serhateng(at)gmail.com

En İyi Yabancı Filmler Listesi IMDB Top 25 Türkçe 2017

IMDB uluslararası sinema sitesinin en iyi yabancı filmler listesi, izleyiciler tarafından önemli bir olarak referans kabul ediliyor. Dünyanın dört bir yanından izleyicilerin oyları ile belirlenen listenin üst sıralarındaki filmler nadiren değişiyor. Çünkü yüzbinlerce yüksek puanlı oy almış durumdalar.

Son yıllarda direkt olarak Top 25 listesine girmeyi başaran filmler genelde Christopher Nolan’ın filmleri oldu. Kara Şövalye, Başlangıç, Yıldızlararası gibi görkemli Nolan filmleri, büyük bir sıçrayış ile üst sıralara tırmandılar.

En Yüksek Puanlı Yabancı Filmler Listesi 2017

Listede filmlerin Türkçe ismi ile beraber orijinal ismini, filmin yönetmeninin adını, çekildiği yılı ve imdb kullanıcılarından aldığı ortalama puanı görebilirsiniz.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Frank Darabont – 1995 – IMDB Puanı 9.3

Esaretin Bedeli imdb en iyi filmler listesinde uzun yıllardır birinci sırada duruyor. Yaklaşık 1.820.000 oy alarak kırılması zor bir rekora imza atan film, vizyona girdiği ilk yıllarda enteresan bir şekilde ilgi görmemiş. DVD olarak yayınlandıktan sonra ise satışlarda patlama yapmış ve bugünkü popülerliğine kavuşmuş. Elbette Morgan Freeman ve Tim Robbins‘in oyunculuğunu vurgulamak gerek.

Gelmiş Geçmiş En Güzel Yabancı Filmlerden Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli Filmi

2. Baba (The Godfather)

Francis Ford Coppola – 1972 – IMDB Puanı 9.2

Baba filmi bir yıldızlar topluluğu ve herkes tarafından kabul gören bir klasik. Al Pacino ve Marlon Brando gibi oyuncuların rol aldığı film, ilk 3’e ambargo koymuş durumda…

En İyi Yabancı Filmler Listesinin Zirvesine Ambargo Koyan Baba Filmi

Baba Filmi

3. Baba 2 (The Godfather: Part II)

Francis Ford Coppola – 1974 – IMDB Puanı 9.0

Baba serisinin ikinci filminde bir başka büyük yıldız olan Robert De Niro‘yu da görüyoruz.


Film Önerileri: Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler


4. Kara Şövalye (The Dark Knight)

Christopher Nolan – 2008 – IMDB Puanı 9.0

Kara Şövalye, Batman ile Joker‘in efsanevi mücadelesini anlatan filmin yeni bir yorumuydu. Genç yaşta vefat eden Heath Ledger‘ın muhteşem Joker performansı ile tüm Dünyanın aklına kazındı. Film imdb listesine en tepeden girdi ve ilk 10 içinde 2000’li yıllarda çekilen iki yeni filmden biri olarak yerini koruyor.

Sinema Dünyasının Unutulmaz Karakterlerinden Joker
Batman Kara Şövalye Filmi

5. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

Reginald Rose – 1967 – IMDB Puanı 8.9

12 kişilik jüri heyetinin verdiği kararı yeniden değerlendirmesi ve adaletin yerini bulması için gösterilen çabayı konu alan bir film.

Siyah Beyaz Kült Filmlerden 12 Öfkeli Adam
12 Öfkeli Adam Filmi

6. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Steven Spielberg – 1993 – IMDB Puanı 8.9

İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazilerin Yahudi katliamını konu alan sarsıcı bir film.

Schindler’in Listesi Savaşın Korkunç Yüzünü Anlatan Bir Film
Schindler’in Listesi

7. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Quentin Tarantino – 1994 – IMDB Puanı 8.9

Gangsterlerin dünyasına sıradışı bir bakış. Quentin Tarantino her ne kadar Rezervuar Köpekleri filmi ile bir çıkış yakalasa da, büyük kitlelere ulaşması bu filmle oldu. Filmin başrolünde John Travolta adeta yıldızlaşıyor.

Ucuz Roman En Popüler Kara Mizah Filmlerinden Biri
Ucuz Roman Filmi

8. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (LOTR Part III)

Peter Jackson – 2003 – IMDB Puanı 8.9

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son ve en etkileyici filmi. Konu Yüzüklerin Efendisi olunca fazla söze gerek yok, bu sinema klasiğini mutlaka izlemek lazım.

Yüzüklerin Efendisi Fantastik Filmler Dalında Öncü Bir Yapım
Kralın Dönüşü

9. İyi, Kötü ve Çirkin (Il buono, il brutto, il cattivo)

Sergio Leone – 1966 – IMDB Puanı 8.9

Ortak bir hedefe doğru farklı sebeplerle yol almakta olan üç silahşörün yolları kesişecek ve kaderleri birleşecektir. Clint Eastwood gibi dev bir ismin başrolünü oynadığı bu film, müzikleri ile de Dünya klasikleri arasına girmiştir.


Önerilen Yazı: Unutulmaz Nostaljik Kült Filmler Listesi


Sinema Tarihinin Kült Filmlerinden İyi, Kötü, Çirkin
İyi Kötü Çirkin Filmi

10. Dövüş Kulübü (Fight Club)

David Fincher – 1999 –  IMDB Puanı 8.8

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan romandan uyarlama bir filmdir. Edward Norton ve Brad Pitt‘in muhteşem oyunculukları ile ölümsüz filmler arasına girmiştir.

Dövüş Kulübü Gerilim Türünde İzlenmesi Gereken Bir Film
Dövüş Kulübü Filmi

11. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (LOTR Part I)

Peter Jackson – 2001 – IMDB Puanı 8.8

Yüzüklerin Efendisi filminin tılsımını keşfettiğimiz ilk film. Bu filmle izleyen herkesin özel bir bağı olsa gerek. Adeta muhteşem bir maceraya açılan kapıydı.


Film Önerileri: Romantik Duygusal Aşk Filmleri Listesi


12. Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: Episode V)

Irvin Kershner – 1980 – IMDB Puanı 8.8

1980 yapımı fenomen haline gelen uzay filmi. Dünya çapında en çok fan sayısına sahip filmdir. Darth Vader ve Luke Skywalker arasındaki mücadeleyi konu alıyor.

Star Wars Serisi Dünyanın En Popüler Filmlerinden
Star Wars Filmleri

13. Forrest Gump

Robert Zemeckis – 1994 – IMDB Puanı 8.8

Film, olayları algılamakta güçlük çeken fakat atletik olarak sıradışı yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, 1944 ve 1982 yılları arasında şahit olduğu 20. yüzyılın dönüm noktası olaylarını anlatır. Tom Hanks bu filmdeki başarısı ile Oscar ödülü almıştır.

Forrest Gump Mükemmel Bir Komedi – Drama Filmi
Forrest Gump Filmi

14. Başlangıç (Inception)

Christopher Nolan – 2010 – IMDB Puanı 8.8

Inception çok uzun süredir en iyi filmler listesinde yerini garantilemiş olan filmlerin arasına deyim yerindeyse balıklama daldı. Gerçekten Dark Knight, Interstellar ve Inception gibi sinema tarihinde çığır açan filmler nadiren geliyor ve onları genelde Christopher Nolan çekmiş oluyor. Bu film de şimdiden mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yerini aldı.

En Güzel Bilim-Kurgu Filmlerinden Inception (Başlangıç)

Inception (Başlangıç)

Önerilen Film Yazısı: En İyi Bilim Kurgu Filmleri


15. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (LOTR Part II)

Peter Jackson – 2002 – IMDB Puanı 8.7

Bu film Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde en az oyu almış gözüküyor. Ancak muhteşem savaş sahneleri ve Orta Çağ’ı anımsatan çekim setleri ile benim gönlümde ayrı bir yeri var. Saruman ve Gandalf arasındaki mücadeleyi konu alan film, sizi sürükleyici bir serüvene davet ediyor.

Sinemanın Tartışmasız En İyi Yabancı Filmleri Arasındaki Yüzüklerin Efendisi
Yüzüklerin Efendisi Filmleri

16. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Milos Forman – 1975 – IMDB Puanı 8.7

Film akıl hastasıymış gibi yaparak güvenlik önlemleri zayıf olan bir akıl hastanesine yatan bir mahkûmun içeride geçirdiği zamanı ve kaçış fantezilerini konu alıyor. Oldukça sıradışı bir senaryosu olan filmde Jack Nicholson gibi bir efsane başrolde oynuyor.

17. Sıkı Dostlar (Goodfellas)

Martin Scorsese – 1990 – IMDB Puanı 8.7

Nicholas Pileggi‘nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanmış, Henry Hill adında bir gangsterin gerçek hayat hikâyesini anlatan bir filmdir. Dünyanın en önemli film listelerine (Empire Dergisi, Amerikan Film Enstitüsü) girmeyi başarmıştır.


Film Önerileri: En İyi Aamir Khan Filmleri Listesi


18. Matrix

The Wachowski Brothers – 1999 – IMDB Puanı 8.7

Büyük bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini Neo adında bir hacker kimliğine bürünmektedir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında insan beyninde gerçekleşen matematiksel bir simülasyon olduğunu öğrenir. Bu film konusu ve efektleri ile adeta çığır açmıştır.

Matrix Beyazperdede Çığır Açan Bir Bilim Kurgu Filmi
Matrix Filmi

19. Yedi Samuray Kanlı Pirinç (Shichinin No Samurai)

Akira Kurosawa – 1954 – IMDB Puanı 8.7

Üç saati aşan süresi ve siyah beyaz görüntüsüyle bir sinema klasiği olan bu film, aynı zamanda Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın uzun soluklu yönetmenlik kariyerinin de zirvesidir.

20. Yıldız Savaşları (Star Wars – Episode IV)

George Lucas – 1977 – IMDB Puanı 8.7

Yapım tarihine göre serinin ilk filmidir, ancak hikâyenin kronolojik sırasına göre dördüncü film olarak kabul edilir. Sadece 11 milyon dolara mal edilen film, 798 milyon dolar gelir getirerek rekor kırmıştır.

21. Tanrı Kent (Cidade de Deus)

Fernando Meirelles & Kátia Lund – 2002 – Puanı 8.7

Brezilya’nın, Rio De Janeiro kenti içindeki kötü görünümlü ve suçlu yatağı gecekondular 1960’larda sistematik bir şekilde kent dışına taşınmak istenmiş ve bu projenin bir parçası olarak devlet eliyle bir uydukent kurulmuştur. Filmde bir sığınma kampını andıran bu kentte meydana gelen olaylar konu alınır.

22. Yedi (Seven)

David Fincher – 1995 – IMDB Puanı 8.6

İncil’de sözü geçen 7 ölümcül günahı işleyenleri vahşi yöntemlerle öldüren bir seri katili ve onu yakalamaya çalışan iki polis dedektifini konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. Devamlı yağmur yağan karanlık bir şehir ve loş ışıklı mekanlarda çekilen sahneleri ile senaryoyu güçlendiren film, sinema klasikleri arasına girmiştir. Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey gibi oyuncuların olduğu film yıldızlar karması gibidir.

Yedi, Gerilim ve Polisiye Dalında En İyi Filmler Listesindedir
Yedi (Seven)

Önerilen Yazı: En İyi Korku Gerilim Filmleri


23. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Jonathan Demme – 1991 – IMDB Puanı 8.6

Sinema dünyasını Doktor Hannibal Lecter ile tanıştıran filmdir. Kurbanlarını öldürdükten sonra yiyen bu korkunç seri katil aynı zamanda müthiş bir zekaya sahiptir. Aynı karakter yıllar sonra Hannibal adlı dizi ile evlerimize tekrar konuk olmuştur.

24. Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Frank Capra – 1946 – IMDB Puanı 8.6

Filmde, iflas etmiş bir iş adamının, intihar etmek üzereyken karşısına çıkan bir melek tarafından, kendisinin hiç yaşamamış olduğu bir dünyanın neye benzeyeceğinin gösterilmesi, bunun sonucunda da iş adamının aslında farkına varmadan Dünyayı olumlu açıdan etkileyecek birçok şey yapmış olduğunu fark etmesi, yani ‘şahane bir hayat’ yaşamış olduğunun farkına varması konu edilmektedir.


Tavsiye Edilen: En İyi Komedi Filmleri Listesi


25. Hayat Güzeldir (La vita è bella)

Roberto Benigni – 1997 – IMDB Puanı 8.6

Film, İkinci Dünya Savaşı döneminde karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen Musevi bir babanın, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi, oldukça neşeli fakat aynı zamanda dokunaklı bir dille anlatıyor.

İzlenecek En İyi Filmlerden Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir Filmi

Bonus + 5 Güzel Yabancı Film

Liste aslında burada bitiyor ancak, imdb sıralamasında ilk 25’e çok yakın olan ve torpil geçmeden edemeyeceğim beş film daha var.

26. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

Bryan Singer – 1995 – IMDB Puanı 8.6

Olağan Şüpheliler sonu müthiş bir sürprizle biten çok özel bir film. Aynı zamanda Kevin Spacey gibi uzun yıllar izleyeceğimiz bir aktörün de yıldızının parladığı film.

En İyi Yabancı Filmler Arasında Yer Alan “Olağan Şüpheliler” Gerilim – Suç Filmi
Olağan Şüheliler Filmi

29. Er Ryan’ı Kurtarmak

Steven Spielberg – 1999 – IMDB Puanı 8.6

İzlemeyen kalmış mıdır bilmiyorum, ancak Tom Hanks‘in adeta devleştiği bu muhteşem filmi listeye eklemeden olmazdı. Film yayınlandığı sene Oscar ödüllerini adeta silip süpürdü. Ayrıca girişteki Normandiya Çıkarması sahnesi gelmiş geçmiş en iyi savaş sahnesi seçildi.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmlerden Er Ryan’ı Kurtarmak
Er Ryan’ı Kurtarmak

31. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Tony Kaye – 1998 – IMDB Puanı 8.6

Film, 1990’lı yılların ortasında, babası bir zenci tarafından öldürülen bir gencin, Neo-Nazi olmasını ve işlediği suçları anlatır. Sonunda işlediği bir cinayetten mahkum olan Derek Vinyard, hapisten çıktıktan sonra bambaşka biri olur. Geçmişte yaptığı şeylerden utanç duyar ve kardeşi Danny’nin kendisine benzememesi için çabalar. Ancak geçmişi peşini bırakmayacaktır. Edward Norton‘un muhteşem oyunculuğu ile sürüklediği bir filmdir.

Geçmişin Gölgesinde Aksiyon Dolu Bir Drama
Geçmişin Gölgesinde Filmi

32. Yıldızlararası (Interstellar)

Christopher Nolan – 2014 – IMDB Puanı 8.6

NASA, dev bir kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet yaşanabilir gezegen bulmuştur. Cooper’ın (Matthew McConaughey) pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracındaki astronotların görevi, uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu bulmaktır. Ancak astronotları indikleri gezegenlerde büyük sürprizler beklemektedir.

Gösterime gireli yalnızca birkaç yıl olan bu film, şimdiden uzay temalı bilim-kurgu filmleri arasında klasik olmuştur. Bir başka Christopher Nolan mucizesidir. En iyi yabancı filmler listesine tepeden giriş yapmıştır.

Yıldızlararası Nefis Bir Bilim-Kurgu, Uzay Filmi
En İyi Yabancı Filmler IMDB
Yıldızlararası Filmi

37. Can Dostum (Intouchables)

Olivier Nakache & Eric Toledano – 2011 – Puan 8.6

Listemizdeki tek Fransız filmi olan bu film, özgün senaryosu ile insanın kalbine dokunmayı başaran nadir filmlerden biridir. Bu özel film; karakter, statü ve ırk olarak birbirine tamamen yabancı iki insanın; nasıl da iyi birer dost olabileceğini anlatmaktadır.

Can Dostum İnsanın Gününü Şenlendiren Bir Film
En İyi Yabancı Filmler IMDB Can Dostum
Can Dostum Filmi

– Önerilen Diğer Blog Yazıları –

En Yüksek IMDB puanlı savaş filmlerinden oluşan En İyi Savaş Filmleri

Gelmiş geçmiş en güzel yabancı diziler hakkında: En İyi Yabancı Dizi Önerileri

Kore dizileri ile ilgilineneler için: En İyi Kore Dizileri Öneri Listesi

Yeni Sezon (2018) Dizileri: Yabancı Dizi Önerileri 2018

Yeni Sezon Alternatif Diziler: İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler


© Rankings based on the IMDb movie website for our Top 25 List.

The link for the original Top 250 list which is used as a reference for this article.


En İyi Yabancı Filmler Sıralaması, Film Tavsiyeleri Ve Yorumlar 2017

IMDB sinema sitesindeki TOP 250 En İyi Yabancı Filmler Listesi‘nin puana göre sıralı Türkçe versiyonu. 8 ve üzeri yüksek puan almış Top 25 film önerileri ve tavsiyeler.


En İyi Yabancı Filmler IMDB Blog Yazısı Serhat Engül

En İyi Yabancı Filmler IMDB (8 Üzeri) Top 25 Liste was last modified: April 6th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 4 =