Dünyanın En Ünlü Ressamları

Özellikle Rönesans döneminin etkisiyle Avrupa‘nın İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerinde büyük bir sanat atılımı yaşandı. Dünyanın en önemli ressamları, sanat tarihinin en ünlü tablolarını ortaya koydular. Bu yazıda Rönesans dönemi sonrasında ortaya çıkan en kayda değer ressamları listelemeye çalıştık.

Dünyanın En Önemli Ressamları ve Tabloları

 • Rembrandt Van Rijn (Hollanda 1606 – 1669)

Rembrandt’tan bahsederken meşhur Gece Nöbeti tablosunun bugün Amsterdam Sanat Müzesi’nde en çok rağbet gören eser olduğunu söylemekte fayda var. Öyle ki, müzenin on milyonuncu ziyaretçisi bu tablonun karşısında bir gece geçirmekle ödüllendirilmişti.

Rembrandt, ışığı ve gölgeleri kullanmaktaki ustalığıyla biliniyor. 17. Yüzyıl’da Avrupa resim sanatının en önemli figürlerinden biri olan Rembrandt, aynı zamanda fotoğrafçılıkta kullanılan birçok tekniğin de mucididir. Günümüzde bile portre fotoğrafçılığında Rembrandt Işığı adı verilen bir teknik kullanılmaktadır.

1606 yılında Leiden’de doğan Rembrandt, dönemin ünlü ressamlarından biri olan Jacop van Swannenburg’un öğrencisidir. 1669’da hayatını kaybedene kadar yoksulluk ve borç içinde yaşamış olsa da, sonraki dönemde kıymeti anlaşılmıştır. Lazarus’un Yükselişi ve Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi gibi tablolarında insanların yüz ifadelerini, jestlerini ve mekan ışığını ustalıklı bir biçimde kullandığı görülebilir.

Hollandalı Ressam Rembrandt
blank
Rembrandt Van Rijn
 • Diego Velazquez (İspanya 1599 – 1660)

Barok dönemin önemli ressamlarından biri olan Diego Velazquez, 1599 yılında varlıklı bir ailenin oğlu olarak İspanya’nın Sevilla kentinde doğdu. Babası Silva y Velazquez, oğlundaki yeteneğin farkındaydı ve bu yüzden onu dönemin ünlü ressamı Francisco de Herrera’nın yanına gönderdi. Resim yeteneği sayesinde kısa sürede ünlenen Velazquez, 29 yaşındayken kral IV. Philip’in portresini yaparak saray ressamı olmayı başardı.

Velazquez, başarılı bir portre ressamı olarak biliniyor. Saray ressamı olarak üst düzey bürokratlardan, soytarılara kadar birçok kişinin portresini yapmıştır. Tıpkı Rembrandt gibi ışık ve gölgeyi büyük bir ustalıkla kullanmasıyla bilinir. Bu ustalığından ötürü “Gerçeğin gerçek ressamı” olarak anılan Velazquez, Papa X. Innocent’in de resmini yapmıştır.

Velazquez; Yaşlı Aşçı, Demirhanenin Ateşi, Üç Müzisyen, Aynalı Venüs tablolarıyla bilinir. 1660 yılında Madrid’de ölen ressam, arkasında başta portreler olmak üzere birçok başarılı tablo bırakmıştır.

Dünyanın En Ünlü Ressamları

blank
Diego Velazquez
 • Caravaggio (İtalya 1571 – 1610)

Michalengelo Merisi Caravaggio, yaşadığı dönemde kıymeti bilinmemiş büyük ressamlardan biri olarak kabul ediliyor. Milano’da doğan Caravaggio, Lotto ve Giovanno Girolama Savoldo gibi ressamlardan etkilenmiştir.

17 yaşındayken Roma‘ya giden Michelangelo Caravaggio, burada ressamlığı profesyonel olarak yapmaya başladı. Sonraki yıllarda Saint Louis des Francais’in bugün dâhi korunan kapella süslemelerini yaptı. Fransız kilisesine yaptığı bu resimler Aziz Petrus’un şehit edilmesi, Pavlus’un Hristiyan olması gibi dini konuları işliyordu. Caravaggio’nun adıyla özdeşleşen Aziz Matta üçlemesi (Aziz Matta ve Melek, Aziz Matta’ya Çağrı ve Aziz Matta’nın Şehit Edilmesi) de aynı kilisenin iç kısmına yapılmıştır.

Eserlerinde konstrastı, gölgelendirmeyi ve renklerin zıtlığını ustalıklı bir biçimde kullanan Caravaggio, birçok sanat tarihçisine göre kuşkucu kişiliği yüzünden yaşadığı dönemde başarılı olamadı. Polisle yaşadığı bir sorundan ötürü (bir cinayete adı karışmıştı) Napoli’ye, Malta’ya ve Sicilya’ya göç eden Michelangelo Caravaggio, Roma’ya dönerken yol üzerinde geçirdiği sıtma hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Tarihteki En Ünlü Ressamlar ve Tabloları

tarihteki ünlü ve önemli ressamlar
Caravaggio
 • Dante Gabriel Rossetti (İngiltere 1828 – 1882)

Rossetti, her ne kadar 19. Yüzyıl‘da yaşamış bir ressam olsa da, eserlerinde Orta Çağ’ın romantik temalarına yönelmiştir. Hatta Orta Çağ’a özgü bir sembolizm kullandığını da söylemek mümkündür. Genellikle dini ve mitolojik temaları işleyen Rossetti, kadın bedenini en iyi yansıtan ressamlardan biri olarak kabul edilir.

Dante Gabriel Rossetti, King’s Collage’da eğitim görürken ressam John Seli Cotman’dan aldığı derslerle resme başladı. Şiire ve resme aynı ölçüde ilgi duyuyordu. Resim yeteneği sayesinde 1845 yılında Royal Academy’yi kazandı ve burada adından bahsettirmeyi başardı. Orta Çağ ve Rönesans resimlerine büyük bir ilgi duyuyordu. Ancak dönemin şiiri de onun resimlerini büyük ölçüde etkiliyordu. Edgar Allan Poe’nun meşhur Kuzgun şiirini resmettiği The Raven tablosu ilk ünlü resmi olarak kabul edilir.

1850 yılında yaptığı Meryem’e Müjde isimli tablo tepki görünce resimlerini yayınlamayı bir süreliğine bıraktı. Ancak sonraki yollarda ünlü eleştirmen John Ruskin’in desteğini kazandı ve çalışmalarına devam etti. Morris, Marshall, Faulkner And Co isimli dekorasyon şirketinde vitray tasarımları yaparken karısının ölümüyle sarsıldı. Bu olaydan sonra şiire ağırlık verdi ve çeviriler yapmaya başladı.

Bakire Meryem’in Genç Kızlığı, Meryem’e Müjde, Beata Beatrix, Dante’nin Düşü; Rossetti’nin başlıca eserleri arasındadır. Ayrıca hayatının son yıllarında müteveffa karısı Jane Morris’in portrelerini yapmıştır.

Dünyanın En Önemli Ressamları

blank
Dante Gabriel Rossetti
 • Albrecht Dürer (1471 – 1528)

Ressam ve gravürcü Albrecht Dürer, Rönesans döneminin Kuzey Avrupa’daki en önemli ressamlarından biri olarak kabul edilir.

Dürer, Macar asıllı bir Alman ailenin on çocuğundan biri olarak Nürnberg’de dünyaya geldi. Kuyumcu olan babası, Albrecht’i 15 yaşındayken ressam ve gravürcü Wolgemut’un yanına çırak olarak verdi. Dürer, bu süreçte öğrendikleri ile onu başarıya ulaştıracak resim tekniğinin temellerini attı. Sonraki süreçte ünlü gravürcü Schongauer’in kardeşleriyle birlikte çalıştı.

Bakır ve ahşap üzerine yaptığı gravürler kısa sürede öğrendi. Öğretmeni Wolgemut’un Portresi bugün Uffizi Galerisi’nde, nişanlık olarak yaptığı portre ise Louvre Müzesi‘nde sergilenmektedir. İtalya’ya gidince Mantegna’nın bakır gravürlerini inceledi ve İtalyan sanatının etkisinde kaldı. Nürnberg’e döndükten sonra hümanist çevreye katıldı ve insan anatomisi üzerine çalışmaya başladı.

İnsan vücudunu işlediği gravürler, gerçekçi detaylara sahip olmasına rağmen döneminde pek beğenilmedi. Bu yüzden suluboya tablolara yöneldi ve genellikle dini temaları işledi. Daha sonra bu birikimiyle gravüre geri döndü ve Meryem’in hayatı dizini tamamladı. İmparator Maximillian’ın ısmarladığı gravürler sayesinde ünlendi.

blank
Albrecht Dürer
 • Tiziano Vecellio – Titian (İtalya 1488 – 1576)

Titian takma adıyla da bilinen Tiziano Vecellio, Caravaggio’nun ustası olmakla birlikte Venedik sanatının önde gelen temsilcilerindendir.

Kuzey İtalya’da bir köyde dünyaya gelen Vecellio, Venedik’e gittikten sonra Bellini ailesinin atölyelerinde çıraklık yapmaya başladı. Atölyenin sahiplerinden biri olan büyük ressam Giorgone Bellini ile dostluk kurdu ve ondan etkilendi. 1508 yılında Bellini ile birlikte çalışarak Fondaco dei Tedeschi adlı ticaret merkezinin cephelerini süsledi.

Giorgione’un ölümü Tiziano üzerinde büyük etki yarattı. Onun yarım kalan tablolarını tamamlayan Tiziano, bu süreçte ünlü bir ressam hâline geldi ve 1516’da Venedik Dükalık Sarayı‘nın ressamı oldu. Özellikle toplantı salonunun restorasyonunda birçok eser meydana getirdi. Ancak ne yazık ki bu eserler Tiziano’nun ölümünden bir yıl sonra çıkan yangında yok oldu.

Tiziano Vecellio, dönemin birçok ressamı gibi resimlerinde mitolojik ve dini temalara yer vermiştir. Çıplaklığı ve erotizmi resimlerinde iyi bir biçimde kullandığı söylenebilir.  Ünü Venedik ile sınırlı kalmayan Vecellio İspanya Kralı II. Philip ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken için de resimler yapmıştır. 1576 yılında son nefesini verene kadar fırçayı elinden hiç bırakmadığı söylenir.

Dünyanın En Önemli Ressamları

blank
Tiziano Vecellio
 • Johannes Vermeer (Hollanda 1632 – 1675)

Barok dönemin ünlü ressamlarından biri olan Johannes Vermeer, genellikle İnci Küpeli Kız tablosuyla tanınır. Ressamın hayatı hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Nitekim gerçeğe yakın tonda resimler çizmesine rağmen, yaşadığı dönemden iki asır sonrasına kadar değeri bilinmemiştir.

Vermeer’in Carel Fabritius ya da Leonaert Bramer akademilerinden birinde eğitim aldığı tahmin ediliyor. Diğer yandan dönemin ünlü resim koleksiyoncularından birinden destek aldığı da bilinir. Ancak bunun dışında ressamın hayatı hakkında bilgi edinmek zor.

17. Yüzyıl‘da dehasının farkına varılmayan Vermeer, ölümünden iki yüzyıl sonra Thore Burger adında bir Fransız yazar tarafından yeniden keşfedildi. Thore Burger, bugün Lahey Kraliyet Müzesi’nde sergilenen Delft’in Görünüşü isimli tabloyu keşfettikten sonra Vermeer hakkında araştırmalar yaptı.

Vermeer, resimlerine gerçekçi bir görünüm katabilmek için pahalı ve bulunması zor malzemeler kullanıyordu. Işıklandırmaları ise amber ve toprak gibi maddelerle yapmaktaydı. Birçok eleştirmen kendisinin Leonardo Da Vinci’den esinlendiğini söylemektedir. İsa İle Sohbet, Müzik Dersi, İnci Küpeli Kız; Vermeer’in bilinen tablolarından bazılarıdır.

Dünyanın En Önemli Ressamları
Johannes Vermeer
 • Pierre-Auguste Renoir (Fransa 1841 – 1919)

Empresyonizm akımının öncülerinden biri olan Renoir, 19. Yüzyıl’ın en önemli ressamları arasındadır. Ressamı farklı kılan, müziğe duyduğu ilgi sayesinde, müziğin ritmini resimlerine yansıtabilmesi olmuştur.

Renoir, Fransa’nın Limoges kentinde orta hâlli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 13 yaşından itibaren porselen boyama ile ilgilenmeye başladı. Ailesinin bütçesine katkıda bulunmak için bu işi yapıyordu. Yirmi yaşında ise ünlü İsviçreli ressam Charles Gleyre’den eğitim aldı. Dönemin tanınan ressamları Claude Monet, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile birlikte çalışmaya başladı.

Renoir’ın katıldığı ilk sergi 1864 yılında Paris’te oldu. İzlenimcilik akımını başarılı bir şekilde temsil eden Renoir’nın tablolarında doğallık ve tazelik dikkat çekiyordu. Nitekim bu süreçte Paris’te birçok sergiye katıldı ve ünlü galerici Paul Durand Ruel’in desteğiyle ülke çapında tanınan bir ressam oldu. Bir yandan da müzikle ilgileniyor ve çeşitli korolarda şarkı söylüyordu.

Üretkenliği bir süre sonra tatminsizliğe dönüştü. 1881’den itibaren Cezayir, İtalya, Venedik, Floransa, Roma ve Pompei’yi gezdi. Wagner ile tanışınca onun tablosunu yaparak resme geri döndü. Tabloları Paris dışında; Brüksel ve New York gibi yerlerde de sergilendi.

Hayatının son yıllarını Nice kenti yakınında küçük bir köyde geçiren Renoir, adele romatizmasına yakalanmış olmasına rağmen resmi bırakmadı. 1919 yılında Cagnes köyünde hayata veda etti.

Dünyanın En Önemli Ressamları

blank
Pierre-Auguste Renoir

Image Credit: https://paintingandframe.com/

 • Pieter Bruegel (Hollanda 1525 – 1569)

Rönesans döneminin ünlü ressamları arasında yer alan Pieter Bruegel, canlı figürleriyle ve başarılı makro betimlemeleriyle tanınıyor. Doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bir bilgiye sahip olmasak da, Jheronimus Bosch’un yapıtlarından etkilendiğini ve Pieter Cocke’den ders aldığını biliyoruz.

Bruegel, 1551’de loncaya üye olduktan sonra dönemin birçok ünlü ressamı gibi İtalya’ya gitti ve buradaki resim akımlarından etkilendi. Daha sonra gravürle ilgilenmeye başladı. Bugün Brüksel Müzesi’nde sergilenen Asi Meleklerin Düşüşü, Bruegel’in gençlik döneminin önemli eserlerinden biridir.

Birçok ressam gibi Bruegel de eserlerinde mitolojik temaları işlemiştir. Ancak çağdaşı ressamların aksine, folklorik konular, özdeyişler ve kır yaşamı da Bruegel’i etkilemiştir. Meşhur Karda Avcılar tablosu buna örnek gösterilebilir. Bu tablo, Bruegel’in dehasını ve ayrıntıları verirken gösterdiği titizliği ortaya koymaktadır.

Bruegel’i genel olarak manzara ve panorama resimleriyle biliyoruz. Karda Avcılar, Mevsimler, Aylar, Hasat ve Babil Kulesi gibi tablolarında makro ölçekli kurgular ön plana çıkıyor. Bu resimlerin bir diğer özelliği de, her birinin onlarca kareye bölünebilmesi. Bruegel’in panorama tablolarını parçalara ayırdığınızda, her tablodan ayrı bir resim çıkarabilirsiniz.

Hümanizm akımından etkilenen Pieter Bruegel, hayatı boyunca birçok yapıt çıkardı. Ancak yalnızca 45 tanesi günümüze kadar ulaşabildi.

Tarihteki En Önemli Ressamlar

Prado Müzesi Triumph Of Death Pietre Bruegel
Pietre Bruegel
 • Gustav Klimt (Avusturya 1862 – 1918)

Art Nouveau akımının önemli ressamlarından biri olan Klimt, aynı zamanda modern sanatın öncülerinden olarak kabul ediliyor. Resimlerinde sembolizmi ustalıklı bir biçimde kullanan Klimt, yenilikçi tarzıyla dikkat çeken bir isim.

Klimt’in resim kariyeri on dört yaşında aldığı sanat eğitimiyle başladı. Ağabeyi Ernst ve arkadaşı Franz Matsch ile kurduğu stüdyo aracılığıyla tiyatro ve tavan resimleri yaptı. Bu süreçte Krakau, Trieste, Venedik, Münih gibi birçok şehri ziyaret ederek tiyatrolarda ressam olarak çalıştığı biliniyor.

1891’de katıldığı sanatçılar loncasından 1897 yılında ayrıldı. Resimleri yaptığı dönemde şiddetli bir biçimde eleştiriliyordu. Viyana Üniversitesi, Klimt’in resimlerini ve resim taslaklarını pornografik olduğu gerekçesiyle reddediyordu. Ancak resimleri bu şiddetli eleştirilere rağmen ilgi gördü.

1904 yılında Joseph Hoffman isimli mimarın tasarladığı Palais’in yemek salonu için freskler yapmaya başladı. Bu süreçte Alman Sanatçıları Konfederasyonu’nun ödülünü kazandı ve sonrasında Villa Romana Ödülü’nün de sahibi oldu. En ünlü resmi olan öpüş tablosu, Viyana Sanat Fuarı’nda büyük ilgi gördü ve daha önce resimlerini reddeden Bakanlık tarafından satın alındı.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde düzenlediği sergilerle büyük bir üne kavuştu. 1918 yılında evinde geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybedene kadar resimleri Avrupa’nın her yerinde yüzlerce sergide yer aldı.

dünyanın en ünlü ressamları ve eserleri
Gustav Klimt
 • Edvard Munch (Norveç 1863 – 1944)

Çığlık tablosuyla tanıdığımız Norveçli ressam Edvard Munch, Ekspresyonizm akımının kurucularından biri olarak kabul edilir.

Resimlerinde buhranlı bir hayatın izlerini yansıtan Munch, orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Annesini beş yaşındayken kaybetti ve 14 yaşında tüberküloza yakalandı. Hasta Çocuk isimli tablosunda bu olaya atıf yapmaktadır.

Hastalıklar yaşamı boyunca yakasını bırakmadı. Babası ve erkek kardeşi genç yaşında ölürken, kız kardeşi çözümsüz bir akıl satalığına yakalandı. Munch, bu dönemi “Hastalık, delilik, ölüm beşiğinde bana bakan ve tüm hayatım boyunca bana eşlik eden siyah meleklerdi” cümleleriyle tanımlar.

Çocukluğundan itibaren çizim yeteneğiyle tanınan Munch, resim eğitimi alma fırsatı da bulmuştu. Bugün Oslo adını taşıyan Kristiania’daki Kristiania Boheme kulübüne üye olduktan sonra tanınan bir ressam hâline geldi.

Kristiania Boheme, özgür aşka inanan bir yazar ve sanatçı birliğiydi. Munch, buradaki ressamlardan biri olan Christian Krohg’un teşviğiyle resimlere başladı. Fransız empresyonistlerinden etkilenerek bunu resimlerine yansıttı. Ancak bunalımlı hayatının etkileri resimlerinde her zaman görüldü.

Öpücük, Sevgi ve Ölüm, Çığlık, Hasta Çocuk tabloları Munch’ın en bilinen eserleri arasındadır.

Dünyanın En Ünlü Ressamları ve Tabloları
Edvard Munch
 • Francisco de Goya (İspanya 1746 – 1828)

Romantizm akımının İspanya’daki temsilcilerinden biri olan Goya, gerçekten tanımlanması zor bir ressam. Dindar biri olmasına rağmen, erotizmi en başarılı işleyen ressamlardan biri olarak biliniyor. Yağlı boya, fresk ve gravür alanında önemli eserler üreten Goya, hayatı boyunca birçok farklı üslupta  ve tarzda eserler vermiştir.

Zaragoza’lı bir yaldız ustasının oğlu olarak dünyaya gelen Goya, 17 yaşındayken San Fernando Akademisi’nin verdiği burs sınavına girdiyse de kazanamadı. Daha sonra İtalya gezintisinde Alpleri Aşanlar konulu bir resim yarışmasına katıldı. Parma Akademisi tarafından düzenlenen bu yarışmada ikincilik ödülü kazandı ve bu dönemde tanınan bir ressam hâline geldi.

İspanya’ya döndükten sonra Zaragoza Katedrali‘nde ve Aula Dei Sartrözleri Manastırı’nda resimler yaptı. Velazquez’in resimlerini kopyalayarak kendi tarzını buldu. 1779 yılında Kral III. Carlos’un portresini yaparak ülke çapında ün kazandı.

Goya’nın tablolarında karanlık ve erotizm ön plana çıkmaktadır. Madrid Ayaklanmasında Kurşuna Dizilenler, Francisco de Goya‘nın en meşhur tablosudur. Çıplak Maya, Dev, Bileyici ve 1808 Ayaklanması da bilinen tablolarından bazılarıdır.

Dünyanın En Önemli Ressamları

tarihteki en önemli ressamlar
Francisco de Goya
 • Vasili Vasilyeviç Vereşçagin (İspanya 1842 – 1904)

Rus Ressam Vasiliy Vereşçagin, savaş alanlarında çizdiği tablolar ile bilinmektedir. Resimlerinde savaşın korkunçluğunu gözler önüne sermiştir.

1842’de doğan Vereşçagin, Tatar kökenli bir aileden gelmektedir. St.Petersburg Akademisi’nde aldığı eğitimden sonra resim yapmaya başlayan Vereşçagin, hayatı boyunca savaş meydanlarını dolaşarak buraları resmetmiştir.

Türk tarihinde 93 Harbi olarak bilinen Türk Rus Savaşı da dâhil olmak üzere birçok savaşı gerçekçi tasvirlerle resmetmiş olan Vereşçagin, Hindistan’a yaptığı gezilerde portre ve manzara türünde de örnekler vermiştir.

Zafer, Süpriz Saldırı, Saldırı Sonrası ve Shipka Savaşı; Vereşçagin’in bilinen eserlerinden bazılarıdır.

Dünyanın En Önemli Rus Ressamları
Vasili Vasilyeviç Vereşçagin

Dünyanın En Önemli Ressamları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *