Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir, Kısaca Hayatı ve Biyografisi

Elon Musk, modern çağın en ünlü mucitlerinden biri. Blog sayfalarımızda daha önce Edison, Tesla, Einstein gibi tarihin en ünlü mucitlerinin hayat hikâyelerini anlatmıştık. Bu etkileyici yaşam öykülerinden sonra, Elon Musk‘ın günümüz mucitlerine ilham veren başarı hikâyesinden bahsetmeden geçmek olmazdı.

Elon Musk Nerede Ve Kaç Yılında Doğdu?

Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika‘da dünyaya geldi. 1999 yılında henüz 28 yaşındayken X.com‘u kurdu ve onu güvenli ödeme sistemi PayPal‘a dönüştürdü. 2002 yılında uzay araştırmalarını yürütmek için SpaceX‘i kuran Musk, hemen ardından da Tesla Motors şirketi ile otomotiv piyasasına girdi.

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, 2012 yılında uluslararası uzay istasyonuna seyahat düzenleyen ilk özel girişim oldu. En ileri teknoloji ile donatılmış Falcon 9 roketi, uzay istasyonuna başarıyla ulaştı.

Musk, uzay teknolojileri ve otomotivden sonra enerji sektörüne de el attı. SolarCity‘yi kurarak, dev güneş panelleri ve otomobil bataryaları üreten Musk, girdiği her sektörde ezber bozacak hamleler yaptı.

Yakın zamanda Mars‘ta koloni kurmayı hedefleyen Elon Musk, aynı zamanda Beyaz Saray‘ın da teknoloji konusunda danışmanlığını yapıyor. Halihazırda başkan olan Donald Trump‘a, ABD‘nin teknoloji stratejisi ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Dilerseniz modern zamanların sıra dışı mucidi Elon Musk‘ın hayatına birlikte göz atalım.

Elon Musk Kimdir, Kısaca Hayatı, Biyografisi

Elon Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babadan dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Güney Afrika‘da geçirdi. 10 yaşındayken annesi ve babasının boşanması üzerine, tüm dikkatini bilgisayar dünyasına yöneltti. Kodlamayı öğrenen Musk, henüz 12 yaşındayken Blastar adlı bir bilgisayar oyununu tasarladı.

Elon Musk’ın hedefleri arasında ABD‘de yaşamak vardı. Amerika‘yı hayallerini gerçekleştirebileceği bir fırsatlar ülkesi olarak görüyordu. Bu amaçla önce Kanada vatandaşlığına geçti. 2002 yılında ise ABD vatandaşı oldu.

Elon Musk’ın Eşi Ve Çocukları

Musk, 2000 yılında Justine Wilson ile ilk evliliğini yaptı. Çiftin beş tane erkek çocuğu oldu. İkinci evliliğini 2010 yılında Talulah Riley ile yapan Musk, 2 sene sonra bu ilişkisini de bitirdi. Ünlü girişimci, şu sıralar ünlü aktris Amber Heard ile inişli çıkışlı bir ilişki yaşıyor.

Elon Musk’ın Eğitim Hayatı

Musk, 1989 yılında Kanada‘ya yüksek öğrenim görmeye gitti. Queen’s University isimli eğitim kurumundan mezun olduktan sonra, ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi‘nde fizik ve ekonomi okudu. Bununla da yetinmeyen Musk, Stanford Üniversitesi‘nde enerji fiziği üzerine master yaptı.

Musk’ın Stanford Üniversitesi‘ne gittiği yıllarda, internet yaygınlaşmaya başladı. Bunu büyük bir fırsat olarak gören Musk, eğitimini yarıda bırakarak Zip2 isimli ilk şirketini kurdu. Online şehir rehberi olarak turizme hizmet veren Zip2, büyük başarı yakaladı ve New York Times, Chicago Tribune gibi gazetelere içerik sağlamaya başladı. 1999 yılında Compaq Bilgisayar, Musk’ın şirketini 307 milyon Dolar nakit para karşılığında satın aldı.

Elon Musk’ın Serveti, Şirketleri ve Başarıları

2017 yılının Aralık ayında Forbes dergisinin açıkladığına göre, Elon Musk’ın serveti 20.2 Milyar Dolar civarındadır. İlk milyar dolarını PayPal şirketi ile kazanmıştır. Şu anda sahibi olduğu şirketler arasında ise en değerli olanı SpaceX şirketidir. SpaceX‘in tahmini piyasa değeri 20 milyar doların üzerindedir.

Elon Musk Ve Mucidi Olduğu PayPal

Elon Musk’ın başarı hikayesine okul yıllarından başlamış ve Zip2 şirketinden bahsetmiştik. Modern çağın mucitlerinden biri olan Elon Musk‘ı, bugünkü şöhretine ulaştıran şeylerden biri de, cesur bir girişimci olması.

Zip2’nin devrinden 307 milyon dolar alan Elon Musk, bununla yetinebilir ve gününü gün edebilirdi. Ancak o daha büyük hedefler peşinde koşmayı kafasına çoktan koymuştu. Bu amaçla önce X.com‘u kurdu. Bu proje, insanların dijital ortamda güvenli bir şekilde para alışverişi ve ödeme yapması için tasarlanmıştı.

Sonradan PayPal adını alan ve tüm dünyaya yayılan proje, adeta bir “dijital cüzdan” işlevi görüyordu. PayPal’ın piyasa değeri 1,5 milyar dolara kadar ulaştı ve Elon Musk’a esas hedefi olan uzay projelerine girişme fırsatı sağladı.

Elon Musk Kimdir Kısaca Hayatı

Elon Musk hayatı kısaca
Elon Musk

Elon Musk’ın Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi SpaceX

Elon Musk‘ın en önemli icatlarından biri, uzaya ticari yolculuklar yapmayı akıl etmesiydi. Elon Musk’ın SpaceX şirketi ile piyasaya girdiği 2002 yılına kadar devletlerin tekelinde olan uzay araştırmaları, artık özel sektör tarafından da ele alınmıştı.

Uzaya para karşılığında zengin turistleri götüren ve onlara uzay deneyimi yaşatan SpaceX şirketi, NASA‘nın da dikkatini çekti. NASA ile SpaceX arasında imzalanan anlaşma uyarınca, NASA’nın uzaydaki misyonlarına gitmesi gereken şeyleri, SpaceX firması taşıyacaktı.

Deneme yolculukları ile başlayan bu serüvende, uzun vadede astronotların da yolculuk yapması planlandı. Böylece gerektiğinde astronotlar kolayca değiştirilecekti. SpaceX, bu müthiş atılım ile değerini katlamaya devam etti.

Space X’in Falcon 9 Roketleri

SpaceX, kuruluşunu takip eden 10 yıl içinde elde ettiği gelirle, daha da büyük ölçekli ar-ge çalışmalarına girişti. Elon Musk ve SpaceX mühendisleri, 2012 yılında uzay araştırmaları tarihine geçecek bir başarı kaydettiler. Falcon 9 adı verilen taşıyıcı roketlerle, yarım tonluk bir kargoyu Uluslararası Uzay İstasyonu‘na ulaştırdılar.

Bu başarılı proje, girişimcilik dünyası için bir kilometre taşı sayıldı. Çünkü tarihte ilk kez özel bir şirket tarafından tasarlanmış bir uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na iniş yapmıştı.

SpaceX şöhretini tüm dünyaya duyuran bu başarıdan sonra, çalışmalarında hız kesmedi. 2013 ve 2015 yıllarında iki gözlem uydusunu başarıyla uzaydaki yörüngesine yerleştirdi.

Falcon Heavy Roket Testi Ve Uzaya Fırlatılan Tesla Roadster

2018 yılına gelindiğinde, SpaceX şirketi yerçekimine meydan okuyacak ölçekte çalışmalar yapmaya başladı. Uzaya daha büyük hacimde eşyalar taşıyabilecek bir roket geliştirdi. Falcon Heavy adı verilen bu yeni roket, dünyanın en güçlü fırlatma sistemine ve motoruna sahip bir aygıt olarak tanıtıldı.

SpaceX şirketi bu iddiasını kanıtlamak için, Elon Musk’ın Tesla Roadster marka aracını roketin içine yerleştirdi ve uzaya fırlattı. Elon Musk’ın otomotiv dünyasındaki girişimi olan Tesla da en az SpaceX kadar yenilikçi bir marka olduğundan, tüm dünyanın ilgisini doğru yere çekmeyi başardı.

Tesla Roadster, Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya fırlatıldı

Elon Musk kimdir kısaca
Uzaya yollanan Tesla Roadster otomobil

Elon Musk’ın Mars İle İlgili Çılgın Projesi

SpaceX‘in Falcon ile başlayan ve sonradan Falcon Heavy roketine evrilen projesinin ardında aslında çok daha büyük bir vizyon var. Zira Elon Musk, uzay araçlarının yük taşıma kapasitesini artırarak, Mars’ta koloni inşa etme hayallerini kuruyor.

Bu amacı güttüğünün sinyallerini 2017 yılında yaptığı açıklama ile veren Musk, Falcon Heavy roketini daha da geliştirerek, 2022 yılında Mars’a insan taşımayı planlıyor. Eğer SpaceX şirketinin projesi planlandığı gibi giderse, 31 motorlu Büyük Falcon Roketi (BFR) Mars’a 100 kişi civarındaki bir insan grubunu taşıyacak ve Kızıl Gezegen‘de ilk koloniyi kuracak.

SpaceX şirketinin roketleri Falcon 9, Falcon Heavy ve BFR

Elon Musk serveti ve buluşları
SpaceX roketleri ve rakipleri

Elon Musk’ın Tesla Ve SolarCity Şirketleri

Elon Musk‘ın otomotiv sektöründeki girişimi olan Tesla otomobilleri, daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Nikola Tesla‘nın adını taşıyor. Tesla’nın vizyonu kısaca fosil yakıt yerine, doğa ile dost enerjiler (elektrik ve güneş enerjisi) kullanmak ve sürücüsüz araç teknolojileri geliştirmek.

Elon Musk’ın kuzenleri ile birlikte kurduğu SolarCity şirketi, adından da anlaşılacağı üzere güneş enerjisinden faydalanan sistemler geliştiriyor. Aslında devasa boyutlarda bir fabrika olan SolarCity, güneş enerjisi panelleri üretip, bunları dünya çapında pazarlıyor.

Günümüzde birçok devletin elektrik enerjisi üretiminde, güneş ışınlarından faydalanmak üzere projeleri bulunuyor. Zira halihazırda elektrik enerjisi üretilen Termik, Hidroelektrik ve Nükleer santrallerin doğaya çeşitli zararlar vermesi, hükümetleri bu konuda girişim yapmaya itiyor.

Geleceğin doğa ile dost ve yenilenebilir enerji kaynaklarını bulmak ve işletmek konusunda SolarCity oldukça kararlı gözüküyor. SpaceX kadar devrimci olup olamayacağını ise elbette zaman gösterecek.


Source (Kaynak Siteler): Wikipedia.com ve Biography.com


Elon Musk kimdir, Kısaca Hayatı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *