insanlık tarihi boyunca yaşanmış tüm çağlar temsil ediliyor.

British Museum, 1753 yılında, Sir Hans Sloane isimli bir bilimadamı tarafından kuruldu. Müzenin bugünkü ihtişamı, elbette Britanya İmparatorluğu‘nun 18. ve 19. Yüzyıl’lar boyunca “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” diye anılması ve tüm dünyaya yayılmasından kaynaklanır.

Müzede dünya tarihinin en kilit noktaları ile ilişkili yaklaşık 8 milyon irili ufaklı sanat eseri bulunur.

British Museum Müze Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

British Museum ziyaretleri için giriş ücreti alınmaz. Londra‘nın ücretsiz müzelerinden biridir. Ücret ödemeden sınırsız ziyaret etme şansınız vardır. Ancak bazı özel süreli sergiler için ücret talep edilebilir.

Dünyanın En İyi Müzeleri Arasında Zirvede Olan British Museum
Dünyanın En Popüler Müzeleri British Museum
British Museum Photo Credit: Wikipedia – Dünyanın En İyi Müzeleri

 • Metropolitan Museum Of Art – New York, ABD

New York Metropolitan Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük müzesi olarak kabul edilir. Yerel jargonda kısaca “The Met” olarak tellaffuz edilir.

Dünya sanat galerileri arasında en çok ziyaret edilen koleksiyonlardan biri olan Metropolitan Müzesi, toplamda 2 milyon sanat eserinin sergilendiği 17 bölümden oluşur.

Antik Çağ eserlerinden, Antik Mısır tarihine; Rönesans dönemi yağlı boya tablolardan, heykel sanatı eserlerine kadar birçok şeyi barındırır. Girişindeki dev Antik Dönem Yunan Sütunları ile dikkat çeken müze, 1870 yılında hizmete girmiş.

New York Metropolitan Sanat Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

New York Metropolitan Müzesi “tavsiye edilen” giriş ücreti 25 Dolar‘dır. 12 yaşın altındaki çocuklar için müze girişi ücretsizdir. Müze giriş ücreti bir nevi bağış olarak kabul edilmektedir. Sembolik bir ücret ödenerek de girilebilir.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri Arasında Olan New York The Met
Dünyanın En İyi Müzeleri Metropolitan Müzesi
New York Metropolitan Müzesi – Photo Credit: Wikipedia

 • Vatikan Müzeleri – Vatikan, İtalya

Vatikan çoğumuzun bildiği üzere dünyanın en küçük ülkesidir. İtalya‘nın Roma şehrinde bulunan Vatikan, Katolik dünyasının lider Papa‘nın nüfuz alanıdır.

Papalık makamı, yüzlerce yıldır burada varlık gösterdiği için, Vatikan da eşsiz bir sanat mirasına sahip. Bu eserler, eskiden papalık sarayı olarak kullanılan saray odalarında sergilenir. Müze çok büyük olduğu ve birçok farklı binayı bir araya topladığı için, Vatikan Müzeleri adı verilir.

Vatikan’ın Rönesans dönemi boyunca Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Rafael gibi sanatçıları desteklemiş ve finanse etmiştir. Vatikan Müzeleri, bu üç büyük sanatçının mimarlık, ressamlık ve heykeltraşlık yeteneklerinden kesitler sunar.

Elbette tarih boyunca onlarca başka üstün yetenekli sanatçı, Papa’nın müzesine ve Roma’nın en büyük kilisesi Aziz Petrus Katedrali‘ne eserler sunmuştur. Yine de tüm eserler içinde en ünlüsü Michelangelo’nun Sistine Şapeli için yapmış olduğu fresk stilindeki tavan süslemeleridir.

Roma’da bir gezi planlıyorsanız, Roma Gezilecek Yerler isimli seyahat yazısı ilginizi çekebilir.

Vatikan Müzeleri Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Vatikan Müzeleri giriş ücreti 16 Euro‘dur. 6 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için 8 Euro tahsil edilir. Müze girişindeki kuyruğa girmemek için online rezervasyon yapılırsa 4 Euro ek ücret ödenir.

Rönesans Mirası İle Dünyanın En Zengin Müzeleri Arasında Olan Vatikan Müzeleri
Dünyanın En İyi Müzeleri Vatikan Müze
Vatika Müzeleri Eserler – Photo Credit: WikiCommons

 •  Hermitage-Ermitaj Müzesi – St. Petersburg, Rusya

* Not: Müzenin ismi Türkiye‘de hem Hermitage, hem de Ermitaj olarak geçer. Bu sebeple ikisini de yan yana not ettim.

Hermitage Müzesi, İmparatoriçe Büyük Katerina tarafından 1764 yılında kurulmuştur. Çar Büyük Petro‘nun 17. Yüzyıl‘da başlattığı batılılışma ve kültür hamlesinin bir devamıdır.

Önceleri Moskova Dükalığı adı ile bir şehir-devleti olan Rusya, Çar Petro döneminde büyük bir atılım yapmış ve bir süper güç olma yolunda ilk adımlarını atmış.

Bu atılım sırasında, İmparatorluk merkezi Moskova‘dan, St. Petersburg şehrine taşınmış ve bu şehir, aristokrat Rusların yaşadığı bir başkent oluvermiş. St. Petersburg ve Fransız kültürüne öykünen sosyete yaşamı, Tolstoy, Gorki, Dostoyevski gibi yazarların romanlarına da konu olmuş.

Ermitaj Müzesi, önceden İmparatorlar tarafından kışlık saray olarak da kullanılan 6 büyük binadan meydana gelir. Boyutları inanılmazdır ve Louvre Müzesi ile birlikte dünyanın en geniş alana yayılan sanat koleksiyonudur.

Rusya’nın Türkiye ile çokça kesişen tarihi için Tarihte Türkler Ve Ruslar isimli yazımızı öneririm.

St. Petersburg Hermitage-Ermitaj Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Hermitage müzesi giriş ücreti 700 Ruble‘dir. Bu rakam yaklaşık 50 Türk Lirası‘na denk gelir. Kuyruğa girmemek için online bilet satın almak ise 17,5 Dolar‘dır.

Dünyanın En Büyük Müzeleri Arasında İkinci Olan Hermitage-Ermitaj Müzesi
Dünyanın En İyi Müzeleri Rusya Hermitage Müzesi
Hermitage Müzesi – Dünyanın En İyi Müzeleri

 • Uffizi Müzesi Sanat Galerisi – Floransa, İtalya

Uffizi Müzesi‘nin yeri benim için çok ayrıdır. Floransa‘ya yaptığım seyahatte, müze önünde oluşan inanılmaz kuyruklar sebebiyle az kalsın bu eşsiz koleksiyonu göremeden dönecektim. Geç kapandığı bir günü denk getirip, çok az kimsenin haberdar olmasından faydalanarak ancak ziyaret edebildim.

Uffizi Galerisi, Rönesans döneminin en büyük sanat finansörleri olan Medici ailesi tarafından inşa edilmiş. İlk zamanlar bir Adalet Sarayı ve Ofis olarak kullanılan bina, sonraları bir müzeye dönüştürülmüş. Kelime anlamı olarak zaten ofisler manasına geliyor.

Floransa şehrinin tam kalbinde konumlanan müzede; Boticelli, Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Rafael gibi Rönesans Çağı‘nın dev isimlerinin eserleri sergileniyor.

Uffizi Müzesi’nin eşsiz sanat koleksiyonlarından seçme eserler için Uffizi Müzesi Sanat Eserleri isimli yazıyı öneririm. Floransa şehrinde yaşadığım eşsiz sanat deneyimlerini anlattığım Floransa Gezi Rehberi isimli yazı da ilginizi çekebilir.

Floransa Uffizi Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Uffizi Galerisi giriş ücreti 12,5 Euro‘dur. Avrupa Birliği pasaportu taşıyan 18-25 yaş arası gençler için 6,25 Euro tahsil edilir. Uzayıp giden kuyruğa girmek istemiyorsanız, 4 Euro ek ücret karşılığı online rezervasyon yapabilirsiniz.

Rönesans Sanatında En İyi Müzeler Arasındaki Uffizi Müzesi
Dünyanın En İyi Müzeleri Uffizi Müzesi
Uffizi Müzesi Sanat Galerisi – Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

 • Prado Müzesi – Madrid, İspanya

Prado, İspanya’nın başkenti Madrid‘in kalbinde, bir inci gibi parıldar. Büyük bir imparatorluk geçmişi olan İspanya’nın, kraliyet koleksiyonları burada sergilenir.

İspanya tarihinin en sevilen ressamları olan Francisco Goya, Diego Velázquez gibi ressamların heykelleri müze girişini süsler. Bu büyük ressamları onurlandırmak için, farklı giriş kapılarına isimlerini vermişler.

Müzedeki koleksiyonun boyutları nefes kesici: Prado Müzesi 7600 adet yağlıboya tablo ve 1000 heykel barındırır. Kalıcı koleksiyon haricindeki eserler, dünya müzelerindeki Süreli Sergiler için sürekli seyahat eder.

Müzenin kalıcı eserleri arasında Bosch, Titian, El Greco, Rubens, Velázquez and Goya gibi ressamların tabloları bulunur.

Madrid Prado Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Prado Müzesi giriş ücreti 15 Euro‘dur. Müzenin resimli ve haritalı kitapçığı olan Müze Gezi Rehberi ile birlikte 24 Euro tahsil edilir. Sağlıklı bir gezi için bu kitapçığın edinilmesi tavsiye edilir.

Dünyanın En İyi Müzeleri Arasında Kabul Edilen Sanat Galerisi Prado Müzesi
Dünyanın En Popüler Müzeleri Prado Müzesi
Prado Müzesi – Dünyanın En Önemli Sanat Galerileri

 • Orsay Müzesi (Musée d’Orsay) – Paris, Fransa

19. Yüzyıl’da Gare d’Orsay adıyla bir tren garı olan müze binası, sonradan muhteşem bir müzeye çevrilmiş. Seine Nehri’nin hemen kıyısında bulunan bu binanın, böyle zarif bir amaçla dönüştürülmesi çok hoş. Paris gibi şehir plancılığının kitabını yazmış bir şehirde (Bkz: Haussman Planı) halkın çıkarlarına öncelik verilmesi gelenek haline gelmiş.

Empresyonizm veya İzlenimcilik akımı, Paris‘te 19. Yüzyıl‘da ortaya çıkmış ve tüm sanat dallarını etkilemiş. Özellikle Fransız ressamların zengin yapıtlar ortaya koyduğu bu akım, ressamın doğadan aldığı ilhamı; kendi duyguları ile harmanlayarak, tuvale aktarmasıdır.

Paris gibi büyüleciyi bir şehirde yaşadıkları göz önüne alındığında, Fransız ressamların bir garı dolduracak kadar eser vermesi şaşırtıcı olmasa gerek. Orsay Müzesi‘nde Claude Monet, Renoir, Degas, Manet, Cézanne gibi çok ünlü Fransız ressamların, empresyonist tarzdaki eserleri sergilenir.

Paris Orsay Müzesi Giriş Ücreti

Orsay Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 12 Euro‘dur. 18 yaşın altındaki çocuklar müzeye ücretsiz girebilir. Ayrıca her ayın ilk Pazar günü halk günü olarak kabul edilir ve ziyaretçilerden ücret tahsil edilmez.

Resim Sanatında Dünyanın En Önemli Müzeleri Arasında Sayılan Orsay Müzesi
Dünyanın En İyi Müzeleri Orsay Müzesi
Paris Orsay Müzesi – Dünyanın En İyi Müzeleri

 • Tate Modern Müzesi – Londra İngiltere

Tate Modern, Londra‘nın en popüler modern sanat galerisi olarak ün yapmış. Tate Grup ismindeki bir şirketler grubunun, İngiltere‘de işlettiği 5 müzeden biridir.

Müzenin koleksiyonu, 1900‘lü yılların başından günümüze, İngiltere‘de ortaya konmuş olan modern sanat eserlerinden oluşur. Modern sanata merak duyanların, dünya çapında en çok rağbet ettiği müzedir.

Tate Modern, Thames Nehri kıyılarındaki eski bir elektrik santrali binasından devşirilmiş. Bu sebeple binanın dışarıdan görüntüsü oldukça nostaljik bir İngiltere görüntüsü verir.

Söz konusu bina 1981‘de şehre elektrik üretmeyi kesmiş ve 2000‘li yılların başında müzeye dönüştürülmüş.

Londra Tate Modern Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Tate Modern müzesine giriş ücretsiz. Londra’nın ücretsiz müzeleri arasında en çok ziyaret edilen müzedir. Bazı özel süreli sergiler için giriş ücreti talep edilebilir.

Londra Tate Modern Müzesi Dünyanın En İyi Modern Sanat Müzeleri Arasındadır
Dünyanın En İyi Müzeleri Tate Modern Londra
Tate Modern Londra, İngiltere – Dünya Modern Sanat Galerileri

 • Belvedere Sarayı Müzeleri – Viyana, Avusturya

Belvedere Müzesi, Avusturya‘nın Viyana şehrindeki iki büyük saraydan oluşan bir müzedir. Barok üslubuna göre inşa edilmiş büyük bir bahçe ve binalardan oluşur.

Binalar kompleksi orijinalde Savoy Prensi Eugene için yazlık saray olarak inşa edilmiştir. Savoy Prensi aynı zamanda Kutsal Roma Germen ordusuna bağlı Avusturya Arşidüklüğü‘nde generaldi. Buna değinmemin sebebi, Eugene isimli generalin Osmanlı Ordusu‘na karşı yapılan savaşlarda aktif rol almış olmasıdır.

Avusturya’nın, Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı İkinci Viyana Kuşatması‘ndan itibaren kazandığı seri galibiyetlerin mimarlarından biri bu generalden başkası değildir. Bu sebeple Avrupa‘nın en büyük askeri dehalarından biri olarak kabul edilir. (Kaynak Wikipedia.com)

Belvedere Müzesi, aşağı ve yukarı Belvedere olarak adlandırılan iki ayrı binadan oluşur. Binaların kendisi de, binayı çevreleyen bahçeler de masal gibi güzeldir. Belvedere 1770‘lerde halkın ziyaretine açılmıştır. Dünyanın ilk halk müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Viyana Belvedere Sarayı Müzeleri Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Belvedere Müzesi giriş ücreti iki binayı da kapsayacak şekilde 20 Euro‘dur. Yukarı Belvedere Binası için ücret 15 Euro, Aşağı Belvedere için ise 13 Euro‘dur. 18 yaşın altındaki çocuklar için müze ziyareti ücretsizdir.

Belvedere Sarayı Müzeleri Avrupa’nın Ve Dünyanın En Eski Müzeleri Arasında
Dünyanın en popüler müzeleri Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı – Dünyanın En Büyük Sanat Galerileri

 • Victoria Ve Albert Müzesi – Londra, İngiltere

Victoria Ve Albert Müzesi, dünyanın en zengin dekorasyon, süsleme ve dizayn sanatı örneklerini barındırır. 4,5 milyon adet esere ev sahipliği yapan dev müze, 1852 yılında Kraliçe Victoria Ve Prens Albert onuruna bu isimle kurulmuş.

İngiltere’nin Kraliçe Victoria döneminde Britanya İmparatorluğu‘nun merkezi olarak müthiş bir refah sahibi olduğunu da arada belirtelim. Bu sebeple 19. Yüzyıl, İngiltere’nin sanayi ve kültür atılımlarında önemli bir dönem olmuş ve Viktorya Devri diye adlandırılmış.

Müzede klasik dönem sonrası heykeller, İtalyan Rönesans sanat eserleri olduğu gibi; Avrupa dışından da çokça eser vardır. Güney Asya, Çin, Japonya ve hatta İslam Ülkeleri‘nden seramik, cam ve metal işi örnekler bulunur.

Dekorasyon ve iç mimarlık ile ilintili mesleklere sahip olanlar için, mutlaka görülmesi gereken bir müzedir.

Londra Victoria Ve Albert Müzesi Giriş Ücreti Ve Bilet Fiyatları

Victoria Ve Albert Müzesi girişi temelde ücretsizdir. Ancak bazı süreli sergiler ve organizasyonlar için sembolik bir ücret belirlenir.

Dünyanın En İyi Müzeleri Listemizdeki Ücretsiz Üç Müzeden Biri Londra Victoria Ve Albert Müzesi
Dünyanın En Popüler Müzeleri
Victoria Ve Albert Müzesi – Londra’daki Ücretsiz Müzeler

 • Dali Tiyatrosu Ve Müzesi

Sürrelist Ressam Salvador Dali müzesini şöyle tarif etmiş: “Ben müzemin bir labirenti andıran bir yapı olmasını istiyorum. Tamamen tiyatral ve sürrealist bir obje olmalı. Görmeye gelen insanlarda bıraktığı izlenim ile ziyaretçilere olağanüstü bir rüyayı çağrıştırmalı…”

Müzenin merkezi, aslında Salvador Dali‘nin çocukluğunda gittiği bir tiyatrodur. Dali‘nin bir çocukken ortaya koyduğu eserler, İspanyol halkı ile ilk kez bu tiyatrodaki sergide buluşmuş.

Yaşadığı yerin insanlarını büyüleyen bu genç ressam, sonradan dünya çapında üne kavuşur. Akabinde bölgenin valisi, tiyatroyu kendi şehirlerinden çıkan en ünlü sanatçı olan Dali‘ye adamak istemiş ve müzeye çevirmiş.

Müzede Salvador Dali‘nin resimleri, 3 boyutlu çizimleri, heykelleri ve mekanik tasarımları sergilenir. Dali, bu maharetleri ve çok yönlülüğü ile çağımızın Leonardo Da Vinci‘sidir desek çok abartılı olmaz.

Dali‘nin öncülüğünü yaptığı sürrealist resim sanatı, Modernizm gibi bir mimari akımı da bağrından çıkarmış olan Barselona’ya çok yakışır. Mimar Antoni Gaudi gibi sürrealist mimari eserler çıkarmış bir şehirden de bu beklenirdi.

Barselona şehrine ilginiz varsa, Barselona Gezi Rehberi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Barselona Salvador Dali Tiyatrosu Ve Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Dali Tiyatrosu ve Müzesi giriş ücreti 14 Euro‘dur. Öğrenciler için indirimli fiyat 10 Euro‘dur. Beş yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir.

Dünyanın En İlginç Müzeleri Arasında Olan Dali Tiyatrosu Ve Müzesi
Dünyanın En Popüler Müzeleri
Salvador Dali Tiyatrosu Ve Müzesi

 • Van Gogh Müzesi – Amsterdam, Hollanda

Van Gogh Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Vincent Van Gogh isimli tek bir ressama ithaf edilmiş bir müzedir. Amsterdam şehrinin güney kısmında konumlanır. Stedelijk Museum ve Rijksmuseum gibi şehrin önemli müzelerine oldukça yakındır.

Van Gogh Müzesi’nin listemizdeki diğer müzelere göre oldukça kısa bir tarihi vardır. Müze 1973 yılında, yalnızca Flemenk ressam Van Gogh‘un eserlerini sergilemek üzere hizmete girmiş.

2 milyona yaklaşan yıllık ziyaretçisi ile Hollanda‘nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Amsterdam‘ın popülaritesi göz önüne alındığında dünyanın en popüler müzeleri listesine girmesi de şaşırtıcı olmaz.

Vincent Willem Van Gogh, 1853 ile 1890 arasında yalnızca 37 yıl yaşamış olmasına rağmen, çok üretken bir ressam olarak bilinir. Ömrü boyunca 860 yağlı boya tablo resmeden Van Gogh, toplamda 2000‘in üzerinde sanat eserine imza atmıştır.

Eserleri tüm dünyaya yayılmış olsa da, en büyük Van Gogh koleksiyonu Amsterdam‘daki bu müzedir. Van Gogh‘un çok sayıda eseri bu müzeye oğlu tarafından 1925 yılında bağışlanmış.

Amsterdam Van Gogh Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Van Gogh Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 17 Euro‘dur. 18 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir. Amsterdam’ın müzekartı olan Museumkaart sahipleri de müzeye ücretsiz girebilirler.

Hollanda’da Gezilmesi Gereken Müzelerden Van Gogh Müzesi’nin Modern Tasarımı
Dünyanın En İyi Müzeleri Van Gogh Müzesi
Amsterdam Van Gogh Müzesi

 • Picasso Müzesi – Barselona, İspanya

Picasso Müzesi, 20. Yüzyıl‘ın en önemli ressamlarından Pablo Picasso‘nun eserlerinin sergilendiği yer.

Müze, Barselona‘nın La Ribera semtinde beş Orta Çağ Sarayı‘nın birbirine bağlanması ile oluşturulmuş.

Müzedeki 4000 civarındaki sanat eseri içinde, en dikkat çekenler; Science and Charity – “Sanat Ve Hayırseverlik” (1897) ve The First Communion “İlk İbadet” (1896) isimli tablolardır.

Barselona Picasso Müzesi Giriş Ücreti – Bilet Fiyatları

Picasso Müzesi giriş ücreti hem kalıcı, hem de süreli sergileri de kapsayacak bir bilet için 11 Euro‘dur. Müzeyi daha önce görmüş ve sadece süreli sergileri ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler için ise bilet fiyatı 6,5 Euro‘dur.

Barselona Picasso Müzesi, Dünyanın En Ünlü Ressamı Pablo Picasso’ya Adanmış
Dünyanın En İyi Müzeleri Barselona Picasso Müzesi
Barselona Picasso Müzesi

Önerilen Diğer Yazılar


Dünyanın En İyi Müzeleri Ve En Popüler Sanat Galerileri Blog Yazısı – Serhat Engül

Dünyanın En İyi, En Önemli, En Büyük, En İlginç Sanat Müzeleri 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *