Havana Cristobal Colon Mezarlığı

Havana Cristobal Colon Mezarlığı Fotoğrafları

Dünyanın en şık mezarlıkları deyince, akla ilk gelen yerler Paris, London, New Orleans ve Buenos Aires  şehirleridir. Bu mezarlıklar öylesine sanatla yoğrulmuştur ki, o şehri ziyaret eden turistlerin gezi programında mutlaka yer alır. Küba’nın Havana kentinde bulunan Kolon Mezarlığı da bu tarz müze-mezarlıklardan biri olarak kabul edilmektedir.

1876 yılında kullanıma açılan mezarlıkta Küba’nın gelmiş geçmiş en önemli şahsiyetleri yatmaktadır. Bunların arasında Bueno Vista Social Club isimli müzik grubunun solitsi Ibrahim Ferrer de vardır. Küba deyince akla gelen, Küba’nın eski devlet başkanı Fidel Castro ise Küba’nın Santiago de Cuba şehrindeki Santa Ifigenia Mezarlığı‘na defnedilmiştir.

Kristof Kolomb’a Adanmış Bir Mezarlık: Kolon Mezarlığı

15. Yüzyılda İspanya’nın Sevilla limanından bir grup gemi ile yola çıkan ve esasında Hindistan’a giden bir deniz yolu bulmayı amaçlayan Kristof Kolomb, Karayip sahillerine çıkmış ve Karayipleri “İnsan gözünün görebileceği en güzel topraklar.” olarak tanımlamıştır. Karayiplerin muhteşem sahillerinin ilham verdiği Kolomb, o anda Hindistan‘a çıktığını sanıyordu. Sonradan buranın yeni bir kıta olduğu fark edildi.

Kristof Kolomb’un iyi bir denizci ve kaşif ancak kötü bir yönetici olduğu fark edilince, yeni keşfedilen toprakların Valilik Unvanı, Diego Velázquez isimli bir bürokrata verildi. O da Havana, Trinidad gibi Küba‘nın bugün bilinen en güzel şehirlerinin temelini attı. Ancak Hristiyanlığın Amerika kıtasına gelmesine vesile olan ve dünyanın Güney Amerika diye bir yerin farkında olmasını sağlayan Kolomb’un yeri, insanların hafızasında her zaman özel bir yerde oldu. Bu yüzden de bu prestijli mezarlığa kendisinin adı verilmiştir.

Havana Cristobal Colon (Kolon) Mezarlığı Heykelleri

Kolon Mezarlığındaki heykellerin her biri alanında usta heykeltraşlar tarafından yapılmış eserlerdir. Çeşit çeşit sanat eserleri ile süslü mezarlar, Havana şehir turlarının önemli bir parçasıdır. Şimdi isterseniz fotoğraflar eşliğinde bu güzel ören yerini gezelim.

Cristobal Colon (Kolon) Mezarlığı Girişindeki Kilise

blank
Colon Mezarlığı Kilise © Foto: Serhat Engül
Kolon Mezarlığını Bir Açıkhava Müzesi Haline Getiren Heykeller
blank
Colon Mezarlığı Heykeller © Foto: Serhat Engül

Bueno Vista Social Club Müzisyeni İbrahim Ferrer’in Mezarı

blank
İbrahim Ferrer’in Mezarı © Foto: Serhat Engül

Havana Şehir Turlarının Gözde Mekanı Kolon Nekropolisi

blank
Kolon Mezarlığı © Foto: Serhat Engül

Colon Cemetery, Habana, Cuba

blank
Kolon Mezarlığı, Havana, Küba © Foto: Serhat Engül

Kristobal Kolon Mezarlığının Türbeleri, Mezarları Ve Lahitleri

blank
Kolon Mezarlığı © Foto: Serhat Engül

Kübalı İtfaiyeciler Anısına Havana’da Dikilen Heykel

1890 yılında Havana’da patlak veren korkunç yangında, yangını söndürmek için hayatını feda eden itfaiye erleri anısına, 23 metrelik bu muhteşem heykel dikilmiş. Havana Kristobal Kolon Mezarlığı’nın en göz alıcı sanat eseri olan bu heykel, mezarlığın her yerinden seçilebiliyor.

blank
İtfaiyeciler Anısına Dikilen Heykel © Foto: Serhat Engül

Küba Bayrağı Ve Melekleri Betimleyen Heykeller

blank
İtfaiyeciler Anısına Dikilen Heykel © Foto: Serhat Engül
Kübalı Sanatçıların Muhteşem Melek Heykelleri
blank
Muhteşem Melek Heykelleri © Foto: Serhat Engül

Havana Kolon Mezarlığındaki Azize Amelia Heykeli

Halk tarafından azize ilan edilen bir anne, bebeği ile birlikte heykelle ölümsüzleştirilmiş. Küba halkı bu heykelin başına gelip, çocuk sahibi olmak üzere Azizeye adak adıyor ve dua ediyor.

Azize Amelia Küba
blank
Azize Amelia Küba © Foto: Serhat Engü

Hazreti İsa Ve Melek Heykeli

blank
Hazreti İsa Ve Melek Heykeli © Foto: Serhat Engül

Kolon Açık Hava Müzesi Heykelleri

blank
Havana Mezarlığındaki Melek Heykeli © Foto: Serhat Engül

Küba İle İlgili Gezi Rehberleri Ve Blog Yazıları

Havana şehrinde gezilecek yerlerden biri olan Kolon Mezarlığı’nı fotoğraflar eşliğinde size tanıtmaya çalıştım. Eğer Küba’nın en güzel şehri olan Havana ile ilgili bir gezi rehberine ihtiyacınız olursa Havana Gezi Rehberi Blog isimli yazıyı okumanızı öneririm.

Eğer Küba Tarihi ve Küba Devrimi başlıkları ilginizi çekiyorsa, Küba Tarihi Notları isimli yazı ilginizi çekecektir. Yazıda bolca ismi geçen Kristof Kolomb ile ilgili Kristof Kolomb Hayatı Ve Keşifleri yazısı da güzeldir.

Şayet Küba ile ilgili genel bilgiler içeren bir gezi ön çalışması yapmak istiyorsanız, Küba Seyahati Tavsiyeleri isimli yazıyı okumak isteyebilirsiniz.

İyi seyahatler dileğiyle,

Havana Cristobal Colon Mezarlığı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *