info(at)istanbulclues.com

En İyi Korku Gerilim Filmleri Listesi 2018

En iyi Korku Gerilim Filmleri, İzlenmesi Gereken Gizemli Filmler, Tavsiye ve Öneriler Listesi

Korku ve gerilim filmlerinin tarihi, 1920‘lere kadar uzanıyor. Sinemanın ilk zamanlarından beri izleyicilerin vazgeçemediği film öğelerinden olan korku-gerilim türünü,  bir asıra yaklaşan tarihi boyunca ilginç bir evrimi var.

Korku-gerilim filmlerinin senaryolarının ve efektlerinin geçirdiği evrimi, hazırladığımız listede yansıtmaya çalıştık.  1922‘den başlayan bu gizemli yolculuğa beraber çıkmak isterseniz buyrunuz efendim.

En İyi Korku Gerilim Filmleri Tavsiye Ve Öneriler

 • Nosferatu (1922)

Yönetmen: F. W. Murnau

Başrol Oyuncuları: Max Schrech, Greta Schröder, Gustav Von Wangenheim

IMDB Puanı: 8.0

Listeye Drakula konusu ile başlamışken bir anektod vermekte fayda var; Bram Stoker’ın romanından uyarlanan ilk film 1931 yapımı “Dracula” değil. Nosferatu, aslında bu romandan uyarlanan ilk yapım. Telif hakkı problemi olduğu için karakterlerin ismi değiştirilerek çekildiyse de, Drakula romanını baz alıyor.

Dönemin en iyi yönetmenlerinden biri olan Frederich Wilhelm Murnau tarafından çekilen bu film, gösterime girdikten kısa bir süre sonra telif ihlali sebebiyle toplatılmıştı ve geçtiğimiz yıllarda yeniden yayınlandı. Ancak en az 1931’te çekilen uyarlama kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.

Nosferatu Korku Filmlerinin İlk Örneklerinden Biri

Korku Gerilim Filmleri Nosferatu
Nosferatu Korku Filmlerinin İlk Örneklerinden Biri

 • Dracula (1931)

Yönetmen: Tod Browning

Başrol Oyuncuları: Bela Lugosi, Dwight Frye, Helen Chandler

IMDB Puanı: 7.6

Listeye bu kez orijinal Drakula ile devam etmiş oluyoruz. Bram Stoker’ın meşhur romanı yüzlerce filme konu olduysa da, Bela Lugosi’nin mükemmel oyunculuğu bu ilk filmi eşsiz kılıyor.

Belki de ilk olduğu ve kült haline geldiği için, diğer uyarlamalar bunun kadar keyif vermiyor. Öyle zannediyorum ki Bela Lugosi, Drakula imajıyla bir daha ayrılmamak üzere özdeşleşmiş.

Dracula Kült Korku-Gerilim Filmlerinden

En İyi Korku Gerilim Filmleri Dracula
Dracula Kült Korku-Gerilim Filmlerinden

 • Invisible Man (1933)

Yönetmen: James Whale

Başrol Oyuncuları: Claude Rains, Gloria Stuart, William Harrigan

IMDB Puanı: 7.7

Filmlerde ve dizilerde sık rastlanan Görünmez Adam kurgusunun ilk örneği olan Invisible Man, klasik dönem korku sinemasının en iyi örneklerinden biri.

Raul, uzun araştırmalar sonucunda görünmez olmanın sırrını bulmuştur ve bulduğu formülü ilk olarak kendi üzerinde dener. Deneyi başarıyla sonuçlanmış gibi görünse de işler kısa süre içinde tersine dönecektir.

Yüzüne sargılar sararak yaşamını sürdürmeye karar verir ve İngiltere’deki küçük bir köye yerleşir. Fakat burada ürkütücü olaylar ile karşılaşacaktır.

Invisible Man – Görünmez Adam Gerilim Filmi

Invisible Man – Görünmez Adam – En iyi Korku Gerilim Filmleri Listesi

 • The Black Cat (1934)

Yönetmen: Edgar G. Ulmer

Başrol Oyuncuları: Bela Lugosi, Boris Karloff, David Manners

IMDB Puanı: 7.1

The Black Cat, Edgar Allan Poe’nun aynı isimli öyküsünden uyarlanmış. Bela Lugosi’yi bu filmde de başroller arasında görüyoruz.

Peter & Joan Alison çifti, balayını Avrupa seyahatiyle geçirmeye karar vermiştir. Macaristan’da görkemli bir evde konaklamalarına izin verilir ancak burada sıkışacaklarından habersizdirler. Kaldıkları ev, şeytana tapan bir rahibe aittir ve buradan kurtulmak için ciddi anlamda uğraşmaları gerekecektir.

The Black Cat, sürükleyici bir konuya sahip olmasıyla birlikte, dönemine göre oldukça iyi görsel efektlerin kullanıldığı bir film. Alison çiftinin hapsolduğu evin atmosferi bir süre sonra izleyiciyi içine alıyor.

Edgar Allan Poe Romanından Uyarlanan The Black Cat Filmi

Edgar Allan Poe Romanından Uyarlanan The Black Cat Filmi

 • Dr. Jeykll And Mr. Hyde (1941)

Yönetmen: Victor Fleming

Başrol Oyuncuları: Spencer Tracy, Ingrid Bergman, Lana Turner

IMDB Puanı: 6.9

Robert Louis Stevenson’ın aynı isimli eserinden uyarlanan bu film, varoluşundaki kötü ve karanlık tarafı ortaya çıkaran bir İngiliz asilzadesinin yaşadıklarını anlatıyor.

Dr. Jeykll, eğitimli ve aristokrat kimliğiyle bilinen bir beyefendidir. Ancak yaptığı deneyler herkesten gizlediği karanlık ve vahşi kimliğin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Aynı vücudu paylaştığı bu alter egoyu “Mr. Hyde” olarak adlandırır. Mr. Hyde, Dr. Jeykll’ın tam zıttı bir karakterde olsa da asıl ve gerçek kimliğine sahiptir.

Victoria dönemine ilgi duyduğum için filmi ayrıca beğendim. Aynı zamanda insan ruhunun karanlık yönlerini anlatan harika bir başyapıt olduğunu söyleyebilirim.

Dr. Jeykll And Mr. Hyde Klasikler Arasında Yer Alan Bir Başyapıt

Dr. Jeykll And Mr. Hyde Klasikler Arasında Yer Alan Bir Başyapıt

 • The Uninvited (1944)

Yönetmen: Lewis Allen

Başrol Oyuncuları: Ray Milland, Gail Russell, Ruth Hussey

IMDB Puanı: 7.4

Gotik sinemanın en başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilen Uninvited, korku sinemasında sıklıkla rastlanılan musallat kurgusunun en eski örnekleri arasında yer alıyor.

Biraz klasik bir hikayeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Genç bir besteci, kız kardeşiyle birlikte eski bir eve yerleşiyor ve bu evin korkunç bir geçmişi olduğunu keşfetmek zorunda kalıyor.

Ancak hikayenin bilindik olması sizi yanıltmasın çünkü gerilimli ve çarpıcı bir kurgusu var. Diğer yandan, filmin ambiyansı izleyiciyi kısa sürede etkiliyor. Korku sinemasıyla ilgilenen herkes bu filmi izlemeli.

The Uninvited – “Davetsiz” Güzel Bir Korku Filmi

The Uninvited – Davetsiz Güzel Bir Korku Filmi

 • House On Haunted Hill (1959)

Yönetmen: William Castle

Başrol Oyuncuları: Vincent Price, Carol Ohmart, Richard Long

IMDB Puanı: 6.9

Lanetli ev teması birçok filmde işlendi. Hatta korku sineması bu konseptin örnekleriyle dolu. Ancak birçoğunun House On Haunted Hill’in yanına yaklaşamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Evin sahibi olan milyoner Frederick Loren, evinde bir gece geçirmeyi başaran herkese 10.000 dolar vermeyi vaadeder. Parayı kazanmanın şartı, gelenlerin bu lanetli köşkte kendisi ve eşiyle birlikte bir gece geçirmesidir.

Beş kişi bu parayı kazanmak için gelir. Ancak bu köşkte bir gece geçirmenin o kadar kolay olmadığını anlamaları zor olmayacaktır. Nostaljik yapımlardan hoşlananlar için nefis bir film.

House On Haunted Hill – Lanetli Ev Korku Filmi

En iyi Korku Gerilim Filmlerinden Kült Ve Klasik Lanetli Ev
House On Haunted Hill – En iyi Korku Gerilim Filmleri Kült-Klasik

 • Mummy (1959)

Yönetmen: Terence Fisher

Başrol Oyuncuları: Christopher Lee, Peter Cushing, Yvonne Furneaux

IMDB Puanı: 6.8

Arkeolog John Banning, babası Felix ve amcası Joseph ile birlikte Mısır’da Prenses Ananka’nın mezarını aramaktadır. Ancak bu arayışta Mısırlı Mehemet Bey’in uyarısıyla karşılaşırlar. Mehemet, arkeloglara bu mezara girdikleri takdirde peşlerini asla bırakmayacak bir lanete maruz kalacaklarını söyler.

Stephen ve Joseph ise uyarıyı dikkate almayarak mezara girer ve Prenses Ananka’nın lahdini bulur. Ancak kendilerini uyaran Mısırlı’nın ne kadar haklı olduğunu öğreneceklerdir.

Mummy – Mumya – Erken Dönem Korku Filmlerine İyi Bir Örnek

Mummy – Mumya – Erken Dönem Korku Filmlerine İyi Bir Örnek

 • Night Of The Living Dead (1968)

Yönetmen: George A.Romero

Başrol Oyuncuları: Judith O’Dea, Duane Jones, Karl Hardman

IMDB Puanı: 8.1

Yaşayan Ölülerin Gecesi, klasik bir mezarlık ziyaretiyle başlıyor. Barbara ve kardeşi Johnny, babalarını ziyaret etmek için şehir merkezinden uzaklıktaki bir mezarlığa giderler. Ancak burada onları bekleyen garip bir şey vardır. Dua ettikten sonra yabancı bir siluetin saldırısına uğrarlar ve Johnny bu esrarengiz yabancının saldırısı sebebiyle hayatını kaybeder.

Diğer yandan Barbara, maruz kaldıkları durumun bir şeyin başlangıcı olduğunu fark edecektir. Mezarlığın bulunduğu kasaba yaşayan ölüler tarafından işgal edilmiştir ve kardeşinin yasını dahi tutamadan bu yabancılarla mücadele etmesi gerekecektir.

Night Of The Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi

Night Of The Living Dead – Yaşayan Ölülerin Gecesi

 • Rosemary’s Baby (1968)

Yönetmen: Roman Polanski

Başrol Oyuncuları: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

IMDB Puanı: 8.0

Rosemary, tanınmış bir aktör olmak için çabalayan eşi Guy ile birlikte New York’ta yaşamaktadır. Buradaki mutevazı bir apartman dairesinde kurmaya çalışırken üst katlarında yaşayan yaşlı Castavet çifti onlara yardımcı olmaktadır.

Ancak Rosemary zamanla etrafında bir şeylerin döndüğünü anlayacaktır. Guy, eşinin kabuslarını ve tedirginliğini önemsemezken Rosemary her geçen gün kendini korkunç bir durum içinde bulmaktadır.

Rosemary’nin Bebeği, hem Roman Polanski filmografisinin hem de korku sinemasının en iyi örneklerinden biri.

En İyi Korku Filmleri Arasında Gösterilen Rosemary’s Baby

En İyi Korku Filmleri Arasında Gösterilen Rosemary’s Baby

 •  Exorcist (1973)

Yönetmen: William Friedkin

Başrol Oyuncuları: Linda Blair, Ellen Burstyn, Max von Sydow

IMDB Puanı: 8.0

Öyle zannediyorum ki korku filmi denilince aklımızda canlanan görsellerin çoğu Exorcist’e ait.

Filmin konusundan kabaca bahsetmek gerekirse bir musallat vakasını anlatıyor. 12 yaşındaki Regan, annesi Chris McNeil ile Georgetown’da yaşamaktadır. 12.doğum günü esnasında garip davranışlar gösterir ve Chris kızının bir hastalığa yakalandığını düşünse de bunun bir musallat olduğu anlaşılacaktır.

Dindar bir insan olmamasına rağmen, Regan’ın vücudundaki deformasyonu görünce bir rahipten yardım istemeye karar verir. Rahibin eve girmek üzere olduğu meşhur sahneyi altta görebilirsiniz. Zaten ondan sonra olaylar çığrından çıkıyor. Exorcist, kesinlikle bir başyapıt!

Exorcist Mutlaka İzlenmesi Gereken Kült Korku Filmi

İzlenmesi Gereken En İyi Korku Filmleri
Exorcist Mutlaka İzlenmesi Gereken En iyi Korku Gerilim Filmlerinden

 •  Carrie (1976)

Yönetmen: Brian De Palma

Başrol Oyuncuları: Piper Laurie, John Travolta, Sissy Spacek

IMDB Puanı: 8.0

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan bu film, mistik güçlerini keşfeden genç bir kızı anlatıyor.

Carrie’nin gücünün farkına nasıl vardığını spoiler vermeden anlatmak zor. Ancak filmin arka planından bahsetmek gerekirse, Carrie’nin takıntılı derecede muhafazakar bir anneyle birlikte yaşayan içe kapanık bir kız olduğunu söyleyebiliriz.

Karşı cinsle iletişim kurmakta oldukça zorlanan Carrie, hoşlandığı gençten mezuniyet balosuna katılmak için teklif alır. Ancak bu tekliften sonra yaşadığı süreç güçlerini keşfetmesine sebep olacaktır.

Ünlü Yazar Stephen King Romanından Uyarlama Korku Filmi Carrie

Ünlü Yazar Stephen King Romanından Uyarlama Korku Filmi Carrie

 • Omen (1976)

Yönetmen: Richard Donner

Başrol Oyuncuları: Gregory Peck, Lee Remick, Harvey Spencer Stephens

IMDB Puanı: 7.6

Amerikalı diplomat Robert Thorn’un eşi Katlyn, hüsranla sonuçlanan bir doğum yapar ancak bundan habersizdir. Robert, bu durum karşısında zalimane bir şeye kalkışır ve ölü çocuklarıyla başka bir bebeğin yerini değiştirir. Eşi durumu öğrenmediği için mutludur ancak çocuk büyüdükçe verdiği kararın pek doğru olmadığını anlayacaktır.

Çocuk büyüdükçe etrafta intiharlar ve ölümler artar. İngiltere’de Amerikan elçisi olarak görev yapan Robert, sahiplendiği çocuğun şeytan ile ilişkili olduğunu keşfetmeye başlayacaktır. Omen, insanın sinirlerini zorlayan cinsten bir korku-gerilim filmi.

Omen – Kehanet Klasikler Arasında Yer Alan Bir Korku Filmi

Omen Klasikler Arasında Yer Alan Bir Korku Filmi

 • Suspiria (1977)

Yönetmen: Dario Argento

Başrol Oyuncuları: Jessica Harper, Stefania Cassini, Dario Argento

IMDB Puanı: 7.5

Suzy, Almanya’ya büyük hayallerle gelen genç bir bale öğrencisidir. Kara Orman bölgesindeki okula başladıktan sonra etrafında korkunç olaylar olmaya başlar. Okuldaki en yakın arkadaşı kısa bir süre sonra korkunç bir biçimde öldürülür. Bu cinayetin sırrını çözerken kendini korkunç bir durumun içinde bulacaktır.

Suspiria, Argento’nun Üç Anne serisinin ilk ve bence en iyi filmi. Ayrıca gerilim sinemasının kült örnekleri arasında yer alıyor. Klasik haline gelmiş bu gerilim filmini kaçırmayın derim.

Suspiria Gerilim Sinemasının Kült Örneklerinden

En iyi Korku Gerilim Filmleri Kült Filmlerden Suspiria
Suspiria Gerilim Sinemasının Kült Örneklerinden

 •  The Amityville Horror (1979)

Yönetmen: Stuart Rosenberg

Başrol Oyuncuları: Margot Kidder, James Brolin, Rod Steiger

IMDB Puanı: 7.5

Evlerin şüphesiz ki geçmişi vardır. Ancak Amityville Horror bizi anıları ve bilinci olan bir evin korkunç atmosferine sürüklüyor.

George ve Kathy, çocukları ile birlikte eski bir eve taşındıktan bir süre sonra şeytani güçlerin varlığını ve evin hafızasını deneyimlemeye başlar.

George, başta evlerin anısı olduğu fikrini reddetse de, kendisinin ve ailesinin bulunduğu durum karşısında daha fazla sessiz kalamayacaktır. Şeytan çıkarma seanslarına başlasalar da, bu da yaşadıklarını sona erdirmeyecek ve onları evin lanetinden kurtarmayacaktır.

The Amityville Horror – Dehşet Sokağı

The Amityville Horror – Dehşet Sokağı

 • The Fog (1980)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, John Houseman, Adrienne Barbeau

IMDB Puanı: 7.9

Sis, denizciler için her zaman korkunç bir doğa olayı olmuştur. Ancak bu sefer siste kaybolanların denizciler değil bir kasaba ahalisi olduğunu görüyoruz.

Antonio Bay, sakinlerinin huzur içinde yaşadığı bir Kuzey Amerika kasabasıdır. Ancak bu kasabanın tarihinde yüz on yıl sonra açığa çıkacak bir sır vardır. 1871 yılında ganimet dolu bir geminin tayfası bu kasabanın sakini olan kişiler tarafından öldürülmüş ve gemi parçalanmıştır. 110 yıl önce katledilen denizcilerin geri dönüşleri ise kasaba sakinleri için acı bir tecrübe olacaktır.

Edgar Allan Poe’nun hikayesinden uyarlanan The Fog, konusu bakımından en farklı ve başarılı korku filmlerinden biri. Sonradan Stephen King‘in de aynı ismi taşıyan, ancak farklı bir roman yazdı ve hem film, hem de dizi olarak çekildi. Ancak bu daha dehşet verici bir versiyon.

Edgar Allan Poe’dan Uyarlama The Fog – Sis Korku Filmi

Edgar Allan Poe’dan Uyarlama The Fog – Sis Korku Filmi

 • Poltergeist (1982)

Yönetmen: Tobe Hopper

Başrol Oyuncuları: Heather O’Rourke, Dominique Dunne, JoBeth Williams

IMDB Puanı: 7.4

Freeling ailesi, yaşadıkları evin gerçekliğiyle acı bir biçimde yüzleşir. Bu ev bir mezarlık üzerine inşa edilmiştir ve hayaletler zamanla evin sakinlerini rahatsız etmeye başlar. Üstelik ailenin küçük kızı Annie, bu ruhani varlıklar tarafından başka bir boyuta kaçırılmıştır.

Anne ve babanın kızlarını kurtarmak için göremedikleri ve güçlerinin sınırlarını bilmedikleri bu varlıklarla mücadele etmeleri gerekir. Zira hayaletleri Annie’yi kaçırmak için geçerli bir sebepleri vardır.

Poltergeist Sınırları Zorlayan Bir Korku-Gerilim Filmi

Poltergeist Sınırları Zorlayan Bir Korku-Gerilim Filmi

 • Nightmare On Elm Street (1984)

Yönetmen: Wes Craven

Başrol Oyuncuları: Robert Englund, Johnny Deep, Heather Langenkamp

IMDB Puanı: 7.5

Freddy Krueger’in hepimizin çocukluğunda yer etmiş bir figür olduğunu söylersek abartı olmaz sanırım.

Elm Sokağı Kabusları serisi 80’lerde başlayıp, 90’lı yıllara kadar devam etti, ancak ilk film hem konu hem de işleyiş bakımından diğerlerinden çok daha iyi. Zira serinin sonraki filmlerinin absürtleştiğini söyleyebiliriz.

Los Angeles’ın bir kasabasında yaşayan gençler, ortada hiçbir sebep yokken ölmeye başlarlar. Aynı kasabada yaşayan birçok genç ise rüyalarında parmaklarında bıçaklar olan, vücudu yanmış bir adam görmektedir. Yıllar önce aileler tarafından linç edilmiş sapık Freddy Krueger, bu ailelerden intikamını çocuklarını rüyalarında öldürerek almaktadır.

80’li Yıllarda Doğanları Korku İle Tanıştıran Elm Sokağında Kabus

80'lerin En iyi Korku Gerilim Filmleri Elm Sokağında Kabus
En iyi Korku Gerilim Filmleri 80’ler Elm Sokağında Kabus

 • Hellraiser (1987)

Yönetmen: Clive Barker

Başrol Oyuncuları: Doug Bradley, Ashley Laurence, Clare Higgins

IMDB Puanı: 7.0

Hellraiser, bana kalırsa Clive Barker’ın en iyi filmi. Özellikle klişelerin hakim olmaya başladığı 80’li yıllarda ortaya farklı bir çizgi koymayı başarmış.

Film Frank Cotton adlı bir gezginin gizemli bir objeyi satın almasıyla başına gelenleri anlatıyor. Frank, Kuzey Afrika’daki bir satıcıda eski çağlardan kalmış ve “akıl küpü” olduğu söylenen bir nesneyi satın alır.

Cennetin ve sonsuz zevklerin kapılarını açtığı söylenen bu küp, başta sıradan bir antik eşya olarak görünür. Ancak Frank, bu kübü kurcaladığında başka bir boyutun kapılarını açmayı başarır ve kapılar cennete açılmamaktadır.

80’li Yılların Sıradışı Korku-Gerilim Filmlerinden Hellraiser

80’li Yılların Sıradışı Korku-Gerilim Filmlerinden Hellraiser

 • Misery (1990)

Yönetmen: Rob Reiner

Başrol Oyuncuları: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth

IMDB Puanı: 7.8

En başarılı Stephen King uyarlamalarından biri olan Misery’nin, aynı zamanda psikolojik-gerilim alanında bir başyapıt olarak kabul edilebilir.

Paul Sheldon, yabancı birinin evinde gözlerini açtığında hatırladığı tek şey takla atarak yoldan çıkmasına sebep olan bir kar fırtınasına yakalandığıdır. Gözlerini açtığı evin onun için güvenli olmadığını da anlayacaktır. Annie Wilkes isimli fanatik bir hayranı onu tutsak hâline getirmiş ve bulunduğu evde alıkoymuştur. Sheldon’ın buradan kurtulmak için saplantılı ve tehlikeli bir kadınla mücadele etmesi gerekecektir.

Stephen King’in Kitabından Uyarlanan Misery – Ölüm Kitabı

Stephen King’in Kitabından Uyarlanan Misery – Ölüm Kitabı

 • Sleepy Hollow (1999)

Yönetmen: Tim Burton

Başrol Oyuncuları: Johnny Deep, Christina Ricci, Christopher Walken

IMDB Puanı: 8.4

Başsız Suvari efsanesi, ABD’de 200 yıldır anlatılan hikayelerden biri. Washington Irving’in kaleme aldığı bu mit, Amerikan folklörünün önemli ögeleri arasında yer alıyor. Tim Burton, bu hikayeyi oldukça iyi bir biçimde işlemiş.

Ichibod Crane, New York yakınlarında bir taşradaki ölümleri araştırmak için görevlendirilir. Kasaba ahalisi bu cinayetlerin Başsız Suvari adıyla bilinen ölü bir asker tarafından işlendiğini söylenmektedir. Ichibod, kasabalaların anlattıklarına alaycılıkla yaklaşsa da, hikâyenin doğruluğunu acı bir tecrübeyle öğrenecektir.

Başarılı Yönetmn Tim Burton Tarafından Çekilen Sleepy Hollow

Başarılı Yönetmn Tim Burton Tarafından Çekilen Sleepy Hollow

 •  El Espinazo Del Diablo (2001)

Yönetmen: Guillermo Del Toro

Başrol Oyuncuları: Marisa Paredes, Eduardo Noriega, Federico Luppi

IMDB Puanı: 7.5

Profesör Casares ve Carmen tarafından yönetilen yetimhane, Franco’ya karşı direnen Cumhuriyetçi militanların çocuklarını saklamaktadır. Carlos, 1939 yılında Franco’ya karşı savaşan babası tarafından bu yetimhaneye bırakılmıştır.

Burada pek mutlu bir hayat yaşadığı söylenemez, çünkü yaşça büyük olan çocuklar onunla uğraşmaktadır. Ancak Carlos’un tek problemi bu çocuklar değildir. Gizemli bir güç tarafından sürekli izlenmekte ve rahatsız edilmektedir.

Guillermo Del Toro’nun Korku Gerilim Filmi Şeytanın Bel Kemiği

En iyi Korku Gerilim Filmleri Şeytanın Bel Kemiği

 • The Others (2001)

Yönetmen: Alejandro Amenabar

Başrol Oyuncuları: Nicole Kidman, Alakina Mann, Fionnula Flanagan

IMDB Puanı: 7.6

Grace, eşini İkinci Dünya Savaşı’nda kaybetmiş iki çocuk annesi bir kadındır. Çocuklarının güneş ışığına karşı hassasiyeti vardır, bu yüzden perdelerin sürekli sımsıkı kapalı olduğu bir konağa yerleşir. Evin işleriyle ise ihtiyar bir çift ile dilsiz genç bir kız ilgilenir. Grace, kızı Anne’den Victor adlı bir çocuğa dair hikayeler duymaya başlar.

Anne’in anlattığına göre bu çocuk onlarla birlikte konakta yaşamaktadır. Grace, sis yüzünden kasabayla irtibatlarının kesildiği bir gece kızının anlattıklarının doğru olabileceğini fark eder. Ancak hizmetçileri de şüphelerinin hedefi olacaktır. Film hiç beklenmedik bir şekilde bitiyor ve izleyiciyi kendine hayran bırakıyor.

Şaşkına Döndüren Bir Son İle Biten The Others – Diğerleri Filmi

En iyi Korku Gerilim Filmleri Nicole Kidman The Others Diğerleri
Şaşkına Döndüren Bir Son İle Biten The Others – Diğerleri Filmi

 • The Ring (2002)

Yönetmen: Gore Verbinski

Başrol Oyuncuları: Naomi Watts, Daveigh Chase, David Dorfman

IMDB Puanı: 7.1

Rachel Keller, son zamanlarda sık duyduğu bir şehir efsanesini haberleştirmeye karar veren bir gazetecidir. Bu rivayete göre, bir video kasedi izleyen insanlar yedi gün sonra ölmektedir. Rachel, kasedi bulur ancak küçük oğluyla birlikte izlemek zorunda kalır. Kasedi izledikten sonra yedi gün içinde öleceğini söyleyen bir telefon alır. Olayların doğruluğuna ya da yanlışlığına karar vermek için yalnızca yedi günü kalmıştır.

The Ring – Halka En Çok İzlenen Korku Gerilim Filmleri Arasında

En iyi Korku Gerilim Filmleri Klasiklerden Halka The Ring
The Ring – Halka En Çok İzlenen Korku Gerilim Filmleri Arasında

 • Gothika (2003)

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

Başrol Oyuncuları: Halle Berry, Robert Downey Jr, Penelope Cruz

IMDB Puanı: 7.6

Miranda Grey, bir akıl hastanesinde psikiyatr olarak çalışmaktadır. Bir gece işten çıkıp evine doğru giderken yaralı bir genç kızla karşılaşır ve ona yardım ederken kendini aniden çalıştığı akıl hastanesinde, daha önce tedavi etmeye çalıştığı hastaların arasında bulur.

Eşini öldürmekle suçlanmaktadır ve kendisine söylenene göre bu olayın üzerinden üç gün geçmiştir. 10 dakikalık bir periyottan sonra kendini üç günlük bir katil olarak bulan Miranda’nın olan biteni çözmek için ciddi bir uğraş vermesi ve paranormal güçlerin varlığıyla baş etmesi gerekecektir.

Gothika Harika Bir Kurguya Sahip Korku Filmi

Gothika Harika Bir Kurguya Sahip Korku Filmi

 • Saw (2004)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Leigh Whannell, Tobin Well, Cary Elwes

IMDB Puanı: 8.3

Adam ve Dr.Lawrance Gordon, gözlerini açtıklarında kendilerini sıradışı bir seri katilini oyunu içinde bulurlar. Yüzüne garip bir maske takan bu katilin kurbanlarına yaşamın anlamını öğretmek gibi garip bir takıntısı vardır.

Adam ve Lawrance ile birlikte odada yatan bir yabancı daha vardır ve kendini vurarak intihar etmiştir. İkilinin ipuçlarını kullanarak bulundukları yerden kurtulmaları gerekir. Sekiz saatin sonunda içlerinden birinin hayatta kalması gerekir. Bu olmadığı takdirde katil ikisini de öldürecektir.

Saw, 21.yüzyılın korku klasikleri arasında önemli bir yere sahip. Serinin son filmlerini henüz izleme olanağı sunamadım ama bu kurgu içinde ilerleyen filmlerin iyi olduğundan eminim.

2000’li Yılların Gişe Rekorları Kıran Gerilim Filmi Saw-Testere

En Çok İzlenen En iyi Korku Gerilim Filmleri Saw Testere
Saw – Testere – En iyi Korku Gerilim Filmleri

 • El Orfanato (2007)

Yönetmen: Juan Antonio Bayona

Başrol Oyuncuları: Belen Rueda, Geraldine Chaplin, Roger Princep

IMDB Puanı: 7.5

Laura, çocukluğunun en mutlu günlerini geçirdiği yetimhaneyi restore ettirip tekrar kullanıma açmak için gönüllü olur. Buradan ayrıldıktan 30 yıl sonra eşi Carlos ve oğlu Simon ile birlikte dönmüştür. Simon, zamanla kafasında hayali hikâyeler canlandırmaya, görünmez arkadaşlarla vakit geçirmeye başlar. Laura, bunun başta çocuksu bir hayalperestlik olduğunu düşünse de, Simon’un hayal dünyası sayesinde çocukluğunun unutulmuş ve kötü anılarını hatırlayacak ve onlarla yüzleşecektir.

Türkçe’ye “Yetimhane” olarak çevrilen El Ortanato, 80’li yıllardan beri korku filmlerini takip eden biri olarak; kesinlikle izlenmesini tavsiye ettiğim bir film. Filmin olay örgüsü, sona doğru bir düğüm gibi çözülüyor ve izleyicinin ağzını açık bırakıyor. Ancak o noktaya kadar kurgu sizi gerim gerim geriyor.

El Orfanato – Yetimhane İzlenmesi Tavsiye Edilen Korku Filmi

İzlenmesi Gereken En iyi Korku Gerilim Filmleri Yetimhane
El Orfanato – Yetimhane İzlenmesi Tavsiye Edilen Korku Filmi

 • 1408 (2007)

Yönetmen: Mikael Hafström

Başrol Oyuncuları: John Cusack, Samuel L.Jackson, Mary McCormack

IMDB Puanı: 6.8

Mike Enslin, paranormal olayların geçtiği iddia edilen mekanları araştıran başarılı bir yazardır. Doğaüstü güçler üzerine yaptığı araştırmalar onu New York’taki Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasına götürür. Otel görevlisi ilk başta bu odayı kiralamak istemese de, daha sonra ikna olur ve Mike’a odanın anahtarını verir. Mike, bu odayı kiraladığında söylenenlerin doğru olduğunu anlayacaktır.

1408, Stephen King’in kısa bir hikayesinden uyarlandı. Her ne kadar IMDB’de hak ettiği puanı alamamışsa da son yılların en iyi filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ünlü Yıldızları Kadrosunda Barındıran 1408 Gizemli Bir Gerilim Filmi
Ünlü Yıldızları Kadrosunda Barındıran 1408 Gizemli Bir Gerilim Filmi

 • Insidious (2010)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Leigh Whannell, Lin Shaye, Patrick Wilson

IMDB Puanı: 7.8

Josh ve Renai çifti, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşındıklarında başlarına korkunç ve gizemli olaylar gelmeye başlar. Her gün yaşanan ve açıklayamadıkları olaylar, evin hayaletli olduğunu düşündürür. Genç kadın, eşini buradan taşınmaya ikna etmeye çalışırken çocuklardan biri olan Dalton komaya girer.

Doktorlar bu olaya hiçbir anlam verememiştir. Evdeki gizem, Renai’nin çağırdığı bir medyum sayesinde çözülecektir ancak çocuklarını kötü ruhun etkisinden kurtarmaları zor olacaktır.

Insidious Son Yılların En İyi Korku Gerilim Filmleri Arasında

En iyi Korku Gerilim Filmleri insidious gizemli film
Insidious – En iyi Korku Gerilim Filmleri

 • The Conjuring (2013)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Joey King

IMDB Puanı: 7.5

Conjuring, gerçek olduğu iddia edilen bir rivayetten uyarlanmış.

Ed ve Lorraine Warren, paranormal olayları araştıran bir çifttir. Şeytani bir varlık tarafından musallat edildiklerini söyleyen bir ailenin evine davet edilirler. Bu davet onların hayatını değiştirecektir, çünkü aileye musallat olan yaratık onları da hedef almaya başlar. Warrenlar hayatlarında daha önce hiç yaşamadıkları, korkunç bir vakayla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Korku Gerilim Filmleri Arasında İzlenmesi Önerilen The Conjuring

Korku Gerilim Filmleri Arasında İzlenmesi Önerilen The Conjuring

 •  The Babadook (2014)

Yönetmen: Jennifer Kent

Başrol Oyuncuları: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

IMDB Puanı: 6,8

Amelia, eşini 6 yıl önce kaybetmiştir ve oğlu Samuel’i yalnız başına büyütmeye çalışmaktadır. Bir gün oğlunun kitapları arasında Mister Babadook isimli garip bir masal kitabı bulur.

Kitabı okuduktan sonra Samuel’in bu kitapta anlatılan garip varlığı gördüğünü öğrenir. Amelia, kitaptan kurtulmak ister fakat bunu başaramaz. Çünkü kitaptan kurtulmaya çalıştıkça yeniden belirmektedir.

Babadook, bizim karabasan olarak bildiğimiz uyku felcinden yola çıkılarak çekilmiş, başarılı bir korku filmi.

Yakın Zamanın En İyi Korku Gerilim Filmlerinden Babadook

En iyi Korku Gerilim Filmleri Babadook
Yakın Zamanın En İyi Korku Gerilim Filmlerinden Babadook

Önerilen Diğer Blog Yazıları

En İyi Yabancı Filmler IMDB Listesi

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

En İyi Romantik Aşk Filmleri

En İyi Savaş Filmleri Listesi

Unutulmaz Filmler Listesi

İzlenmesi Gereken Filmler

Aamir Khan Filmleri Listesi


İzlenecek en iyi korku gerilim filmleri listesi blog yazısı – Serhat Engül

İzlenmesi Gereken En Güzel Korku Gerilim Filmleri Tavsiye ve Öneriler 2018

En iyi Korku Gerilim Filmleri Tavsiye ve Öneri 2018 was last modified: January 12th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 + ten =