Aşk Filmi Önerileri Listesi

Aşk Filmi Önerileri: Romantik/Duygusal Filmler 2020

Aşk, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğundan, duygusal öğeler içeren romantik aşk filmlerini de izlemeden edemiyoruz. Samimi bir öykü anlatan ve bizi hikâyenin gerçekliğine inandırabilen filmler, kalbimize dokunabiliyor ve hatta bizi değiştirebiliyor.

Bu yazıda son yılların izlenmesi gereken En İyi Romantik-Duygusal Aşk Filmlerini bir araya getirmeye çalıştım. Filmlerin en önde gelen sinema siteleri olan IMDB Ve Rotten Tomatoes puanlarını, konu özetlerini ve kaç kişi tarafından oylandığını da notlar arasında görebilirsiniz.

Romantik ve Duygusal Aşk Filmi Önerileri 2020

 • Aşk

Her – 2013

Imdb Puanı: 8.0 (400.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %82 olumlu (99.400 kişi)

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson (ses)

Aşk Filmi Önerileri ve Tavsiyeler

unutulmaz aşk filmi önerileri
Aşk (Her)

Aşk (Her) Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

“Her” bilim-kurgu ile romantizmi buluşturan etkileyici bir yapım. Bu filmi izlerken, insan psikolojisinin ne kadar kırılgan olduğunu ve bir umuda sarılmanın önemini kavrıyoruz. Filmdeki adam öylesine çaresiz durumda ki, bir bilgisayar programına aşık oluyor.

Zaten filmin asıl başarısı da, sizi bu aşka inandırmasından geliyor. Film boyunca içten içe bu sanal kadının, ona körü körüne bağlanan adamla buluşmasını çok istediğinizi fark ediyorsunuz.

Bu senaryoda kavuşmak tam anlamıyla imkânsız olsa da, sanal sevgiliye dokunabilme çabasının olduğu dakikalarda filmin romantizmi tavan yapıyor. Tüyler adeta diken diken oluyor. Bilgisayar yazılımından oluşan bir sevgiliye nasıl dokunulur ki? İşte bunun cevabını bulmak için filmi izlemeniz gerekiyor.

Scarlett Johansson’a bu filmde özel bir parantez açmak gerek. Kendisi kuşkusuz Hollywood’un en güzel ve etkileyici kadın oyuncularından birisi… Ancak fiziksel anlamda içinde olmadığı bir filme böylesine dinamizm katabilmesi ve sesiyle bile kıpır kıpır ve çekici olabilmesi gerçekten muhteşem.

Joaquin Phoenix ise Gladyatör filmindeki imparator rolüyle aklımızda öylesine yer etmiş ki, bıyık bırakarak tamamen başka bir görüntüye bürünmesi çok iyi olmuş. Phoenix oyunculuğu ile filmi adeta tek başına alıp götürüyor.

Aşk, adıyla paralel olarak son yılların en iyi aşk filmleri listesinde zirvede yerini alıyor.

 • Sil Baştan

Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004

Imdb Puanı: 8.3 (730.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %94 olumlu (570.000 kişi)

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet

Tavsiye Edilen Yabancı Aşk Filmleri

efsane aşk filmi önerileri
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sil Baştan Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Bu filmin en önemli özelliklerinden birisi, daha önce benzer rollerde izlediğimiz ve tarzlarını kanıksadığımız iki oyuncunun, karşımıza bambaşka bir şekilde çıkması ve bize bu yeni hallerini benimsetmesi…

Jim Carrey’i hepimiz, müthiş mimikleriyle izleyiciyi güldüren bir komedyen olarak tanıdık. Kate Winslet’i ise Titanic filminden itibaren alımlı ve güzel ancak bir o kadar ağırbaşlı bir kadın olarak gördük filmlerinde…

Sil Baştan filminde, daha yüzünü gördüğümüz andan itibaren gülümsediğimiz Jim Carrey’i duygusal ve içine kapanık bir aşık; Kate Winslet’i ise saçlarını farklı renklere boyayan, çılgın bir kız olarak görüyoruz.

Kate Winslet bu filmle ilgili bir röportajda: “Jim ile bir araya gelip böyle bir şey yapmamız düşünülemezdi.” dedikten sonra, yönetmen Michel Gaundry’nin oyuncuları yönlendirme kabiliyetine iltifatlar yağdırıyor.

Kate Winslet’in açıklamasından, referans aldığımız iki sinema sitesinde rekor insan tarafından oylanan filmin başarısının bir tesadüf olmadığını anlıyoruz.

Film, Clementine (Kate Winslet) ile uzun süreli bir ilişki yaşamış olan Joel’in (Jim Carrey), hafızasından bu aşkı sildirmek istemesiyle başlıyor. İlişkisindeki güzel şeyleri hatırladıkça acı çeken Joel, bu anılardan kurtulmak istiyor. Ancak anılar silindiği sırada, her biri ayrı ayrı gözünün önüne geldikçe, aslında Clementine’i hala ne kadar sevdiğini fark ediyor.

Sil Baştan, IMDB en iyi filmler listesinde sarsılmaz bir yere sahip. Bu sebeple en iyi duygusal filmler listesinde yer almayı kesinlikle hak ediyor.

 • Aşkın 500 Günü

500 Days of Summer – 2009

Imdb Puanı: 7.7 (405. 000 kişi) – Rotten Tomatoes: %84 olumlu (396.000 kişi)

Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt

Aşkın 500 Günü, son yıllarda gösterime giren en başarılı romantik-komedi tarzında filmlerden biri diyebiliriz. Özgün bir konusu olan ve alışıldık aşk filmlerine pek benzemeyen bir senaryosu var. Müzikleri daha film çıkmadan fenomen oldu ve fragmanı ile de büyük ilgi çekti.

Filmde gerçek aşkın olmadığına inanan Summer adında bir kızı ve ona aşık olan Tom ismindeki gencin hikâyesini izliyoruz. Oyunculukların oldukça başarılı olduğu film, Örümcek Adam filmlerinin yönetmeni Marc Webb tarafından sıradışı bir kurgu ile çekilmiş.

Tom ile Summer arasında geçen duygusal ilişkinin 500 günlük hikâyesine şahitlik ettiğimiz filmin, Imdb‘de bir romantik film için oldukça başarılı bir puan ortalaması yakaladığını söyleyebiliriz. Üst satırlarda bahsettiğimiz Sil Baştan filmi gibi, alışılmışın dışına çıkan bu güzel filmi izlemenizi öneririm.

Sıradışı Aşk Öyküleri

en güzel aşk filmi önerileri
500 Days of Summer
 • Umut Işığım

Silver Linings Playbook – 2012

Imdb Puanı: 7.8 (572.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %86 olumlu (260.000 kişi)

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper

Umut Işığım filmi, Açlık Oyunları serisinden tanıdığımız Jennifer Lawrence‘a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü’nü kazandıran bir yapım. Romantik bir aşk hikayesini işlemesinin yanında, oldukça ilham verici bir senaryosu olması da filmin başarısında büyük pay sahibi oldu. Robert De Niro gibi Hollywood sinemasının unutulmaz aktörlerinden birinin de filmde rol aldığını eklemeden geçmeyelim.

Film hayatı tam anlamıyla tepetaklak olmuş bir adamın dramı ile başlıyor. Eşi ile ilişkisi bozulan ve sinirsel problemleri olan Pat rehabilitasyon merkezinde tedavi görür ve bu sürecin sonunda evine döner. Eşi Nikki ile işleri yoluna koymayı istemektedir ve bunun için çabalarken, yine sorunlu biri olan Tiffany ile tanışır.

Tiffany‘nin dans yarışmasına katılmak için bir partnere ihtiyacı vardır ve Pat ile birlikte çalışmaya başlarlar. Bu süreçte yaptıkları stüdyo çalışmaları ikisini de iyileştirecek ve mutlu edecektir.

Adı gibi insana umut aşılayan ve yaşama sevincini artıran bu film, en iyi romantik filmler listemizde yerini alıyor.

Oscar Ödüllü Aşk Filmi Önerileri

duygusal film tavsiye
Silver Linings Playbook
 • 50 İlk Öpücük

50 First Dates – 2004

Imdb Puanı: 6.8 (282.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %65 olumlu (32.700.000 kişi)

Oyuncular: Adam Sandler, Drew Berrymore

50 İlk Öpücük Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

50 İlk Öpücük filmi, insanın gününü şenlendiren cinsten bir Romantik-Komedi filmi. Adam Sandler iyi bir komedyen ve filmlerine pozitif bir enerji katmayı başarabiliyor. Drew Berrymore ile harika bir ikili oluyorlar, ki bunu 98 yılında çektikleri Evlilik Öpücüğü filminde de kanıtlamışlardı.

Filmde karakterlerin bu kadar neşeli olmasını biraz da filmin çekildiği yere bağlıyorum. Zira Hawaii kumsallarında çekilen filmin kamera arkası görüntüleri ve oyuncularla yapılan röportajlar da aynı sıcak havayı yansıtıyor.

Filmde sarışın, sevimli ve güzel bir kadın olan Lucy ve ona sırılsıklam aşık olan Henry‘nin hikâyesini görüyoruz. Aslında bu tek taraflı bir aşk da değil, Lucy de Henry‘ye aşık oluyor. Ancak Lucy‘nin dünyada çok ender görülen bir hastalığı var. Her gün hafızası sıfırlanıyor ve gün içinde yaşadığı her şeyi unutuyor.

Film boyunca Henry‘nin, Lucy‘ye kendini tekrar tekrar tanıtmasına ve onun defalarca kalbini çalmasına şahit oluyoruz. Tabi bu sırada eğlenceli birçok olay oluyor.

Bu arada filmin soundtrack şarkısı olan Forgetful Lucy (Unutkan Lucy) parçası çok keyifli, insanın diline takılıyor ve kendini defalarca dinlettiriyor. Bu sevimli film, aşk filmi önerileri listemizde özel bir yere sahip.

Unutulmaz Romantik Komedi Filmleri

tavsiye edilen aşk filmleri
50 İlk Öpücük
 • Kefaret

Atonement- 2007

Imdb Puanı: 7.1 (180.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %80 olumlu (254.000 kişi)

Oyuncular: Keira Knightley, James McAvoy

Kefaret Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Bir dönem filmi olan kefaret, 1935 yılının yaz gününde geçen bir sahne ile başlıyor. Birony Tallis adındaki 13 yaşındaki çocuk, yanlışlıkla ablası Cecilia ve hizmetçilerinin oğlu Robbie’nin samimiyet sınırlarını aşan bir şekilde yakınlaştıklarını görür.

Gördükleri hakkında hayal gücünü de içine katarak vardığı yanlış yargı, yıllarca sürecek olumsuz olayların başlangıcı olacaktır. Çok da büyük bir hata işlememiş olmalarına rağmen, bu olayın içinde bulunan üç kişi; gelecekte büyük bir kefaret ödeyecektir.

Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur) filmini de yönetmiş olan Joe Wright, bir diğer kitap uyarlaması olan Kefaret filminde, romantik bir drama filminin hakkını vermeyi başarıyor. Filmin en başarılı oyuncusu ise kuşkusuz olarak Keira Knightley.

En İyi Aşk Filmleri Listesi

duygusal ve romantik aşk filmleri
Kefaret
 • Not: Seni Seviyorum

P.S. I Love You – 2007

Imdb Puanı: 7.1 (180.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %80 olumlu (254.000 kişi)

Oyuncular: Hilary Swank, Gerard Butler

Not: Seni Seviyorum Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Sevdiği eşine kayıtsız ve şartsız bağlanmış olan ve hayatını tamamen ona endeksli olarak düzenlemiş olan Holly, kocasının ölümcül bir hastalığa yakalanması ile sarsılır. Kocası Gery ise, kendisi öldükten sonra eşinin hayatını nasıl sürdüreceğine odaklanmıştır.

Onu ölümünden sonra hayata bağlayabilmek ve bir teselli verebilmek için onlarca mektup yazar. Bu mektuplarda yazanlar sayesinde, derin bir yas tutmaya başlayan Holly; kocasının ölümünden sonra hayata tutunmanın bir yolunu keşfedecektir.

En Güzel Aşk Filmi Önerileri

duygusal aşk filmi önerileri
PS: I Love You
 • Aşk Ve Gurur

Pride & Prejudice – 2005

Imdb Puanı: 7.8 (208.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %89 olumlu (458.000 kişi)

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen

Aşk Ve Gurur Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

İngiltere‘de geçen bir dönem filmi olan Aşk ve Gurur; Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet isimli 5 kız kardeşin öyküsünü anlatan bir konuya sahip. Bu kız kardeşlerin yaşamı, Mr. Bingley adında zengin ve yakışıklı birinin kendilerine komşu olarak yaşamaya başlaması ile değişiyor.

Bingley ve arkadaşı Mr. Darcy, kızların duygusal dünyalarını ve birbiri ile olan ilişkilerini bir daha eski masum haline dönmeyecek şekilde değiştiriyor.

Duygusal Romantik Film Önerileri

romantik aşk filmi önerileri
Aşk Ve Gurur
 • Göl Evi

The Lake House – 2006

Imdb Puanı: 6.8 (120.400 kişi) – Rotten Tomatoes: %73 olumlu (430.000 kişi)

Oyuncular: Keanu Reeves, Sandra Bullock

Göl Evi Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Kate isminde bir kadın doktor, göl kenarındaki evinden ayrılmak üzeredir ve çok sevdiği bu evi terk etmek onu üzmektedir. Eve kendisinden sonra gelecek olan kiracıya, eve kendisi adına gelecek mektupları göndermesi için bir not bırakır.

Ancak yeni kiracı Alex, eve taşındığında evi bakımsız ve eskilikten dökülür halde bulmuştur. Kate‘in üzerine titrediği evle bir alakası yoktur. Beklenmedik bir zaman kayması yüzünden ortaya çıkan bu durum, Melekler Şehri filmindeki gibi başka dünyaların insanları olan iki kişiyi birbirine bağlayacaktır.

Aşk Filmi Önerileri Listesi

duygusal film önerileri
Göl Evi
 • Not Defteri

The Notebook – 2004

Imdb Puanı: 6.7 (75.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %80 olumlu (690.000 kişi)

Oyuncular: Ryan Gosling, Rachel McAdams

Not Defteri Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Bir huzurevinde yaşayan “Duke” lakaplı yaşlı bir adam, sararmış defterinde yazan bir aşk öyküsünü okumaya başlar. Öykü 1940 yılında Amerika‘nın Güney Carolina bölgesinde geçmektedir. Ailesiyle tatile çıkan Allie adında 17 yaşındaki bir genç kız, Noah isimli bir gence aşık olmuştur.

Allie zengin bir aileye mensuptur ve Noah ise tatile gittikleri yerde yaşayan yoksul bir gençtir. Aralarındaki bu büyük sınıf farkı, onların yakınlaşmasına engel olamaz ve tutkulu bir birliktelik başlar. Ancak II. Dünya Savaşı‘nın korkunç ortamı, bu iki masum genci ayıracaktır.

Romantik Film Önerileri

en iyi romantik filmler listesi
Not Defteri
 • Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

The Curious Case of Benjamin Button – 2008

Imdb Puanı: 7.8 (493.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %76 olumlu (95.000 kişi)

Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Filmde Benjamin Button (Brad Pitt) ve Daisy Williams‘ın (Cate Blanchett) sıradışı aşk hikâyesi anlatılıyor. Normal bir hayat yaşayan Daisy ile kaderin bir cilvesi olarak hayatını tersten yaşayan Benjamin Button‘ın karşılaşmalarını, birbirine aşık olmalarını ancak bir yastıkta kocama hayallerine kavuşamadıklarını görüyoruz.

Zira Benjamin Button 80 yaşında doğup, bebekliğe doğru ilerlemekte iken, Daisy ise normal bir insan gibi her geçen gün yaşlanmaktadır. İkilinin bu olağanüstü durum karşısında yaşadıkları zorluklar, Benjamin Button‘ın tuhaf hayat hikâyesinin temelini oluşturur.

Aşk Filmi Önerileri

en iyi duygusal filmler listesi
Benjamin Button
 • Kasımda Aşk Başkadır

Sweet November – 2001

Imdb Puanı: 6.7 (75.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %76 olumlu (95.000 kişi)

Oyuncular: Keanu Reeves, Charlize Theron

Kasım’da Aşk Başkadır Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Bu filmde birbirine Şeytan’ın Avukatı filminden aşina olan Keanu Reeves ve Charlize Theron‘u izliyoruz.

Nelson Moss hayatını tamamen işine adamış olan, hırslı bir adamdır. Ehliyet almak için katıldığı bir sınavda, Sara isimli çılgın ve sadece günü yaşayan bir kızla tanışır. Birbirinden hoşlanırlar ve Sara, Nelson‘ı bir ay kendisi ile birlikte yaşamaya ikna eder. Nelson düşünmeden kabul etmiştir, mükemmel zaman geçirir ve sırılsıklam aşık olurlar.

Ancak Sara‘nın kendisi ile hemen birlikte yaşamak istemesinin ve hayatın tadını çıkarmaya çalışmasının bir sebebi vardır. Sara kanserdir ve son günlerinde karşısına çıkan bu müthiş fırsatı kaçırmak istememiştir. Nelson ve Sara kendilerini bir girdabın içinde bulurlar.

Duygusal Film Önerileri

En İyi Romantik Ve Duygusal Aşk Filmleri
Kasım’da Aşk Başkadır
 • Melekler Şehri

City Of Angels – 1998

Imdb Puanı: 6.7 (100.000 kişi) – Rotten Tomatoes: %82 olumlu (345.000 kişi)

Oyuncular: Nicolas Cage, Meg Ryan

Melekler Şehri  Filmi Konusu ve Film Hakkında Yorum

Başarılı bir cerrah olan Maggie Rice, kontrolü altında seyreden bir ameliyat sırasında; tıbbi kuralların tüm gereğini yapmasına rağmen hastasını kaybeder. Parlak bir cerrah olmasına rağmen bu olay onun tüm dünyasını sarsmış ve kendine güven duygusunu hırpalamıştır.

Los Angeles şehri semalarında dolaşan erkek melek Seth, Maggie‘nin bu çaresiz çırpınışlarına üzülür ve ona yardım etmek ister. Ancak ona yakınlaştığında sırılsıklam aşık olur. Artık Seth‘in sevdiği kadınla yaşamak için bir seçim yapması gerekecektir. Ya ölümsüz bir melek olarak hayatına devam edecek, ya da ölümlü bir insan olarak yeryüzüne inecektir.

Seth her şeyi göze alır ve sıradan bir insan olmaya karar verir. Ancak her şey çözülmüş gibi gözükse de, yer yüzündeki yaşam onlara yeni sürprizler yapacaktır.

En İyi Aşk Filmleri Listesi

aşk filmi önerileri
Melekler Şehri

Aşk Flmi Önerileri Blog Yazısı by Serhat Engül

2 thoughts on “Aşk Filmi Önerileri: Romantik/Duygusal Filmler”

 1. Önerdiğiniz filmler, gerçekten beğendiğim filmler kasımda aşk başkadır filmini izlememiştim. izlenecekler listeme ekledim. Film önerileriniz için teşekkür ederim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *