Dünyanın En Güzel Müzeleri Listesi

Dünyanın En Güzel Müzeleri ve Sanat Galerileri

Dünyanın en popüler müzeleri ilk bakışta Fransa, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde bulunuyor. Bu 3 memleket, en popüler müzeler ile ilgili listeyi adeta domine ediyor. Bu üçünün haricinde İtalya, İspanya, Avusturya, Hollanda, Rusya ve Avustralya gibi ülkelerin müzeleri de bulunuyor.

Ne yazık ki, rakamlara bakınca Türkiye‘nin en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya, Efes Antik Kenti ve Topkapı Sarayı ilk sıralarda yok. Ancak bu kıymetli müzelerin tarihi ve giriş ücretleri hakkında bilgi içeren yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

Bu yazıda, Wikipedia tarafından satılan bilet sayısı ve gişe geliri olarak tescillenmiş Dünyanın En İyi Sanat Galerilerini konu alacağız. Dünyanın en güzel müzeleri listemizde, sanat eserleri hakkında kısa ve özet bilgiler de bulabilirsiniz.

Dünyanın En Güzel Müzeleri

 • Louvre Müzesi – Paris, Fransa

Louvre Müzesi, tüm listelerde dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olarak geçiyor. Louvre Müzesi‘nin eşsiz sanat koleksiyonlarını hakkıyla keşfetmek, günler değil aylar süren bir eylem.

Bu söylediğimi abartılı bulabilirsiniz, ancak aslında matematiksel bir temele dayanıyor. Bir ziyaretçinin, Louvre Müzesi‘nin her eserini incelemek için 30 saniye ayırması durumunda, müzeyi gezmesi yaklaşık 100 gün sürüyor!  Bu heabı tutturmak için yeyip-içmeden, uyumadan ve hatta gözünüzü bile kırpmadan gezmeniz gerek. Günde 8 saat mesai ile aynı gezi 8 ay sürüyor!

Bu şartlarda Paris‘te doğup büyüyen biri bile, Louvre Müzesi’ni %100 gezemez dediğinizi duyar gibiyim. Louvre Müzesi, özellikle Latin Eserleri koleksiyonu ile dikkat çekiyor. Çünkü bu bölümde, Leonardo Da Vinci‘nin eşsiz eseri Mona Lisa sergileniyor.

Özellikle Dan Brown tarafından yazılan Da Vinci Şifresi romanından sonra, müzenin popülaritesi büyük bir patlama yaptı. Louvre Cam Piramidi yapıldığında 4 milyon olan tahmini ziyaretçi sayısı tam iki katına çıktı.

Louvre Cam Piramid Mimarı Ve Mimari Özellikleri
Louvre Müzesi
 •  British Museum – Londra, İngiltere

British Museum, Londra‘nın Bloomsbury bölgesinde yer alıyor. Müzede sanat ve kültür anlamında insanlık tarihi boyunca yaşanmış tüm çağlar temsil ediliyor.

British Museum, 1753 yılında, Sir Hans Sloane isimli bir bilimadamı tarafından kuruldu. Müzenin bugünkü ihtişamı, elbette Britanya İmparatorluğu‘nun 18. ve 19. Yüzyıl’lar boyunca “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” diye anılması ve tüm dünyaya yayılmasından kaynaklanır.

Müzede dünya tarihinin en kilit noktaları ile ilişkili yaklaşık 8 milyon irili ufaklı sanat eseri bulunur.

Dünyanın En Popüler Müzeleri British Museum
British Museum
 • Metropolitan Museum Of Art – New York, ABD

New York Metropolitan Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük müzesi olarak kabul edilir. Yerel jargonda kısaca “The Met” olarak tellaffuz edilir.

Dünya sanat galerileri arasında en çok ziyaret edilen koleksiyonlardan biri olan Metropolitan Müzesi, toplamda 2 milyon sanat eserinin sergilendiği 17 bölümden oluşur.

Antik Çağ eserlerinden, Antik Mısır tarihine; Rönesans dönemi yağlı boya tablolardan, heykel sanatı eserlerine kadar birçok şeyi barındırır. Girişindeki dev Antik Dönem Yunan Sütunları ile dikkat çeken müze, 1870 yılında hizmete girmiş.

Dünyanın En İyi Müzeleri Metropolitan Müzesi
New York Metropolitan Müzesi
 • Vatikan Müzeleri – Vatikan, İtalya

Vatikan çoğumuzun bildiği üzere dünyanın en küçük ülkesidir. İtalya‘nın Roma şehrinde bulunan Vatikan, Katolik dünyasının lider Papa‘nın nüfuz alanıdır.

Papalık makamı, yüzlerce yıldır burada varlık gösterdiği için, Vatikan da eşsiz bir sanat mirasına sahip. Bu eserler, eskiden papalık sarayı olarak kullanılan saray odalarında sergilenir. Müze çok büyük olduğu ve birçok farklı binayı bir araya topladığı için, Vatikan Müzeleri adı verilir.

Vatikan’ın Rönesans dönemi boyunca Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Rafael gibi sanatçıları desteklemiş ve finanse etmiştir. Vatikan Müzeleri, bu üç büyük sanatçının mimarlık, ressamlık ve heykeltraşlık yeteneklerinden kesitler sunar.

Elbette tarih boyunca onlarca başka üstün yetenekli sanatçı, Papa’nın müzesine ve Roma‘nın en büyük kilisesi Aziz Petrus Katedrali‘ne eserler sunmuştur. Yine de tüm eserler içinde en ünlüsü Michelangelo’nun Sistine Şapeli için yapmış olduğu fresk stilindeki tavan süslemeleridir.

Dünyanın En İyi Müzeleri Vatikan Müze
Vatikan Müzeleri
 •  Hermitage-Ermitaj Müzesi – St. Petersburg, Rusya

* Not: Müzenin ismi Türkiye‘de hem Hermitage, hem de Ermitaj olarak geçer. Bu sebeple ikisini de yan yana not ettim.

Hermitage Müzesi, İmparatoriçe Büyük Katerina tarafından 1764 yılında kurulmuştur. Çar Büyük Petro‘nun 17. Yüzyıl‘da başlattığı batılılışma ve kültür hamlesinin bir devamıdır.

Önceleri Moskova Dükalığı adı ile bir şehir-devleti olan Rusya, Çar Petro döneminde büyük bir atılım yapmış ve bir süper güç olma yolunda ilk adımlarını atmış.

Bu atılım sırasında, İmparatorluk merkezi Moskova‘dan, St. Petersburg şehrine taşınmış ve bu şehir, aristokrat Rusların yaşadığı bir başkent oluvermiş. St. Petersburg ve Fransız kültürüne öykünen sosyete yaşamı, Tolstoy, Gorki, Dostoyevski gibi yazarların romanlarına da konu olmuş.

Ermitaj Müzesi, önceden İmparatorlar tarafından kışlık saray olarak da kullanılan 6 büyük binadan meydana gelir. Boyutları inanılmazdır ve Louvre Müzesi ile birlikte dünyanın en geniş alana yayılan sanat koleksiyonudur.

Dünyanın En İyi Müzeleri Rusya Hermitage Müzesi
Hermitage Müzesi
 • Uffizi Müzesi Sanat Galerisi – Floransa, İtalya

Uffizi Müzesi‘nin yeri benim için çok ayrıdır. Floransa‘ya yaptığım seyahatte, müze önünde oluşan inanılmaz kuyruklar sebebiyle az kalsın bu eşsiz koleksiyonu göremeden dönecektim. Geç kapandığı bir günü denk getirip, çok az kimsenin haberdar olmasından faydalanarak ancak ziyaret edebildim.

Uffizi Müzesi, Rönesans döneminin en büyük sanat finansörleri olan Medici ailesi tarafından inşa edilmiş. İlk zamanlar bir Adalet Sarayı ve Ofis olarak kullanılan bina, sonraları bir müzeye dönüştürülmüş. Kelime anlamı olarak zaten ofisler manasına geliyor.

Floransa şehrinin tam kalbinde konumlanan müzede; Boticelli, Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Raffaello gibi Rönesans Çağı‘nın dev isimlerinin eserleri sergileniyor.

Dünyanın En İyi Müzeleri Uffizi Müzesi
Uffizi Sanat Galerisi
 • Prado Müzesi – Madrid, İspanya

Prado, İspanya’nın başkenti Madrid‘in kalbinde, bir inci gibi parıldar. Büyük bir imparatorluk geçmişi olan İspanya’nın, kraliyet koleksiyonları burada sergilenir.

İspanya tarihinin en sevilen ressamları olan Francisco Goya, Diego Velázquez gibi ressamların heykelleri müze girişini süsler. Bu büyük ressamları onurlandırmak için, farklı giriş kapılarına isimlerini vermişler.

Müzedeki koleksiyonun boyutları nefes kesici: Prado Müzesi 7600 adet yağlıboya tablo ve 1000 heykel barındırır. Kalıcı koleksiyon haricindeki eserler, dünya müzelerindeki Süreli Sergiler için sürekli seyahat eder.

Müzenin kalıcı eserleri arasında Bosch, Titian, El Greco, Rubens, Velázquez and Goya gibi ressamların tabloları bulunur.

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En Popüler Müzeleri Prado Müzesi
Prado Müzesi
 • Orsay Müzesi (Musée d’Orsay) – Paris, Fransa

19. Yüzyıl’da Gare d’Orsay adıyla bir tren garı olan müze binası, sonradan muhteşem bir müzeye çevrilmiş. Seine Nehri’nin hemen kıyısında bulunan bu binanın, böyle zarif bir amaçla dönüştürülmesi çok hoş. Paris gibi şehir plancılığının kitabını yazmış bir şehirde (Bkz: Haussman Planı) halkın çıkarlarına öncelik verilmesi gelenek haline gelmiş.

Empresyonizm veya İzlenimcilik akımı, Paris‘te 19. Yüzyıl‘da ortaya çıkmış ve tüm sanat dallarını etkilemiş. Özellikle Fransız ressamların zengin yapıtlar ortaya koyduğu bu akım, ressamın doğadan aldığı ilhamı; kendi duyguları ile harmanlayarak, tuvale aktarmasıdır.

Paris gibi büyüleciyi bir şehirde yaşadıkları göz önüne alındığında, Fransız ressamların bir garı dolduracak kadar eser vermesi şaşırtıcı olmasa gerek. Orsay Müzesi‘nde Claude Monet, Renoir, Degas, Manet, Cézanne gibi çok ünlü Fransız ressamların, empresyonist tarzdaki eserleri sergilenir.

Dünyanın En İyi Müzeleri Orsay Müzesi
Paris Orsay Müzesi
 • Tate Modern Müzesi – Londra İngiltere

Tate Modern, Londra‘nın en popüler modern sanat galerisi olarak ün yapmış. Tate Grup ismindeki bir şirketler grubunun, İngiltere‘de işlettiği 5 müzeden biridir.

Müzenin koleksiyonu, 1900‘lü yılların başından günümüze, İngiltere‘de ortaya konmuş olan modern sanat eserlerinden oluşur. Modern sanata merak duyanların, dünya çapında en çok rağbet ettiği müzedir.

Tate Modern, Thames Nehri kıyılarındaki eski bir elektrik santrali binasından devşirilmiş. Bu sebeple binanın dışarıdan görüntüsü oldukça nostaljik bir İngiltere görüntüsü verir.

Söz konusu bina 1981‘de şehre elektrik üretmeyi kesmiş ve 2000‘li yılların başında müzeye dönüştürülmüş.

Dünyanın En İyi Müzeleri Tate Modern Londra
Tate Modern
 • Belvedere Sarayı Müzeleri – Viyana, Avusturya

Belvedere Müzesi, Avusturya‘nın Viyana şehrindeki iki büyük saraydan oluşan bir müzedir. Barok üslubuna göre inşa edilmiş büyük bir bahçe ve binalardan oluşur.

Binalar kompleksi orijinalde Savoy Prensi Eugene için yazlık saray olarak inşa edilmiştir. Savoy Prensi aynı zamanda Kutsal Roma Germen ordusuna bağlı Avusturya Arşidüklüğü‘nde generaldi. Buna değinmemin sebebi, Eugene isimli generalin Osmanlı Ordusu‘na karşı yapılan savaşlarda aktif rol almış olmasıdır.

Avusturya’nın, Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı İkinci Viyana Kuşatması‘ndan itibaren kazandığı seri galibiyetlerin mimarlarından biri bu generalden başkası değildir. Bu sebeple Avrupa‘nın en büyük askeri dehalarından biri olarak kabul edilir. (Kaynak Wikipedia.com)

Belvedere Müzesi, aşağı ve yukarı Belvedere olarak adlandırılan iki ayrı binadan oluşur. Binaların kendisi de, binayı çevreleyen bahçeler de masal gibi güzeldir. Belvedere 1770‘lerde halkın ziyaretine açılmıştır. Dünyanın ilk halk müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Dünyanın En Güzel Müzeleri

Dünyanın en popüler müzeleri Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı
 • Victoria Ve Albert Müzesi – Londra, İngiltere

Victoria Ve Albert Müzesi, dünyanın en zengin dekorasyon, süsleme ve dizayn sanatı örneklerini barındırır. Dekorasyon ve iç mimarlık ile ilintili mesleklere sahip olanlar için, mutlaka görülmesi gereken bir müzedir. 4,5 milyon adet esere ev sahipliği yapan dev müze, 1852 yılında Kraliçe Victoria Ve Prens Albert onuruna bu isimle kurulmuş.

İngiltere’nin Kraliçe Victoria döneminde Britanya İmparatorluğu‘nun merkezi olarak müthiş bir refah sahibi olduğunu da arada belirtelim. Bu sebeple 19. Yüzyıl, İngiltere’nin sanayi ve kültür atılımlarında önemli bir dönem olmuş ve Viktorya Devri diye adlandırılmış.

Müzede klasik dönem sonrası heykeller, İtalya menşeli Rönesans dönemi eserleri olduğu gibi; Avrupa dışından da çokça eser vardır. Güney Asya, Çin, Japonya ve hatta İslam Ülkeleri‘nden seramik, cam ve metal işi örnekler bulunur.

blank
Victoria ve Albert Müzesi
 • Dali Tiyatrosu Ve Müzesi

Sürrelist Ressam Salvador Dali müzesini şöyle tarif etmiş: “Ben müzemin bir labirenti andıran bir yapı olmasını istiyorum. Tamamen tiyatral ve sürrealist bir obje olmalı. Görmeye gelen insanlarda bıraktığı izlenim ile ziyaretçilere olağanüstü bir rüyayı çağrıştırmalı…”

Müzenin merkezi, aslında Salvador Dali‘nin çocukluğunda gittiği bir tiyatrodur. Dali‘nin bir çocukken ortaya koyduğu eserler, İspanyol halkı ile ilk kez bu tiyatrodaki sergide buluşmuş.

Yaşadığı yerin insanlarını büyüleyen bu genç ressam, sonradan dünya çapında üne kavuşur. Akabinde bölgenin valisi, tiyatroyu kendi şehirlerinden çıkan en ünlü sanatçı olan Dali‘ye adamak istemiş ve müzeye çevirmiş.

Müzede Salvador Dali‘nin resimleri, 3 boyutlu çizimleri, heykelleri ve mekanik tasarımları sergilenir. Dali, bu maharetleri ve çok yönlülüğü ile çağımızın Leonardo Da Vinci‘sidir desek çok abartılı olmaz.

Dali‘nin öncülüğünü yaptığı sürrealist resim sanatı, Modernizm gibi bir mimari akımı da bağrından çıkarmış olan Barselona’ya çok yakışır. Mimar Antoni Gaudi gibi sürrealist mimari eserler çıkarmış bir şehirden de bu beklenirdi.

blank
Salvador Dali Müzesi
 • Van Gogh Müzesi – Amsterdam, Hollanda

Van Gogh Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Vincent Van Gogh isimli tek bir ressama ithaf edilmiş bir müzedir. Amsterdam şehrinin güney kısmında konumlanır. Stedelijk Museum ve Rijksmuseum gibi şehrin önemli müzelerine oldukça yakındır.

Van Gogh Müzesi’nin listemizdeki diğer müzelere göre oldukça kısa bir tarihi vardır. Müze 1973 yılında, yalnızca Flemenk ressam Van Gogh‘un eserlerini sergilemek üzere hizmete girmiş.

2 milyona yaklaşan yıllık ziyaretçisi ile Hollanda‘nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Amsterdam‘ın popülaritesi göz önüne alındığında dünyanın en popüler müzeleri listesine girmesi de şaşırtıcı olmaz.

Vincent Willem Van Gogh, 1853 ile 1890 arasında yalnızca 37 yıl yaşamış olmasına rağmen, çok üretken bir ressam olarak bilinir. Ömrü boyunca 860 yağlı boya tablo resmeden Van Gogh, toplamda 2000‘in üzerinde sanat eserine imza atmıştır.

Eserleri tüm dünyaya yayılmış olsa da, en büyük Van Gogh koleksiyonu Amsterdam‘daki bu müzedir. Van Gogh‘un çok sayıda eseri bu müzeye oğlu tarafından 1925 yılında bağışlanmış.

blank
Van Gogh Müzesi
 • Picasso Müzesi – Barselona, İspanya

Picasso Müzesi, 20. Yüzyıl‘da dünyanın en önemli ressamları arasında gösterilen Pablo Picasso‘nun eserlerinin sergilendiği yer.

Müze, Barselona‘nın La Ribera semtinde beş Orta Çağ Sarayı‘nın birbirine bağlanması ile oluşturulmuş.

Müzedeki 4000 civarındaki sanat eseri içinde, en dikkat çekenler; Science and Charity – “Sanat Ve Hayırseverlik” (1897) ve The First Communion “İlk İbadet” (1896) isimli tablolardır.

blank
Picasso Müzesi

Dünyanın En Güzel Müzeleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *