Sevilla Gezi Rehberi

İspanya Gezisi Yazıları – Bölüm 1 – Sevilla Gezi Rehberi

İspanya seyahatimle ilgili gezi yazısına İspanya Tarihi Ve Gezi Notları isimli genel kapsamlı yazıyla başlamıştım. Barcelona, Madrid, Toledo, Sevilla, Cordoba ve Granada‘dan oluşacak yazı dizisinin ilk yazısı olan Sevilla Gezi Rehberi‘nde, Sevilla’nın köklü tarihi, muhteşem sarayları ve fıkır fıkır yaşamı ile ilgili izler bulabilirsiniz.

Bergamo’dan Sevilla’ya uçuş

İspanya’da gezeceğim en uzak nokta olan Sevilla’ya ulaşabilmek için İstanbul’dan, İtalya’nın Milano şehrine uçak yolculuğu yaptım. Bergamo’da bir gece konaklama yaptıktan sonra sabah 06:00’da olan diğer uçuşuma yetişmek için havaalanına geri döndüm.

Ryanair’in iki saatlik Milan- Sevilla seferinin sonunda Sevilla’daki hava alanına indim. İspanya’ya uykulu gözler ve biraz yorgun bir bünye ile ayak basmıştım. Öyle ya, bir önceki gün Sabiha Gökçen’e vardığım saat olan 15:00’ten beri İspanya’ya ulaşma amacıyla yoldaydım. Yolculuğun başındaki bu aktarma maceram ne kadar yorucu olursa olsun yine de keyifliydi.

Sevilla’da Nerede Kalınır?

Sevilla Triana Backpackers Hostel
Sevilla Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı 2018
Sevilla kentinin en şirin hosteli Triana Backpackers

Triana Backpacker’s Hostel Ve İlk İzlenimler

Hava alanından kalkan otobüsle şehir merkezine indim ve o yorgunlukla kendimi bir taksiye atıverdim. Şehrin güney yakasında konumlanmış olan Backpacker’s Triana adlı hostelimi bulmak hiç de zor olmadı. İlk bakışta bana çok şey ifade etmeyen hostelimi ve Sevilya şehrini sonradan gezimin en özel ve en keyifli bölümü olarak hatırlayacaktım.

Hostel ilk bakışta çok temiz ve düzenli gözüküyordu. Sevilla‘da dükkan tabelalarında ve sokak levhalarında olduğu gibi hostelimin duvarlarında da arabik figürlerle süslü çiniler vardı. Bu tarz süsleme öğelerini güney İspanya’nın gezdiğim tüm şehirlerinde gördüm.

Sevilla Kenti Sokakları
İspanya Tapas Barları
İspanya’nın şık Tapas Barları

Sevilla Gezi Rehberi

Hostele eşyalarımı bıraktıktan sonra şehri keşfetme amacıyla bir yürüyüş turuna çıktım. Sokaklar oldukça sakin, şehir ise gerçekten çok sıcaktı. İspanya’da gördüğüm ilk Tapas bar ile de burda karşılaştım. Sangria’yı bir kez tadınca Tapas barların önünden ayrılmayacağımı henüz bilmiyordum tabi… 🙂

Triana’dan Guadalquivir Nehrine Bakış
Triana'dan Guadalquivir Nehrine Bakış
Triana’dan Guadalquivir Nehrine Bakış

Triana Bölgesi Ve Guadalquivir Nehri

Rehber kitabını biraz karıştırınca bulunduğum bölge olan Triana’nın aslında geçmişte şehrin çingene mahallesi olduğunu öğrendim. Sevilya ve özellikle de şehrin güney kısmındaki Triana, flamenko müzik kültürünün gelişmesine büyük katkıda bulunmuş.

Sevilla’da Triana Çingene Mahallesi Sokakları
Sevilla Triana Sokakları
Sevilla Triana Sokakları

Guadalquivir nehri Sevilla ve Cordoba gibi Endülüsya’nın en önemli iki kentinin içinden geçmekte. İsminin Arapça’dan geldiği rivayet ediliyor. İspanya’nın içinde deniz taşıtı trafiği olan tek nehri.

Avenida De La Constuticion Bulvarı
Sevilla Avenida De La Constuticion Bulvarı
Avenida De La Constuticion Bulvarı

Gün boyunca Triana bölgesinde ve Guadalquivir kıyılarında dolaştım. Sevilla katedralinin önündeki “Avenida de la constuticion” isimli bulvarla tanıştım. Sevilla’daki zamanımın uzun saatlerini bu hareketli cadde üzerindeki kafelerde gelen geçeni izleyerek, okuyarak veya sohbet ederek geçirecektim.

Sevilla Şehrinin Tarihi

Sevilla’nın tarihinden biraz bahsedelim. Sevilla ikibin yaşındaki eski bir şehir. Romalılar tarafından imar edildiği dönemdeki adı “Hispalis” imiş. Roma imparatorluğu’nun 5.Yy’da çökmesinden sonra Vandallar ve Vizigotlar tarafından ele geçirilmiş. Çok geçmeden 712’de Kuzey Afrika’dan gelen Endülüs Emevileri şehri almış. O dönemde Müslüman Arapların hakim olduğu güney İspanya topraklarında çok önemli bir şehir olarak sürdürmüş varlığını.

Şehrin esas şöhretini ise Hristiyanların eline geçtikten sonra kazanıyor. Kastilya kraliçesi Isabel ile Aragon prensi Fernando’nun evlenip İspanya’nın o döneme kadar dağınık durumda olan krallıklarını birleştirince, İspanya tüm topraklarını Müslümanlardan geri alıyor.

Francisco Pradilla’nın Granada’nın Düşüşü Tablosu
Isabel Ve Ferdinand Reconquista
Francisco Pradilla’nın Granada’nın Düşüşü Tablosu

Aynı dönemde Kristof Kolomb‘un İspanya kraliçesi Isabel’den aldığı destek ile yola çıkıp Hindistan’a varmak yerine tesadüf eseri Amerika kıtasını buluyor. Yeni kıtadan taşınan tüm zenginliklerin İspanya’ya akıtılmasında Sevilla çok önemli bir merkez ve zengin bir liman kenti olup çıkıveriyor.

Akşam saatlerinde hostelime döndüğümde içerde çok sıcak bir ortam buldum. Sevilla’yı da, kaldığım hostelimi de çok sevmeme sebep olacak öğe işte bu sıcak sohbetler ve arkadaşlıklardı. Jacob adlı Amerikalı avukat bir arkadaşla bir şeyler atıştırmak için dışarı çıktık. Şehrin her noktasında bulunan ve kredi kartınızla saati 2 euro’ya rahatlıkla bisiklet kiralayabileceğiniz bisiklet noktalarından birine gittik ve iki bisiklet kiraladık.

Bodega Santa Cruz Tapas Bar
Bodega Santa Cruz Bar Seville
Bodega Santa Cruz Tapas Bar

Sevilla’nın Tapas Barları

Küçük ama cehennem gibi kalabalık bir tapas barda sangria ve tapas söyledik. İçerisi öyle kalabalıktı ki sipariş vermemiz bile onbeş dakika sürdü. En sonunda aldıklarımızı fotoğrafın sağında duran, duvara monte küçük bir sepha benzeri yere koyabildik. Kalabalıktan ancak orada yer bulabilmiştik. Keyifli bir sohbet ve ardı ardına devrilen bir kaç sangriadan sonra bisikletlere atlayıp hostele gitmeye ve fotoğraf makinelerimizi alıp gece çekimi yapmaya karar verdik. İyiki de kalkışmışız bu işe; iki saatte tarihi şehrin tozunu attık ve çok beğendiğim fotoğraflar çıktı ortaya…

Puente De Isabel II Köprüsü
Puente De Isabel II Köprüsü
Puente De Isabel II Köprüsü
Sevilla Katedrali Meydanında Akşam
Sevilla Katedrali Meydanında Akşam
Sevilla Katedrali Meydanında Akşam

Sevilla Üniversitesi Ve Carmen Operası

Ertesi sabah kahvaltıda Vivian isimli Alman bir kızla tanıştım. O da Sevilla Üniversitesi’nde master yapmak için gelmişti bu şehre. Beraber gezmeye karar verdik. Önce onun okuldaki işlerini halletmesi için üniversiteye gittik. Onun sayesinde bu ünlü binayı ziyaret etme şansı buldum. Ünlü Karmen Operası’na konu olan Carmen isimli güzel çingene kızı eski bir sigara fabrikası olan bu binada puro sararmış.

Real Alcazar Sarayı

Daha sonra içinde Vizigotlar döneminden dahi kalıntılar bulunan, Müslümanlar tarafından yapılmış olup, son şekli Katolik İspanyol Kralı I.Pedro tarafından verilen Real Alcazar sarayını gezdik. Müslümanlar tarafından inşa edilip, hristiyanlar tarafından genişletilen yapıların mimari tarzına “Mudejar” deniyor. Real Alcazar sarayı bu mimari tarzını en iyi yansıtan saraylardan biri.

Bu sarayın bir diğer önemli özelliği ise I.Isabel’in Kristof Kolomb ve Yeni dünyayı keşfedecek diğer denizcileri burdan uğurlamış olması…

Real Alcazar Sarayı Bahçeleri
Real Alcazar Sarayı Giriş Kapısı
Real Alcazar Sarayı Bahçeleri
Real Alcazar Sarayı Avlusu
Real Alcazar Sarayı Avlusu Sevilla
Real Alcazar Sarayı Avlusu

Real Alcazar Sarayı, Sevilla, İspanya

Real Alcazar Sarayının Muhteşem Bahçeleri
Real Alcazar Sarayının Muhteşem Bahçeleri Güzel İspanyol kızlarını kadraja almadan resim çekmek zor. Her yerdeler. 🙂

Santa Cruz Musevi Mahallesi

Şehirdeki ikinci günümün akşamında Katedralin kuzey tarafında kalan Santa Cruz adlı mahallesini ziyaret ettik. Yahudi gettosu olan bu semtte karakteristik pencere parmaklıklarına sahip, restore edilmiş evler ve akşamları dolup taşan barlar ve restoranlar bulunuyor. Bu mahalleden İspanya’nın en büyük ressamlarından Diego Velazquez çıkmış. Velazquez ve Goya gibi ünlü ressamların tablolarından bir seçme olarak hazırladığım Prado Müzesi Eserleri yazısına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Sevilla’nın Santa Cruz Mahallesi
Santa Cruse Jewish Quarter Seville
Sevilla’nın Santa Cruz Mahallesi, ünlü ressam Diego Velazquez burada doğmuştur.

Sevilla Katedrali & La Giralda Kulesi

Sevilla’daki son günümde Şehrin La Giralda isimli çan kulesiyle meşhur katedralini ziyaret etmeye gittim. Avrupa’nın en büyük gotik katedrallerinden olan bu katedral, buraya daha önceden Araplar tarafından inşa edilen bir caminin yerinde yükselmekte. 1401’de yapımına başlanan katedral yüz senede bitirilmiş. Ünlü çan kulesi Giralda ise orjinal planda bir minare iken restorasyona uğramış.

La Giralda Kulesi

La Giralda Kulesi Sevilla
La Giralda Kulesi
La Giralda Kulesi’nden Sevilla Kentine Bakış
La Giralda Kulesi'nden Şehre Bakış
La Giralda Kulesi’nden Şehre Bakış
Sevilla Katedrali Kristof Colomb Lahti
Sevilla Katedrali Colomb Lahti
Sevilla Katedrali Colomb Lahti

Son günün akşamüstünde artık iyi bildiğim eski kent merkezini bisikletimle bir kez daha arşınlamaya karar verdim. Ne zaman hostelden çıkıp Triana köprüsünü geçerek eski kent merkezine gitsem Guadalquivir’in kıyısındaki bisiklet yolundan bisikletimi aşağı salmadan duramıyordum. Yolum uzasa da Triana köprüsü ile Isabel köprüsü arasındaki bu yolda koşan, hoplayan, zıplayan, bisiklet süren insanları görmek hoşuma gidiyordu.

Torre Del Oro – Altın Kule
Torre Del Oro Altın Kule Sevilla
Guadalquivir Nehri kıyısındaki bisiklet yolu ve sonunda Torre Del Oro yani Altın Kule

Plaza De Espana Sarayı

Bu bisiklet gezintisinde içini gezmemiş olsam da Plaza de Espana adlı saraya uğradım. Bu haşmetli saraya akşamüstü gittiğinizde meydandaki anıt havuzda insanların serinlemeye uğraştığına, birbirine su sıçrattığına, flamenko müzisyenlerinin her köşede müzik ziyafeti çektiğine tanık olabilirsiniz.

Plaza De Espana Sarayı
Plaza De Espana'daki Sokak Müzisyeni
Plaza De Espana’daki Sokak Müzisyeni

Turun sonunda devamlı önünden geçtiğim Alfonso otelini de çekmek istedim. Böyle bir otelde kalmak nasıl bir şeydir acaba?! Otel değil saray.

Hotel Alfonso VIII Oteli Sevilla
Hotel Alfonso VIII Seville
Hotel Alfonso VIII Seville

Flamenco Akşamları

Gezimin üçüncü ve son gününün akşamını hostelden arkadaşlarımla flamenko gösterisine giderek değerlendirdim. Gezi boyunca bu kadar eğlendiğim bir akşam daha hatırlamıyorum. Flamenko gerçekten insanın nabız atışlarını hızlandıran bir müzik.

Sevilla’daki Flamenko Dans Gösterisi

Sevilla'daki Flamenko Dans Gösterisi
Sevilla’daki Flamenko Dans Gösterisi

Kapanışı yaparken Sevilla’ya şehrine minnetimi belirtmek istiyorum. Gezime muhteşem bir başlangıç olduğu için, bana sonraki şehirlerde de birlikte gezmeye devam edeceğim ve döndükten sonra dahi haberleştiğim arkadaşlar kazandırdığı için.

Sevilla Gece Hayatı
Triana Hostel'den Arkadaşlarım
Triana Hostel’den Alman ve Avustralyalı arkadaşlarım

Sevilla deyince boğa güreşlerinden bahsetmeden geçmek olmaz. Endülüsya’nın gözbebeği Sevilla İspanya boğa güreşlerinde en önde gelen şehirlerden biri. Muhteşem arenesı mimari tarzıyla şehre büyük güzellik katıyor.

Plaza De Toros Boğa Dövüşü Arenası Sevilla
Plaza De Toros Boğa Dövüşü Arenası
Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla

Sen çok yaşa Sevilla. Ole!

Sevilla Gezi Rehberi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *