Ernest Hemingway Kimdir?

Ernest Hemingway Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgi

Nobel ve Pulitzer gibi iki büyük edebiyat ödülünün de sahibi Amerikalı yazar Ernest Hemingway, 21 Temmuz 1899 yılında Chicago’nun bir banliyösünde doğdu. Babası küçük bir kasabada doktorluk yapıyordu. Annesi ise müzisyendi.

Ernest Hemingway Kimdir, Kısaca Hayatı

Ernest Hemingway, her türlü spora ilgi duyan bir çocuktu. Nehrin kıyısında bulunan yazlıklarında kamp yapmayı severdi. Balık avlamaya da ilgi duyardı. Bir müzisyen olan annesi dolayısıyla, biraz da zorla olacak, çello çalmayı öğrendi.

Hemingway edebiyat ve gazetecilik dünyasına ilk adımı lise yıllarında attı. Okul dergisinde yazarlık ve editörlük işleriyle uğraştı. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimi almadı ve bir süre yerel bir gazetede (Kansas City Star) muhabirlik yaptı.

 • Hemingway’in Ordudaki Günleri

Gözü ile ilgili bir problemden dolayı Amerikan ordusuna alınmadı. Buna rağmen I. Dünya Savaşı’nda kendine bir saf bulmayı başardı ve orduda ambulans şoförlüğü yapmaya başladı. Cephede geçirdiği 6 ay dolmadan şarapnel parçasıyla yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı bu hastanede çalışan bir hemşireye âşık oldu fakat evlenme teklifi reddedildi. Hemingway de bunun üzerine Amerika’ya geri döndü.

İlk evliliğini 1922 yılında kendinden sekiz yaş büyük bir kadın olan Hadley Richardson ile yaptı. İkili, bir an önce Paris’e taşındı. Amerikalı yazarların Paris’e taşınması o zamanlar oldukça yaygındı. Burada Gertrude Stein, Ezra Pound, Henry James, Scott Fitzgerald gibi isimlerle tanıştı, daha önce tanışık oldukları ile de dostluklarını pekiştirdi.

O zamana kadar var olan hiçbir yazarda bulunmayan üslubuyla Hemingway, kurmaca dünyasında kendisine büyük bir yer edindi. Ordudaki deneyimlerini anlattığı “Silahlara Veda” adlı eserini de Paris’te, 1929 yılında yazdı. Bu eser etkisini hala sürdürmekte olup ölümsüz eserler kategorisine girme başarısını elde etmiştir.

Hemingway’in Alkol Bağımlılığı, Babasının İntiharı İle Başladı

Burada hayatının ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Bu kadın Vogue dergisi yazarı Pauline idi. Hemingway yeni karısı ile birlikte Amerika’ya döndükten kısa bir süre sonra babasının maddi sıkıntılardan kaynaklanan intihar haberini aldı.

Bu olay hayatında derin izler bıraktı. Bir süre hiçbir şey yazamadı ve çocuklarıyla vakit geçirmekten başka bir şey de yapamadı. Kendini içkiye vererek bu sıkıntılı durumdan kurtulmaya çalıştı. Kardeşinin hatıralarında yazdıklarından “Muhtemelen ben de babamın yolundan gideceğim” sözlerini sarf ettiğini öğrenmekteyiz.

Yaşadığı bu büyük depresyon sonucunda başlayan alkol bağımlılığı, ona hayatının sonuna kadar problem oldu. Bazı kaynaklar ailesinde depresyon genlerinin bulunduğunu yazar. Ailede intihar eden insan sayısı oldukça fazladır. Babası, kendisi, erkek kardeşi ve kız kardeşi, sonrasında torunu da yaşamlarını intihar ederek sonlandırmayı seçmişlerdir.

Yazmaya yeniden başlaması Pauline ile birlikte çıktıkları altı haftalık safari turuna tekabül eder. 1935 yılında Afrika’nın Yeşil Tepeleri’ni yayınladı.

Ernest Hemingway Kimdir Kısaca Hayatı

Ernest Hemingway kimdir kısaca
Ernest Hemingway Kimdir?
 • Ernest Hemingway ve Küba

İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçilerin tarafını tutan yazar, savaşı izlemek için Madrid’e gitti ve orada üçüncü eşi ile tanıştı. Martha Gelhorn, maceraperest bir savaş muhabiriydi. Martha ile ilişkileri Küba’da devam etti.

Aynı yıl, izlemek için İspanya’ya gittiği iç savaşın gölgede kalmış yüzünü anlattığı “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanı yayınladı ve bu eseri ile 1940 yılında Pulitzer ödülüne aday gösterildi. Bir jüri üyesinin karşı çıkması sonucu ödülü alamasa da Çanlar Kimin İçin Çalıyor çok satan bir roman oldu ve ticari açıdan da büyük başarı sağladı.

Burada toplumsal meselelere olan duyarlılığı daha da arttı ve toplumu ilgilendiren konulara yoğunlaşmaya başladı. Savaş esnasında “Cumhuriyetçiler İspanyol Toprağı” adlı bir belgesel çekti ve bu filmin metin yazarlığını da üstlendi.

Yazdığı bir diğer oyun olan “Beşinci Kolon”, İspanya İç Savaşı sırasında Madrid’deki bir otelde geçmekteydi. Bu oyun, Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanının aksine pek de başarılı bulunmadı.

Hemingway’in uzun yıllarını geçirdiği Küba ile dikkat çekici bir ilişkisi vardı. Burada kılıç balığı avlardı. Eşsiz içkilerini tatmak için geldiği Havana’dan, sonrasında bir çiftlik bile satın almıştır. La Floridita barını da Ernest Hemingway ve orada ağırladığı aktör, aktris, yazar, ressam, şarkıcı arkadaşları meşhur ettiler. Bugün bu barda servis edilen “Papa Hemingway Special” adlı bir içki mevcuttur.

Time gazetesi muhabiri Mary Welsh ile 1946 yılının mart ayında evlenen Hemingway, 1959 yılına kadar Küba’da yaşamını devam ettirdi. 1952 yılında yayınladığı Yaşlı Adam ve Deniz romanı ile 1953’te Pulitzer Ödülünü, 1954 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü kazandı.

Hemingway’in La Floridita Barındaki Heykeli

Ernest Hemingway edebi kişiliği
Hemingway’in Küba’daki Heykeli
 • Hemingway’in Yazarlık Hakkındaki Düşünceleri

Hemingway, yazarlığın ne olduğu hakkında pek çok fikir üretmiştir. Sıklıkla yazarlara verdiği tavsiyeler vardır. Yazarların çalışma alışkanlıkları ve yazılacak konunun nasıl belirleneceği hakkında keskin düşüncelere sahiptir ve bu düşünceler; mektuplarında, romanlarında, konuşmalarında yani Hemingway’e dair basılı olan ya da olmayan tüm kaynaklarda karşımıza çıkar. Hatta bu düşüncelerin derlendiği bir kitap vardır: “Yazmak Üzerine”.

Düz yazı sanatının kurallarının kesin ve en az fizik bilimi kadar gerçek olduğunu savunan yazar, bu kuralların sırrına kimsenin eremeyeceğini söyler. Ayrıca yazarken kişinin yazdığı şeyleri kendi başından geçmiş gibi anlatması gerektiğini, yeterince iyi yaparsa okuyucuyu da inandırabileceğini anlatır.

Yazarda bulunması gereken niteliklerin disiplin, kavrayış, büyük bir yetenek ve özgünlüğü sağlayacak kadar yüksek bir bilinç olduğunu belirtir. Burada bahsedilen özgünlük fikrini o kadar önemser ki yazar, sabahları yazmaya başlamadan önce kimseden etkilenmemek için hiçbir şey okumaz.

Hemingway, bir yazarın tek başına çalışması gerektiğini düşünür. Sosyalleştikçe itibarının artacağını, bununla birlikte yazdıklarının kötüleşeceğini söyler. Çünkü ona göre yazarlık, yalnız yapılması gereken bir iştir ve bu, yazarın mücadelesine dahildir.

Hemingway’in Eserleri Dünya Edebiyat Tarihine Geçti

blank
Hemingway Kitapları
 • Hemingway’in Yazdığı İlk Hikâye

Geçtiğimiz yıl arşivlerden Hemingway’in henüz 10 yaşındayken yazmış olduğu ilk öyküsü ortaya çıkarıldı. Yazarın 8 Eylül 1909 tarihini attığı bu öykü, 14 defter sayfası uzunluğunda. Öykünün bir adı yok, bununla birlikte konusu da bir hayli ilginç.

Öykünün baş kahramanı ölü adam, İrlanda’da bulunan Ross Kalesi’ni yeniden inşa etmek amacıyla geri döner ve bir gece ziyafeti verir.

Öyküyü tarihçi Brewster Chamberlin keşfetmiş. Chamberlin, Hemingway’in edebiyatın kurgusal dünyasına attığı ilk adımı bulduğu için oldukça şaşkın ve mutlu hissettiğini söylüyor.

 • Hemingway’in Ölümü

2 Temmuz 1961 tarihinin sabahında, Mary’nin bodruma sakladığı silahı, bir şekilde bodrumun anahtarını bularak alan yazar, çifteliyi şakağına dayayarak intihar etti. Faulkner, bu ölüm hakkında şunları söyledi: “Hemingway kendini vurdu. Eve kestirmeden giden adamı sevmem ben.”

Hemingway Hakkında İlginç Bilgiler

 • Hemingway, KGB için casusluk yaptı.
 • Yaşamının sonlarına doğru deneyimlediği duygusal çöküş ve depresyon, paranoyaya dönüştü ve devletin kendisini izlediğini düşünmeye başladı.
 • Etrafındaki insanlar onun aklını yitirdiğine inandı ve elektroşok tedavisine razı olmak zorunda kaldı. Fakat gerçek tam tersiydi. Yazar gerçekten FBI tarafından izleniyordu.
 • Hemingway genetiği bozuk yaklaşık 50 adet kedi evlat edindi. Bu kedilerin torunları hala evinin bahçesinde yaşamaya devam etmektedir.
 • Yazarın köpek balıklarını makinalı tüfekle taramak gibi ilginç bir alışkanlığı vardı.
 • Arkadaşı James Joyce için insanlarla kavga etmekten çekinmezdi.

Ernest Hemingway Kedilere Oldukça Düşkün Biriydi

Ernest Hemingway hakkında bilgi
Ernest Hemingway’in Yaşamı

Ernest Hemingway Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *