info(at)istanbulclues.com

Che Guevara İle İlgili Filmler

Che Guevara Arjantin’de doğup büyüdü ve çocukluktan itibaren inatçı ve maceracı bir ruha sahipti. Aslına bakarsanız Che Guevara ile ilgili bir film izlemeden önce, onun hayat hikayesini konu alan Nam-ı Diğer Che isimli kitabı okumanızı öneririm. Çünkü orada Che’nin aslında kim olduğu kendi günlüklerinden aktarılıyor. Tabi bu oldukça kalın bir kitap, eğer bir özetini okumak isterseniz; kısa ve öz bir anlatımı bu yazının sonunda link olarak bulabilirsiniz.

Ben de bu önce kitabı okudum ve filmleri izledim ardından da Küba’yı ziyaret ettim. Böylece Che’nin karakteri hakkında biraz fikir sahibi oldum. Benim en çok hayranlık duyduğum özelliği, Che’nin zorluklara karşı direnci ve kendine olan inancı oldu.

Che Guevara Motosiklet Günlüğü Filmi

Che henüz genç bir öğrenci iken, Latin Amerika’yı keşfetmek için motosiklet ile bir seyahate çıkar. Bu seyahatte yaşadığı maceralar Motosiklet Günlüğü adlı filmde konu edilmiştir. Aslına bakarsanız bir değil iki seyahat vardır. Zaten ikinci seyahatten sonra bir daha Arjantin’e hiç dönmez. Meksika’ya kadar gider ve orada Raul ve Fidel Castro kardeşler ile tanışır. Sonrası malum, Küba Devrimi’ne katılır.

Che Guevara’nın Hayatını Anlatan Filmler

Hollywood’un Olağan Şüpheliler, Kapışma ve 21 Gram gibi filmlerde de oynamış meşhur aktörü Benicio Del Toro, 2008 yılında çekilmiş olan iki Che filminde başrolü oynadı. Che Guevara’ya makyajın da yardımı ile müthiş benzeyen Toro’nun performansı harikaydı.

Size tavsiyem öncelikle Motosiklet Günlüğü filmini izlemeniz. Zira Che Part I (Bölüm 1) ve Che Part II (Bölüm 2) filmleri, Motosiklet Günlüğü filminin bıraktığı yerden başlıyor.

Motosiklet Günlüğü filminde genç bir doktorluk öğrencisi olan Ernesto Che Guevara’yı, Che filmlerinde genç bir yetişkin olarak izliyoruz. Birinci film Che’nin, Fidel Casto ile tanışmasını ve Küba Devrimine katılmasını anlatıyor. İkinci filmde ise Küba’yı terk etmesi ve Bolivya’da hükümet güçlerine karşı bir gerilla savaşına girmesi var.

Herkesin bildiği üzere sonunda öldürülüyor ve Küba’nın Santa Clara kentindeki mezarına gömülüyor.

Che Guevara İle İlgili Güzel Bir Yazı

Ernesto Che Guevara’nın kısa ve öz olarak hayat hikayesini okumak isterseniz: Che Guevara Kimdir, Hayatı Ve Biyografisi isimli yazıya göz atmanızı öneririm.

Fidel Castro İle İlgili Okunacak Bir Yazı

Eğer Fidel Castro ile ilgili merak ettikleriniz varsa, size Fidel Castro Kimdir, Kısaca Hayatı isimli yazıyı öneririm. Bu yazı Fidel Castro’nun kendi ağzından yazılan İki Ses Bir Biyografi kitabının özeti niteliğindedir.

Che Guevara İle İlgili İzlenesi Filmler was last modified: October 9th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − six =